212 S*** EDT For Men 100ml
AED 303 Original price was: AED 303.AED 299Current price is: AED 299.
| Size | 100 – 119 ml |
| Scents/Notes | Vanilla |
| Colour Name | clear |
| Base Note | Vanilla, Guaiac Wood, Sandalwood, Amber, Musk |
| Heart/Middle Note | Pepper, Flowers, Cardamom |
| Top Note | Mandarin Orange, Bergamot, Green Notes |
| Size | 100 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Atomizer |
| What's In The Box | 212 Sexy EDT 100ml |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
| Model Number | 156856 |
| Model Name | 156856 |
- Top notes are Mandarin Orange, Bergamot and Green Notes
- Middle notes are Pepper, Flowers and Cardamom
- Base notes are Vanilla, Guaiac Wood, Sandalwood, Amber and Musk
- This Carolina Herrera perfume has a core of cardamom, pepper, and flowers.
About the product:Discovering this is an exquisitely sensual experience. As you inhale its heady aroma, you melt, instantly seduced. Masculine and sexy, it is a mix of energetic freshness marked by mandarin and ginger. Notes of Tonka bean combined with cardamom create a subtle and spicy sensuality. The masculinity is brought out by the oriental character of the base notes with woods mixed with vanilla and musk. 212 Sexy Cologne by Carolina Herrera, Released in 2004, 212 Sexy is an oriental fougere scent for men featuring vanilla and woody accords . Its composition boasts of a fresh opening with bergamot, mandarin orange and green notes. It deepens with cardamom, pepper and flowers in its middle and dries down to a base consisting of vanilla, musk, sandalwood, guaiac wood and amber. Enchantingly masculine, this smooth and mature scent is an excellent wear for special evening events.
About the brand:
Venezuelan-born American designer Carolina Herrera established her fashion house in 1980. The designer's chic, exquisite fashions achieved instant success. The brand launched its first , the eponymous Carolina Herrera for women, in 1988, and has launched a series of successful s for men and women over the years.
Ingredients:
Alcohol Denat., Parfum (), Aqua (Water), Butylphenyl Methylpropional, Hydroxyisohexyl 3-Cyclohexene Carboxaldehyde, Limonene, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Ethylhexyl Salicylate, Alpha-Isomethyl Ionone, Linalool, Hexyl Cinnamal, Coumarin, Citronellol, Geraniol, Citral, Farnesol, Isoeugenol, Benzyl Benzoate, Ci 17200 (Red 33).
How to use:
Spray on pulse points around the body to increase the longevity of the .
Reviews
Related Products

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.