Filter by price
Filter by brands
Showing 37–48 of 1278 results
Amouage Enclave Eau De Parfum, 100 ml
| Brand | Amouage |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Oriental |
| Special features | Fresh |
- Top notes are cardamom
- Middle note is rose
- Base note is leather
- Brand : Amouage
AMOUAGE Epic 56 EDP 100ml
Epic 56 Woman, launched in 2021, is an intensified, more luxurious Edition of Epic Woman, engineered as an “Exceptional Extrait” with a remarkable 56% perfume‑oil concentration—more than double a typical Extrait de Parfum
Perfumer: Cécile Zarokian, the original Epic Woman creator during her time as an intern, returned to craft this richer Edition.
Inspiration: Deepens the Silk‑Road theme—evoking incense‑filled souqs, exotic spices, oud, and ancient trade routes.
Amouage Epic 56, For Women EDP, 100ml
- Rich and exotic oriental
- Sophisticated and bold scent for women
- Long-lasting Extrait De Parfum concentration
- Perfect for daily wear and special occasions
- Luxurious signature from Amouage
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Amouage |
| Model | Epic 56 |
| Type | EDP |
| Volume | 100ml |
| Gender | Women |
| Longevity | Long-lasting |
| Occasion | Daily, Special Events |
| Weight | 500g |
Amouage Epic For Men EPD 100ML
DESCRIPTION: Amouage Epic Cologne by Amouage, Travel across universes with the captivating and fragrant Amouage Epic, a spellbinding men's cologne. This totally extraordinary and baffling blend wires balsamic, smoky and hot arrangements for an imprint that is through and through the male. Top notes of saffron, cardamom, pink pepper and nutmeg open the with their rich, solid substances, while the heart notes of myrrh and geranium incorporate a touch of vintage Oriental custom. Base notes of patchouli, incense, oud and calfskin finish the blend for stunning equality of foggy, lumpy sweet parts that you can wear with sureness, day or night.
FAMILY:balsamic
SIZE :100 ML
NOTES:
TOP NOTE:Pink peppercorn,frankincense,cumin,cardamom essence,saffron,mace essence,nutmeg,myrtle essence
HEART NOTE: geranium essence, myrrh essence
BASE NOTE:oud,sandalwood,patchouli,leather,frankincense,cedarwood,musk,castoreum
GENDER:Male
AGE GROUP:26-55 age
OCCASION:Night
SEASON:Autumn
SCENT SILLAGE:heavy
LAUNCH YEAR:2009
PERFUMER:Randa Hammami
ODOR:warm spicy and balsamic
SENSATION:sensual and uplifting
SCENT LONGEVITY:12+ hours
DESIGN HOUSE:Amouage
amouage Epic Man Edp 100ml
| Brand | Amouage |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Oriental & Woody |
| Special features | Travel Size |
- Brand : Amouage
- Type : Eau de Parfum
- Size : 100ml
- Targeted Group : Men
- Family : Oriental & Woody
- Perfume Name : Amouage Epic Man
Amouage Epic Woman Eau de Parfum for Women, 100ml
-
Sophisticated and bold for confident women
-
Eau de Parfum with spicy, woody, and floral notes
-
Long-lasting scent suitable for special occasions and evening wear
-
Comes in a luxurious 100ml bottle with elegant design
-
Represents strength, elegance, and timeless femininity
Technical Details Table:
| Feature | Specification |
|---|---|
| Brand | Amouage |
| Name | Epic Woman |
| Type | Eau de Parfum |
| Gender | Women |
| Volume | 100ml |
| Notes | Spices, Woods, Floral Accents |
| Longevity | Long-lasting |
| Bottle Color | Transparent with Gold Accents |
| Country of Origin | Oman |
Amouage Figment For Men EDP 100ML
| Brand | Amouage |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Wood |
| Special features | Travel Size |
About this item
- Expirable : No
- Targeted Group : Men
- Perfume Name : Amouage Figment For Men EDP 100ML
- Family : Woody
- Brand : Amouage
- Type : Eau de Parfum
- Size : 100ml
Amouage Guidance Eau de Parfum for Women, 100ml
-
Luxurious floral-amber with a captivating aura
-
Blends pear, hazelnut, and jasmine sambac for a soft yet powerful scent
-
A modern composition symbolizing elegance and inspiration
-
Long-lasting perfume ideal for day and evening wear
-
Presented in Amouage’s signature 100ml bottle
Technical Details Table:
| Feature | Specification |
|---|---|
| Brand | Amouage |
| Model | Guidance |
| Type | Eau de Parfum |
| Gender | Women |
| Volume | 100ml |
| Family | Floral, Amber |
| Notes | Pear, Hazelnut, Jasmine Sambac, Amber |
| Longevity | Long-lasting |
| Ideal Use | Daytime, Evening, Special Occasions |
Amouage Honour 43 women EDP 100Ml
- Honour 43 women
- Brand Name : Amouage
- Item form Spray
- Scent Orginal
AMOUAGE Honour EDP 50ml
| Base Note | Frankincense, Amber, Opoponax |
| Heart/Middle Note | Jasmine, Gardenia, Secret Love, Lily |
| Top Note | Sweet Tuberose |
| Size | 50 ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 11411/31411 |
AMOUAGE Honour Man Eau De Parfum For Men, 100 ml
Celebrate the passion of love by wearing this Amouage perfume. Formulated to create an intense desirable , this Honour Man perfume lasts long.Honour Man by Amouage is a special creation and has a that will definitely leave behind memories. The inspiration behind the creation of this perfume is the tragic story of Madame Butterfly, the geisha who married an American and had to wait long for his. Get hold of the essence of a classic cologne with the Amouage perfume. It is an intense and sensual . The notes provide a fresh with powerful aquatic accents that bring out the subtle of each note. This Honour Man perfume has a timeless appeal and an intense connection with the passionate love of a married couple. The fresh spicy notes mixed with the woody ones are sure to last for long. The spices offer an intense and burning for a short duration while the woody notes give the a distinctive quality
The Top Notes Of Honour Man Pink Pepper And Pepper That Will First Greet The Nose When The Perfume Is Applied.,The Middle Notes Comprise Geranium, Elemi, And Nutmeg. Nutmeg Has A Spicy And Sweet Facet With Earthy And Pungent Aromas.,The Base Notes Are Vetiver, Musk, Patchouli, Virginia Cedar, Tonka Bean, And Incense.,Size: 100Ml
AMOUAGE Honour Man Eau De Parfum For Men, 100 ml
Celebrate the passion of love by wearing this Amouage perfume. Formulated to create an intense desirable , this Honour Man perfume lasts long.Honour Man by Amouage is a special creation and has a that will definitely leave behind memories. The inspiration behind the creation of this perfume is the tragic story of Madame Butterfly, the geisha who married an American and had to wait long for his. Get hold of the essence of a classic cologne with the Amouage perfume. It is an intense and sensual . The notes provide a fresh with powerful aquatic accents that bring out the subtle of each note. This Honour Man perfume has a timeless appeal and an intense connection with the passionate love of a married couple. The fresh spicy notes mixed with the woody ones are sure to last for long. The spices offer an intense and burning for a short duration while the woody notes give the a distinctive quality





