Filter by price
Filter by brands
Showing 253–264 of 455 results
Haltane Parfums de Marly for men 75ml
Haltane by Parfums de Marly is a Woody Aromatic for men. Haltane was launched in 2021. Top notes are Clary Sage, Lavender and Bergamot; middle notes are Saffron and Praline; base notes are Agarwood (Oud) and Cedar.
Haltane Parfums de Marly for men 75ml
Haltane by Parfums de Marly is a Woody Aromatic for men. Haltane was launched in 2021. Top notes are Clary Sage, Lavender and Bergamot; middle notes are Saffron and Praline; base notes are Agarwood (Oud) and Cedar.
HERMES H24 Men Eau de Toilette 100ml
| Scents/Notes | Fresh |
| Colour Name | Multicolour |
| Size | 100ml |
| Department | Men |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
- H24 Eau de Parfum Hermès is an aromatic woody for men, released in 2022 by perfumer Christine Nigel. The combines notes of sage, Narcissus, refreshing rosewood, as well as a warm metallic note of sclaren. The expresses a combination of nature and technology, reflecting the elegance of a modern man.
Hermes Terre D’Hermes EDT 100ML For Men
Type: . SubType: EDT Spray. Size: 3.3 oz. Barcode: 3346130009603. Terre Dhermes / Hermes EDT Spray 3.3 oz (100 ml) (M).TOP NOTESGrapefruit, OrangeHEART NOTESGunflint, Flint, Peppers, Pink peppercorn, Geranium leaves, Patchouli, Baies roseBASE NOTESAtlas cedarwood, Vetiver, Gum benzoin
Hermès Terre d’Hermès Eau de Toilette for Men, 100ml
-
Eau de Toilette with a sophisticated woody and spicy
-
Combines orange, vetiver, and cedarwood for a masculine and elegant scent
-
Long-lasting aroma perfect for daily wear and evening occasions
-
Comes in a sleek and stylish 100ml bottle
-
Ideal gift for men who enjoy premium and refined s
Technical Details Table:
| Feature | Specification |
|---|---|
| Brand | Hermès |
| Model | Terre d’Hermès |
| Type | Eau de Toilette |
| Gender | Men |
| Volume | 100ml |
| Notes | Orange, Vetiver, Cedarwood |
| Longevity | Long-Lasting |
| Ideal Use | Daily, Evening, Special Occasions |
Higher Energy by Christian Dior for Men – Eau de Toilette, 100ml
| Brand | Christian Dior |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Wood |
| Special features | Travel Size |
About this item
- Eau de Toilette
- Size: 100ml
- Top Notes: Pineapple, juniper berry, melon and grapefruit sparkle
- Middle Notes: Pepper, nutmeg, and frankincense keep up that energy with a spicy bite
- Base Notes: Cedar, sandalwood, oak moss, vetiver, and musk
Higher Energy Cologne by Christian Dior, Youthful and invigorating, Higher Energy is an uplifting cologne for the modern guy . Released in 2003, its blend of fresh and spicy ingredients powers you through your day. Pineapple, juniper berry, melon and grapefruit sparkle at the top. The bright, juicy scents infuse the with energy while sweet mint refreshes the mind. Pepper, nutmeg, and frankincense keep up that energy with a spicy bite. Cedar, sandalwood, oak moss, vetiver, and musk add a layer of sexy green sweetness, making for a masculine base. Fuel yourself with pure motivation when you wear this inspiring .
Higher Energy Dior for men 100ML EDT
Higher Energy by Dior is a Woody Aromatic for men. Higher Energy was launched in 2003. Higher Energy was created by Natalie Gracia-Cetto and Carlos Viñals. Top notes are Juniper Berries, Pineapple, Grapefruit, Melon and Mint; middle notes are Nutmeg, Pepper and Incense; base notes are Cedar, Vetiver, Oakmoss, Sandalwood, Musk and Labdanum.
Hugo Boss Aromatic EDT 100ml
| Scents/Notes | Oriental |
| Base Note | Agarwood (oud) |
| Heart/Middle Note | Myrhh |
| Top Note | Orange Blossom |
| Size | 100 ml |
| Department | Men |
| Product Subtype | Oud & Incense |
Hugo Boss Aromatic EDT 100ml
Hugo Boss Boss Bottled Infinite EDP Men 100 ml
Product Overview
Highlights
- Woody aromatic for men
Specifications
| Size | 100 – 119 ml |
| Scents/Notes | Floral |
| Colour Name | Clear/Violet/Silver |
| Base Note | Sandalwood, Olive Wood |
| Heart/Middle Note | Patchouli, Rosemary, Lavender |
| Top Note | Apple, Tangerine, Cinnamon, Sage |
| Size | 100 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
Hugo Boss Boss Bottled Night EDT for Men, 50ml
- Dark, woody-aromatic with a bold masculine character
- Opens with fresh lavender and birch for a crisp, energetic start
- Heart notes of apple, violet, and jasmine add depth and elegance
- Base of sandalwood, cedar, and musk for long-lasting intensity
- Ideal for evening wear and men who enjoy sophisticated, confident scents
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Hugo Boss |
| Boss Bottled Night | |
| Type | EDT |
| Suitable For | Men |
| Size | 50ml |
| Family | Woody Aromatic |
| Main Notes | Lavender, Birch, Apple, Violet, Jasmine, Sandalwood, Cedar, Musk |
| Longevity | Long-lasting |
HUGO BOSS BOSS BOTTLED UNITED LIMITED EDITION (M) EDP 100ML TESTER
| Brand | Hugo Boss |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters- TESTER |
| Scent | Wood |
| Special features | Ambergris |
- Deeply masculine, this oriental aromatic scent is the olfactive encapsulation of celebration, and its power to unite us.
- Top Notes: Blood Orange
- Heart Notes: Peppermint
- Base Notes: Amber notes
- Energetic, invigorating, magnetic
Hugo Boss Bottled Absolu Parfum Intense for Men 100ml (3.3oz)
| Brand | Hugo Boss |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 3.3 Fluid Ounces |
| Scent | Wood |
| Special features | Long Lasting |





