Filter by price
Filter by brands
Showing 1309–1320 of 1536 results
Tobacco Vanille by Tom Ford for Unisex – Eau de Parfum, 100 ml
| Brand | Tom Ford |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Oriental, Spicy, Wood |
| Special features | Multi Smell |
This Tobacco Vanille Eau de Partum by Tom Ford comes in a 100ml flacon that exudes class and elegance. The is a captivating blend of oriental, spicy, and wood notes. It offers a unique multi-smell experience.
- The dry down of this EDP features dried fruits and woody notes.
- The perfume's journey begins with a mix of tobacco leaf and spicy notes, creating an adventurous olfactory experience.
Tom Ford amber intrigue Eau – Parfum 100 ml
Amber Intrigue by Tom Ford is a Oriental Spicy for women and men. This is a new . Amber Intrigue was launched in 2024. Amber Intrigue was created by Julien Rasquinet and Pascal Gaurin. Top notes are Dates, Olibanum and Cinnamon; middle notes are Sandalwood and Vetiver; base notes are Amber and Labdanum.
Tom Ford Amber Intrigue is a new for women and men launched in 2024 under the Private Blend collection. Amber Intrigue Eau de Parfum wraps the wearer in an earthy start of fiery cinnamon sprinkled on lush dates, while the warmth of vetiver and sandalwood oils takes center stage, paving the way for a dry down of golden amber laced with resinous labdanum.
TOM FORD BITTER PEACH EAU DE PARFUM 100 ML
| Feature | Description |
|---|---|
| Brand | Tom Ford (Private Blend) |
| Name | Bitter Peach Eau de Parfum |
| Volume | 100 ml |
| Scent Profile | Juicy-fruity, gourmand, slightly boozy with warm woody base |
| Longevity | Moderate: ~4–8 h on skin; up to 12–14 h on clothes and hair |
| Projection | Strong initially, then closer to the skin (~1–2 ft); long-lasting trail |
| Occasion | Spring/summer daytime-evening; great transitional scent; not overpowering nightwear |
Tom Ford Bitter Peach Eau De Parfum, 50 ml
| Size | 50 – 69 Ml |
| Scents/Notes | Vanilla |
| Colour Name | Pink |
| Base Note | Indonesian Patchouli Leaf, Vanilla, Sandalwood, Tonka Bean, Cashmeran, Benzoin, Styrax, Labdanum And Vetiver |
| Heart/Middle Note | Rum, Cognac, Davana And Jasmine |
| Top Note | Peach, Blood Orange, Cardamom And Heliotrope |
| Size | 50 Ml |
| Department | Unisex |
| Product Subtype | Eau De Parfum |
| Model Number | DJP0018976 |
| Model Name | DJP0018976 |
Bitter Peach by Tom Ford is an Am Vanilla suitable for both women and men. Launched in 2020, this offers a unique blend of notes that create a captivating olfactory experience.
- Top notes: Peach, Blood Orange, Cardamom, and Heliotrope
- Middle notes: Rum, Cognac, Davana, and Jasmine
- Base notes: Indonesian Patchouli Leaf, Vanilla, Sandalwood, Tonka Bean, Cashmeran, Benzoin, Styrax, Labdanum, and Vetiver
Tom Ford Bitter Peach Eau De Parfum, 50 ml
Specifications
| Size | 50 – 69 Ml |
| Scents/Notes | Vanilla |
| Colour Name | Pink |
| Base Note | Indonesian Patchouli Leaf, Vanilla, Sandalwood, Tonka Bean, Cashmeran, Benzoin, Styrax, Labdanum And Vetiver |
| Heart/Middle Note | Rum, Cognac, Davana And Jasmine |
| Top Note | Peach, Blood Orange, Cardamom And Heliotrope |
| Size | 50 Ml |
| Department | Unisex |
| Product Subtype | Eau De Parfum |
| Model Number | DJP0018976 |
| Model Name | DJP0018976 |
Highlights
- Bitter Peach by Tom Ford is a Am Vanilla for women and men
- Bitter Peach was launched in 2020
- Top notes are Peach, Blood Orange, Cardamom and Heliotrope; middle notes are Rum, Cognac, Davana and Jasmine; base notes are Indonesian Patchouli Leaf, Vanilla, Sandalwood, Tonka Bean, Cashmeran, Benzoin, Styrax, Labdanum and Vetiver
Tom Ford Black Orchid EDP, for women, 100ml
- Luxurious oriental floral with a rich and sensual character
- Ideal for evening wear and special occasions
- Long-lasting scent with deep and captivating notes
- Perfect choice for lovers of sophisticated and bold perfumes
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Tom Ford |
| Name | Black Orchid |
| Type | EDP |
| Volume | 100ml |
| Gender | Women |
| Scent Profile | Oriental Floral |
| Longevity | Long Lasting |
| Occasion | Evening Wear, Special Events |
| Weight | 0.45 kg |
Tom Ford Black Orchid EDT 100ml
| Scents/Notes | Spicy |
| Base Note | Mexican Chocolate, Patchouli, Vanille, Incense, Amber, Sandalwood, Vetiver, White Musk |
| Heart/Middle Note | Orchid, Spices, Gardenia, Fruity Notes, Ylang Ylang, Jasmine, Lotus |
| Top Note | Truffle, Gardenia, Black Currant, Ylang Ylang, Jasmine, Bergamot, Mandarin Orange, Amalfi Lemon |
| Size | 100 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
| Model Number | 3700431405739 |
| Model Name | Orchid |
- Black Orchid was launched in 2006
- Nose behind this is Givaudan
Thomas carlyle ford (born august 27, 1961) is an american fashion designer and filmmaker. He launched his eponymous luxury brand in 2006, having previously served as the creative director at gucci and yves saint laurent. Ford wrote and directed the academy award–nominated films a single man (2009) and nocturnal animals (2016). He currently serves as the chairman of the board of the council of fashion designers of america. At age 16, he enrolled at bard college at simon's rock, but quickly dropped out. He moved to new york city to study art history at new york university (nyu). There he met ian falconer, who took him to studio 54 for the first time. Ford dropped out after a year, focusing on acting in television commercials. Ford began studying interior architecture at the new school's art and design college, parsons the new school for design in new york city. He kept visiting studio 54, where he realized he was gay. The club's disco-era glamor would be a major influence on his later designs. Before his last year at new school, ford spent a year and a half in paris, where he worked as an intern in chloé's press office, inspiring his interest in fashion. He spent his final year at the new school studying fashion, but graduated with a degree in architecture. Ingredients comes with alcohol denat., wateraquaeau, (parfum), benzyl salicylate, linalool, hydroxycitronellal, benzyl benzoate, geraniol, limonene, coumarin, cinnamyl alcohol, citronellol, eugenol, isoeugenol, benzyl alcohol, citral, farnesol, cinnamal, methyl 2-octynoate, benzyl cinnamate.
Tom Ford Black Orchid For Women 100ml – Eau de Toilette – Black
| Brand | Tom Ford |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Fruity |
| Special features | Floral |
| Age range (description) | Adult |
| Model name | Black Orchid by Tom Ford Eau De Toilette For Men |
| Style | 100 ml |
| Item weight | 0.1 Grams |
| Number of Items | 1 |
Tom Ford Cafe Rose EDP 100ml
| Base Note | Patchouli, Incense, Sandalwood, Amber |
| Colour Name | Black/Purple |
| Country Of Origin | United States Of America (USA) |
| Department | Unisex |
| Dispenser Type | Splash |
| Heart/Middle Note | Turkish Rose, Bulgarian Rose, Coffee |
| Model Name | Cafe Rose |
| Model Number | 2724299118120 |
| Scents/Notes | Spicy |
| Size | 100 Ml |
| Top Note | Rose, Saffron, Black Pepper |
| Product Subtype | Eau De Parfum |
- Cafe Rose was launched in 2012
OverviewThomas carlyle ford (born august 27, 1961) is an american fashion designer and filmmaker. He launched his eponymous luxury brand in 2006, having previously served as the creative director at gucci and yves saint laurent. Ford wrote and directed the academy award–nominated films a single man (2009) and nocturnal animals (2016). He currently serves as the chairman of the board of the council of fashion designers of america. At age 16, he enrolled at bard college at simon's rock, but quickly dropped out. He moved to new york city to study art history at new york university (nyu). There he met ian falconer, who took him to studio 54 for the first time. Ford dropped out after a year, focusing on acting in television commercials. Ford began studying interior architecture at the new school's art and design college, parsons the new school for design in new york city. He kept visiting studio 54, where he realized he was gay. The club's disco-era glamor would be a major influence on his later designs. Before his last year at new school, ford spent a year and a half in paris, where he worked as an intern in chloé's press office, inspiring his interest in fashion. He spent his final year at the new school studying fashion, but graduated with a degree in architecture. How to use suggest spritz onto pulse points.
Tom Ford Cafe Rose EDP 100ml
- An oriental floral for contemporary women
- Long-Lasting scent
- Top notes are saffron black pepper & may rose
TOM FORD Cafe Rose EDP 50ml
| Scents/Notes | Spicy |
| Base Note | Patchouli, Incense, Sandalwood, Amber |
| Heart/Middle Note | Turkish Rose, Bulgarian Rose, Coffee |
| Top Note | May Rose, Saffron, Black Pepper |
| Size | 50 ml |
| Department | Unisex |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Cologne |
| Model Number | 888066015585 |
| Model Name | Cafe Rose |
- Cafe Rose was launched in 2012
Thomas carlyle ford (born august 27, 1961) is an american fashion designer and filmmaker. He launched his eponymous luxury brand in 2006, having previously served as the creative director at gucci and yves saint laurent. Ford wrote and directed the academy award–nominated films a single man (2009) and nocturnal animals (2016). He currently serves as the chairman of the board of the council of fashion designers of america. At age 16, he enrolled at bard college at simon's rock, but quickly dropped out. He moved to new york city to study art history at new york university (nyu). There he met ian falconer, who took him to studio 54 for the first time. Ford dropped out after a year, focusing on acting in television commercials. Ford began studying interior architecture at the new school's art and design college, parsons the new school for design in new york city. He kept visiting studio 54, where he realized he was gay. The club's disco-era glamor would be a major influence on his later designs. Before his last year at new school, ford spent a year and a half in paris, where he worked as an intern in chloe's press office, inspiring his interest in fashion. He spent his final year at the new school studying fashion, but graduated with a degree in architecture. How to use suggest spritz onto pulse points.
Tom Ford Costa Azzurra EDP 100ml
| Scents/Notes | Fresh |
| Base Note | Juniper Berries, Lemon, Myrtle |
| Heart/Middle Note | Cypress, Pine Tree Needles |
| Top Note | Mastic or Lentisque, Amber, Labdanum |
| Size | 100 ml |
| Department | Unisex |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | CS-188416445 |
| Model Name | Costa Azzurra |
- Leaves the skin delicately d
- Offers effective protection against odour and wetness
- Developed in a manner that leaves skin feeling incredibly refreshed
- Formulated to allow for a long-lasting stay
- Superior dispensing type evenly releases fine mist
Tom Ford SA, stylized as TOM FORD, is an Italian-American luxury fashion house founded by fashion designer Tom Ford in 2005. It is known for its luxury suits and products. In 2004, Tom Ford departed his role as Creative Director at Gucci that he had been in since 1994. Ford founded his own Tom Ford brand in April 2005. The Tom Ford brand concept began in 2004 with the launch of cosmetics line followed by an eyewear collection. In 2005, he launched Tom Ford Estee Lauder Collection of cosmetics for Estée Lauder. In November 2015, the brand opened its flagship store in Miami Design District.[8] In November 2017, it opened its first beauty store in London. As of 2017, Tom Ford Beauty, owned by Estee Lauder, estimated 1 billion in sales. As of 2020, Tom Ford was the major shareholder of Tom Ford International, holding 63.75% of the shares.





