Filter by price
Filter by brands
Showing 193–204 of 455 results
EMPORIO ARMANI STRONGER WITH YOU ABSOLUTELY PARFUM 100ML FOR MEN
| Brand | Valentino |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 2.5E+2 Milliliters |
| Scent | Cedar |
| Special features | Vanilla |
- Top notes are rum
- Middle note is davana
- Base note is cedar
Emporio Armani Stronger With You Intensely EDP 100ml
• Intense and long-lasting Eau de Parfum for men
• Warm, spicy, and sweet with woody undertones
• Ideal for evening wear, special occasions, and romantic settings
• Signature Emporio Armani Stronger With You collection
• 100ml premium designer bottle
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Emporio Armani |
| Model | Stronger With You Intensely |
| Type | Eau de Parfum, EDP |
| Gender | Men |
| Size | 100ml |
| Notes | Spicy, Sweet, Woody |
| Longevity | Long lasting |
| Occasion | Evening, Special Occasions, Romantic |
| Packaging | Premium designer bottle |
Emporio Armani Stronger with You Intensely EDP 100ml-for men
Discover the Emporio Armani Stronger with You Intensely masculine and feminine , derived from the power of encounter.
Stronger With You Intensely perfume is created with an attractive masculine scent and reflects the personality of a modern young man who has a strong relationship with his lover. When love knocks on his door, he dives in without hesitation, to unite with his life partner. This adds a strong passion to their lines, as they cross the limits in their love and affections together on a daily basis, and it accompanies them stronger and stronger together.
Emporio Armani Stronger With You Oud Giorgio Armani for Men EDP – 100ML
- STRONGER WITH YOU OUD: is a fougere ambery and woody that reinterprets the sensual signature of STRONGER WITH YOU and infuses it with a powerful, opulent, and woody oud. This precious ingredient blends with mysterious lavandin and alluring vanilla for an evocative effect. Created for both men and women.
- Main accords: Vanilla, Oud, Lavender, Fresh spicy, Aromatic, Powdery, Sweet.
Emporio Armani Stronger With You Tobacco Eau de parfum 100 ml
| Top Notes | Sage, Pink Pepper, Elemi, Black Pepper, Cardamom |
| Heart Notes | Cinnamon Leaves, Chestnut, Tobacco, Hot Pepper |
| Base Notes | Guaiac Wood, Java, Bourbon Vanilla, Amber |
Emporio Armani Stronger With You Tobacco by Giorgio Armani is a Oriental Spicy for men. This is a new . Emporio Armani Stronger With You Tobacco was launched in 2024. Top notes are Pink Pepper, Black Pepper, Cardamom, Sage and elemi; middle notes are Tobacco, Cinnamon Leaf, Chestnut and Chili Pepper; base notes are Bourbon Vanilla, Amber, Guaiac Wood and Benzoin.
Emporio Armani-Stronger With You Absolutely Parfum 100ml
| Scents/Notes | Spicy |
| Base Note | Lavender |
| Heart/Middle Note | Vanilla & Marron Glacé Accord |
| Top Note | elemi , Bergamot |
| Size | 100 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Atomizer |
| Product Subtype | Parfum |
| Model Number | 3614273336383 |
| Model Name | STRONGER WITH YOU ABSOLUTELY |
- Parfum
- All seasons
- Long-lasting
STRONGER WITH YOU ABSOLUTELY is an invitingly and addictive fougère ambery scent. The opens with a new fresh and intoxicating facet: a subtle rum accord that blends with bergamot and elemi, a resin-like scent, to reveal a fresh, spicy and ambery aspect. The ’s heart contains a Diva lavender heart sustainably sourced in France which is enhanced and fruity facets. At the base, an intense smoky cedar wood unites with a vanilla extract sustainably sourced in Madagascar, enhancing the addictive ambery trail.
EMPORIO ARMANI-Stronger With You Intensely Eau de Parfum 100ml
| Scents/Notes | Vanilla |
| Base Note | Tonka Bean, Suede, Amber |
| Heart/Middle Note | Lavender, Sage, Toffee, Cinnamon |
| Top Note | Pink Pepper, Juniper, Violet Leaf |
| Size | 100 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Splash |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 478.77828423.18 |
| Model Name | Stronger With You |
- Created from the choicest of aromatic ingredients for a refreshing vibe
- Alluring bottle design with rounded edges ensures convenient storage and portability
- Renders a masculine and classy to soothe your senses
- Invigorating Opening – The scent begins with a spicy yet fresh blend of Pink Pepper, Juniper, and Violet, creating an energetic and slightly aromatic introduction.
- Rich & Spiced Heart – At its core, a gourmand fusion of Toffee and Cinnamon is balanced by the aromatic elegance of Lavender and Sage, adding depth and warmth.
- Sensual & Lasting Base – The settles into a creamy, seductive finish with Vanilla, Tonka Bean, Amber, and Suede, delivering a long-lasting and irresistibly smooth trail.
- A designed for the modern, confident man, Stronger With You Intensely embodies passion, strength, and the thrill of deep connection.
- Apply on pulse points: wrist, inner elbow and neck.
Stronger With You Intensely:
An audacious woody for men by Emporio Armani. Built on a warm vanilla accord and a vibrant ambery woods accord, it is contrasted with a bold pink pepper top note.
• An addictive fougere , with warm and spicy facets, which embodies the passion of a young couple, irresistibly in love, pushing the boundaries of their love and therefore making it stronger. Intense, like a profound love story.
BOTTLE:
STRONGER WITH YOU INTENSELY is encapsulated in the iconic Emporio Armani glass bottle.
The strong lines and curves of the bottle recall masculine shoulders, with the flacon completed with the signature STRONGER WITH YOU metal cap, in a striking, metallic gun-metal grey.
How to use:
Apply on pulse points: wrist, inner elbow and neck.
Ingredients:
ALCOHOL ● PARFUM / ● AQUA / WATER ● COUMARIN ● DIETHYLAMINO HYDROXYBENZOYL HEXYL BENZOATE ● LIMONENE ● ISOEUGENOL ● LINALOOL ● EUGENOL ● CITRONELLOL ● BENZYL ALCOHOL ● CITRAL ● CINNAMAL ● CI 14700 / RED 4 ● CI 15510 / ORANGE 4 ● GERANIOL ● METHYL-2-OCTYNOATE ● CI 60730 / EXT. VIOLET 2 ● CI 42090 / BLUE 1 ●
Epic Man Amouage by Amouage – perfume for men – Eau de Parfum, 100ml
Epic Man Amouage by Amouage features a masculine aroma that will make you feel rejuvenated. You can avail this strong perfume for men that comes in a 100ml flacon.The Epic Man Amouage by Amouage Eau de Parfum is an intensely masculine oriental perfume that radiates an essence of elegance and boldness. The overall ings together elements of the Middle and the Far East, creating a harmonious, dramatic fusion. This heady mixture comes in a classic green 100ml bottle. The bottle of this perfume for men is neatly symmetric and sports a rich, sophisticated design with EPIC labelled on its golden neck. The center of this Epic Man Amouage perfume bottle is indented with the iconic and prestigious Amouage seal, also in gold, that spells sophistication. It is best suited to a man with a strong personality. Perfume Notes Top Notes This Epic Man Amouage by Amouage is enriched with the oriental woody and spicy essence of pink pepper, cardamom, saffron, nutmeg, caraway, myrtle, mace, and olibanum. Heart Notes The core of the Epic Man Amouage Eau de Parfum is refreshing and revitalizing. It is composed of geranium and myrrh for rosy nuance, which is less powdery, and more lemony than rose. Base Notes The citrusy middle note gives way to the somber and full base notes. They are composed of agarwood (oud), patchouli, incense, leather, sandalwood, styrax, cedar, musk, and castoreum. These components together take the perfume to a whole new level.
Brand New,Original Item,Factory Sealed,Never Used,Quality Product
Epic Man Amouage for men
Epic Man by Amouage is a Oriental Woody for men. Epic Man was launched in 2009. The nose behind this is Randa Hammami. Top notes are Pink Pepper, Olibanum, Saffron, Nutmeg, Cardamom, Caraway, Myrtle and Mace; middle notes are Myrrh and Geranium; base notes are Incense, Agarwood (Oud), Leather, Castoreum, Patchouli, Cedar, Sandalowood, Styrax and Musk.
Amouage introduces a new luxurious pair, Epic, by the House’s creative director Christopher Chong. This fragrant duo is inspired by the Puccini’s Turandot, and tried to embody the legend of the ancient Silk Road from China to Arabia. The female , Epic Woman, represents an endeavor run by strength and ambition, while the Epic Man is a compass on the Silk Road.
Richness of these s evokes the goods that were objects of trade in Asia (gold, pearls, tea, silk, jade, spices and incense), mixed with the dramatic signature of the House.
The male Epic Man is an oriental woody one, offering you pink pepper, cardamom, saffron and nutmeg at the top. The heart pulses with essences of geranium and myrrh, while the base consists of precious Aoud, patchouli, leather and incense.
The perfumes are available as 50 and 100 ml EDP. Their bottles were designed to look like they’re made out of royal jade of the Orient, with some golden details to point out the richness of Arabia. The outer packages shines with sheer nude shades of pearl (female edition) and rustic color of brown (male edition), that reminds of ancient China leather suitcases. The nose behind these s is Randa Hammami.
Read about this perfume in other languages: Deutsch, Español, Français, Čeština, Italiano, Русский, Polski, Português, Ελληνικά, 汉语, Nederlands, Srpski, Română, العربية, Українська, Монгол, עברית.
Fahrenheit EDT 100ml
| Size | 100 – 119 ml |
| Scents/Notes | Woody |
| Base Note | Leather, Vetiver, Musk, Amber, Patchouli, Tonka Bean |
| Heart/Middle Note | Violet Leaf, Nutmeg, Cedar, Sandalwood, Honeysuckle, Carnation, Jasmine, Lily-of-The-Valley |
| Top Note | Nutmeg Flower, Lavender, Cedar, Chamomile, Mandarin Orange, Hawthorn, Bergamot, Lemon |
| Size | 100 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
| Model Number | B0009OAGOC |
| Model Name | Perfume |
Family: Woody Floral Musk
Man Perfumes Dior Fahrenheit Eau de Toilette 100 ml Fahrenheit is a modern and distinguished that is based on original notes of mandarin, violet, cedar and patchouli, leather accented with Russia. A manly and subtle perfume. A unique, proven olfactory signature, by his powerful wake. The fresh notes of Sicilian mandarin and surprising combination of masculine notes, wood and leather, with an unprecedented line of Violet.
Flora Gorgeous Gardenia Eau de Parfum Gucci for women 100ml
| Scents/Notes | Woody |
| Base Note | Agar Wood, Leather, Amber |
| Heart/Middle Note | Cypriol Oil Or Nagarmotha, Patchouli |
| Top Note | Pink Pepper, Rose And Blackberry |
| Size | 90 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 3607346355022 |
- Top notes are Bulgarian Rose, Blackberry and Pink Pepper
- Middle notes are Patchouli and Cypriol Oil or Nagarmotha
- Base notes are Agarwood (Oud), Leather and Amber
About the product:Gucci Guilty Oud by Gucci is a Amber Woody for women and men. Gucci Guilty Oud was launched in 2018. The nose behind this is Alberto Morillas. Mysterious and elegant, Gucci Guilty Oud is inspired by a walk in a forest. The result is anexotic, smoky, sensual and leathery .
About the brand:
The House of Gucci was founded by Guccio Gucci in 1921. The company's first , Gucci No. 1 for women, was introduced in 1974. A series of s for men and women have since been launched, with many taking legendary status amongst perfume collectors, including Gucci 3 and L'Arte di Gucci.
How to use:
Spray on pulse points: behind the ears and on your wrists.
Garanat Bvlgari for men EDP 100ML
Garanat by Bvlgari is a Oriental Floral for men. Garanat was launched in 2016. The nose behind this is Jacques Cavallier Belletrud.
Read about this perfume in other languages: Deutsch, Español, Français, Čeština, Italiano, Русский, Polski, Português, Ελληνικά, 汉语, Nederlands, Srpski, Română, العربية, Українська, Монгол, עברית.





