Dior-Joy Intense EDP For Women 90ml
AED 660 Original price was: AED 660.AED 375Current price is: AED 375.
| Scents/Notes | Vanilla |
| Base Note | Vanilla, Musk, Sandalwood, Tonka Bean |
| Heart/Middle Note | Jasmine, Grasse Rose |
| Top Note | Neroli, Bergamot |
| Size | 90 ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 11717A |
| Model Name | 11717A |
- Joy by Dior Intense by Dior is a Amber Floral for women
- This is a new . Joy by Dior Intense was launched in 2019
- The nose behind this is Francois Demachy
- Top notes are Neroli and Bergamot; middle notes are Jasmine and Grasse Rose
- Base notes are Vanilla, Musk, Sandalwood and Tonka Bean
About the product:
Dior Joy Intense Perfume by Christian Dior, Eau De Parfum Intense Spray for Women. Dior joy intense is a feminine perfume for women. This floral delight opens with top notes of neroli and bergamot for a clean, citrusy aroma that is bold. These blend playfully with the heart notes of jasmine and rose for a white floral tone that is naturally sweet and inviting. At the base are notes of vanilla, tonka bean, musk and sandalwood for a warm, woodsy earthiness.
About the brand:
Christian Dior SE, commonly known as Dior, is a French luxury fashion house controlled and chaired by French businessman Bernard Arnault, who also heads LVMH, the world's largest luxury group.
How to use:
To prolong this moment of joy:
– Awaken the senses with the JOY by Dior Foaming Shower Gel.
– Wrap yourself in the sensorial texture of the JOY by Dior Moisturizing Body Lotion.
– Spray JOY by Dior Eau de Parfum Intense on pulse points.
Reviews
Related Products
Amouage Beach Hut EDP For Men 100ML
Amouage Blossom Love EDP For Women 100ML – Test
Davidoff Cool Water Intense Eau De Parfum For Women, 100 Ml, Blue.
Davidoff Cool Water Reborn (W) EDT 100ML Tester
Miss Dior Absolutely Blooming EDP 30ml

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.