Filter by price
Filter by brands
Showing 229–240 of 1278 results
CHANEL Allure Homme Sport EDT For Men 100ml
Specifications:
| Size | 100 – 119 Ml |
| Scents/Notes | Citrus |
| Colour Name | Clear |
| Base Note | Tonka Bean, Vanilla , Vetiver, White Musk, Amber, Elemi Resin |
| Heart/Middle Note | Cedar, Neroli, Pepper |
| Top Note | Aldehydes, Orange, Mandarin Orange, Grapefruit, Neroli, Bergamot And Lemon |
| Size | 100 Ml |
| Department | Men |
| Product Subtype | Eau De Toilette |
| Dispenser Type | Atomizer |
| Model Name | Perfume |
- Top notes are Orange, Sea Notes, Aldehydes and Blood Mandarin
- Middle notes are Pepper, Neroli and Cedar
- Base notes are Tonka Bean, Vanilla, White Musk, Amber, Vetiver and Elemi resin
CHANEL Allure Homme Sport Men’s Eau De Cologne/150 ml/Grey
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | Patchouli, Vanilla, Ambroxan, Vetiver |
| Heart/Middle Note | Tuberose, Orange Blossom, Jasmine Sambac |
| Top Note | Pear, Bergamot |
| Size | 50 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 3274872372146 |
| Model Name | L'Interdit |
- Top notes are Pear and Bergamot
- Middle notes are Tuberose, Orange Blossom and Jasmine Sambac
- Base notes are Patchouli, Vanilla, Ambroxan and Vetiver
About the product:
L'Interdit Eau de Parfum by Givenchy is a Amber Floral for women. This is a new . Among the first perfume creations of the house of Givenchy stands the legendary scent of L'Interdit from 1957, dedicated to actress Audrey Hepburn as the most significant muse of this fashion designer. In 2018, its new, modern edition called L'Interdit Givenchy comes out, developed by perfumers Dominique Ropion, Anne Flipo and Fanny Bal as a floral-woody composition. The perfume is built on the basis of contrast between a bouquet of white flowers (including jasmine, tuberose and orange blossom) and intense woody and earthy notes of patchouli and vetiver. The concept behind the creation is the "thrill of the forbidden" and the challenge of crossing the line.
About the brand:
Givenchy is a French fashion, accessories and perfume brand, founded by Count Hubert de Givenchy in 1952. Parfums Givenchy was founded in 1957, and their first was L'Interdit, again inspired by their most famous client, Audrey Hepburn. Their first men's scent, Monsieur de Givenchy, was launched in 1959.
Ingredients:
Alcohol, Parfum (), Aqua (Water), Ethylhexyl Methoxycinnamate, Linalool, Limonene, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Butylene Glycol Dicaprylate/dicaprate, Citronellol, Geraniol, Bht, Benzyl Salicylate, Eugenol, Alpha-isomethyl Ionone, Tocopherol, Citral, Coumarin, Benzyl Alcohol, Ci 19140 (Yellow 5), Ci 17200 (Red 33), Ci 60730 (Ext. Violet 2).
How to use:
Spray on pulse points: behind the ears and on your wrists.
Chanel Allure Homme Sport, Eau De Toilette Spray -100ml
| Brand | Chanel |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Citrus, Musk, Grapefruit, Lemon, Cedar |
| Special features | Multi Smell |
The fresh, sensual for the man who loves life in the great outdoors in a convenient, portable travel spray that’s perfect for on-the-go use.
- The opening notes are really fresh and citrusy thanks to aldehydes, orange, mandarin orange, grapefruit, neroli, bergamot, and lemon.
- The middle notes are made of spices and fir resin, which balance the citrusy nature with some intensity.
- This refreshing elevates a man’s masculinity with base notes of tonka bean, atlas cedar, vetiver, white musk, and pepper.
Chanel Allure Sensuelle Eau de Toilette for Women, 100ml
-
Eau de Toilette with a sophisticated floral and woody
-
Combines mandarin, rose, and sandalwood for an elegant and sensual scent
-
Long-lasting aroma suitable for daily wear and special occasions
-
Comes in a stylish 100ml bottle
-
Ideal gift for women who enjoy luxurious and refined perfumes
Technical Details Table:
| Feature | Specification |
|---|---|
| Brand | Chanel |
| Model | Allure Sensuelle |
| Type | Eau de Toilette |
| Gender | Women |
| Volume | 100ml |
| Notes | Mandarin, Rose, Sandalwood |
| Longevity | Long-Lasting |
| Ideal Use | Daily, Evening, Special Occasions |
Chanel Allure Tester With Cap Eau De Parfum 100 ml
Product Features :
- Top Notes are Black Pepper and Pink Pepper
- Middle Notes are Leather, Sicilian Lemon, Calabrian Bergamot and Sandalwood
- Base Notes are Brazilian tonka, white musk and haiti vetiver
- Released Date: 2008
- Eau de Toilette
- Size: 50ml
Chanel Bleu De –
| Brand | Chanel |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Citrus, Wood |
| Special features | Long Lasting |
This Chanel comes in a 100 ml liquid form with a refreshing scent combining citrus and wood notes. It is specially formulated to be long-lasting, ensuring you stay fragrant throughout the day.
- Comes in a 100 ml size
- Long-lasting scent
- Carefully formulated by Chanel
Chanel Bleu De Chanel EDT 100ml
| Scents/Notes | Citrus |
| Base Note | Labdanum, Sandalwod, Patchouli, Vetiver, Incense, Cedar, White Musk |
| Heart/Middle Note | Ginger, Iso E Super, Nutmeg, Jasmine |
| Top Note | Lemon, Mint, Pink Pepper, Grapefruit |
| Size | 100 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Atomizer |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
| Model Name | Perfume |
- Top notes are Grapefruit, Lemon, Mint and Pink Pepper
- Middle notes are Ginger, Nutmeg, Jasmine and Iso E Super
- Base notes are Incense, Vetiver, Cedar, Sandalwood, Patchouli, Labdanum and White Musk
About the product:Bleu de Chanel by Chanel is a Woody Aromatic for men that was launched in 2010. The nose behind this is Jacques Polge. An aromatic-woody in which New Caledonian sandalwood meets the dry whisper of cedar and the vivacity of citrus. Fresh and energetic, it leaves a vibrant and invigorating trail. Bleu De Chanel is the of a man who refuses to be bound by rules. It reveals a character that asserts itself with independence and determination. The spirit of a man who chooses his destiny.
About the brand:
Founded in 1910 by Gabrielle Chanel also known as Coco Chanel. The House of Chanel focused on hand made high-end fashion and ready to wear clothes, luxury goods, accessories and introduced perfumes and cosmetics in 1924.
Ingredients:
Alcohol, Parfum (), Aqua (Water), Limonene, Linalool, Citronellol, Citral, Coumarin, Geraniol, Farnesol, Evernia Prunastri (Oak Moss) Extract, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Ethylhexyl Salicylate, Ci 60730 (Ext. Violet 2), Ci 15985 (Yellow 6), Ci 19140 (Yellow 5), Il28-1.
How to use:
Spray on pulse points: behind the ears and on your wrists.
Chanel Bleu De Chanel EDT 100ML For Men
| Brand | Chanel |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Oriental |
| Special features | Travel Size |
| Age range (description) | Adult |
| Model name | 110302802056 |
| Style | Modern |
| Item weight | 0.28 Pounds |
| Number of Items | 1 |
Chanel Eau De Toilette is a modern designed for men. With an oriental scent, this travel-size liquid perfume comes in a 100-milliliter bottle, weighing 0.28 pounds. The is suitable for adults and has a model name of 110302802056.
- Type: Eau De Toilette
- Targeted Group: Men
- SKU: 5834
- EAN: 3145891074604
Chanel Bleu De Chanel EDT 100ML For Men
| Brand | Chanel |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Oriental |
| Special features | Travel Size |
| Age range (description) | Adult |
| Model name | 110302802056 |
| Style | Modern |
| Item weight | 0.28 Pounds |
| Number of Items | 1 |
About this item
- Type: Eau De Toilette
- Targeted Group: Men
- Brand: Chanel
- SKU: 5834
- EAN: 3145891074604
Chanel Bleu De Chanel EDT 50ml
| Heart/Middle Note | Ginger, Nutmeg, Jasmine, ISO E Super |
| Size | 50 ml |
| Dispenser Type | Pump |
| Model Number | 3145891074505 |
| Scents/Notes | Citrus |
| Base Note | Incense, Vetiver, Cedar, Sandalwood, Patchouli, Labdanum, White Musk |
| Top Note | Grapefruit, Lemon, Mint, Pink Pepper |
| Department | Men |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
| Model Name | Bleu De Chanel |
About the product:Bleu de Chanel by Chanel is a Woody Aromatic for men that was launched in 2010. The nose behind this is Jacques Polge. An aromatic-woody in which New Caledonian sandalwood meets the dry whisper of cedar and the vivacity of citrus. Fresh and energetic, it leaves a vibrant and invigorating trail. Bleu De Chanel is the of a man who refuses to be bound by rules. It reveals a character that asserts itself with independence and determination. The spirit of a man who chooses his destiny.
About the brand:
Founded in 1910 by Gabrielle Chanel also known as Coco Chanel. The House of Chanel focused on hand made high-end fashion and ready to wear clothes, luxury goods, accessories and introduced perfumes and cosmetics in 1924.
Ingredients:
Alcohol, Parfum (), Aqua (Water), Limonene, Linalool, Citronellol, Citral, Coumarin, Geraniol, Farnesol, Evernia Prunastri (Oak Moss) Extract, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Ethylhexyl Salicylate, Ci 60730 (Ext. Violet 2), Ci 15985 (Yellow 6), Ci 19140 (Yellow 5), Il28-1.
How to use:
Spray on pulse points: behind the ears and on your wrists.
Chanel Bleu De Chanel EDT 50ml
Style: Eau de Parfum Scent Wood Brand Chanel Item form Spray Special features Without Smell Item volume 5 Fluid Ounces About this item A citrus woody for men deep, fresh, intense, vibrant, sensual & seductive Top notes of citrus accord, vetiver & pink pepper Heart notes of grapefruit, dry cedar tones & labdanum Brand name : chanel
Chanel Bleu De Chanel for Men – eau de Parfum, 100 ml
PRODUCT Unexpected and undeniably bold. Fresh, clean and profoundly sensual, the woody, aromatic reveals the spirit of a man who chooses his own destiny with independence and determination — a man who defies convention. Composition The men’s features afresh Citrus accord followed by ambery Cedar notes. Woods are amplified by TonkaBean and Vanilla for heightened sensuality. New Caledonian Sandalwood unfolds at the base for greater depth. ART OF PERFUMING The Eau de Parfum comes in a spray for easy application.
Targeted Group: Men, Type: Eau de Parfum, Family: Chanel Bleu De Chanel Men,Perfume Name: Woody & Musky,Size: 100 ml





