Filter by price
Filter by brands
Showing 1261–1272 of 1278 results
Yves Saint Laurent Libre Eau De Parfum For Women, 90ml
| Libre Eau de Parfum is the women's of freedom by Yves Saint Laurent, a statement perfume for women who live by their own rules. A reinvention of the floral perfume, YSL Libre combines lavender essence from France with the sensuality of Moroccan orange blossom, for a unique long-lasting floral fusion complemented by a daring note of musk accord.
Alcohol, Parfum / , Aqua / Water, Limonene, Linalool, Benzyl Salicylate, Hydroxycitronellal, Benzyl Alcohol, Ethylhexyl Salicylate, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Coumarin, Geraniol, Methyl Anthranilate, Citronellol, Citral, Isoeugenol, Alpha-Isomethyl Ionone, Farnesol, Ci 14700 / Red 4, Ci 19140 / Yellow 5, Ci 60730 / Ext. Violet 2. |
Yves Saint Laurent Libre Edp 50Ml
<p>Top notes are Lavender, Mandarin Orange, Black Currant and Petitgrain; middle notes are Lavender, Orange Blossom and Jasmine; base notes are Madagascar Vanilla, Musk, Cedar and Ambergris.</p>
Yves Saint Laurent Libre EDP for Women, 90ml
- Elegant and modern EDP for women by Yves Saint Laurent
- Features a sophisticated blend of lavender, orange blossom, and musk
- Long-lasting perfect for daily wear and special occasions
- Exudes confidence, femininity, and contemporary elegance
- Ideal for women who enjoy bold and refined scents
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Yves Saint Laurent |
| Type | EDP |
| Volume | 90ml |
| Gender | Women |
| Notes | Lavender, Orange Blossom, Musk |
| Longevity | Long-lasting |
| Occasion | Daily, Evening, Special Events |
| Weight | 450g |
Yves Saint Laurent Libre Flowers & Flames Eau de Parfum Florale 90ml
| Brand | Yves Saint Laurent |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 88.72 Fluid Ounces |
| Scent | Spicy |
| concentration | Eau de Parfum |
- New 2024 Launch!
- 3.0 Fl Oz / 90ml For Women
- Top notes are Lavender and Bergamot.
- Middle notes are Orange Blossom, Lavender, Lily, Palm Tree and Coconut.
- Base note is Vanilla.
- Yves saint laurent Libre Flowers & Flames Eau de Parfum Florale 90ml
Yves Saint Laurent Libre Intense 90ml
Brand Yves Saint Laurent Sex female Product Type Perfumes the size 90ml Concentration ratio Eau de perfume the components Bergamot, orange, lavender, jasmine sambac, orchid, Tunisian neroli, vanilla, tonka bean, vetiver, amber.
Yves Saint Laurent Libre Intense Eau De Parfum For Women, 90ml
| Brand | Yves Saint Laurent |
| Top Notes | Bergamot |
| Middle Note | Orchid |
| Base Note | Vetiver |
This by Yves Saint Laurent features a blend of bergamot, orchid, and vetiver notes, creating a unique and captivating scent.
- Perfect for everyday wear
- Long-lasting
- Ideal for both daytime and evening use
Yves Saint Laurent Libre Intense EDP 50m
- Libre Intense was launched in 2020
- Created by Anne Flipo and Carlos Benaim
OverviewYves Saint Laurent SAS, also known as Saint Laurent, is a French luxury fashion house founded by Yves Saint Laurent and his partner, Pierre Bergé. The company revived its haute couture collection in 2015 under former Creative Director Hedi Slimane. In April 2016, Anthony Vaccarello was appointed as Creative Director. Founded in 1961, it has been considered one of the world's most prominent fashion houses and is known for its modern and iconic [clarification needed] pieces, such as its tuxedo jackets for women. Today, Saint Laurent markets a broad range of women's and men's ready-to-wear products, leather goods, shoes, and jewelry. Yves Saint Laurent Beauté also has a notable presence in the luxury beauty and market, although this is owned by L'Oréal, which holds exclusive licenses for the name. Ingredients are alcohol, parfum / , aqua / water, limonene, linalool, benzyl salicylate, hydroxycitronellal, benzyl alcohol, ethylhexyl salicylate, butyl methoxydibenzoylmethane, coumarin, geraniol, methyl anthranilate, citronellol, citral, isoeugenol, alpha-isomethyl ionone, farnesol, ci 14700 / red 4, ci 19140 / yellow 5, ci 60730 / ext. violet 2. is intensified by the warmth of your own body. Apply in the creases of your knees and elbows for a longer-lasting, stronger scent.
Specifications
| Size | 50 – 69 Ml |
| Scents/Notes | Oriental |
| Colour Name | Yellow/Black/Gold |
| Base Note | Madagascar Vanilla, Tonka Bean, Ambergris, Vetiver |
| Heart/Middle Note | Jasmine, Lavender, Orange Blossom, Orchid, Tunisian Orange |
| Top Note | Mandarin Orange, Lavender, Black Currant |
| Size | 50 Ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau De Parfum |
| Dispenser Type | Splash |
| Model Number | NL-LI2020-50 |
| Model Name | Libre Intense |
Yves Saint Laurent Libre Intense Edp 90Ml
Specifications:
| Size | 70 – 99 Ml |
| Scents/Notes | Fresh |
| Colour Name | Gold |
| Size | 90 Ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau De Parfum |
| Model Number | 19891-GOLD |
| Model Name | Eau_de_parfum-79 |
- Irresistible of this deodorant keeps you smelling fresh all day long
- It’s also long lasting and can be used on a regular basis
- Frisky and fun that you can wear anytime
Yves Saint Laurent Libre Ladies Edp 90Ml
Top notes are Lavender, Mandarin Orange, Black Currant and Petitgrain;
middle notes are Lavender, Orange Blossom and Jasmine; base notes are Madagascar Vanilla, Musk, Cedar and Ambergris.
Yves Saint Laurent MEN Y Intense EDP 100ml
| Size | 100 – 119 ml |
| Scents/Notes | Woody |
| Base Note | Vetiver, Patchouli and Cedar |
| Heart/Middle Note | Sage, Geranium and Lavender |
| Top Note | Ginger, Bergamot and Juniper Berries |
| Size | 100 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Atomizer |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 3614273898478 |
| Model Name | y |
Yves Saint Laurent Mon Paris EDP 90ml
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | Moss, Vanilla, Ambroxan, Cedar, Patchouli, White Musk, Indonesian Patchouli Leaf |
| Heart/Middle Note | Datura, Jasmine Sambac, Peony, Chinese Jasmine, Orange Blossom |
| Top Note | Strawberry, Raspberry, Pear, Calabrian Bergamot, Tangerine, Orange, Calone |
| Size | 90 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Atomizer |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 3614270561634 |
| Model Name | Perfume |
Yves Saint Laurent introduces Mon Paris Eau de Parfum, a new sparkling feminine inspired by Paris, the city of intense love. Red berries and pear immediately exude sensuality and femininity. The exotic white datura flower, the soul of the , embodies desire and s***ces the senses. Filly, this modern and daring floral scent is balanced by creamy white musks and patchouli. The experience is a passiote and unforgettable whirlwind journey to Paris.
Yves Saint Laurent Myself Le Parfum 100ml
Yves Saint Laurent Myself Le Parfum is a sophisticated and empowering that celebrates modern femininity. Launched as a more intense of the original Myself Eau de Parfum, this perfume delivers a deeper, richer experience with a sensual and elegant profile.
Notes:
- Top Notes: Bergamot, Mandarin
- Heart Notes: Jasmine, Iris
- Base Notes: Sandalwood, Tonka Bean, Vanilla
The opens with fresh and citrusy notes of bergamot and mandarin, creating an invigorating and lively start. The heart features the elegance of jasmine and iris, offering a floral and refined essence. The base notes of sandalwood, tonka bean, and vanilla add a warm, creamy, and sensual finish, giving the perfume a luxurious depth.
Yves Saint Laurent Myself Le Parfum is perfect for those who appreciate an intense, floral-woody with a modern twist. Ideal for evening wear or special occasions, it exudes confidence, warmth, and sensuality.





