Filter by price
Filter by brands
Showing 1513–1524 of 1536 results
Yves Saint Laurent La Nuit De L`Homme Eau de Parfum For Men, 100 ml
Regarded as the composition full of contrasts and tensions, the of this EDT is renowned for its seductively macho prowess since its inception in 2009. The flacon that the EDT comes sealed in is dark and powerful, announcing powerful ingredients it carries in itself.
| Brand | Yves Saint Laurent |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 3.3 Fluid Ounces |
| Scent | Wood , Floral |
| Special features | Original |
About this item
- Top notes of cardamom, bergamot Middle notes of cedar, lavender Base notes of vetiver, coumarin, tobacco accents.
- Heart notes of cedar, lavender. Launched by the design house of Yves Saint Laurent
- Has top notes of lavender and base notes of caraway and vetiver
- number of items : 1
Yves Saint Laurent Libre Eau De Parfum 90ml
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | Amber, Vanilla, Ambergris, Musk |
| Heart/Middle Note | Orange Blossom, Jasmine, Lavender |
| Top Note | Mandarin, Neroli |
| Size | 90 ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 10382A |
- A floral with Lavendar, Orange Blossom, Musk Accord, & Vanilla
- • For light intensity: spray in a cloud around your head and shoulders, let the fall gently around you.
- • For medium intensity: spray in a y-shape across your body, beginning at one shoulder and finishing at the other. If you are wearing jewellery it is a great alternative to spraying your neck.
- • For added intensity: apply perfume directly to your pulse points and / or hot spots (wrist, inner elbow and lower neck). Here the heat of your body will allow the to reveal its full trail. Include shoulders and back to intensify your perfume trail
What it is Libre Eau de Parfum:
A bold, floral perfume for women. A statement feminine for those who live by their own rules, is also a statement of value and sustainability, refillable at home with a 100ml refill bottle. Lavender essence from France combines with the sensuality of Moroccan orange blossom, daring notes of musk accord and warm vanilla to create a unique long-lasting perfume.
About the :
A celebration of freedom, this daring, yet distinctly floral and feminine perfume is for those who do what they want and dare to be exactly who they are. Breaking boundaries and paving their own way, this women's perfume is inspired by the bold and the free.
An oversize golden cassandre logotype freely bent & nailed into the glass like a jewel. Sexy golden chains and an asymmetric black lacquered cap tops it off. Your forever Libre bottle, now sustainably refillable at home.
Yves Saint Laurent Libre Eau De Parfum For Women, 90ml
| Libre Eau de Parfum is the women's of freedom by Yves Saint Laurent, a statement perfume for women who live by their own rules. A reinvention of the floral perfume, YSL Libre combines lavender essence from France with the sensuality of Moroccan orange blossom, for a unique long-lasting floral fusion complemented by a daring note of musk accord.
Alcohol, Parfum / , Aqua / Water, Limonene, Linalool, Benzyl Salicylate, Hydroxycitronellal, Benzyl Alcohol, Ethylhexyl Salicylate, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Coumarin, Geraniol, Methyl Anthranilate, Citronellol, Citral, Isoeugenol, Alpha-Isomethyl Ionone, Farnesol, Ci 14700 / Red 4, Ci 19140 / Yellow 5, Ci 60730 / Ext. Violet 2. |
Yves Saint Laurent Libre Edp 50Ml
<p>Top notes are Lavender, Mandarin Orange, Black Currant and Petitgrain; middle notes are Lavender, Orange Blossom and Jasmine; base notes are Madagascar Vanilla, Musk, Cedar and Ambergris.</p>
Yves Saint Laurent Libre EDP for Women, 90ml
- Elegant and modern EDP for women by Yves Saint Laurent
- Features a sophisticated blend of lavender, orange blossom, and musk
- Long-lasting perfect for daily wear and special occasions
- Exudes confidence, femininity, and contemporary elegance
- Ideal for women who enjoy bold and refined scents
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Yves Saint Laurent |
| Type | EDP |
| Volume | 90ml |
| Gender | Women |
| Notes | Lavender, Orange Blossom, Musk |
| Longevity | Long-lasting |
| Occasion | Daily, Evening, Special Events |
| Weight | 450g |
Yves Saint Laurent Libre Flowers & Flames Eau de Parfum Florale 90ml
| Brand | Yves Saint Laurent |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 88.72 Fluid Ounces |
| Scent | Spicy |
| concentration | Eau de Parfum |
- New 2024 Launch!
- 3.0 Fl Oz / 90ml For Women
- Top notes are Lavender and Bergamot.
- Middle notes are Orange Blossom, Lavender, Lily, Palm Tree and Coconut.
- Base note is Vanilla.
- Yves saint laurent Libre Flowers & Flames Eau de Parfum Florale 90ml
Yves Saint Laurent Libre Flowers & Flames EDP Florale For Women 90ml Tester
-
A modern floral for women from Yves Saint Laurent’s Libre line.
-
EDP Florale – elegant, feminine, and long-lasting.
-
Radiant blend of orange blossom, lavender, jasmine, and warm florals.
-
Perfect for daily wear, evenings, and special occasions.
-
Size: 90ml – stylish and ideal for personal use or as a luxurious gift.
Yves Saint Laurent Libre Intense 90ml
Brand Yves Saint Laurent Sex female Product Type Perfumes the size 90ml Concentration ratio Eau de perfume the components Bergamot, orange, lavender, jasmine sambac, orchid, Tunisian neroli, vanilla, tonka bean, vetiver, amber.
Yves Saint Laurent Libre Intense Eau de Parfum 90ml
LIBRE Eau de Parfum Intense is the new, more sensual take on the iconic Eau de Parfum. The signature notes of lavender essence from France and Moroccan orange blossom combine with glowing orchid and warm vanilla to push the perfume to the extreme. It is a long-lasting unique twist on the floral .
Yves Saint Laurent Libre Intense Eau De Parfum For Women, 90ml
| Brand | Yves Saint Laurent |
| Top Notes | Bergamot |
| Middle Note | Orchid |
| Base Note | Vetiver |
This by Yves Saint Laurent features a blend of bergamot, orchid, and vetiver notes, creating a unique and captivating scent.
- Perfect for everyday wear
- Long-lasting
- Ideal for both daytime and evening use
Yves Saint Laurent Libre Intense EDP 50m
- Libre Intense was launched in 2020
- Created by Anne Flipo and Carlos Benaim
OverviewYves Saint Laurent SAS, also known as Saint Laurent, is a French luxury fashion house founded by Yves Saint Laurent and his partner, Pierre Bergé. The company revived its haute couture collection in 2015 under former Creative Director Hedi Slimane. In April 2016, Anthony Vaccarello was appointed as Creative Director. Founded in 1961, it has been considered one of the world's most prominent fashion houses and is known for its modern and iconic [clarification needed] pieces, such as its tuxedo jackets for women. Today, Saint Laurent markets a broad range of women's and men's ready-to-wear products, leather goods, shoes, and jewelry. Yves Saint Laurent Beauté also has a notable presence in the luxury beauty and market, although this is owned by L'Oréal, which holds exclusive licenses for the name. Ingredients are alcohol, parfum / , aqua / water, limonene, linalool, benzyl salicylate, hydroxycitronellal, benzyl alcohol, ethylhexyl salicylate, butyl methoxydibenzoylmethane, coumarin, geraniol, methyl anthranilate, citronellol, citral, isoeugenol, alpha-isomethyl ionone, farnesol, ci 14700 / red 4, ci 19140 / yellow 5, ci 60730 / ext. violet 2. is intensified by the warmth of your own body. Apply in the creases of your knees and elbows for a longer-lasting, stronger scent.
Specifications
| Size | 50 – 69 Ml |
| Scents/Notes | Oriental |
| Colour Name | Yellow/Black/Gold |
| Base Note | Madagascar Vanilla, Tonka Bean, Ambergris, Vetiver |
| Heart/Middle Note | Jasmine, Lavender, Orange Blossom, Orchid, Tunisian Orange |
| Top Note | Mandarin Orange, Lavender, Black Currant |
| Size | 50 Ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau De Parfum |
| Dispenser Type | Splash |
| Model Number | NL-LI2020-50 |
| Model Name | Libre Intense |
Yves Saint Laurent Libre Intense Edp 90Ml
Specifications:
| Size | 70 – 99 Ml |
| Scents/Notes | Fresh |
| Colour Name | Gold |
| Size | 90 Ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau De Parfum |
| Model Number | 19891-GOLD |
| Model Name | Eau_de_parfum-79 |
- Irresistible of this deodorant keeps you smelling fresh all day long
- It’s also long lasting and can be used on a regular basis
- Frisky and fun that you can wear anytime





