Filter by price
Filter by brands
Showing 493–504 of 1278 results
Flora Gorgeous Gardenia Eau de Parfum Gucci for women 100ml
| Scents/Notes | Woody |
| Base Note | Agar Wood, Leather, Amber |
| Heart/Middle Note | Cypriol Oil Or Nagarmotha, Patchouli |
| Top Note | Pink Pepper, Rose And Blackberry |
| Size | 90 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 3607346355022 |
- Top notes are Bulgarian Rose, Blackberry and Pink Pepper
- Middle notes are Patchouli and Cypriol Oil or Nagarmotha
- Base notes are Agarwood (Oud), Leather and Amber
About the product:Gucci Guilty Oud by Gucci is a Amber Woody for women and men. Gucci Guilty Oud was launched in 2018. The nose behind this is Alberto Morillas. Mysterious and elegant, Gucci Guilty Oud is inspired by a walk in a forest. The result is anexotic, smoky, sensual and leathery .
About the brand:
The House of Gucci was founded by Guccio Gucci in 1921. The company's first , Gucci No. 1 for women, was introduced in 1974. A series of s for men and women have since been launched, with many taking legendary status amongst perfume collectors, including Gucci 3 and L'Arte di Gucci.
How to use:
Spray on pulse points: behind the ears and on your wrists.
Flora Gorgeous Orchid Gucci for women 100ML
| Top Note | Vanilla |
| Middle Note | Vanilla Orchid |
| Base Note | Ozonic Notes |
- Flora Gorgeous Orchid by Gucci is a Floral Fruity Gourmand for women. This is a new . Flora Gorgeous Orchid was launched in 2024.
- Gucci Flora Gorgeous Orchid is the first ozonic floral gourmand of the House, with an innovative approach that infuses this gourmand scent with a fresh perspective on vanilla. The creation weaves together the familiar sweetness of Vanilla with notes imparted through the Ozonic Accord. This unconventional fusion further highlights the luminous sensuality of Vanilla Orchid, elevating its gourmand richness to new heights. The creamy floral dimension that emerges from the is infused with airy brightness.
Gabrielle Chanel for women 100ML
| Top Notes | Grapefruit, Mandarin Orange, Black Currant |
| Middle Notes | Orange Blossom, Jasmine, Ylang-Ylang, Tuberose, Lily-of-the-Valley, Pear, Pink Pepper |
| Base Notes | Musk, Sandalwood, Cashmeran, Orris |
- The GABRIELLE CHANEL is worn liberally. Intensely. It comes in a spray bottle for easy and generous application on skin or the lining of clothing.
- Gabrielle by Chanel is a Floral for women. Gabrielle was launched in 2017. The nose behind this is Olivier Polge. Top notes are Grapefruit, Mandarin Orange and Black Currant; middle notes are Orange Blossom, Jasmine, Ylang-Ylang, Tuberose, Lily-of-the-Valley, Pear and Pink Pepper; base notes are Musk, Sandalwood, Cashmeran and Orris.
Gabrielle Essence by Chanel – perfumes for women – Eau de Parfum, 100ml
| Top Notes | Citrus, petitgrain, blackcurrant, red fruits, fishing |
| Middle Notes | White flowers, tuberosa, gelsomino, ylang ylang, flower orange, coconut |
| Additional Detail | The label and the cap reveal a new nuance, a deep rich gold, similar to the perfume itself. |
| Size | 100ml |
This perfume features a refreshing blend of citrus, blackcurrant, and red fruits in its top notes, creating an invigorating opening. The middle notes introduce a floral bouquet with hints of tuberosa, gelsomino, and ylang ylang, complemented by the sweetness of flower orange and coconut. The overall composition is enriched by a deep rich gold nuance in both the label and cap, reflecting the luxurious essence of the .
- Refreshing top notes of citrus, blackcurrant, and red fruits
- Floral middle notes with tuberosa, gelsomino, and ylang ylang
- Sweet hints of flower orange and coconut
- Deep rich gold nuance in the label and cap
Garanat Bvlgari for men EDP 100ML
Garanat by Bvlgari is a Oriental Floral for men. Garanat was launched in 2016. The nose behind this is Jacques Cavallier Belletrud.
Read about this perfume in other languages: Deutsch, Español, Français, Čeština, Italiano, Русский, Polski, Português, Ελληνικά, 汉语, Nederlands, Srpski, Română, العربية, Українська, Монгол, עברית.
GIORGIO ARMANI Acqua Di Gio EDP 75ml
| Scents/Notes | Aromatic |
| Base Note | Incense, Patchouli |
| Heart/Middle Note | Rosemary, Sage and Geranium |
| Top Note | Sea Notes, Bergamot |
| Size | 75 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 3614271887597 |
| Model Name | Acqua Di Gio |
- Acqua di Giò Profumo was launched in 2015
- Nose behind this is Alberto Morillas
For the armani group, being a brand that symbolises fashion and luxury means knowing how to create unique products, combining aesthetics, quality and innovation with a strong system of values. Not only is the group known for the inimitable hallmark style of its products, but also for the principles guiding its actions, which are laid down in its code of ethics. These principles are inspired by the concept of substance and the conviction that sustainability means, first and foremost, creating a system capable of enduring through time, with respect for all the resources that the group draws on and with the awareness that the future of generations to come depends on the choices of today. Not only is a change in the fashion industry desirable, it is necessary. The armani group intends to make a concrete contribution, both directly, by taking action within its value chain, and collectively, by making its experience available to initiatives promoted by institutions and business groups in the sector. How to use suggest spritz onto pulse points.
Giorgio Armani Acqua Di Gio Profumo EDP for Men, 125ml
- Elegant aquatic-aromatic with a refined masculine character
- Opens with fresh bergamot and marine notes for a crisp, invigorating start
- Heart notes of geranium, rosemary, and sage add aromatic depth
- Base of patchouli and incense provides warmth and long-lasting intensity
- Ideal for daily wear, evenings, and men who enjoy sophisticated, timeless scents
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Giorgio Armani |
| Acqua Di Gio Profumo | |
| Type | EDP |
| Suitable For | Men |
| Size | 125ml |
| Longevity | Long lasting |
| Main Notes | Bergamot, Marine Notes, Geranium, Rosemary, Sage, Patchouli, Incense |
Giorgio Armani Acqua Di Gio Profumo EDP for Men, 125ml
- Elegant aquatic-aromatic with a refined masculine character
- Opens with fresh bergamot and marine notes for a crisp, invigorating start
- Heart notes of geranium, rosemary, and sage add aromatic depth
- Base of patchouli and incense provides warmth and long-lasting intensity
- Ideal for daily wear, evenings, and men who enjoy sophisticated, timeless scents
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Giorgio Armani |
| Acqua Di Gio Profumo | |
| Type | EDP |
| Suitable For | Men |
| Size | 125ml |
| Longevity | Long lasting |
| Main Notes | Bergamot, Marine Notes, Geranium, Rosemary, Sage, Patchouli, Incense |
Giorgio Armani Aqua Di Gio – 200ml, (M)
| Brand | Giorgio Armani |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 200 Milliliters |
| Scent | Floral & Fruity |
| Special features | Travel Size |
ACQUA Di Gi represents pure freshness and warmth of the Mediterranean Sea. It opens with a splash of fresh, Calabrian bergamot, neroli, and green tangerine. Light, aquatic nuances mix with rosemary, fruity persimmon, and warm Indonesian patchouli to create a men’s that is both fresh and relaxed. Family: Aromatic Aquatic Key Notes: Marine Notes, Bergamot, Cedarwood Top Notes: Calabrian bergamot, neroli, and green tangerine. Middle Notes: rosemary, fruity persimmon Base Notes: Indonesian patchouli.
- An aromatic aquatic scent with citrus, aromatic, marine, fresh spicy, floral, and green accords
- Aromatic, marine, fresh spicy
- Floral and green accords
Giorgio Armani Because It’s You EDP 100ml
| Brand | Armani Beauty |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 90 Milliliters |
| Scent | Floral |
| Special features | Aromatherapy |
- Top notes are bergamot
- Middle note is tuberose
- Base note is vanilla
- Brand name : giorgio armani
Giorgio Armani My Way 90 ML
| Brand | Giorgio Armani |
| Model Name | My Way |
| Model Number | 11-3614272907690 |
| Color | Pink/Blue/Clear |
| Size | 90 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Pump |
| Scents/Notes | Floral |
| Top Note | Orange Blossom, Bergamot |
| Heart/Middle Note | Tuberose, Indian Jasmine |
| Base Note | White Musk, Madagascar Vanilla, Virginian Cedar |
| Country of Origin | France |
| Ingredients | Alcohol, Parfum, Aqua, Linalool, Benzyl Salicylate, Benzyl Alcohol, Hydroxycitronellal, Limonene, Ethylhexyl Salicylate, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Methyl Anthranilate, Hexyl Cinnamal, Geraniol, Citronellol, Eugenol, Citral, Alpha-isomethyl Ionone, Tris(tetramethylhydroxypiperidinol) Citrate, Isoeugenol, Cinnamal, Benzyl Benzoate, Ci 17200 / Red 33, Ci 60730 / Ext. Violet 2 |
The Giorgio Armani brand, founded by designer Giorgio Armani, has established itself as a prominent figure in the fashion industry known for its superior design and relevant themes. The brand encompasses various lines, including the couture line Armani Privé, as well as ready-to-wear lines such as Giorgio Armani and Emporio Armani. Emporio Armani, the second brand in the Armani family, focuses on modern trends and traits, with collections showcased at Milan Fashion Week. Notably, Emporio Armani and Giorgio Armani are the primary ready-to-wear brands designed by Giorgio Armani himself. The features a floral scent created by perfumers Carlos Benaim and Bruno Jovanovic in 2020.
- Emporio Armani is known for its ready-to-wear and runway collections
- Emporio Armani and Giorgio Armani are the main brands designed by Giorgio Armani
- Emporio Armani s are typically sold in dedicated boutiques and online
Giorgio Armani My Way 90ml Eau De Parfum for Women
<p>My Way&nbsp;by&nbsp;Giorgio Armani&nbsp;is a Floral for women. This is a new .&nbsp;My Way&nbsp;was launched in 2020. My Way was created by Carlos Benaim and Bruno Jovanovic.</p>
<ul>
<li>Top Notes Are Bergamot</li>
<li>Middle Note Is Tuberose</li>
<li>Base Note Is Vanilla</li>
</ul>
<table>
<tbody>
<tr>
<td>Brand</td>
<td>Giorgio Armani</td>
</tr>
<tr>
<td>Scent</td>
<td>Floral</td>
</tr>
<tr>
<td>Item weight</td>
<td>96.39 Grams</td>
</tr>
<tr>
<td>Item volume</td>
<td>3.4 Fluid Ounces</td>
</tr>
<tr>
<td>Special features</td>
<td>Zitrus</td>
</tr>
</tbody>
</table>





