Filter by price
Filter by brands
Showing 121–132 of 1536 results
Bitter Peach Tom Ford for women and men, EDP 100ML
- Bitter Peach by Tom Ford is a Amber Vanilla for women and men
- Bitter Peach was launched in 2020
- Top notes are Peach, Blood Orange, Cardamom and Heliotrope; middle notes are Rum, Cognac, Davana and Jasmine; base notes are Indonesian Patchouli Leaf, Vanilla, Sandalwood, Tonka Bean, Cashmeran, Benzoin, Styrax, Labdanum and Vetiver
Specifications
| Size | 100ML |
| Scents/Notes | Vanilla |
| Colour Name | Pink |
| Base Note | Indonesian Patchouli Leaf, Vanilla, Sandalwood, Tonka Bean, Cashmeran, Benzoin, Styrax, Labdanum And Vetiver |
| Heart/Middle Note | Rum, Cognac, Davana And Jasmine |
| Top Note | Peach, Blood Orange, Cardamom And Heliotrope |
| Size | 100ML |
| Department | Unisex |
| Product Subtype | Eau De Parfum |
| Model Number | DJP0018976 |
| Model Name | DJP0018976 |
Black Opium EDP 50ml
| Size | 50 – 69 ml |
| Scents/Notes | Vanilla |
| Colour Name | clear |
| Base Note | Vanilla, Patchouli, Cedar, Cashmere Wood |
| Heart/Middle Note | Coffee, Jasmine, Bitter Almond, Licorice |
| Top Note | Pear, Pink Pepper, Orange Blossom |
| Size | 50 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 98786580844 |
| Model Name | Black Opium |
- Top notes are Pink Pepper and Orange Blossom
- Middle notes are Jasmine and Coffee
- Base notes are Vanilla, Patchouli and Cedarwood
- Vibrant, magnetic and charismatic approach tagged with the
About the product:Black Opium by Yves Saint Laurent is an Oriental Vanilla for women. Black Opium was launched in 2014. Black Opium was created by Nathalie Lorson, Marie Salamagne, Olivier Cresp, and Honorine Blanc. When the electrifying energy of black coffee meets the assertive femininity of white flowers. Vibrant, sensual, and addictive contrast of light and dark.
About the brand:
Yves Saint Laurent is the French fashion house founded by Yves Henri Donat Mathieu-Saint-Laurent. The house and designer are often abbreviated as YSL. Cosmetics and perfumes have long been included in the designer's offerings.
Ingredients:
Alcohol, Parfum / , Aqua / Water, Benzyl Salicylate, Benzyl Alcohol, Hydroxycitronellal, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Hexyl Cinnamal, Limonene, Linalool, Geraniol, Citronellol, Cinnamyl Alcohol, Methyl Anthranilate, Amyl Cinnamal, Citral, Coumarin, Benzyl Benzoate, Ci 15985 / Yellow 6, Ci 17200 / Red 33, (F.i.l C167411/1).
How to use:
Spray on pulse points around the body to increase the longevity of the .
Black Opium Nuit Blanche by Yves Saint Laurent – perfumes for women – Eau de Parfum, 90ml
Yves Saint Laurent &launched Black Opium in September 2014, the new announced as the rock'n'roll interpretation of the classic celebrating the dark, mysterious side of the YSL brand. In late August 2015, Black Opium Eau de Toilette was also presented. In early 2016, its third edition called&Black Opium Nuit Blanche&appears.Nuit Blanche is an annual arts festival in Paris, which lasts all night.&Black Opium Nuit Blanche&is inspired by the night life of the city that never sleeps, promising the mysterious and unpredictable experience of an electric night in which everything is possible. Between tension and sensuality, audacity and femininity, the perfume combines the energy of coffee with sparkling orange blossom, illuminated by white musk. There are notes of silky smooth rice, Bourbon pepper, orange blossom absolute, Black Opium coffee, vanilla absolute, sandalwood and white musk.The bottle design is very similar to the original. The difference is in the details like the color of the cap, which is in rose-gold, and white sequins..YSL Black Opium Nuit BlancheEAU DE PARFUMWOMENNEW ARRIVAL50ml Set Contains: 1 x YSL Black Nuit Blanche edp spray A scent of boundless devotion and dependence.,Black Opium Nuit Blanche is full of impulsive sensuality.,Wear with the stunning composition pure femininity on your skin.
Black Opium Nuit Blanche by Yves Saint Laurent for Women – Eau de Parfum, 90 ml
Bergamote 22 by Le Labo is a Woody Aromatic for women and men. Bergamote 22 was launched in 2006. The nose behind this is Daphné Bugey.
Blanche EDP 100ml
| Size | 100 – 119 ml |
| Scents/Notes | Woody |
| Base Note | Blonde Woods, Sandalwood And Musk |
| Heart/Middle Note | Violet Neroli And Peony |
| Top Note | White Rose, Pink Pepper And Aldehyde |
| Size | 100 ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
Bleu De Chanel by Chanel for Men – Eau de Parfum, 50ml
| Brand | Chanel |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 50 Milliliters |
| Scent | Oriental, Spicy, Fruity, Sweet, Wood |
| Special features | Travel Size |
About this item
- manufacturer: Chanel
- Item Trademark: CHANEL
- Item Weight: pounds, pounds, 0.7937, 0.7937
- Item Category: Personal
Bleu de Chanel for men is a woody perfume for men, concocted by Jacques Polge. Synthesized using woody and spicy facets, Chanel Bleu for men is intense and deep.Bleu De Chanel is a contemporary and sophisticated for men that has been making a name for itself since its birth in summer of 2014. The woody, aromatic composition created by famous perfumer Jacques Polge follows its native path but makes a detour into a sensual and oriental amber territory. Wood maintains the freshness of the EDP, enriched with depth and velvet amber woods. Available in a 50ml container, Bleu De Chanel is dedicated to freedom, endless, deep and boundless.
Perfume Notes
Comforting Sweetness
Bleu de Chanel for men combines the elegant aromas of jasmine and labdanum to offer you their sweet and alluring accords. Furthermore, the woody notes along with amber and incense render a warm and cozy sensation to this EDP for men.
Hint of Spice
Chanel Bleu for men blends the essences of ginger, nutmeg, and pink pepper, adding their spicy facets to this unique EDP. The combination of these elements makes it more masculine, diffusing a pleasing aroma all day long.
The Fruit Punch
The fruity attributes of Bleu Chanel for men come from the citric and highly refreshing facets of grapefruit and lemon. And to make the EDP even more alluring, a dash of mint is added into the mix, allowing it to give off a cooling effect when you wear it.
Bleu De Chanel EDP 100ml
| Size | 100 – 119 ml |
| Scents/Notes | Oriental |
| Colour Name | Multicolour |
| Size | 100 ml |
| Department | Men |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 23453567864 |
| Model Name | Perfume-9 |
- Exudes an uncompromised appeal, which is sure to linger
- Ideal for evening outings
- A rare, full of passion and fine essence
Bleu De Chanel EDP 100ml
BLEU DE CHANEL EDP 100ML
| Brand Name | Chanel |
| Item Form | Liquid |
| Item Volume | 100 Milliliters |
| Scent | Wood, Cedar, Floral |
| Special Features | Travel Size |
| Concentration | Eau de Parfum |
| Material Type Free | Dye Free |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Bleu De |
| Material Features | Hypoallergenic |
- Cedar, New Caledonian sandalwood
- Comes in a safe and secure package
New Caledonian Cedarwood & Sandalwood
A citrus woody for men Fresh Deep Intense Vibrant Sensual and seductive, Citrus top notes
Product package length: 48 cm
Product package width: 96 cm
Bleu De Chanel EDT for Men 100ml
| Size | 100 ml |
| Department | Men |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
| Model Number | 3145891074604 |
| Model Name | 3145891074604 |
- Top notes are Grapefruit, Lemon, Mint and Pink Pepper
- Middle notes are Ginger, Nutmeg, Jasmine and Iso E Super
- Base notes are Incense, Vetiver, Cedar, Sandalwood, Patchouli, Labdanum and White Musk
Bleu De Chanel EDT for Men 100ml
Bleu De Chanel Parfum New Edition for Men, 100ml
-
Sophisticated for men with woody-aromatic notes
-
Long-lasting Eau de Parfum suitable for day and night wear
-
Elegant black bottle with iconic Chanel design
-
Perfect gift for special occasions or daily use
-
Represents confidence, elegance, and modern masculinity
Technical Details Table:
| Feature | Specification |
|---|---|
| Brand | Chanel |
| Name | Bleu De Chanel |
| Type | Parfum |
| Gender | Men |
| Volume | 100ml |
| Notes | Citrus, Woody, Aromatic |
| Longevity | Long-lasting |
| Bottle Color | Black |
| Country of Origin | France |
Bois Impérial Essential Parfums for women and men 100ml
Bois Imperial by Essential Parfums sa Aromatic for women and men. Bois Impérial was launched in 2020. The nose behind this is Quentin Bisch.
Read about this perfume in other languages: Deutsch, Español, Français, Czech, Italiano, Russian, Polski, Portugues, Ελληνικά, 汉语, Nederlands, Srpski, Română, Al Arabia, Ukrainian, Mongolian, ēררית.
Perfumer
Boss Bottled Elixir Parfum Intense – Tester – 50ml
| Brand | Hugo Boss |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 1.6 Fluid Ounces |
| Scent | Wood |
| Age range (description) | Adult |
| Material features | Natural |
| Item weight | 0.39 Pounds |
| Number of Items | 1 |
| Unit count | 50 millilitre |





