Filter by price
Filter by brands
Showing 1285–1296 of 1536 results
Sì Passione Giorgio Armani 50ml
Sì Passione by Giorgio Armani is a Floral Fruity for women. Sì Passione was launched in 2017. Sì Passione was created by Christine Nagel and Julie Massé. Top notes are Pear, Black Currant, Pink Pepper and Grapefruit; middle notes are Pineapple, Rose, Jasmine and Heliotrope; base notes are Vanilla, Cedar, Patchouli and Amberwood.
In December 2017, Armani launches a new edition of Sì from 2013, represented by Hollywood actress Cate Blanchett. Sì Passione is a reinterpretation of the original that gives it a new dimension – described as "an irresistible combination of grace, strength and independent spirit." Announced as an intense, uncompromising scent, it is made for a confident woman who dares to say yes, and is to embody the red lipstick effect in the bottle.
"Sì Passione is a bright and sensual perfume that emits confidence, seduction, and strength. Bright and fresh in its initial impression, Sì Passione opens with notes of spicy pink pepper, like a burst of adrenaline. After initially drawing attention, sparkling and radiant pear brightens the iconic juicy blackcurrant to add boldness. A floral heart beats passionately with rose and feminine jasmine to create a powerful scent, like a seemingly fragile woman who shows incredible strength when guided by passion. The addition of heliotrope makes this perfume addictive and acts as an invitation to self-indulgence and pleasure. The warm and sensual vanilla and cedarwood dry down mirrors the self-assurance that a swipe of red lipstick can instantly give the wearer."
The is available as a 30, 50 and 100 ml Eau de Parfum.
Signature Musk Unisex, Eau de Parfum, 100ml Tester
- Signature Musk Eau de Parfum for Unisex, 100ml Tester
- Elegant and versatile suitable for daily wear or special occasions
- Long-lasting aroma with a sophisticated and warm character
Notes:
-
Top Notes: Bergamot, citrus
-
Heart Notes: Jasmine, rose
-
Base Notes: Musk, amber, vanilla
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Signature |
| Name | Musk |
| Gender | Unisex |
| Type | Eau de Parfum (EDP) |
| Volume | 100ml |
| Edition | Tester |
| Family | Musky, Floral |
| Longevity | Long-lasting |
| Item Weight | 320 g (approx.) |
Soprano Xerjoff for women and men 100ml edp
Xerjoff’s innovative Blends line continues to be a catalyst for the label’s endless creativity, merging sensory and cultural concepts to construct a new reality where freedom is not in uniformity but in discovering one’s own uniqueness, as illustrated with the Tony Iommi Monkey Special eau de parfum. This unexpected and imaginative olfactory venture sees Black Sabbath’s legendary guitarist Tony Iommi unify his monolithic riffs with the label’s esteemed expertise to create a multisensorial interaction between scent and sound.
Sospiro Xerjoff Opera EDP – 100Ml
| Brand | Sospiro |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Floral |
| Special features | Travel Size |
| Age range (description) | Adult |
| Model name | perfume |
| Item weight | 3.4 Ounces |
| Number of Items | 1 |
| Unit count | 1 count |
- Xerjoff Opera Edp 100Ml
-
Opera.by.Sospiro Perfumes.is a Amber Floral for women and men..Opera.was launched in 2014. The nose behind this is Chris Maurice.
Sospiro-Erba Pura EDP 100ml
| Scents/Notes | Fruity |
| Base Note | Amber, White Musk, Madagascar Vanilla |
| Heart/Middle Note | Fruits |
| Top Note | Orange, Lime and Bergamot |
| Size | 100 ml |
| Department | Unisex |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Name | SOSPIRO ERBA PURA EDP 100ML |
- The compact packaging makes it easy to carry
- Exudes an uncompromised appeal, which is sure to linger
- Vibrant fresh notes of lime, white musk and vanilla
Erba Pura EDP 100ml
Stercus by Orto Parisi Unisex Perfume – Eau de Parfum, 50ml
| Brand | Orto Parisi |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 50 Milliliters |
| Scent | Woody & Musky |
| Special features | Travel Size |
Orto Parisi offers a unique named Stercus in the form of a 50ml liquid. This Eau de Parfum is designed for both men and women, featuring a woody and musky scent. The perfume was introduced in 2014, making it a distinctive choice for those who appreciate bold and unconventional s.
- Type: Eau de Parfum
- Targeted Group: Unisex
- Family: Woody & Musky
- Perfume Name: Stercus
- Release Date: 2014
Stercus by Orto Parisi Unisex Perfume – Eau de Parfum, 50ml
| Brand | Orto Parisi |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 50 Milliliters |
| Scent | Woody & Musky |
| Special features | Travel Size |
About this item
- Brand: Orto Parisi
- Type: Eau de Parfum
- Size: 50ml
- Targeted Group: Unisex
- Family: Woody & Musky
- Perfume Name: Stercus
- Release Date: 2014
Super Cedar by Byredo Unisex Perfume – Eau de Parfum 100ml
byredo super cedar IS a distinct, utterly unique unisex scent recent by the byredo brand in 2016. as such at recent Creation informatique embraces everything fans love about modern perfume. World. À strong Note of rose serves as the introductory scent to This particular , which is closely followed by à Heart Note of strong, Earth cedar. Launched by the design house of Byredo in the year 2016,This woody floral musk has a blend of rose, cedar, vetiver, and musk,Suitable for all skin types
Super Cedar by Byredo Unisex Perfume – Eau de Parfum 100ml
byredo super cedar IS a distinct, utterly unique unisex scent recent by the byredo brand in 2016. as such at recent Creation informatique embraces everything fans love about modern perfume. World. À strong Note of rose serves as the introductory scent to This particular , which is closely followed by à Heart Note of strong, Earth cedar. Launched by the design house of Byredo in the year 2016,This woody floral musk has a blend of rose, cedar, vetiver, and musk,Suitable for all skin types
Super Cedar by Byredo Unisex Perfume – Eau de Parfum 100ml
A modern scent reduced to the essential. The powerful woody notes of cedar inject energy, add warmth and lend verticality to the . Reminiscent of pencil shavings, it evokes a sense of nostalgia for school days and simpler times.ALCOHOL, PARFUM (), AQUA (WATER), BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE, ETHYLHEXYL METHOXYCINNAMATE, BHT, LIMONENE, CINNAMALTop: Rose Petals Heart: Virginian Cedarwood Base: Haitian Vetiver, Silk Musk
Terre D ‘Hermes EDT Perfume for Men, 100 ml multi color
| Brand | Hermes |
| Item Form | Liquid |
| Item Volume | 3.3 Fluid Ounces |
| Scent | Spicy, Wood |
| Special Features | Multi Smell |
Terre D’Hermes, created in 2006 by Jean-Claude Ellena, is a metaphor for materials, a matrix that speaks of territory as well as matter, earth, and roots. This vertically structured scent is based on an alchemy of wood. The first introduces the gaiety of orange, the bitterness of grapefruit, and the vivacity of pepper and fresh spices. This “vegetality” flirts with the mineral effect of flint and the coarseness of vetiver. Dominated by cedar, the goes deeper with the sweetness of resins and the impalpable voluptuousness of benzoin.
- Eau de Toilette
- Size: 100ML
- Top Notes: orange and grapefruit
- Middle Notes: pepper and pelargonium
- Base Notes: cedar, patchouli, vetiver, and benzoin
Terre D’ Hermes EDT 75ml
| Scents/Notes | Citrus |
| Base Note | Vetiver, Cedar, Patchouli, Benzoin |
| Heart/Middle Note | Pepper, Pelargonium |
| Top Note | Orange, Grapefruit |
| Size | 75 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
| Model Number | 2724294086950 |
| Model Name | Terre D' Hermes |
- Terre d'Hermes was launched in 2006
- Nose behind this is Jean-Claude Ellena
Since 1837, Hermes has remained faithful to its artisanal model and its humanist values. The freedom to create, the constant quest for beautiful materials, and the transmission of exceptional know-how – which enable the creation of useful, and elegant objects which stand the test of time – forge the uniqueness of Hermes. Family-run, independent, and socially responsible, the company is committed to maintaining the majority of its production in France, through its 43 production sites, while developing its international distribution network of 306 stores in 45 countries. For six generations, Hermes has been an independent, family-owned French house, artisanal, creative, innovative, and responsible, whose entrepreneurial spirit has become its business model. The sixteen métiers of the house create collections that combine freedom with inventiveness and know-how. The objects are designed to be durable and to adapt to changing lifestyles. Humanist values, based in the artisanal world, guide the company in its development: Hermes is committed to preserving resources, supporting the regions in which its manufactures operate, and ensuring the transmission of exceptional know-how. Each of the 306 stores across 45 countries is a welcoming and unique “house of objects” that combines the identity of Hermes with the local culture, offering visitors a unique experience. Since 1837, generation after generation, Hermes has followed a dual thread – on the one hand, the painstaking work of the craftsman in his workshop, and on the other the lifestyles of its customers. Contains alcohol, parfum (), aqua (water), limonene, hydroxycitronellal, citronellol, hexyl cinnamal, ethylhexyl methoxycinnamate, hydroxyisohexyl 3-cyclohexene carboxaldehyde, butylphenyl methylpropional, linalool, butyl methoxydibenzoylmethane, ethylhexyl salicylate, evernia prunastri (oakmoss) extract, geraniol, citral, farnesol. Spray on pulse points: behind the ears and on your wrists.





