Filter by price
Filter by brands
Showing 529–540 of 1536 results
DOLCE & GABBANA VELVET INCENSO (M) EDP 150ML
| Brand | Dolce & Gabbana |
| Item Form | Liquid |
| Item Volume | 150 Milliliters |
| Scent | Oriental |
| Special Features | Multi Smell |
The Dolce & Gabbana is a liquid perfume with a volume of 150 milliliters. It features an oriental scent with special multi-smell characteristics.
- The top notes include black pepper and resin.
- Mid notes consist of incense and resin from Ladan.
- The base notes are benzoyo, patchouli, amber, cashmere, and vanilla resins.
Dolce & Gabbana Velvet Incenso EDP 150ml
| Size | 150 Ml & Above |
| Base Note | Vanilla, Cashmere Wood, Amber Wood, Patchouli And Benzoin |
| Heart/Middle Note | Labdanum, Incense |
| Top Note | Black Pepper |
| Size | 150 Ml |
| Department | Men |
| Product Subtype | Eau De Parfum |
| Model Number | 7640105059270 |
| Model Name | Velvet Incenso |
Dolce & Gabbana-K EDT 100ml
Unveil DOLCE & GABBANA K EDP 100 ml, a captivating Woody Spicy Dolce & Gabbana perfume for men. Created by master perfumers, this is inspired by the hilly landscapes of Tuscany and embodies the spirit of a man who chooses his own destiny with passion and confidence.
Composition:
- Top Notes: Blood Orange, Juniper Berries, Pimento, Lemon, Sicilian Lemon, Cardamom
- Heart Notes: Fig Nectar, Lavender, Geranium, Clary Sage
- Base Notes: Cedar, Patchouli, Vetiver, Cypriol Oil (Nagarmotha)
For the confident man who values a scent that radiates passion and magnetism, this Dolce & Gabbana perfume offers an intense and charismatic character. Its versatility makes it an outstanding selection for any event, seamlessly transitioning from daytime to evening wear.
With its ability to leave a lasting impression that enthralls throughout the day, K EDP is tailored for those who confidently chart their own course. This D & G perfume, boasting remarkable sillage and endurance, is crafted for the contemporary man who personifies strength and refinement.
Looking for original Dolce and Gabbana perfume in the UAE? Look no further! Perfume Dubai offers an exclusive range of Dolce and Gabbana parfum. Shop now and benefit from fast, reliable delivery across the UAE!
Dolce & Gabbana-Velvet Incenso EDP 50ml
| Scents/Notes | Spicy |
| Base Note | Patchouli, Amberwood, Benzoin, Cashmere Wood, Vanilla |
| Heart/Middle Note | Incense, Labdanum |
| Top Note | Black Pepper, Elemi |
| Size | 50 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 10678A |
| Model Name | Velvet Incenso |
- Top notes are Black Pepper and Elemi; middle notes are Incense and Labdanum; base notes are Benzoin, Vanilla, Amberwood, Patchouli and Cashmere Wood
About the product:
Velvet Incenso by Dolce&Gabbana is a Amber Woody for men. Velvet Incenso was launched in 2018. A woody oriental inspired by the volutes of burning incense that have risen for centuries from Sicilian palaces. Vibrant incense essence is set alight by a spark of black pepper essence. Smooth patchouli essence and powerful amber wood extend the magical trail of Velvet Incenso deep into the night.
About the brand:
Dolce & Gabanna is an Italian luxury fashion house founded in 1985 by Domenico Dolce and Stefano Gabbana. Dolce & Gabbana's first , named simply Dolce & Gabbana for Women, was launched in 1992.
Ingredients:
Alcohol, Parfum (), Aqua (Water), Benzyl Benzoate, Limonene, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Bht, Benzyl Alcohol, Geraniol, Eugenol, Ci 60730 (Ext. Violet 2), Ci 42090 (Blue 1), Ci 14700 (Red 4).
How to use:
Spray on pulse points: behind the ears and on your wrists.
Dolce And Gabbana The Only One Intense EDP 100ML For Women
<ul><li>Key Notes: Italian Mandarin, Crispy Green Apple, Golden Neroli Essence</li><li>Gold Orange Blossom, Jasmine Flowers, Black Vanilla</li><li>Mood: Sexy &amp; Glamorous</li></ul><h2>Product Description</h2><p>The Only One Eau de Parfum Intense is the latest from DOLCE&amp;GABBANA’s The Only One line. This sophisticated and floriental introduces a unique combination of fresh top notes from Italian mandarin, crispy green apple and golden neroli essence, blended with romantic scents of gold orange blossom and jasmine flowers, amplified with hypnotizing base notes of black vanilla. The composition symbolizes the mesmerizing allure and irresistible sensuality of The Only One woman, wrapped in an elegant black and gold bottle.</p>
DOLCE GABBANA K EDP 100ml
Devotion Intense by Dolce&Gabbana is a Oriental Vanilla for women. This is a new . Devotion Intense was launched in 2024. The nose behind this is Olivier Cresp. Top note is Hazelnut; middle note is Orange Blossom; base note is Vanilla.
Devotion Eau de Parfum Intense is a delicious that celebrates the noblest values of life, a unique essence sealed with the Sacred Heart.
Top notes: hazelnut
Middle notes: orange blossom
Base notes: vanilla
DOLCE & GABBANA DEVOTION INTENSE EAU DE PARFUM is available as a 30ml, 50ml and 100ml Eau de Parfum Intense.
Read about this perfume in other languages: Deutsch, Español, Français, Čeština, Italiano, Русский, Polski, Português, Ελληνικά, 汉语, Nederlands, Srpski, Română, العربية, Українська, Монгол, עברית.
Perfumer
Donna by Valentino – perfumes for women – Eau De Parfum, 100ml/Pink
About this item
|
Donna by Valentino – perfumes for women – Eau De Parfum, 100ml/Pink
About this item
|
Eau de toilette Dolce & Gabbana Eau de toilette Dolce & Gabbana Eau de toilette Dolce & Gabbana 100 ML
| Scents/Notes | Citrus |
| Base Note | Sandalwood, Vanilla, Musk, Tonka Bean |
| Heart/Middle Note | Carnation, Marigold, Coriander, Orange Blossom, Lily, Jasmine, Bulgarian Rose, Lily-of-The-Valley |
| Top Note | Aldehydes, Basil, Citruses, Ivy, Mandarin Orange, Freesia, Bergamot |
| Size | 100 ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
- Top notes are Aldehydes, Basil, Citruses, Ivy, Mandarin Orange, Freesia and Bergamot
- Middle notes are Carnation, Marigold, Coriander, Orange Blossom, Lily, Jasmine, Bulgarian Rose and Lily-of-the-Valley
- Base notes are Sandalwood, Vanilla, Musk and Tonka Bean
About the product:
Dolce&Gabbana by Dolce&Gabbana is a Floral Aldehyde for women. Dolce&Gabbana was launched in 1992. Dolce&Gabbana was created by Jean-Pierre Mary and Martine Pallix. This classical, intensive, feminine aroma belongs to the group of aldehyde-floral s. This is the first of Dolce & Gabanna. The composition is based on contrasts: sweet and bitter, feminine and masculine.
About the brand:
Dolce & Gabanna is an Italian luxury fashion house founded in 1985 by Domenico Dolce and Stefano Gabbana. Dolce & Gabbana's first , named simply Dolce & Gabbana for Women, was launched in 1992. A men's edition followed in 1994.
Ingredients:
Alcohol Denat., Water/Aqua/Eau, Parfum/, Butylphenyl Methylpropional, Hydroxyisohexyl 3-Cyclohexene Carboxaldehyde, Propylene Glycol, Citral, Citronellol, Coumarin, Geraniol, Hexyl Cinnamal, Hydroxycitronellal, Limonene, Linalool, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Ethylhexyl Salicylate, Blue 1 (CI 42090), Red 33 (CI 17200), Yellow 5 (CI 19140), Yellow 6 (CI 15985).
How to use:
Spray on pulse points: behind the ears and on your wrists.
Eisenberg J’OSE Eau De Parfum Homme 50ML Tester
The iconic Eisenberg J'OSE Homme perfumed water is stylish, irritating, and therefore truly unforgettable. The essence of the scent creates an atmosphere and emotions that are permanently written into your subconscious.
Head
jasmine, bergamot, lemon, mint
The so-called midtones – The heart starts after a few minutes, after the head subsides. It usually lasts 2-3 hours.
Heart
lavender, wormwood, coffee
The so-called low tones – the last and longest phase of the perfume. It lasts about 4 hours, but it can be all day.
Basis
amber, tonka beans, moss, musk, vanilla, sandalwood, patchouli
Kind of scent aromatic, woody
Elie Saab Girl of Now EDP for Women, 50ml
- Sweet and elegant for women
- Long-lasting scent with floral and nutty notes
- Perfect for daily wear and special occasions
- Luxurious and sophisticated Eau de Parfum
- Premium quality signature perfume
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Elie Saab |
| Type | EDP |
| Volume | 50ml |
| Gender | Women |
| Notes | Floral Nutty Musk |
| Longevity | Long-lasting |
| Occasion | Daily Special Events |
| Weight | 300g |
Elie Saab Le Parfum EDP for Women 90ml Tester
- Authentic Elie Saab Le Parfum Eau de Parfum (Tester Edition)
- Women’s – sophisticated, feminine, and timeless
- Luxurious blend of orange blossom, jasmine, patchouli, and cedarwood
- Perfect for special occasions, evening wear, and elegant style
- Large 90ml bottle for long-lasting use





