Filter by price
Filter by brands
Showing 1273–1278 of 1278 results
Yves Saint Laurent Y Eau De Parfum For Men, 100 Ml Multi color
Aromatique Parfume V Edp 100Ml
- Made to last on the skin and it will not give people next to you a headache
- Lightly scents the skin with a long-lasting aroma
- Made with love and formulated with non-toxic and natural ingredients
- Can Be A Great Birthday, Anniversary Or Holiday Gift For Loved Ones
- Still prominent when you undress at night
Yves Saint Laurent Y EDP 100ml
| Scents/Notes | Woody |
| Base Note | Vanilla, Patchouli, Ambroxan, Woody Notes |
| Heart/Middle Note | May Rose, Freesia |
| Top Note | Cassis |
| Size | 100 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 2724476341211 |
| Model Name | Si |
- Si was launched in 2013
- Nose behind this is Christine Nagel
The Giorgio Armani brand owned and run by the founder designer Giorgio Armani has earned the much hallowed space in the fashion industry through its superior design, relevant themes and trends. It maintains the aura of a real luxury brand. According to The Wall Street Journal and other influential sources, in addition to couture line Armani Privé, Giorgio Armani and Emporio Armani are company's ready-to-wear lines that show at Milan fashion week. In addition, selling at lower prices are Armani Collezioni, Armani Exchange and Armani Jeans. Emporio Armani is the second brand of Armani family, features ready-to-wear and runway collections. Emporio Armani focuses on trends and modern traits. Also, Emporio Armani along with Giorgio Armani are the only two ready-to-wear brands that are mainly designed by Giorgio Armani himself, and has a spotlight at Milan Fashion Week every year while Armani Collezioni, Armani Jeans, and Armani Exchange do not. Emporio Armani is usually only sold in freestanding Emporio Armani boutiques and its official website.
YVES SAINT LAURENT YVRESSE (W) EDT 80ML
Brand: Yves Saint Laurent
Item form: Liquid
Item volume: 80 Milliliters
Scent: Fresh & Zesty
Special features: Travel Size
About this item
- Brand New
- Original Item
- Factory Sealed
- Never Used
- Quality Product
Yves Saint Laurent-Cinema EDP 90ml
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | Vanilla, Amber, Benzoin, White Musk |
| Heart/Middle Note | Jasmine, Peony, Amaryllis |
| Top Note | Almond Blossom, Clementine, Cyclamen |
| Size | 90 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 0000003456309YL |
| Model Name | Cinema |
- Cinéma was launched in 2004
- Nose behind this is Jacques Cavallier
Yves saint laurent sas also known as saint laurent, is a french luxury fashion house founded by yves saint laurent and his partner, pierre bergé. The company revived its haute couture collection in 2015 under former creative director hedi slimane. In april 2016, anthony vaccarello was appointed as creative director. Founded in 1961, it has been considered one of the world's most prominent fashion houses and is known for its modern and iconic[clarification needed] pieces, such as its tuxedo jackets for women. Today, saint laurent markets a broad range of women's and men's ready-to-wear products, leather goods, shoes and jewellery. Yves saint laurent beauté also has a notable presence in the luxury beauty and market, although this is owned by l'oréal, which holds exclusive licenses for the name. Ingredients are alcohol. parfum (). aqua (water). linalool. limonene. ethylhexyl methoxycinnamate. butyl methoxydibenzoylmethane. hydroxyisohexyl 3-cyclohexene carboxaldehyde. citronellol. tris(tetramethylhydroxypiperidinol) citrate. butylphenyl methylpropional. geraniol. propylene glycol. coumarin. benzyl salicylate. citral. benzyl benzoate. benzyl alcohol. farnesol. hydroxycitronellal. isoeugenol. methylparaben. ci 15985 (yellow 6). ci 19140 (yellow 5). ci 60730 (ext. violet 2). "4yr01-1". How to use suggest spritz onto pulse points.
Yves Saint Laurent-LIBRE EAU DE PARFUM INTENSE 90ml
| Scents/Notes | Fresh |
| Size | 90 ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 19891-GOLD |
| Model Name | eau_de_parfum-79 |
- A Vanilla perfume with Lavender Essence, Orange Blossom, & Orchid Accord
- For light intensity: spray in a cloud around your head and shoulders, let the fall gently around you.
- For medium intensity: spray in a y-shape across your body, beginning at one shoulder and finishing at the other. If you are wearing jewellery it is a great alternative to spraying your neck.
- For added intensity: apply perfume directly to your pulse points and / or hot spots (wrist, inner elbow and lower neck). Here the heat of your body will allow the to reveal its full trail. Include shoulders and back to intensify your perfume trail
What it is Libre Eau de Parfum Intense:
The more sensual take on the iconic YSL Libre Eau de Parfum. The signature notes of lavender essence from France and Moroccan orange blossom combine with glowing orchid and warm vanilla to push the long-lasting perfume to the extreme. It is a unique twist on the original floral .
About the :
Libre means free. It is a celebration of freedom: a perfume for women who do what they want and dare to be exactly who they are. Drawing inspiration from the couture runways, the IT-bottle pushes its' couture statement further with a masculine camel color twisted in the most feminine way, amplifying the intensity of the original perfume bottle.
• For light intensity: spray in a cloud around your head and shoulders, let the fall gently around you.
• For medium intensity: spray in a y-shape across your body, beginning at one shoulder and finishing at the other. If you are wearing jewellery it is a great alternative to spraying your neck.
• For added intensity: apply perfume directly to your pulse points and / or hot spots (wrist, inner elbow and lower neck). Here the heat of your body will allow the to reveal its full trail. Include shoulders and back to intensify your perfume trail.
Yves Saint Laurent-Mon Paris Floral EDP 90ml
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | Patchouli, Musk, Cashmere Wood |
| Heart/Middle Note | Datura, White Rose, Peony, Jasmine Sambac, Orange Blossom, Magnolia |
| Top Note | Citruses, Peach |
| Size | 90 ml |
| Department | Women |
| What's In The Box | 1 x EDP |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 10464A |
Mon Paris Floral is a new sparkling inspired by Paris, the city of intense love. A floral interpretation of the classic Mon Paris Signature. Red berries and pear immediately exude sensuality and femininity. The exotic white datura flower, the soul of the , embodies desire and s***ces the senses. Finally, this modern and daring floral scent is balanced by creamy white musks and patchouli. The experience is a passionate and unforgettable whirlwind journey to Paris.





