Filter by price
Filter by brands
Showing 37–48 of 1536 results
AMOUAGE BRACKEN (W) EDP 100ML TESTER
<p>Bracken Woman by Amouage&nbsp;is a for women. Brakcen Woman&nbsp;was launched in 2016. Top notes are wild berries and fern; middle notes are lily, narcissus, chamomile and leather; base notes are patchouli, vetiver and birch.</p>
<p>SPECIFICATIONS</p>
<ul>
<li>Brand: Amouage</li>
<li> Name: Bracken</li>
<li>Type: Eau de Parfum</li>
<li>Targeted Group: Women</li>
<li>Size: 100 ml</li>
</ul>
<p>Kindly note that this is an original tester version of the perfume.</p>
AMOUAGE Ciel EDP 50ml
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | Sandalwood, Patchouli, Vetiver, Incense And Cedar |
| Heart/Middle Note | Nutmeg, Cinnamon, Peach, Jasmine And Cardamom |
| Top Note | Lavender, Lily-of-the-valley, Bergamot And Rose |
| Size | 50 ml |
| Department | Men |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
AMOUAGE Ciel Woman Eau De Parfum Vaporiser Spray For Women, 100 ml
| Brand | Amouage |
| Item form | Eau de parfum |
| Item volume | 3.4 Fluid Ounces |
| Scent | Floral |
| Special features | Multi Smell |
About this item
- Top notes : gardenia, cyclamen, violet leaves.
- Middle notes: peach blossom, water lily, rose, jasmine.
- Base notes: amber, musk, cedar and sandalwood, frankincense.
- 100 Ml
AMOUAGE Ciel Woman Eau De Parfum Vaporiser Spray For Women, 100 ml
| Brand | Amouage |
| Item form | Eau de parfum |
| Item volume | 3.4 Fluid Ounces |
| Scent | Floral |
| Special features | Multi Smell |
About this item
- Top notes : gardenia, cyclamen, violet leaves.
- Middle notes: peach blossom, water lily, rose, jasmine.
- Base notes: amber, musk, cedar and sandalwood, frankincense.
- 100 Ml
AMOUAGE Dia EDP 100ml
| Base Note | Leather, Amber, Patchouli, Vetiver, Brazilian Rosewood |
| Heart/Middle Note | Peony, Plum, Ylang-ylang, Orris Root |
| Top Note | Incense, Cardamom, Labdanum, Bitter Orange |
| Size | 100 ml |
| Department | Men |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
AMOUAGE Dia EDP 100ml
| Scents/Notes | Woody |
| Base Note | White Musk, Frankincense, Vanilla, Heliotrope, Cedarwood, Sandalwood And Guaiac Wood |
| Heart/Middle Note | Peach Blossom, Rose Oil, Orange Flower, Peony And Orris |
| Top Note | Fig, Cyclamen, Bergamot, Tarragon, Sage And Violet Leaves |
| Size | 100 ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
Amouage EDP 100ml for Men Tester
Amouage by Amouage, It only takes one spray of amouage dia to spice up your day. Created in 2002 by house amouage, this scent is an exotic choice for the office or going out with friends. A rich base of incense lends it a smoky beginning, which is further complemented by the addition of cardamom and labdanum. Bitter orange and peony notes top the composition to give it a flourishing finish that men of all ages can appreciate.
100ml,unisex, Taster
Amouage Enclave Eau De Parfum, 100 ml
| Brand | Amouage |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Oriental |
| Special features | Fresh |
- Top notes are cardamom
- Middle note is rose
- Base note is leather
- Brand : Amouage
AMOUAGE Epic 56 EDP 100ml
Epic 56 Woman, launched in 2021, is an intensified, more luxurious Edition of Epic Woman, engineered as an “Exceptional Extrait” with a remarkable 56% perfume‑oil concentration—more than double a typical Extrait de Parfum
Perfumer: Cécile Zarokian, the original Epic Woman creator during her time as an intern, returned to craft this richer Edition.
Inspiration: Deepens the Silk‑Road theme—evoking incense‑filled souqs, exotic spices, oud, and ancient trade routes.
Amouage Epic 56, For Women EDP, 100ml
- Rich and exotic oriental
- Sophisticated and bold scent for women
- Long-lasting Extrait De Parfum concentration
- Perfect for daily wear and special occasions
- Luxurious signature from Amouage
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Amouage |
| Model | Epic 56 |
| Type | EDP |
| Volume | 100ml |
| Gender | Women |
| Longevity | Long-lasting |
| Occasion | Daily, Special Events |
| Weight | 500g |
Amouage Epic EDP For Men100ML
Made from a beautiful blend of cotton, bamboo and wool, this luxurious long sleeve knit dress features gorgeous cable design and side neck button opening. Perfect for play dates and outdoor adventures, pair it with a knitted hat or layer with tights for a perfect winter outfit.
Amouage Epic For Men EPD 100ML
DESCRIPTION: Amouage Epic Cologne by Amouage, Travel across universes with the captivating and fragrant Amouage Epic, a spellbinding men's cologne. This totally extraordinary and baffling blend wires balsamic, smoky and hot arrangements for an imprint that is through and through the male. Top notes of saffron, cardamom, pink pepper and nutmeg open the with their rich, solid substances, while the heart notes of myrrh and geranium incorporate a touch of vintage Oriental custom. Base notes of patchouli, incense, oud and calfskin finish the blend for stunning equality of foggy, lumpy sweet parts that you can wear with sureness, day or night.
FAMILY:balsamic
SIZE :100 ML
NOTES:
TOP NOTE:Pink peppercorn,frankincense,cumin,cardamom essence,saffron,mace essence,nutmeg,myrtle essence
HEART NOTE: geranium essence, myrrh essence
BASE NOTE:oud,sandalwood,patchouli,leather,frankincense,cedarwood,musk,castoreum
GENDER:Male
AGE GROUP:26-55 age
OCCASION:Night
SEASON:Autumn
SCENT SILLAGE:heavy
LAUNCH YEAR:2009
PERFUMER:Randa Hammami
ODOR:warm spicy and balsamic
SENSATION:sensual and uplifting
SCENT LONGEVITY:12+ hours
DESIGN HOUSE:Amouage





