Boss EDT For Men 100ml
AED 383 Original price was: AED 383.AED 350Current price is: AED 350.
| Size | 100 – 119 ml |
| Scents/Notes | Woody |
| Colour Name | transparent |
| Base Note | Vanilla, Sandalwood, Cedar, Vetiver, Olive Tree |
| Heart/Middle Note | Cinnamon, Mahogany, Carnation |
| Top Note | Apple, Plum, Bergamot, Lemon, Oakmoss, Geranium |
| Size | 100 ml |
| Department | Men |
| What's In The Box | Boss EDT For Men 100ml |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
| Model Number | 737052351100 |
| Model Name | Boss |
- Top notes are Apple, Plum, Bergamot, Lemon, Oakmoss and Geranium
- Middle notes are Cinnamon, Mahogany and Carnation
- Base notes are Vanilla, Sandalwood, Cedar, Vetiver and Olive Tree
- Boss No. 6 Cologne by Hugo Boss, For the perfect men's scent appropriate for everyday use and casual hang-outs, wear Boss No . 6 by fashion and brand Hugo Boss. Launched in 1999, this timeless cologne is an excellent option for men off all ages and types. Its composition features green notes of fern combined with citrus fruits such as bergamot and pineapple. These ingredients harmonize with notes of soft lavender, geranium and juniper for a lively and refreshing yet relaxing .
About the product:
Boss Bottled was launched in 1998. Boss Bottled was created by Annick Menardo and Christian Dussoulier. This is the encapsulation of BOSS. The BOSS man is primed to succeed – competitive, driven and ambitious. His daily preparation rituals are integral to his personal quest for success and BOSS Bottled has become an established part of his daily armour. Confident and contemporary: clean lines make BOSS Bottled an iconic classic and the encapsulation of BOSS in a . Combining elegance and style, it was designed with the modern man in mind. Boss No. 6 Cologne by Hugo Boss, For the perfect men's scent appropriate for everyday use and casual hang-outs, wear Boss No . 6 by fashion and brand Hugo Boss. Launched in 1999, this timeless cologne is an excellent option for men off all ages and types. Its composition features green notes of fern combined with citrus fruits such as bergamot and pineapple. These ingredients harmonize with notes of soft lavender, geranium and juniper for a lively and refreshing yet relaxing .
About the brand:
Hugo Boss AG is a German fashion and lifestyle house, founded in 1924 by Hugo Boss. Hugo Boss s were made in collaboration with perfumers Ursula Wandel, Pierre Wargnye, Will Andrews, Sophie Labbe and many more.
Ingredients:
Alcohol Denat,, Aqua/Water, Parfum/, Peg-6 Caprylic/Capric Glycerides, Peg-40 Hydrogenated Castor Oil, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, Allantoin, Lactic Acid, Sodium Hydroxide, Linalool, Hydroxyisohexyl 3-cyclohexene Carboxaldehyde, Limonene, Citral, Citronellol, Benzyl Benzoate, Eugenol, Cinnamal, Geraniol
How to use:
Spray on pulse points around the body to increase the longevity of the .
Reviews
Related Products

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.