Filter by price
Filter by brands
Showing 277–288 of 1278 results
Chanel Perfume – Chance Tendre by Chanel – perfumes for women – Eau de Toilette, 100ml
| Brand | Chanel |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 3.4 Fluid Ounces |
| Scent | Fruity, Floral |
| Special features | Multi Smell |
- Chanel Chance Edt Spray 100 ml
- Eau de Toilette
- from the designer house of Chanel
Chanel Perfume – Chance Tendre by Chanel – perfumes for women – Eau de Toilette, 100ml
| Brand | Chanel |
| Item form | Spray |
| Item volume | 3.4 Milliliters |
| Scent | Floral & Fruity |
| Special features | Multi Smell |
About this item
- Eau de Toilette
- Size : 100ML
- Top Notes : quince and grapefruit
- Middle notes : purple hyacinth and white jasmine
- Base notes : Virginia cedar, amber, iris and sensual musk
Chanel Perfume – Chance Tendre by Chanel – perfumes for women – Eau de Toilette, 100ml
| Brand | Chanel |
| Item form | Spray |
| Item volume | 3.4 Milliliters |
| Scent | Floral & Fruity |
| Special features | Multi Smell |
This Chanel perfume comes in a spray form with a volume of 3.4 milliliters. The scent is a delightful combination of floral and fruity notes, offering a multi-smell experience.
- Eau de Toilette
- Size: 100ML
- Top Notes: quince and grapefruit
- Middle Notes: purple hyacinth and white jasmine
- Base Notes: Virginia cedar, amber, iris, and sensual musk
Chanel Perfume – Chanel Bleu De Chanel by Chanel – perfume for men – Eau de Parfum, 150ml-Black
Chanel Bleu De Chanel tester 100 ml/ 3.4 O.Z Classification: Elite Aroma type: woody, aromatic Gender: for men Top note: Vetiver, Jasmine, Pink pepper, Citrus Heart note: Grapefruit, Cedar, Labdanum, Mint Base note: Ginger, Frankincense, Patchouli, Sandalwood Premiere of the : 2010 Country TM: France This eau de toilette is a hymn to male independence, an ode to individuality and strength. After all, one of the highest values of men is independence from rules and dogmas, freedom of action and self-expression.
Chanel Perfume – Chanel chanel coco mademoiselle For – perfumes for women 50ml – Eau de Parfum Intense
| Brand | Chanel |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 1.7 Fluid Ounces |
| Scent | Musk, Fruity, Vanilla, Floral, Lemon |
| Special features | Multi Smell |
This Chanel features top notes of Sicilian orange, Calabrian bergamot, and lemon, with base notes of patchouli, tonka bean, vanilla, labdanum, and white musk.
- Exquisite blend of fruity, floral, and musky scents
- Special feature: Multi Smell composition
Chanel Perfume – Chanel Coco Mademoiselle Intense by Chanel – perfumes for women – Eau de Parfum, 100ml – Clear
| Scents/Notes | Citrus |
| Base Note | Vanilla, Tonka Bean, Benzoin, Orris, Violet, White Musk |
| Heart/Middle Note | Neroli, Rose, Iris, Geranium, Ylang-Ylang |
| Top Note | Pink Pepper, Orange, Bergamot, Lemon, Petitgrain |
| Size | 125 ml |
| Department | Unisex |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
| Model Number | 3145891024203 |
| Model Name | Venise |
About the product:Paris – Venise by Chanel is a Amber for women and men that was launched in 2018. The nose behind this is Olivier Polge. The year 1920, Venice was a revelation for Gabrielle Chanel. It changed her life. Shattered by the death of her lover Boy Capel, she drew strength from the bustling energy of this richly contrasted city and its mix of people and influences from around the world. There, she discovered a taste for the treasures of Byzantine and Baroque art that caught her eye and became a major source of inspiration for her style. Paris-Venise evokes this legendary, captivating city that marks the boundary between East and West.
About the brand:
Founded in 1910 by Gabrielle Chanel also known as Coco Chanel. The House of Chanel focused on hand made high-end fashion and ready to wear clothes, luxury goods, accessories and introduced perfumes and cosmetics in 1924.
Ingredients:
Alcohol, Aqua (Water), Parfum (), Limonene, Benzyl Salicylate, Geraniol, Alpha-Isomethyl Ionone, Citronellol, Linalool, Hexyl Cinnamal, Citral, Coumarin, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Ci 15985 (Yellow 6), Ci 19140 (Yellow 5), Ci 17200 (Red 33), Ci 60730 (Ext. Violet 2), Ci 14700 (Red 4), Il16-1.
How to use:
Spray on pulse points: behind the ears and on your wrists.
Chanel Perfume – Chanel Coco Mademoiselle Intense by Chanel – perfumes for women – Eau de Parfum, 100ml – Clear
| Scents/Notes | Woody |
| Base Note | Teak Wood, Iris, Amber, Patchouli, Vetiver, White Musk |
| Heart/Middle Note | Pink Pepper, Water Hyacinth, Jasmine |
| Top Note | Lemon, Cedar |
| Size | 35 ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
- Top notes are Lemon, Cedar and Citron
- Middle notes are Water Hyacinth, Pink Pepper and Jasmine
- Base notes are Patchouli, White Musk, Vetiver, Teak Wood, iris and Amber
About the product:Chance Eau Fraiche by Chanel is a Chypre Floral for women that was launched in 2007. The nose behind this is Jacques Polge. A floral-sparkling that intertwines the zesty freshness of Citron, the softness of Jasmine and the vibrant presence of Teak Wood. A whirlwind of energy and vitality. "A chance came up, I seized it." Mademoiselle Chanel knew that her real chance was the one of her own creation, a state of mind, a way of being.
About the brand:
Founded in 1910 by Gabrielle Chanel also known as Coco Chanel. The House of Chanel focused on hand made high-end fashion and ready to wear clothes, luxury goods, accessories and introduced perfumes and cosmetics in 1924.
Ingredients:
Alcohol, Parfum (), Aqua (Water), Limonene, Linalool, Hydroxycitronellal, Hexyl Cinnamal, Citral, Citronellol, Geraniol, Coumarin, Benzyl Benzoate, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Ci 19140 (Yellow 5), Ci 42090 (Blue 1), Il17-1.
How to use:
Spray on pulse points: behind the ears and on your wrists.
Chanel Perfume – Chanel Sycomore Unisex Perfume by Chanel – Eau de Parfum, 75ml
| Brand | Chanel |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 75 Milliliters |
| Scent | Woody & Spicy |
| Special features | Multi Smell |
Chanel Perfume – N°5 by Chanel – perfumes for women – Eau de Parfum, 100 ml
| Brand | Chanel |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Floral |
| Special features | Multi Smell |
About this item
- Top notes: ylng ylang, neroli and aldehydes
- Heart notes: jasmine and mayrose
- Base notes: sandalwood and vetiver
- Item form liquid
CHANEL Venise EDT 125ml
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | Patchouli, Musk, Vetiver, Vanilla |
| Heart/Middle Note | Lemon, Jasmine, Rose |
| Top Note | Patchouli, Pink Pepper, Pineapple, Hiacynth, Iris |
| Size | 35 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
| Model Number | 123270 |
| Model Name | Chance |
- Top notes are Patchouli, Pink Pepper, Pineapple, Hiacynth and Iris
- Middle notes are Lemon, Jasmine and Rose
- Base notes are Patchouli, Musk, Vetiver and Vanilla
About the product:Chance Eau de Toilette, a chypre floral for women was launched in 2003. The nose behind this was Jacques Polge. "A chance came up, I seized it." Mademoiselle Chanel knew that her real chance was the one of her own creation, a state of mind, a way of being.
About the brand:
Founded in 1910 by Gabrielle Chanel also known as Coco Chanel. The House of Chanel focused on hand made high-end fashion and ready to wear clothes, luxury goods, accessories and introduced perfumes and cosmetics in 1924.
Ingredients:
Alcohol, Parfum (), Aqua (Water), Linalool, Limonene, Hydroxycitronellal, Benzyl Salicylate, Hexyl Cinnamal, Citronellol, Coumarin, Geraniol, Citral, Benzyl Benzoate, Eugenol, Benzyl Alcohol, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Ethylhexyl Salicylate, Ci 15985 (Yellow 6), Ci 14700 (Red 4), Ci 19140 (Yellow 5), Il28-1.
How to use:
Spray on pulse points: behind the ears and on your wrists.
CHANEL-Allure EDT 100ml
<p>Chanel&rsquo;s Allure perfume, with its alluring aroma, adds a flair to your personality. Feel rejuvenated and smell alluring wearing this Allure Eau de Parfum by Chanel. It has been launched in the year 1999. This oriental vanilla is specially made for an intensely romantic woman like you. This beautiful bouquet contains various distinct and lush accords that give it a captivating aroma. It is an extraordinary amalgamation of fruity, floral, and oriental shades. It has the rich, fresh, juicy, and citrusy accords of bergamot, mandarin orange, and peach. Furthermore, the fruity note fuses with the warm, woody and dark accords of cedar and vetiver. Rose, jasmine, peony, magnolia, orange blossom, and lotus contribute to the succulent, floral and lush aspects of this Allure Eau de Parfum by Chanel. Adding magic to the overall aroma is the presence of vanilla that imparts a sweet, cozy, comforting aroma with a pleasant cookie-baking feeling to it. This Chanel comes in a 50ml bottle. Alluring Your scent speaks a lot about your character. This Chanel perfume is an oriental vanilla that seduces your senses to make you feel fresh and good about yourself. The fruity accords of bergamot, mandarin orange and peach mingle with the floral nuances of rose, jasmine, peony, magnolia, orange blossom, and lotus to produce a beautiful scent that will win all the eyes around you. Also, it has vanilla, cedar, and vetiver that impart a warm, cozy, and woody accords. Spread the Charm Attract everyone around you by wearing the Chanel&rsquo;s Allure perfume that drapes you in its rich and sensual . It comes in an elegant and transparent 50ml bottle that looks as alluring as it smells. No matter what ingredients are present, this amazing perfume will never go out of trend and will become your instant favorite.</p>
<p>&nbsp;</p>
<table>
<tbody>
<tr>
<td>Brand</td>
<td>Chanel</td>
</tr>
<tr>
<td>Scent</td>
<td>Oriental</td>
</tr>
<tr>
<td>Item weight</td>
<td>0.1 Kilograms</td>
</tr>
<tr>
<td>Item volume</td>
<td>100 Milliliters</td>
</tr>
</tbody>
</table>
Chanel-Bleu De Chanel Parfum 50ml
| Brand | Chanel |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 1 Milliliters |
| Scent | Oriental & Woody |
| Special features | Multi Smell |
This Chanel women's perfume provides a sweet, juicy, and citrusy aroma, thanks to the presence of Sicilian orange. Bergamot adds an elegant and light spicy note. The Chanel Coco Mademoiselle Intense perfume offers a romantic, clean, and fresh aroma due to the presence of rose. This Chanel Eau de Parfum offers an earthy and woody aroma, thanks to patchouli. Furthermore, the notes of tonka beans and labdanum provide a tempting resinous aroma.
- Sweet, juicy, and citrusy aroma with Sicilian orange
- Romantic, clean, and fresh aroma with rose
- Earthy and woody aroma with patchouli
- Resinous aroma with tonka beans and labdanum





