Filter by price
Filter by brands
Showing 193–204 of 1536 results
BVLGARI Omnia Amethyste Eau de Toilette 100ml
- Elegant and refreshing from BVLGARI’s Omnia collection
- Eau de Toilette (EDT) formulation for a light and long-lasting scent
- Perfect for daily wear or special occasions
- 100ml bottle ideal for personal use or gifting
- Sophisticated and feminine scent with floral and citrus notes
| Feature | Specification |
|---|---|
| Brand | BVLGARI |
| Collection | Omnia |
| Model | Amethyste |
| Type | Eau de Toilette (EDT) |
| Volume | 100ml |
| Gender | Women |
| Usage | Daily Wear, Special Occasions |
| Style | Floral, Citrus, Elegant |
| Packaging | Bottle |
| Notes | Top: Bergamot, Middle: Iris, Base: Cedarwood |
Bvlgari Omnia Amethyste EDT, for Women 100 ml
• Fresh floral with violet and green notes
• EDT concentration, light, elegant, and long-lasting scent
• Designed for confident and stylish women
• Crafted by Bvlgari with premium quality ingredients
• Perfect for daily wear, office, casual outings, and special occasions
| Attribute | Details |
|---|---|
| Brand | Bvlgari |
| Name | Omnia Amethyste |
| Type | EDT |
| Volume | 100 ml |
| Gender | Women |
| Family | Floral, Green |
| Key Notes | Violet, Green Tea, Iris, Rose, Pink Grapefruit |
| Longevity | Long Lasting |
| EAN | 783320420610 |
| Weight | 0.45 kg |
Bvlgari Perfume – Bvlgari Man Extreme – perfume for men, 100 ml – EDT Spray
Enjoy a distinctive aroma with this perfume with an excellent combination of fruits and flowers. This perfume comes in a 65ml bottle. This wonderful perfume is the perfect choice for you to add to your perfume collection. The composition of this distinctive perfume lasts for hours and stays all day. This wonderful is a mixture of flowers and woods. This wonderful scent takes your breath away.
Bvlgari Perfume – Bvlgari Omnia Crystalline – perfumes for women, 2.2 oz EDT Spray, Multicolor.
Tygar by Bvlgari is a Citrus Aromatic for men. Tygar was launched in 2016. The nose behind this is Jacques Cavallier Belletrud. Top note is Grapefruit; middle notes are Ginger and Ambrette; base notes are Ambroxan, Musk, Vetiver and Patchouli.
Bvlgari Perfume – Bvlgari Omnia Paraiba – perfumes for women, 2.2 oz EDT Spray
| Brand Name | Bvlgari |
| Item Form | Liquid |
| Item Volume | 100 Milliliters |
| Scent | Spicy, Wood |
| Special Features | Natural Ingredients |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Man In Black |
| Style | Modern |
| Item Weight | 0.27 Grams |
| Number of Items | 1 |
About this item
- Launched by the design house of BVLGARI in the year 2010
- This leather has a blend of amber, spices, woods, natural rum. The top notes are vibrant spicy tobacco and the base notes are benzoin,tonka bean and Guaiac wood
- This leather has a blend of amber, spices, woods, natural rum. The top notes are vibrant spicy tobacco and the base notes are benzoin,tonka bean and Guaiac wood
Bvlgari Perfume – Man in Black by Bvlgari – perfume for men – Tester, 100 ml
Tygar by Bvlgari is a Citrus Aromatic for men. Tygar was launched in 2016. The nose behind this is Jacques Cavallier Belletrud. Top note is Grapefruit; middle notes are Ginger and Ambrette; base notes are Ambroxan, Musk, Vetiver and Patchouli.
Read about this perfume in other languages: Deutsch, Español, Français, Čeština, Italiano, Русский, Polski, Português, Ελληνικά, 汉语, Nederlands, Srpski, Română, العربية, Українська, Монгол, עברית.
Perfumer
BVLGARI Wood Essence EDP 100ml
Specifications
| Size | 100 – 119 Ml – TESTER |
| Scents/Notes | Woody |
| Colour Name | Green |
| Base Note | Benzoin |
| Heart/Middle Note | Cypress, Cedar, Vetiver |
| Top Note | Citruses With Sugar, Lemon Zest, Coriander Leaf |
| Size | 100 Ml |
| Department | Men |
| Product Subtype | Eau De Parfum |
| Dispenser Type | Pump |
BVLGARI WOOD ESSENCE EDP 100ML TESTER
| Scents/Notes | Woody |
| Base Note | Benzoin, Guaiac Wood, Tonka Beans |
| Heart/Middle Note | Iris, Leather, Tuberose |
| Top Note | Spices, R*m, T*bacco |
| Size | 100 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Splash |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 783320413858 |
| Model Name | Perfume |
BVLGARI Wood Neroli Men’s Eau de Perfume, 100 ml
Bvlgari Man Wood Neroli.by.Bvlgari.is a Woody Floral Musk fragrance for men. This is a new fragrance..Bvlgari Man Wood Neroli.was launched in 2019. The nose behind this fragrance is Alberto Morillas. Top notes are Neroli and Bergamot; middle notes are Orange Blossom, Virginia Cedar and Cypriol Oil or Nagarmotha; base notes are Woody Notes, White Musk, Ambergris, Amber and Leather.
| Brand | Bvlgari |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Wood |
| Special features | Original |
About this item
- Top notes: Salt, Bergamot, Neroli
- Middle notes: Woody Notes, Orange Blossom
- Base note: Mineral Musk
Bvlgari-Pour Homme Extreme EDT 100ml
| Scents/Notes | Woody |
| Base Note | Musk, Cedar, Oakmoss, Sandalwood, Iris |
| Heart/Middle Note | Balsam Fir, Pepper, Guaiac Wood, Nutmeg, Brazilian Rosewood, Cardamom |
| Top Note | Tea, Grapefruit, Bergamot, Neroli, Petitgrain, Coriander, Lavender, Galbanum |
| Size | 100 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Splash |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
| Model Number | 783320833700 |
- Bvlgari is a amber woody for men, bvlgari man was launched in 2010 Unique signature of ultimate modernity
- Elegant and sophisticated expression of masculinity envisioned for an utterly authentic, profoundly charismatic and radiant man
The Bvlgari logo was used for the first time in 1934 when its gilded brass letters graced the central doorway of the Condotti flagship store. In reference to ancient Rome, the "u" was replaced with the letter v, and a logo was born. Since then, the trademark is written Bvlgari in the classical Latin alphabet. The Vulgaris were a silversmithing family from the Epirus region of Greece. Whether or not the Vulgaris family of Corfu and the Vulgaris family of the Italian jewellers Bulgari from Epirus share the same paternal line is unclear, but the count Stefanos Vulgaris denied that the Bulgari family of the Italian jewellers family is genealogically related to the Vulgaris family of Corfu. Ingredients – Alcohol Denat. (Sd Alcohol 39-C); Parfum (); Aqua (Water); Linalool; Limonene; Hydroxycitronellal; Ethylhexyl Methoxycinnamate; Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate; Citral; Geraniol; Citronellol; Isoeugenol; Bht
Byredo Bal d’Afrique Tester For Unisex EDP 90ml
| Brand | Byredo |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 90 Milliliters |
| Scent | Wood |
| Special features | Travel Size |
| Targeted Group | Unisex |
| Perfume Name | Bal d’Afrique |
| Family | Woody |
Byredo presents a 90-milliliter liquid perfume in the scent of wood. This travel-size , named Bal d’Afrique, belongs to the woody family, suitable for both men and women.
- Unisex targeted group
- Bal d’Afrique perfume
- Woody family
Byredo Bal d’Afrique Eau de Parfum for Unisex, 100ml
-
Eau de Parfum with a warm, woody, and spicy suitable for men and women
-
Combines bergamot, African marigold, and vetiver for an exotic and elegant scent
-
Long-lasting aroma perfect for daily wear and special occasions
-
Comes in a minimalist 100ml bottle
-
Ideal gift for those who enjoy sophisticated and contemporary unisex perfumes
Technical Details Table:
| Feature | Specification |
|---|---|
| Brand | Byredo |
| Model | Bal d’Afrique |
| Type | Eau de Parfum |
| Gender | Unisex |
| Volume | 100ml |
| Notes | Bergamot, African Marigold, Vetiver |
| Longevity | Long-Lasting |
| Ideal Use | Daily, Evening, Special Occasions |





