Filter by price
Filter by brands
Showing 1225–1236 of 1536 results
PENHALIGON’S The Ruthless Countess Dorothea 75ml
| Base Note | The Sweet-intoxicating Musky Aroma, Which Is Given By Vanilla, White Wine And Cashmeran |
| Heart/Middle Note | Woody, Invigorating, Bitterish (nutmeg Sage, Beeswax, Mate) |
| Top Note | Fresh Spicy Chord Formed By Bergamot, Ginger, Chinese Cinnamon |
| Size | 75 ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Name | S Countess Dorothea |
PENHALIGON’S-Clandestine Clara EDP 75ml
| Scents/Notes | Woody |
| Base Note | Ambery Patchouli |
| Heart/Middle Note | Cinnamon Musk |
| Top Note | Rhum Vanilla |
| Size | 75 ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 2724574465697 |
| Model Name | Clandestine Clara |
Clandestine Clara EDP 75ml
PENHALIGON’S-Terrible Teddy EDP 75ml
| Base Note | Ambroxan, Georgywood (Molecule) Patchouli |
| Heart/Middle Note | Leather, Atlas Cedar Wood, Vetiver |
| Top Note | Pink Pepper, Olibanum, Allspice |
| Size | 75 ml |
| Department | Men |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 5056245000560 |
| Model Name | Perfume |
Terrible Teddy EDP 75ml
PENHALIGON’S-The Blazing Mister Sam EDP 75ml
| Scents/Notes | Oriental |
| Base Note | Cumin, Saffron, Black Pepper, Vanilla, Patchouli, Cedar And Tobacco |
| Heart/Middle Note | Woody Floral Harmonies |
| Top Note | Cardamom And Cinnamon |
| Size | 75 ml |
| Department | Men |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Name | The Blazing Mister Sam |
The Blazing Mister Sam EDP 75ml
Penhaligon’s Portraits Lord George Edp 75ml
<p>This Penhaligon’s Lord George Eau de Parfum is a traditional essence with top notes of brandy and closes with a base note of tonka beans. It features a glass bottle with a gold-tone stag head.</p>
<p>About PenhaligonsPenhaligon’s is an iconic British house renowned for its exceptional scents and royal clientele. Founded in London 1868, William Henry Penhaligon was Queen Victoria’s royal perfumer and barber. Today, the traditional brand is synonymous with extraordinary s that are treasured as modern heirlooms, featuring the original bottle design of the Victorian Era fused with captivating notes. Each Penhaligon’s perfume is brimmed with character, sophistication and personality, showcasing innovative scents that carry a story behind them. Holding two Royal Warrants, revel in the legacy of the house’s exquisite and timeless scents. Penhaligon’s UAE product range includes the celebrated Portrait’s Collection, featuring bespoke narrative-based s centered around British aristocracy. Our range also includes the beloved Halfeti and Empressa s and hair mists, in addition to luxurious gift sets to delight any recipient. Shop the range of Penhaligon&rsquo;s s here.</p>
<p>Ingredients&nbsp;</p>
<p> Notes<br />Top Notes:<br />Brandy<br />Heart Notes:<br />Shaving Soap<br />Middle Notes:<br />Tonk</p>
PENHALIGONS HALFETI Eau De Parfum100 ml
| Brand | Penhaligon's |
| Item form | Bottle |
| Item volume | 1E+2 Milliliters |
| Scent | Grapefruit, bergamot, green notes, armoise, lavender, cardamom, cumin, nutmeg, saffron, violet, cinnamon, rose, jasmine, cypress, muguet, leather, oud, amber, resins, cedarwood, patchouli heart, tonka, vanilla, sandalwood, and muskGrapefruit, bergamot, green notes, armoise, lavender, cardamom, cumin, nutmeg, saffron, violet, cinnamon, rose, jasmine, cypress, muguet, leather, oud, amber, resins, cedar |
| Special features | Multi Smell |
- The halfeti is inspired by imported spices, exotic florals, precious fabrics and soft leathers from turkey.
- Exceedingly rare and gorgeous black roses thrive along the edges of the euphrates river in the turkish village for which it is named.
- The mysterious, dark roses are such an intense shade of crimson they appear black.
- Brand: Penhaligon's
Penhaligons Legacy of Petra edp 100 ml
AA spicy-sweet scent swept away by desert winds. Myrrh longs for a city where warmth is no façade.
Bracing desert winds riddle of bergamot and balsam. Dusk greets a convoy of fragrant woody amber – and just in time for tea. Warm myrrh makes tarrying tempting. But is it all a façade? Surely not.
Penhaligons Luna Tester EDT 100ml For Women
<p>As ephemeral as all of Time. Mystical meets reality in Luna Eau de Toilette and Contemporary hits Greek Mythology. Sparkling first with Bergamot oil and lemon primofiore, it soon finds a dream-like calm, with jasmine, juniper and soft rose accords. A harmony complete when musks and ambergris enchant Endymion&rsquo;s endless beauty sleep</p><p><strong>Top notes:</strong> Bergamot Oil, Lemon Primofiore Oil, Orange Bigarade Oil</p><p><strong>Heart notes:</strong> Rose Accord, Jasmine Petal Accord, Juniper Berry Oil</p><p><strong>Base notes:</strong> Fir Balsam, Amber Gris, Musks</p>
Penhaligons The Impudent Cousin Matthew EDP 75ml For Men
<p>The Impudent Cousin Matthew by Penhaligon’s is a Citrus Aromatic scent for men. This is another aroma. The Impudent Cousin Matthew was dispatched in 2019. Top note is Mandarin Orange; center note is Petitgrain; base note is Patchouli.</p>
<p><strong>Top Note:</strong>&nbsp;Mandarine Orange</p>
<p><strong>Heart Note:&nbsp;</strong>Petitgrain</p>
<p><strong>Base Note:</strong>&nbsp;patchouli</p>
Penhaligons The Uncompromising Sohan Eau de Parfum 75 ML
Penhaligon’s is perhaps the world’s most esteemed house, with a rich heritage interlaced with British history, aristocracy and culture. Since 1870, the fine perfumers have been entertaining the world’s nostrils with a dose of Britishness and dazzling scents, and they do not intend on stopping. Fragrant pepper rose, vetiver and oud emanate from this wily merchant’s ledger. A wily merchant with feet firmly in the world of troublesome affairs. Sohan’s scent is a record of his hard-won spoils: pepper rose, vetiver, oud. The secret to his success? Now that would be telling. Spritz a light mist of on your pulse points. Do not spray onto clothing as the essential oils can cause garment discolouration or stains. Do not spray near the eyes, cracked skin or open wounds as this could cause irritation.ALCOHOL DENAT., PARFUM (), AQUA (WATER), CITRONELLOL, ETHYLHEXYL METHOXYCINNAMATE, BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE, COUMARIN, HEXYL CINNAMAL, ALPHA-ISOMETHYL IONONE, LIMONENE, ETHYLHEXYL SALICYLATE, GERANIOL, CINNAMYL ALCOHOL, LINALOOL, EUGENOL, CITRAL, ISOEUGENOL, HYDROXYCITRONELLAL, BENZYL ALCOHOL, FARNESOL, CI 14700 (RED 4), CI 60730 (EXT. VIOLET 2), CI 19140 (YELLOW 5), CI 42090 (BLUE 1)
Penhaligons The Uncompromising Sohan EDP, for men, 75ml
- Luxurious oriental woody with warm and spicy notes
- Ideal for evening wear and special occasions
- Long-lasting scent with a bold and elegant character
- Perfect choice for lovers of oriental perfumes
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Penhaligons |
| Name | The Uncompromising Sohan |
| Type | EDP |
| Volume | 75ml |
| Gender | Men |
| Scent Profile | Oriental Woody |
| Longevity | Long Lasting |
| Occasion | Evening Wear, Special Events |
| Weight | 0.35 kg |
Perfume inspired by 212 VIP Rose – 100ml
- Top notes: pink champagne and pink pepper.
- Middle notes are peach blossom and rose.
- The perfume base consists of white musk and woody notes.





