Filter by price
Filter by brands
Showing 1441–1452 of 1536 results
Versace Yellow Diamond by Versace for Women – Eau de Toilette, 90ml, VER520032
| Brand | Versace |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 90 Milliliters |
| Scent | Citrus, Musk , Spicy, Wood |
| Special features | Multi Smell |
- Yellow Diamond Eau De Toilette, 90 ml
- Gender: For Women
- Brand: Versace
VERSACE-Bright Crystal EDT 90ml
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | Musk, Mahogany, Amber |
| Heart/Middle Note | Peony, Lotus, Magnolia |
| Top Note | Yuzu, Pomegranate, Water Notes |
| Size | 90 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
| Model Number | N27640699A |
| Model Name | Perfume |
- Bright Crystal was launched in 2006
- The nose behind this is Alberto Morillas
- The pink colored bottle announces softer and more luminous
- Keep yourself fresh and relaxed at all times with this perfume
- Delivers a smooth yet captivating with a long-lasting appeal
VERSACE is an Italian fashion design house founded by the late Gianni Versace and continued by other members of the VERSACE family after his death. Debuting with a line of women's wear in 1978, the company was an instant success. A men's line and the company's first boutique in Milan followed in that same year. Gianni Versace chose the Medusa symbol as his company's logo. The company's luxurious clothing and accesories are characterized by influences ranging from pop art to classical Greek and Roman architecture.VERSACE became a favorite amongst celebrities—Elton John was an early fan—and the house is unique among Italian fashion houses for its consistent use of celebrities in advertising campaigns. Celebrities who have at one time been the face of Versace include Madonna, Ashton Kutcher, Britney Spears and Halle Berry. Some credit VERSACE with contributing to the "supermodel" phenomenon of the 1990s when the company cast every top fashion model for its 1991/1992 Autumn and Winter runway show. VERSACE's lines grew to include accessories, home furnishing and cosmetics. The brand inclues mulitple lines today: Atelier VERSACE, VERSACE Couture, VERSACE Jeans Couture, VERSACE Home Collection, VERSACE Collection, and VERSACE . In addition to clothing and accessories, the brand also encompasses a hotel, the Palazzo VERSACE. VERSACE Couture is the main line of the house and includes the division.The first VERSACE , Gianni VERSACE for Women, was introduced in 1981. s for men and women are offered under the VERSACE, Versus, Jeans and Jeans Couture labels. VERSACE s are produced in conjunction with Euroitalia SRL.Designer VERSACE has 68 perfumes in our base. The earliest edition was created in 1981 and the newest is from 2020. VERSACE s were made in collaboration with perfumers Nathalie Feisthauer, Antoine Lie, Jean-Pierre Bethouart, Roger Pellegrino, Marie Salamagne, Nathalie Lorson, Marrypierre Julien, Christophe Raynaud, Jórdi Fernandez, Alberto Morillas, Aurelien Guichard, Olivier Pescheux, Olivier Cresp, Antoine Maisondieu, Alexandra Kosinski, Sophie Labbe, Francis Kurkdjian, Firmenich, Dora Baghriche, Francoise Caron, Lucien Piquet, Bernard Ellena, Domitille Michalon Bertier, IFF, Calice Becker, Christine Nagel, Mark Buxton, and Louise Turner.
VERSACE-Crystal Noir EDP 90ml
| Scents/Notes | Spicy |
| Base Note | Sandalwood, Musk, Amber |
| Heart/Middle Note | Orange Blossom, Peony, Gardenia, Coconut |
| Top Note | Ginger, Cardamom, Pepper |
| Size | 90 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Name | Crystal Noir |
- Crystal Noir was launched in 2004
- Nose behind this is Antoine Lie
Founded in 1978 in Milan, Gianni Versace S.r.l is one of the leading international fashion design houses and a symbol of Italian luxury world-wide. It designs, manufactures, distributes and retails fashion and lifestyle products including haute couture, pret-a-porter, accessories, jewellery, watches, eyewear, s, and home furnishings all bearing the distinctive Medusa logo. The Versace Group distributes its products through a world-wide D.O.S network which includes over 200 boutiques in the principal cities and over 1500 wholesalers worldwide. Donatella Versace has been Artistic Director of Versace since 1997 and has steered the brand into the 21st century. Today, Versace represents its heritage through its strong and fearless designs, while addressing a new global audience which continues to strengthen Versace’s position in contemporary culture. In 2000 Gianni Versace S.r.l opened Palazzo Versace, the first hotel project to be branded by a luxury goods company, which provides tourists and travellers the opportunity to experience and enjoy the complete Versace lifestyle. The second Palazzo Versace built in Dubai opened in 2015. The third Palazzo Versace will be built in Macau, China. In February 2014, Gianni Versace S.r.l announced its agreement with Blackstone to participate in the next phase of the Company’s development. Blackstone owns 20 percent of the company; while the Versace family remains at its heart, with Ms. Allegra Versace Beck, Ms. Donatella Versace and Mr. Santo Versace all playing important roles in the company. Donatella Versace holds the dual role of Vice-President of the board and Artistic Director. In May 2016, the Versace Group appointed Mr. Jonathan Akeroyd to the position of CEO and member of the company’s Board of Directors. In September of 2018 Versace announced that one hundred percent of all Blackstone and Versace family shares had been sold to the Group Michael Kors Limited. In January 2019, Gianni Versace S.r.l. joined Capri Holdings Limited, forming a new global fashion luxury group together with Michael Kors and Jimmy Choo. How to use suggest spritz onto pulse points.
VERSACE-Eros EDP 100ml
| Type | Eau de Toilette |
| Size | 50ml |
| Olfactory Family | Aromatic-Tonic-Woody |
| Notes | Lemon, Rosewood, Carambola [star fruit], Cedar leaves, Tarragon, Sage, Musk, Amber, Sycamore wood |
| Style | Elegant-Seductive-Charismatic |
This Eau de Toilette features a captivating blend of s including lemon, rosewood, and musk, creating a unique aromatic experience. The combination of cedar leaves, tarragon, and sage adds a refreshing touch, while amber and sycamore wood provide a warm and inviting base.
- Perfect for everyday wear
- An ideal choice for those who appreciate elegant and charismatic scents
- Suitable for both daytime and evening use
Victoria’s Secret Bombshell EDP 100ml
| Brand | VICTORIA'S SECRET |
| Item form | Spray |
| Item volume | 100ml |
| Scent | Bombshell |
| Special features | Multi Smell |
- Launched by the design house of Victorias Secret
- Long lasting
This is an awardwinning wrapped and ready, with four luxe essentials in a glam gift package.Bombshell is fruity floral with notes of purple passion fruit, ShangriLa peony and vanilla orchid.
Victoria’s Secret Bombshell EDP 100ml
| Base Note | Moss,Musk,Wood |
| Heart/Middle Note | Jasmine,Lily Of The Valley,Orchid,Peony,Red Berries |
| Top Note | Maracujá,Pineapple,Strawberry,Tangerine |
| Size | 100 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Splash |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 2724299927630 |
| Model Name | 2724299927630 |
- Invoke the senses with the notes of tangerine, lily of the valley and musk
- For evening wear and special occasions
- For the modern, self-confident woman
Wild Bluebell Jo Malone London 100 ML – Eau de Cologne
| Brand | Jo Malone London |
| Name | Wild Bluebell |
| Type | Eau de Cologne |
| Size | 100ml |
| Top Notes | Bluebell, Green Leaves, Clove Buds |
| Heart Notes | Persimmon |
| Base Notes | White Musk |
- Wild Bluebell by Jo Malone London is a Floral Green for women. Wild Bluebell was launched in 2011. The nose behind this is Christine Nagel. Top notes are Bellflower, Dew Drop, Green Leaves and Clove; middle notes are Persimmon and Peach; base notes are Musk and Powdery Notes.
Wild Tuberose Narciso Rodriguez for womenEDP 100ML
Wild Tuberose by Narciso Rodriguez is a Floral Woody Musk for women. This is a new . Wild Tuberose was launched in 2024. The nose behind this is Aurélien Guichard. Top notes are Peach and Jasmine Tea; middle notes are Tuberose and Jasmine; base notes are Musk, Amber and Cedarwood.
The Musc Collection explores the very essence of Narciso Rodriguez Parfums — musk — in its most luxurious facets. Wild Tuberose is the magnetic new perfume within the collection, paying homage to the radiant blooms that unveil their scent beneath the moon's glow. Encased in a vivid blue bottle, Wild Tuberose is a captivating addition to this collection dedicated to perfume connoisseurs.
main accords
tuberose
white floral
musky
powdery
animalic
green
fruity
Wish by Chopard 75ML Tester
Wish Perfume by Chopard, Released in 1997, Wish is a complexly creamy women's that will excite your senses while creating an air of sultry seduction. The blend makes a grand entrance with opening notes of strawberry, yuzu, Brazilian rosewood, coconut, orange blossom, honeysuckle, gooseberry, black locust, pear, and black currant. The 's heart is a sweetened floral blend of milk, honey, heliotrope, orchid, violet, lily of the valley, jasmine, osmanthus, and magnolia notes. Base notes of amber, vanilla, patchouli, sandalwood, caramel, incense, toffee, and tonka bean give the blend its sweet, earthy foundation.
Xerjoff Accento EDP 100ml
In search of the perfect eau de parfum, Xerjoff discovered its Muse. This feminine scent is the master of its own destiny, expressed through a bouquet of white flowers and plum wrapped in strong, firm leather.
A herbal, fruity heart guides the inspiring notes, breaking the classical rules of perfumery, while a base of amber, patchouli and luscious raspberries seals its fate.
- Top notes: leather, plum, white flowers
- Heart notes: Artemisia, labdanum, jasmine
- Base notes: amber, benzoin, patchouli, raspberry
XERJOFF ACCENTO OVERDOSE EDP 100ML
| Brand | Xerjoff |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Fresh |
| Special features | Original |
About this item
- Top notes are coffee
- middle note is coffee
- base note is sandalwood
- Brand Name : Xerjoff
Xerjoff Accento Overdose EDP 100ml
| Base Note | Egyptian Jasmine, Bulgarian Rose, Muguet |
| Heart/Middle Note | Mediterranean Pine, Eucalyptus |
| Top Note | Fruity, Green |
| Size | 100 ml |
| Department | Unisex |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 16105A |
| Model Name | Perfume |
Accento Overdose EDP 100ml





