Filter by price
Filter by brands
Showing 13–24 of 1278 results
212 Vip: This Is A Private Party NYC EDT 50ml
- La marque
- Dolce et Gabbana
- Sexe
- Femmes
- Type de produit
- Parfums
- Personnalisez votre parfum
- Sensuel
- La famille aromatique
- Fleurs
- Taille
- 100 l
- Ingrédients
- Néroli, Framboise, jasmin, néroli, accord Guimauve, héliotrope, vanille
- Rapport de concentration
- Eau de toilette
- Notes de tête
- Fleur d'oranger, Framboise
- Notes de cœur
- Jasmin, fleur d'oranger
- Notes de fond
- Accord Guimauve, héliotrope, vanille
Abercrombie & Fitch Fierce for Men Eau de Cologne Spray, 100 ml
| Brand | Abercrombie & Fitch |
| Item form | Spray |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Rosemary, Lemon |
| Special features | Long Lasting |
Launched by the design house of Abercrombie & Fitch in the year 2002, this woody aromatic features a blend of petit grain, cardamom, lemon, orange, jasmine, rose, and lily-of-the-valley. It is suitable for all skin types and offers a long-lasting that can increase attraction.
- For all skin types
- Long lasting
- Increase attraction
Acqua Di Giò Profondo Eau De Parfum 125ml
| Size | 120 – 149 ml |
| Scents/Notes | Aromatic |
| Base Note | Amber, Musk, Patchouli |
| Heart/Middle Note | Lavender, Rosemary, Cypress, Mastic |
| Top Note | Citrus Bergamia, Mandarine, Marine, Aqueous, Ozonic |
| Size | 125 ml |
| Department | Men |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 3614272865235 |
| Model Name | 3614272865235 |
- A deep and intense interpretation of the iconic Acqua di Giò, Acqua di Giò Profondo is more than just a —it's a sensory journey into the depths of the soul. Representing freedom, masculinity, and sophistication, this scent offers a captivating aquatic experience.
- Family: Earthy & Woody
- Scent Type: Citrus & Woods
- Key Notes: Marine Notes, Cypress, Musk
Discover Acqua di Giò Profondo:
the new masculine by Giorgio Armani. Acqua di Giò Profondo is the intense marine interpretation of Acqua di Giò. More than a , Aqua di Giò Profondo is a captivating deep-dive into the profoundness of the soul, embracing the values of freedom, sensoriality and modern masculinity, revealing an ever more profound dimension.
Like taking a plunge into the deep blue sea, senses are awakened by green mandarin and bergamot while an ultramarine, nearly icy hue is conveyed by Acqua di Giò's iconic marine notes. As the bubbles of oxygen rise to the top, the rosemary, lavender, cypress and lentisk absolute blend at its heart. Exuding a masculine character of depth and intensity, notes of woody patchouli and enveloping musk finally fuse with the saline accent of a mineral ambery accord at the base.
Created by master perfumer Alberto Morillas, Acqua di Giò Profondo is encapsulated in the emblematic frosted glass bottle in an elegant, almost opaque deep navy blue, echoing the sea depths it captures.
How to use:
Apply on pulse points: wrist, inner elbow and neck.
Ingredients:
ALCOHOL • PARFUM / • AQUA / WATER • LIMONENE • LINALOOL • ALPHA-ISOMETHYL IONONE • CITRONELLOL • BENZYL SALICYLATE • GERANIOL • BENZYL ALCOHOL • CITRAL • COUMARIN • BENZYL BENZOATE • CINNAMYL ALCOHOL • FARNESOL (F.I.L. B243142/1).
Alexandria Ii Eau De Parfum Spray (Unisex Tester) By Xerjoff For Women 100 ML
Alexandria II opens with its sublime lavender, rosewood, cinnamon and rare fruity accords. A touch of rose in the backbone of Alexandria II enriches the lavender and deepens the rosewood. The Laotian oud brings a celestial meaning to this aromatic woody aura and echoes the excellent vanilla amber base.
Alexandria II Xerjoff for women and men 100ml edp
Alexandria II by Xerjoff is a Oriental Woody for women and men. Alexandria II was launched in 2012. The nose behind this is Chris Maurice. Top notes are Palisander Rosewood, Lavender, Cinnamon and Apple; middle notes are Rose, Cedar and Lily-of-the-Valley; base notes are Agarwood (Oud), Sandalwood, Amber, Vanilla and Musk.
Read about this perfume in other languages: Deutsch, Español, Français, Čeština, Italiano, Русский, Polski, Português, Ελληνικά, 汉语, Nederlands, Srpski, Română, العربية, Українська, Монгол, עברית.
Perfumer
Allure Homme Edition Blanche by Chanel for Men Eau de Parfum, 100ml Multicolor
Notes: Top: Leathery, Sandalwood , Amber, Vanilla Heart: Rose, Orange Flower, Incense Cyproil Base: Bergamot, Cinnamon, Lavandin, Saffron Product Information: Ra'ed Oud by Lattafa Perfumes is a for women and men. Ra'ed Oud was launched in 2021. Top notes are Saffron, Bergamot and Lavender; middle notes are Cypriol Oil or Nagarmotha, Incense and Rose; base notes are Sandalwood, Amber, Oud and Leather.
Allure Homme EDP 100ml
| Brand | Chanel |
| Item volume | 5 Fluid Ounces |
| Scent | Woody & Spicy |
| Unit count | 1.00 Count |
About this item
- 150ml/5oz
- Allure Homme Sport
Allure Homme Sport EDT 50ml
| Size | 50 – 69 ml |
| Scents/Notes | Citrus |
| Colour Name | clear |
| Base Note | Tonka Bean, Vanilla, White Musk, Amber, Vetiver, Elemi resin |
| Heart/Middle Note | Pepper, Neroli, Cedar |
| Top Note | Orange, Sea Notes, Aldehydes, Blood Mandarin |
| Size | 50 ml |
| Department | Men |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
- Top notes are Orange, Sea Notes, Aldehydes and Blood Mandarin
- Middle notes are Pepper, Neroli and Cedar
- Base notes are Tonka Bean, Vanilla, White Musk, Amber, Vetiver and Elemi resin
About the product:Allure Homme Sport by Chanel is a Woody Spicy for men that was launched in 2004. The nose behind this is Jacques Polge. Allure is a reflection of your personality, your way of being in the world. One of a kind, it cannot be defined, only observed. Allure Homme Sport embodies the man who loves a challenge.
About the brand:
Founded in 1910 by Gabrielle Chanel also known as Coco Chanel. The House of Chanel focused on hand made high-end fashion and ready to wear clothes, luxury goods, accessories and introduced perfumes and cosmetics in 1924.
Ingredients:
Alcohol, Parfum (), Aqua (Water), Limonene, Linalool, Benzyl Salicylate, Alpha-Isomethyl Ionone, Citronellol, Citral, Coumarin, Geraniol, Il28-1.
How to use:
Spray on pulse points: behind the ears and on your wrists.
Ambre Nuit Christian Dior EDP 250ml
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | Agarwood (Oud), Sandalwood, Cedar |
| Heart/Middle Note | Rose, Patchouli, Saffron |
| Top Note | Labdanum |
| Size | 250 ml |
| Department | Unisex |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | DIOPFZ031 |
| Model Name | Oud Ispahan |
- Oud Ispahan is a that arouses curiosity and invites you on an olfactory journey with its oriental soul tinged with a floral softness
- The ochre hue of the Oriental palace that inspired the and the intense red of the Damascus Rose.
Sophisticated charm and a traveler's soul influence the powerful character and accents of Oud Ispahan. It is an uncompromising that highlights its woody force with the spicy, decisive character of Damascus Rose.
Ambre Nuit Christian Dior EDP 250ml
<p>Christian Dior Dior Addict edt tester 100 ml/ 3.4 O.Z</p>
<p>Classification: Elite</p>
<p>Scent type: oriental, floral</p>
<p>Gender: for women</p>
<p>Top note: Sicilian mandarin</p>
<p>Heart note: Jasmine sambac, Tunisian neroli</p>
<p>Final note: Vanilla, Sandalwood</p>
<p>Premiere of the : 2014</p>
<p>Country TM: France</p>
Amouage Ashore EDP For Unisex 100ML
Amouage Ashore is an oriental floral for women. The start notes are pink pepper, cardamom & turmeric. The heart notes are rose, solar notes & jasmine sambac. The endnotes are olibanum, ambergris & sandalwood. This perfume was launched in 2020. The perfumer behind the is Mackenzie Reilly
Amouage Ashore Unisex EDP- 100ml
Amouage Ashore Edp 100ml
- Top notes are Pink Pepper, Cardamom and Turmeric.
- middle notes are Jasmine Sambac, Solar Notes and Rose.
- base notes are Ambergris, Sandalwood and Olibanum.





