Filter by price
Filter by brands
Showing 373–384 of 1278 results
Delina Exclusive Parfum EDP for Women, 75ml
- Luxurious and sophisticated with floral and fruity notes
- Long-lasting scent perfect for special occasions and evening wear
- Elegant and feminine aroma enhancing confidence and charm
- Iconic bottle design, ideal as a gift for Women
- Modern and beloved with excellent longevity
| Attribute | Details |
|---|---|
| Brand | Parfums De Marly |
| Delina Exclusive Parfum | |
| Type | EDP |
| Suitable for | Women |
| Size | 75ml |
| Longevity | Very Long-Lasting |
| Main Notes | Turkish Rose, Lychee, Rhubarb, Vanilla, Musk, Sandalwood |
Delina La Rose Parfums de Marly for women Eau de parfum 75ML
| Top Notes | Litchi, Pear, Bergamot |
| Middle Notes | Turkish Rose, Watery Notes, Peony, Floral Notes |
| Base Notes | White Musk, Woody Notes, Haitian Vetiver |
- Delina La Rosée is the younger and more vibrant eau de parfum of the olfactory signature Delina. With a touch of freshness that delicately brightens the skin, the scent is a blend of transparent water flowers and peony. The olfactory narrative features a radiant citric top note of Italian bergamot, it is rich, soft, and fruity, before giving way to a grassier, balsamic scent. At the heart, the most precious damascena rose essence is found, and at the base, Haitian vetiver is refined and harmonious with the subtle accompaniment of wood and white musk that envelops the senses.
Delina Parfums de Marly for women 75ml
Delina by Parfums de Marly is a Floral for women. Delina was launched in 2017. The nose behind this is Quentin Bisch. Top notes are Litchi, Rhubarb, Bergamot and Nutmeg; middle notes are Turkish Rose, Peony, Musk, Petalia and Vanilla; base notes are Cashmeran, Incense, Cedar and Haitian Vetiver.
Delina Royal Essence by Parfums De Marly – perfumes for women – Eau de Parfum, 75 ml
<p>Delina is a floral bouquet that pays homage to the bright and sensual femininity. A sculpted around a agreement floral in which dominates the Turkish rose but where are resurfacing also Lily of the valley and peony. A sensual bouquet that revolves around to these flowers but also more solid fruits, generous and scented. The trio of lychee, rhubarb and bergamot, balanced by the nutmeg, evokes strength and vibrancy. The Vanilla emphasizes the sensuality of the composition, and it is intertwined with the note of white musk and cashmeran. In closure, the wood and the Frankincense ammantano the creation of depth and mystery. A trail remarkable and gripping. A rich note of contrasts. Multifaceted perfume&nbsp;-&nbsp;Delina reveals in its many nuance. A lively game: Dual, as the femininity that is at the same time, poppin and conturbante, sweet and sensual, modern and eternal so impertinente. Olfactory family: Floral Woody Poudr&eacute;. Head notes: bergamot, nutmeg, rhubarb, lychee. Heart notes: petals, Essence of Turkish rose, vetiver of Haiti, incense, cedar wood. Base notes: Ambroxan, Vanilla, cashmeran, musk. Delina is a floral bouquet that pays homage to the bright and sensual femininity,A sculpted around a agreement floral in which dominates the turkish rose,A sensual bouquet that revolves around to these flowers but also more solid fruits, generous and scented,75 ml</p>
Devotion Dolce&Gabbana for women EDP 100ML
| Base Note | Vanilla, Patchouli |
| Heart/Middle Note | Coffee, Iris |
| Top Note | Bergamot, Violet |
| Size | 100 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Splash |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 3423478452657 |
| Model Name | Perfume |
- Top notes are Violet, Bergamot and Orange
- Middle notes are Coffee, Pear, Iris, Orange Blossom and Rose
- Base notes are Caramel, Vanilla and Patchouli
About the product:
The Only One by Dolce&Gabbana is a Amber Vanilla for women. This is a new . The Only One was launched in 2018. Dolce & Gabbana presents The Only One as a new variation on the theme of The One, the oriental-floral original from 2006. Captures the essence of sophisticated and hypnotizing femininity. Like the woman it represents, the is an intricate play of opposites. It is from this fusion of the unexpected, a mocha violet note, that it draws its appeal.
About the brand:
Dolce & Gabanna is an Italian luxury fashion house founded in 1985 by Domenico Dolce and Stefano Gabbana. Dolce & Gabbana's first , named simply Dolce & Gabbana for Women, was launched in 1992. A men's edition followed in 1994.
Ingredients:
Alcohol, Parfum (), Aqua (Water), Butyl Methoxydibenzoylmethane, Alpha-isomethyl Ionone, Limonene, Ethylhexyl Salicylate, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Citronellol, Linalool, Benzyl Alcohol, Citral, Tris(Tetramethylhydroxypiperidinol) Citrate, Geraniol, Disodium Edta, Ci 14700 (Red 4), Ci 60730 (Ext. Violet 2), Ci 19140 (Yellow 5), Bht.
How to use:
Spray on pulse points: behind the ears and on your wrists.
Dior – Diorissimo EDT 100ml
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | Civet, Sandalwood |
| Heart/Middle Note | Lily-Of-The-Valley, Lilac, Jasmine, Lily, Ylang-Ylang, Amaryllis, Rosemary, Boronia |
| Top Note | Green Leaves, Bergamot |
| Size | 100 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Atomizer |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
| Model Number | 19072 |
Diorissimo EDT 100ml
Dior Addict by Christian Dior – Perfumes for Women – Eau De Parfum, 100 ml.
Dior Addict Eau Fraiche 2014 by Dior is a Floral for women. Dior Addict Eau Fraiche 2014 was launched in 2014. Top note is Calabrian bergamot; middle notes are Freesia and Lily-of-the-Valley; base note is White Musk.
DIOR ADDICT EAU FRAICHE
| Brand | Dior |
| Item Form | Liquid |
| Item Volume | 3.4 Fluid Ounces |
| Scent | Fresh |
| Concentration | Eau de Toilette |
- All our s are 100% originals by their original designers.
- This item is by designer Christian Dior.
- Due to manufacturer packaging changes, product packaging may vary from image shown.
- Desire and Joy
Dior Addict Eau Fraiche EDT 100ml
- Dior Addict Eau Fraiche 2014 by Dior is a floral for women
- The was launched in 2014
- The composition opens with the sparkling citrus notes of sweet-and-sour Grapefruit heightened with the smoothness of Calabrian Bergamot
- A joyful signature that concludes with a powerful, structured base of woody notes blended with enveloping White Musks
- Makes for a perfect gift to someone special
Overview"Make me a perfume that smells of love" Christian Dior. Miss Dior is a hymn to love, emblematic of Dior’s femininity and Couture spirit. A tailor-made trail with a modern, rebellious and elegant character. Discover Miss Dior Rose N'Roses. The sensation of an armful of fresh petals, the invigorating energy of a hesperidian dew. “With Miss Dior Rose N’Roses, I did not want to create a rose, but rather the incarnation of a floral profusion. I wanted to renew with that powerful feeling of ‘nature’, like when I was a child and first saw the flower fields blooming in May. The rose, for me, is precisely that wonderment. I wanted to be as close to flowers as possible.” The Miss Dior Rose N'Roses dress by Maria Grazia Chiuri is sketched to evoke the soft and spectacular party dress for a light-hearted, graceful and happy Miss Dior. In the heart of Miss Dior Rose N'Roses twirls a Grasse Rose. Cultivated in the South of France by the exclusive partners of the House Dior, it is harvested every year in May, by hand, according to tradition, in order to preserve all the properties of this delicate and precious flower. The sublime Natalie Portman once again incarnates the timeless Miss Dior. Her dusty rose sheer tulle skirt embroidered with hand-painted and pleated silk flowers twirl around her. Her bustier elegantly draped and frayed by the Dior atelier seamstresses highlights her finesse and grace.
Specifications
| Size | 100 – 119 Ml |
| Scents/Notes | Floral |
| Colour Name | Clear |
| Base Note | White Musk |
| Heart/Middle Note | Lily-Of-The-Valley, Freesia |
| Top Note | Calabrian Bergamot |
| Size | 100 Ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau Fraiche |
| Dispenser Type | Atomizer |
Dior Addict Perfume For Women 100ml Eau de Parfum
Dior Addict Eau de Parfum unleashes fresh and captivating top notes that blend Mandarin Leaf with Tunisian Orange Blossom. Intense and vibrant, it reveals a powerful heart of Jasmine Sambac Absolute that blossoms with soft femininity and sensuality. The base unfurls in the deep and exquisite warmth of Bourbon Vanilla. A soft and seductive trail tinged with light.
trade mark
Dior
feminine
Product Type
Perfumes
category
Perfumes
Your personal perfume
brilliant
family
Wooden wood
the size
100 ml
year
1966
the components
Sea salt, jasmine, queen of the night, prim christian, rose, bourbon vanilla, sandalwood, tonka bean.
Power ratio
Eau de Premium
High notes
Blackberry, mandarin leaf
Middle notes
Jasmine, Queen of the Night, with orange grace, rose
Basal notes
Bourbon vanilla, sandalwood, tonka bean
Dior Ambre Nuit Christian Dior EDP 250ml
| Brand | Dior |
| Item form | Spray |
| Item volume | 250 Milliliters |
| Scent | Green and ozonic notes |
| Special features | Multi Smell |
- Dior Lucky Edp 250 ml
- unisex perfume
- Papyrus: Rate only the most important ingredients you sense in this .
- Woody notes, vetiver and musk ambrette (musk mallow), musk and immortelle.
Dior Ambre Nuit EDP 125ml
| Scents/Notes | Citrus |
| Top Note | Amber, Rose, Pink Pepper, Bergamot, Grapefruit |
| Size | 125 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 2724298948292 |
| Model Name | Ambre Nuit |
Christian Dior SE, commonly known as Dior, is a French luxury fashion house controlled and chaired by French businessman Bernard Arnault, who also heads LVMH, the world's largest luxury group. Dior itself holds 42.36% shares of and 59.01% voting rights within LVMH. The company was founded in 1946 by French fashion designer Christian Dior, who was originally from Normandy. This brand just sells shoes and clothing and can only be bought in Dior stores. haute-couture under the Christian Dior Couture division. Pietro Beccari has been the CEO of Christian Dior Couture since 2018. The Christian Dior label remains largely for women's offerings, although the company also operates the Dior Men division for menswear and the baby Dior label for children's wear. Products are sold throughout its portfolio of retail stores worldwide, as well as through its online store.





