Filter by price
Filter by brands
Showing 133–144 of 1278 results
Burberry Perfume – Burberry Mr. Burberry – perfume for men – Eau de Parfum, 100ml/Black
| Brand | Burberry |
| Item form | Spray |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Wood |
| Special features | Multi Smell |
Introducing Mr. Burberry Eau de Parfum. An intense interpretation of the original Mr. Burberry, the captures the essence and anticipation of London at nighttime.
A warm, sensual, and woody scent with fresh and aromatic top notes of tarragon and comforting, spicy cinnamon, layered delicately on rich patchouli with a base of amber and smoky vetiver.
The bottle honors the black Heritage Trench Coat and its signature design details. Bold and masculine, the weighted cap references horn-look buttons, while a hand-tied knot in English-woven gabardine sits around the neck, celebrating the innovative fabric invented by Thomas Burberry more than 100 years ago. The dark lacquer bottle conveys the sensuality and warmth of the scent and the accompanying campaign.
- Mr by Burberry is the perfume which is intense, sensual, and warm.
- The scent is masculine and keeps you fresh and energized throughout the day.
- The smell is overpowering and can turn heads.
Burberry Perfume – London by Burberry – perfumes for women – Eau de Parfum, 100ml
| Size | 70 – 99 ml |
| Scents/Notes | Floral |
| Colour Name | clear |
| Base Note | Danmask Rose, Rose, Patchouli, Musk, Leather, Violet |
| Heart/Middle Note | Quince, Freesia, Geranium, Peach, Green Notes, Gardenia, Passionfruit |
| Top Note | Sweet Pea, Bergamot, Mandarin Orange, Grapefruit, Lemon |
| Size | 90 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 98786578580 |
| Model Name | My |
- My Burberry was launched in 2014
- Nose behind this is Francis Kurkdjian
Burberry is a British luxury fashion house headquartered in London, England. It currently designs and distributes ready wear including trench coats (for which it is most famous), leather goods, footwear, fashion accessories, eyewear, s, and cosmetics. Established in 1856 by Thomas Burberry, originally focusing on the development of outdoor attire, the house has moved into the high fashion market, developing a first of its kind fabric called Gabardine, which is completely breathable and waterproof, and exclusively made for the brand. The first shop opened in the Haymarket, London, in 1891. Burberry was an independent family-controlled company until 1955 when it was reincorporated. In 2005, it completed its demerger from GUS plc, the company's former majority shareholder. The company is listed on the London Stock Exchange and is a constituent of the FTSE 100 Index. In 2015, Burberry ranked 73rd in Interbrand's Best Global Brands report, alongside Louis Vuitton and Prada. Spray on pulse points: behind the ears and on your wrists.
Burberry’s London Special E by Burberry for Women – Eau de Parfum, 100ml/Silver
Brand Burberry
Scent Floral
Item weight 0.8 Ounces
Item volume 100 Liters
About this item
Top Notes are Grapefruit, Mandarin Orange, Pink Pepper
Middle Notes are Rose, Lily-of-the-Valley, Cyclamen
Base Notes are Woodsy Notes, Musk
Eau De Parfum
Size 100 ML
BVLGARI Aqva Pour Homme EDT 100ml
| Scents/Notes | Citrus |
| Base Note | Virginia Cedar, Woodsy Notes, Patchouli, Clary Sage, Amber |
| Heart/Middle Note | Seaweed, Lavender, Cotton Flower |
| Top Note | Mandarin Orange, Orange, Petitgrain |
| Size | 100 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Splash |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
| Model Name | Perfume |
Bvlgari BLV Pour Homme EDT, for Men 100 ml
• Fresh woody spicy with unique aromatic notes
• EDT concentration, light and refreshing long lasting scent
• Designed for modern and confident men
• Crafted by Bvlgari with premium quality ingredients
• Perfect for daily wear, office, casual outings, and special occasions
| Attribute | Details |
|---|---|
| Brand | Bvlgari |
| Name | BLV Pour Homme |
| Type | EDT |
| Volume | 100 ml |
| Gender | Men |
| Family | Woody, Spicy, Aromatic |
| Key Notes | Ginger, Cardamom, Juniper, Tobacco Flower, Teak Wood |
| Longevity | Long Lasting |
| EAN | 783320427145 |
| Weight | 0.45 kg |
Bvlgari EDT 100ml
| Brand | Bvlgari |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Woody Spicy |
| Special features | Travel Size |
This Bvlgari is a woody spicy scent in liquid form with a volume of 100 milliliters. It is designed as a travel-size product.
- Gender: Men
- Type: Eau de Parfum
- Family: Woody Spicy
- Size: 100 ml
- Year Introduced: 2015
- Top Notes: Bergamot, Pink Grapefruit, Cactus Juice
- Middle Notes: Cardamom, Freesia, Amber
- Base Notes: Woodsy Notes, Haitian Vetiver, Benzoin
- Perfect for men
- Features a woody spicy type
- Introduced in 2015 with a unique blend of top, middle, and base notes
- Comes in a 100 ml size ideal for travel
BVLGARI Le Gemme Ambero EDP 100ml
- New Scents
- Long Lastin Scents
Specifications
| Colour Name | Multicolour |
| Country Of Origin | Italy |
| Department | Men |
| Model Name | Eau De Parfum-412 |
| Model Number | 783320521041 |
| Scents/Notes | Spicy |
| Size | 100 Ml |
| Product Subtype | Eau De Parfum |
Bvlgari Le Gemme Desiria 100ml
| Scents/Notes | Woody |
| Base Note | Benzoin |
| Heart/Middle Note | Cypress, Cedar, Vetiver |
| Top Note | Citruses With Sugar, Lemon Zest, Coriander Leaf |
| Size | 100 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | O-AA-303-B1 |
| Model Name | Wood Essence |
- Bvlgari Man Wood Essence was launched in 2018
- Nose behind this is Alberto Morillas
The Bvlgari logo was used for the first time in 1934 when its gilded brass letters graced the central doorway of the Condotti flagship store. In reference to ancient Rome, the "u" was replaced with the letter v, and a logo was born. Since then, the trademark is written Bvlgari in the classical Latin alphabet. The Vulgaris were a silversmithing family from the Epirus region of Greece. Whether or not the Vulgaris family of Corfu and the Vulgaris family of the Italian jewellers Bulgari from Epirus share the same paternal line is unclear, but the count Stefanos Vulgaris denied that the Bulgari family of the Italian jewellers family is genealogically related to the Vulgaris family of Corfu. How to use suggest hold 15cm away from your underarm and spray. Spray on pulse points around the body, neck, torso, biceps to increase the intensity of the .
BVLGARI Le Gemme Falkar EDP 125ml
Highlights
- Top Notes: Bitter Almond, Raspberry
- Heart Notes: Bulgarian Rose, Incense
- Base Notes: Amber, Oud, Myrrh, Vanilla
Falkar by Bvlgari is a Oriental Woody for men. Falkar was launched in 2019. The nose behind this is Jacques Cavallier Belletrud. Top notes are Nutmeg and Cinnamon; middle notes are Cypriol Oil or Nagarmotha and Olibanum; base notes are Agarwood (Oud), Black Musk and Saffron.
Bvlgari Le Gemme Garanat EU De Parfum 100 Ml
| Brand | Bvlgari |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Floral |
| Special features | Rose |
- Top notes: damask rose
- Middle note: incense
- Base note: rose
BVLGARI Le Gemme Noorah Eau de Perfume For Unisex, 100 ml
The features galbanum, cardamom, iris, benzoin, tobacco, oak, patchouli, vanilla, gingerbread and honey.
Bvlgari Le Gemme Onekh Eau de Parfum for Men, 100ml
-
Luxurious oriental with deep, smoky notes
-
Inspired by black onyx, symbolizing strength and mystery
-
Blends oud, labdanum, and leather for an intense aroma
-
Long-lasting scent perfect for evening wear
-
A refined addition to the Bvlgari Le Gemme collection
Technical Details Table:
| Feature | Specification |
|---|---|
| Brand | Bvlgari |
| Model | Le Gemme Onekh |
| Type | Eau de Parfum |
| Gender | Men |
| Volume | 100ml |
| Family | Oriental, Woody |
| Notes | Oud, Labdanum, Leather |
| Longevity | Long-lasting |
| Ideal Use | Evening, Formal Occasions |





