Filter by price
Filter by brands
Showing 565–576 of 1278 results
Gris Dior Dior for women and men edp 100ml
Gris Dior by Dior is a Floral for women and men. Gris Dior was launched in 2017. The nose behind this is François Demachy.
This is dedicated to famous Gris Dior color and to Brand's 70th anniversary. Gris Dior, previously known as Gris Montaigne, has the same olfactory composition.
main accords
woody
earthy
mossy
rose
patchouli
citrus
warm spicy
amber
powdery
floral
Gris Dior edp 125ml
For the 70th anniversary of the House, the emblematic Gris Montaigne perfume was renamed Gris Dior. The itself is unchanged.
Gris Dior EDP 125ml
| Size | 120 – 149 ml |
| Scents/Notes | Woody |
| Colour Name | Clear/Black |
| Base Note | Amber, Cedar, Sandalwood, Woody Moss |
| Heart/Middle Note | Rose, Patchouli, Jasmine |
| Top Note | Bergamot |
| Size | 125 ml |
| Department | Unisex |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 15806A |
| Model Name | Gris |
- Gris Dior was launched in 2018
- Nose behind this is Francois Demachy
Dior SE, commonly known as Dior, is a French luxury fashion house controlled and chaired by French businessman Bernard Arnault, who also heads LVMH, the world's largest luxury group. Dior itself holds 42.36% shares of and 59.01% voting rights within LVMH. The company was founded in 1946 by French fashion designer Dior, who was originally from Normandy. This brand just sells shoes and clothing and can only be bought in Dior stores. haute-couture under the Dior Couture division. Pietro Beccari has been the CEO of Dior Couture since 2018. The Dior label remains largely for women's offerings, although the company also operates the Dior Men division for menswear and the baby Dior label for children's wear. Products are sold throughout its portfolio of retail stores worldwide, as well as through its online store. How to use suggest spritz onto pulse points.
Gris Dior Esprit De Parfum Dior
Miss Dior Rose N'Roses is a sparkling floral , a profusion of Grasse Roses refreshed by a zest of Bergamot and heightened by the intensity of a White Musk note. The freshness of an armful of colorful fresh petals, and the invigorating energy of citrusy dew characterize this . Vibrant essence of Geranium refines the composition with its citrusy aromas to faithfully recreate the irresistible scent of an endless field of flowers. A bright pink hue adorns the that takes hold of you and never lets go.
Specifications
| Size | 100 – 119 Ml |
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | White Musk |
| Heart/Middle Note | Grasse Rose, Damask Rose |
| Top Note | Italian Mandarin, Bergamot, Geranium Essence |
| Size | 100 Ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau De Toilette |
| Model Name | Perfume |
Gucci Bamboo – perfumes for women – Eau de Parfum, 75ml
| Scents/Notes | Citrus |
| Base Note | Patchouli, Brown Sugar Accord |
| Heart/Middle Note | White Gardenia, Frangipani Flower |
| Top Note | Red Berries, Pear |
| Size | 100 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Atomizer |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
- Top notes are Pear and Red Berries
- Middle notes are Gardenia and Frangipani
- Base note is Patchouli
About the product:
Flora by Gucci Gorgeous Gardenia by Gucci is a Floral Fruity for women. Flora by Gucci Gorgeous Gardenia was launched in 2012. A sumptuous white floral Gorgeous Gardenia is Gucci’s faithful creation of the perfect gardenia. The Gorgeous Gardenia woman exudes a sultry sensuality that is lushly enticing. Men are drawn to her as bees are to a blossoming flower.
About the brand:
The House of Gucci was founded by Guccio Gucci in 1921. The company's first , Gucci No. 1 for women, was introduced in 1974. A series of s for men and women have since been launched, with many taking legendary status amongst perfume collectors, including Gucci 3 and L'Arte di Gucci.
Ingredients:
Alcohol, , Water, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, Caprylic/Capric Triglyceride, Bht, Butylphenyl Methylproprional, Benzyl Salicylate, Hydroxycitronellal, Limonene, Hydroxyisohexyl 3-Cyclohexene Carboxaldehyde, Coumarin, Linalool, Benzyl Benzoate, Farnesol, Citronellol, Benzyl Alcohol, Ci 60725 (Violet 2), Ci 19140 (Yellow 5), Ci 17200 (Red 33), Ci 42090 (Blue 1).
How to use:
Spray on pulse points: behind the ears and on your wrists.
Gucci Bamboo EDP 30ml
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | Sandalwood, Tahitian Vanilla, Amber |
| Heart/Middle Note | Casablanca Lily, Orange Blossom, Ylang-Ylang |
| Top Note | Bergamot |
| Size | 30 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Splash |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 10002369 |
| Model Name | Bamboo |
- Top note is Bergamot
- Middle notes are Casablanca Lily, Orange Blossom and Ylang-Ylang
- Base notes are Sandalwood, Tahitian Vanilla and Amber
About the product:Gucci Bamboo by Gucci is a Floral for women. Gucci Bamboo was launched in 2015. . The apparently reflects confidence and femininity. It is designed for modern women of character that is multifaceted; the is intense, graceful and gentle at the same time. The face of the perfume is actress Gal Gadot. The bottle design blends delicate sensibility with strong lines. Glass art deco bottle in the shape of a diamond is contrasting with soft pink liquid. Polished silver cap gives the Bamboo signature.
About the brand:
The House of Gucci was founded by Guccio Gucci in 1921. The company's first , Gucci No. 1 for women, was introduced in 1974. A series of s for men and women have since been launched, with many taking legendary status amongst perfume collectors, including Gucci 3 and L'Arte di Gucci.
Ingredients:
Alcohol Denat., Parfum (), Aqua (Water), Ethylhexyl Methoxycinnamate, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, BHT, Benzyl Salicylate, Linalool, Butylphenyl Methylpropional, Hydroxycitronellal, Limonene, Hexyl Cinnamal, Citronellol, Alpha-Isomethyl Ionone, Geraniol, Hydroxyisohexyl 3-Cyclohexene Carboxaldehyde, Citral, Farnesol, Isoeugenol, Anise Alcohol, Benzyl Benzoate, CI 17200 (Red 33), CI 19140 (Yellow 5), CI 42090 (Blue 11).
How to use:
Spray on pulse points: behind the ears and on your wrists.
Gucci Bamboo EDP 50ml
| Scents/Notes | Citrus |
| Base Note | Tahitian Vanilla, Ambergris, Sandalwood |
| Heart/Middle Note | Casablanca Lily, Ylang-Ylang, Orange Blossom |
| Top Note | Bergamot |
| Size | 50 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 730870274064 |
| Model Name | Bamboo |
- Top note is Bergamot
- Middle notes are Casablanca Lily, Ylang-Ylang and Orange Blossom
- Base notes are Tahitian Vanilla, Ambergris and Sandalwood
About the product:Gucci Bamboo Limited Edition by Gucci is a Floral for women. Gucci Bamboo Limited Edition was launched in 2017. A novelty in the Gucci collection is Gucci Bamboo Limited Edition, coming out in early 2017 as an "updated" edition of the original in new packaging and with the design that "conveys the scent's grace and femininity and captures the poetry and romance that underscores the House's aesthetic." Its bottle of art-deco lines is decorated with a silver "bamboo" cap, while the box features drawings of a bamboo garden and small birds.
About the brand:
The House of Gucci was founded by Guccio Gucci in 1921. The company's first , Gucci No. 1 for women, was introduced in 1974. A series of s for men and women have since been launched, with many taking legendary status amongst perfume collectors, including Gucci 3 and L'Arte di Gucci.
How to use:
Spray on pulse points: behind the ears and on your wrists.
GUCCI Bamboo EDP Women 75ml
| Size | 70 – 99 ml |
| Scents/Notes | Floral |
| Colour Name | clear |
| Base Note | Sandalwood, Tahitian Vanilla, Ambergris |
| Heart/Middle Note | Orange Blossom, Ylang Ylang |
| Top Note | Casablanca Lily |
| Size | 75 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Atomizer |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
Gucci Bamboo for Women – Eau de Parfum, 75ml
| Brand | Gucci |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 75 Milliliters |
| Scent | Spicy, Wood |
| Special features | Travel Size |
About this item
- Eau De Parfum
- For Woman
- Size 75 ML
Gucci Bloom Acqua di Fiori For Women EDT, 100ml
| Brand | Gucci |
| Item form | Spray |
| Item volume | 3.4 Fluid Ounces |
| Scent | Wood |
| Special features | Original |
This Gucci is a floral scent designed for women. It features top notes of ginger and rose, middle notes of tuberose, jasmine, honeysuckle, and Rangoon creeper, and base notes of Osmanthus, musk, and patchouli. It makes a perfect gift for yourself or a loved one on any occasion.
- Floral for women
- Top notes of ginger and rose
- Middle notes of tuberose, jasmine, honeysuckle, and Rangoon creeper
- Base notes of Osmanthus, musk, and patchouli
- Great gift idea
GUCCI Bloom Ambrosia Di Fiori Intense Eau De Parfum For Women, 100 ml
| Base Note | Damask Rose, Orris |
| Heart/Middle Note | Tuberose |
| Top Note | Jasmin, Honeysuckle |
| Size | 50 ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 11304A |
| Model Name | Perfume |
About the product:Gucci Bloom Ambrosia di Fiori by Gucci is a Amber Floral for women. This is a new . Gucci Bloom Ambrosia di Fiori was launched in 2019. The nose behind this is Alberto Morillas. The Gucci Bloom scents are inspired by the idea of absolute authenticity, the freedom to be who you are. The new Gucci Bloom Ambrosia di Fiori invites those who wear it to celebrate their true selves and the emotions they feel. Matching this expression, the perfume is deepened in a refined Eau de Parfum Intense. An imaginary garden redolent of flowers and plants in diverse types and colors, the original Gucci Bloom scent is the foundation of Gucci Bloom Ambrosia di Fiori.
About the brand:
The House of Gucci was founded by Guccio Gucci in 1921. The company's first , Gucci No. 1 for women, was introduced in 1974. A series of s for men and women have since been launched, with many taking legendary status amongst perfume collectors, including Gucci 3 and L'Arte di Gucci.
Ingredients:
Alcohol Denat., Parfum/, Aqua/Water/Eau, Linalool, Benzyl Salicylate, Hydroxycitronellal, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Citronellol, Geraniol, Eugenol, Benzophenone-3, Ethylhexyl Salicylate, Farnesol, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Benzyl Benzoate, Isoeugenol, Hexyl Cinnamal, Benzyl Alcohol, Citral, Bht.-
How to use:
Spray on pulse points: behind the ears and on your wrists.
GUCCI Bloom Ambrosia Di Fiori Intense Eau De Parfum For Women, 100 ml
GUCCI Bloom Ambrosia Di Fiori Intense Eau De Parfum For Women, 100 ml
| Brand | Gucci |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 3.4 Fluid Ounces |
| Scent | Floral |
| Special features | Original |
About this item
- Gucci Eau De Parfum
- Scent: Bloom Ambrodia Di Fiori
- Notes: Jasminebud, Tuberose, Rangoon Creeper, Orris And Damascene Rose





