Filter by price
Filter by brands
Showing 181–192 of 1536 results
Bvlgari Le Gemme Tygar Eau de Parfum (100ml)
Bvlgari Le Gemme Tygar is a powerful and daring inspired by the strength and mystery of the tiger. As part of the Le Gemme collection, it exudes luxury, combining bold and vibrant notes to create a scent that symbolizes energy, vitality, and boldness. The is intense and captivating, designed for individuals who want to make a statement.
Notes:
- Top Notes: Bergamot, Ginger
- Heart Notes: Orris, Patchouli
- Base Notes: Oud, Tonka Bean
The opens with fresh and zesty bergamot paired with a spicy kick of ginger, creating an energizing and dynamic start. The heart unveils the earthy elegance of orris and patchouli, adding complexity and depth. The base is rich and warm, with oud and tonka bean combining to provide a sensual and enduring finish.
Bvlgari Le Gemme Tygar is perfect for those who enjoy bold, spicy, and woody s with a luxurious edge. Its powerful and long-lasting character makes it ideal for evening wear or special occasions, especially for those looking to leave a lasting impression.
BVLGARI Le Gemme Tygar EDP 100ml
Perfume / woody notes
Base notes Madagascar Vanilla, Virginia Cedar, Atlas Cedar, Vetiver, Oakmoss
Middle / Base notes: Tonka Bean, Ambroxan, Geranium
Top notes are mint, green apple, lemon
The size is 100 pounds
The section is women
Product Type: Eau de Toilette
The name of the perfume
BVLGARI Le Gemme Tygar EDP 125ml
Targeted Group : MenPerfume Name : Bvlgari Man Family : WoodyBrand : Bvlgari : No Targeted Group : Men,Perfume Name : Bvlgari Man, Family : Woody,Brand : Bvlgari
BVLGARI Magnolia Sensuelle EDP 100ml
| Scents/Notes | Citrus |
| Base Note | Musk, Patchouli, Tahitian Vanilla |
| Heart/Middle Note | Jasmine, Magnolia, Orange Blossom |
| Top Note | Orange Blossom, Tangerine |
| Size | 100 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Splash |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 783320977343 |
- Delicate scent helps to keep you feeling fresh and clean and describes feminity
- Delivers a powerful attractive notes through noble natural ingredients, in the image of the flower that inspired it
- It is composed with sparkling and luminous notes, playing a floral, sensual and intense melody
- Delivers a smooth yet captivating perfume with long-lasting appeal
- The nose behind this is Jacques Cavallier
BVLGARI is an Italian luxury goods house fouded by Sotirios Voulgaris in 1884. The company name is a derivative of the founder's last name, and the letter "V" in the word is the Latin classical alphabet character for letter "U," so the word is pronounced simply as if it were written as "Bulgari." The founder of the house, Sotirio Voulgaris, was originally from Greece, where he learned the jeweler's trade. He left his home town in 1877 and made his way to Corfu, and later to Naples, before landing in Rome in 1881. He started the BVLGARI company in 1884. The company's flagship store was opened in 1905 with the help of his sons, in Via dei Condotti, and it soon became successful and famous. The first international stores were opened in 1970 in New York, Paris, Geneve and Monte Carlo. BVLGARI had their own sales outlets (showrooms) in the Pierre Hotel in New York for many years, and now have nearly 300 shops worldwide. Initially famed for its magnificent jewelry, the brand has expanded its offerings to include watches, accessories, handbags, hotels and s. The first offered by the brand was Eau Parfumée au Thé Vert in 1992.
BVLGARI Man in Black EDP 100ml
| Size | 100 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Atomizer |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Name | Tygar |
Bvlgari Man In Black Parfum Bvlgari for Men 100 ml
| Top Notes | Spices, Elemi |
| Middle Notes | Tuberose, Iris |
| Base Notes | Siam Benzoin, Dark Woodsy Notes |
- The difference between this Edition and the previous ones is explained by the way of replacing rum and tobacco with elemi, which enhances the pronounced spicy aroma with a balsamic aftertaste. As well as B stripping the skin from the heart, which allows tuberose and Iris to give a luxurious floral touch to the . Finally, Tonka wood and guaiac wood open the way for an overall harmony of dark wood, allowing the aromas of spices and flowers to contrast and be pronounced.
Bvlgari Man Terrae Essence Bvlgari for men 100ml
Bvlgari Man Terrae Essence by Bvlgari is a Woody for men. Bvlgari Man Terrae Essence was launched in 2021. The nose behind this is Alberto Morillas. Top notes are Citron and Calamansi; middle notes are Vetiver and Orris; base notes are Earthy Notes and Styrax.
Bvlgari Man Wood Essence Bvlgari for men 100ml
Bvlgari Man Wood Essence by Bvlgari is a Woody for men. Bvlgari Man Wood Essence was launched in 2018. The nose behind this is Alberto Morillas. Top notes are citruses with sugar, Lemon Zest and Coriander Leaf; middle notes are Cypress, Cedar and Vetiver; base note is Benzoin.
The house of Bvlgari launches their new Bvlgari Man Wood Essence in July 2018, as a part of the Bvlgari Man collection. The philosophy of the new is based on the balance between the urban life of a modern man and the call of nature.
Bvlgari Man Wood Essence combines an accord of woods – wood barks, resins and essences – mixed with spicy notes. Italian citrus zest along with coriander leaf gives a fresh, green character in the opening, leading to an intense woody cypress, vetiver and cedar accord based on benzoin resins.
The face of the advertising campaign is Canadian model and actor Nick Bateman. The is available as a 60 and 100 ml Eau de Parfum.
BVLGARI Man Wood Essence Eau de Parfum For Men, 100 ml multicolor
| Scent | Wood |
| Brand | Bvlgari |
| Special features | Multi Smell |
| Item volume | 3.4 Fluid Ounces |
| Item weight | 1 Pounds |
About this item
- Man Wood Essence Eau De Parfum, 100 ml
- Gender: For Men
- Brand: Bvlgari
BVLGARI Man Wood Essence Eau de Parfum For Men, 100 ml multicolor
| Scent | Wood |
| Brand | Bvlgari |
| Special features | Multi Smell |
| Item volume | 3.4 Fluid Ounces |
| Item weight | 1 Pounds |
About this item
- Man Wood Essence Eau De Parfum, 100 ml
- Gender: For Men
- Brand: Bvlgari
Bvlgari Man Wood Essence Tester 100 ml
| Brand | Versace |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Floral |
| Special features | Travel Size |
About this item
- Top Notes are purple wisteria and tropical, succulent guava and white lilacs
- Middle Notes are Angel Wing jasmine, lotus flowers, orchid and azaleas
- Base Notes are built of vetiver, cedarwood and musk
- Launched in 2007
- Eau de Toilette
- Size 100 ML
Bvlgari Man Wood Neroli EDP, for Men 100 ml
• Fresh woody aromatic with neroli and citrus notes
• EDP concentration, long-lasting and refined scent
• Designed for modern and confident men
• Crafted by Bvlgari with premium quality ingredients
• Perfect for daily wear, office, casual outings, and special occasions
| Attribute | Details |
|---|---|
| Brand | Bvlgari |
| Name | Man Wood Neroli |
| Type | EDP |
| Volume | 100 ml |
| Gender | Men |
| Family | Woody, Aromatic, Citrus |
| Key Notes | Neroli, Cardamom, Vetiver, Benzoin, Cedarwood |
| Longevity | Long Lasting |
| EAN | 783320403897 |
| Weight | 0.45 kg |





