Filter by price
Filter by brands
Showing 469–480 of 1536 results
Dior Joy EDP for women, 90ml
- A bright and elegant floral for women
- Blends citrus and floral notes with a soft musk base
- Perfect for daily wear and special occasions
- Long-lasting and refreshing scent with a luxurious touch
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Dior |
| Name | Joy |
| Type | EDP |
| Volume | 90ml |
| Gender | Women |
| Scent Profile | Floral Citrus |
| Longevity | Long Lasting |
| Occasion | Daily Wear, Special Events |
| Weight | 0.50 kg |
Dior Joy Intense EDP 90ML
| Brand | Dior |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 90 Milliliters |
| Scent | Oriental & Floral |
| Age range (description) | Adult |
| Item weight | 3 Ounces |
| Number of Items | 1 |
This Dior is a long-lasting scent specifically designed for women. It offers a unique blend of oriental and floral notes, providing a luxurious and elegant aroma. Made in France, this perfume is a symbol of sophistication and style.
- Long lasting
- Specifically designed for women
- Made in France
Dior La Colle Noire EDP 125ml
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | White Musk, Sandalwood, Amber, Heliotrope and Agarwood (Oud) |
| Heart/Middle Note | May Rose, Spices, Peony, Lily-Of-The-Valley, Black Currant, Raspberry and Peach |
| Top Note | Lemon |
| Size | 125 ml |
| Department | Unisex |
| Dispenser Type | Splash |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Name | La Colle Noire |
- Easy-to-carry bottle design makes it ideally suited for vacations, travels and more
- Pulsates throughout the day to ensure lasting freshness
- Serves as an inviting fresh designed to help man bask in an aura of all-day freshness
Dior La Colle Noire EDP 125ml
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | White Musk, Sandalwood, Amber, Heliotrope, Agarwood (Oud) |
| Heart/Middle Note | May Rose, Spices, Peony, Lily-of-The-Valley, Black Currant, Raspberry, Peach |
| Top Note | Lemon |
| Size | 125 ml |
| Department | Unisex |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
Dior Miss Absolutely Blooming EDP 50ml
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | White Musk |
| Heart/Middle Note | May Rose, Peony |
| Top Note | Raspberry, Black Currant, Pomegranate, Pink Pepper |
| Size | 50 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 3348901300049 |
| Model Name | Absolutely Blooming |
- Absolutely Blooming was launched in 2016
- Nose behind this is Francois Demachy
Christian Dior SE, commonly known as Dior, is a French luxury fashion house controlled and chaired by French businessman Bernard Arnault, who also heads LVMH, the world's largest luxury group. Dior itself holds 42.36% shares of and 59.01% voting rights within LVMH. The company was founded in 1946 by French fashion designer Christian Dior, who was originally from Normandy. This brand just sells shoes and clothing and can only be bought in Dior stores. haute-couture under the Christian Dior Couture division. Pietro Beccari has been the CEO of Christian Dior Couture since 2018. The Christian Dior label remains largely for women's offerings, although the company also operates the Dior Men division for menswear and the baby Dior label for children's wear. Products are sold throughout its portfolio of retail stores worldwide, as well as through its online store. / Ingredients: Alcohol, Parfum (), Aqua (Water), Linalool, Limonene, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Benzyl Salicylate, Hexyl Cinnamal, Hydroxycitronellal, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Ethylhexyl Salicylate, Alpha-isomethyl Ionone, Citronellol, Coumarin, Bht, Geraniol, Eugenol, Citral, Benzyl Benzoate, Benzyl Alcohol, Farnesol, Tocopherol, Ci 14700 (Red 4), Ci 60730 (Ext.violet 2), Ci 19140 (Yellow 5) / Spray the perfume on pulse points.
Dior Miss Dior (W) Edp 100Ml Tester
<pre>
Miss Dior Eau de Parfum for women by Christian Dior reveals the timeless chic of Miss Dior in a chypre floral . Discover the composition is a chypre that develops step by step. It glides from the sharp charm of a fresh, fruity, citrus prelude into blossoming floral notes, then on to the noble elegance of patchouli, before finally concluding with musk, the last trace of memory.</pre>
<p>SPECIFICATIONS</p>
<ul>
<li>Brand: Dior</li>
<li> Name: Miss Dior</li>
<li>Type: Eau de Parfum</li>
<li>Targeted Group: Women</li>
<li>Size: 100 ml</li>
</ul>
<p>*Kindly note that this is the tester version of the perfume.</p>
Dior Miss Dior Absolutely Blooming EDP 100ml
| Scents/Notes | Fruity |
| Base Note | White Musk |
| Heart/Middle Note | Peony, Rose |
| Top Note | Black Currant, Pink Pepper, Pomegranate, Raspberry |
| Size | 100 Ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau De Parfum |
| Model Number | 3348901300049 |
| Model Name | Perfume |
OverviewBright and colorful, this is a floral delight you will return to over and over. The top notes of tangy red berry are joyful and striking. At the heart of this perfume, a sublime duet of Grasse and Damascus rose embraces sensuous peony. This abundance of fresh flowers is enveloped in a base of white musk notes. The Edition That Opens With Bright Fruity Notes, Intended For Cheerful Women Who Love Life. Miss Dior Absolutely Blooming Is A New Olfactory Variation Of Miss Dior Blooming Bouquet, Designed As A Sexier, More Passionate And More Modern Scent. The Hot Pink Color Of The Liquid Matches The Delicious Floral Character. The Composition Is Comprised Of Three Layers: Red Berries, Centifolia May Rose From Grasse And Peony, As Well As White Musk. Imported From USA.
Alcohol , Parfum () , Aqua (Water) , Linalool ,Limonene , Ethylhexyl Methoxycinnamate, Benzyl Salicylate, Hexyl Cinnamal, Hydroxycitronellal, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Ethylhexyl Salicylate, Alpha-Isomethyl Ionone, Citronellol, Coumarin, Bht, Geraniol, Eugenol , Citral, Benzyl Benzoate , Benzyl Alcohol , Farnesol , Tocopherol.
Dior Miss Dior Blooming Bouquet by Christian Dior for Women – Eau de Toilette, 100 ml
| Brand | Dior |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 125 Milliliters |
| Scent | Citrus, Floral |
| Special features | Original |
- An elegant that uninhibitedly combines heritage with a modern twist
- A that unfurls with citrus top notes enveloped in a floral accord and set against a backdrop of ambery moss
- An intense that makes a strong, recognizable statement, always with elegance and leaves a compelling trail
Dior Miss Dior Rose and Roses 100 ML
| Brand | Dior |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Musk , Fruity, Peach, Rose, Floral |
| concentration | Eau_de_toilette |
- Top Notes: Orange
- Middle Notes: Peach, Rose, Peony
- Base Notes: Musk
Dior Oud Ispahan Dior for women and men 125ml
| Brand | Dior |
| Base Note | Agarwood (Oud), Sandalwood, Cedar |
| Department | Unisex |
| Heart/Middle Note | Rose, Patchouli, Saffron |
| Model Number | 2724290750855 |
| Scents/Notes | Arabian |
| Size | 125 ml |
| Top Note | Labdanum |
| Product Subtype | Oud & Incense |
About the brand Dior
An immortal symbol of elegance, perfection, and luxury, Dior is one of the most exclusive French fashion brands founded in 1946 by the famous Christian Dior. Today, Dior offers haute-couture fashion lines, luxury leather goods, accessories, shoes, jewelry, watches, , and beauty products.
One of Dior’s most famous lines is the enchanting Christian Dior Poison, a legendary perfume known for its unique combination of spicy, fruity, and woody notes since its creation in 1985. Another popular line is the Fahrenheit collection designed for men, with scents that blend woody, floral, and musk notes.
Dior’s unique approach includes an ethnobotanical focus, selecting rare herbs and plants for natural ingredients with exceptional cosmetic potential. The brand’s makeup line, created by talented artists and stylists, offers high-end products for a perfect makeup look that is both current and timeless.
With a commitment to beauty and youth, Dior uses manual technologies and top scientists to create products that enhance the skin’s beauty in lasting ways. Whether it’s makeup inspired by runway looks, high-quality skincare, or timeless s, Dior has elevated the world of beauty with its luxury products, representing a magical fusion of fashion and beauty.
- Christian Dior Poison perfume known for its spicy, fruity, and woody notes
- Fahrenheit collection offers a blend of woody, floral, and musk notes
- Unique ethnobotanical approach to selecting natural ingredients
- High-end makeup line created by talented artists and stylists
- Commitment to providing beauty and youth through innovative products
Dior Perfume – Christian Dior Bois d’Argent Unisex Perfume – Eau De Parfum, 125ml
| Brand | Christian Dior |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 125 Milliliters |
| Scent | Aquatic, Wood |
| Special features | Multi Smell |
About this item
- Type: Eau de Parfum
- Size: 125ml
- Family: Woody & Aquatic
Dior Perfume – Christian Dior Diorissimo – perfumes for women – Eau de Toilette, 100ml
| Brand | Christian Dior |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Floral |
| Special features | Floral |
About this item
- Launched by the design house of Christian Dior in the year 1956
- This floral has a blend of jasmine, lily of the valley, ylang-ylang, amaryllis, and boronia notes
- It is recommended for daytime wear





