Filter by price
Filter by brands
Showing 577–588 of 1536 results
GIORGIO ARMANI Acqua Di Gio EDP 75ml
| Scents/Notes | Aromatic |
| Base Note | Incense, Patchouli |
| Heart/Middle Note | Rosemary, Sage and Geranium |
| Top Note | Sea Notes, Bergamot |
| Size | 75 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 3614271887597 |
| Model Name | Acqua Di Gio |
- Acqua di Giò Profumo was launched in 2015
- Nose behind this is Alberto Morillas
For the armani group, being a brand that symbolises fashion and luxury means knowing how to create unique products, combining aesthetics, quality and innovation with a strong system of values. Not only is the group known for the inimitable hallmark style of its products, but also for the principles guiding its actions, which are laid down in its code of ethics. These principles are inspired by the concept of substance and the conviction that sustainability means, first and foremost, creating a system capable of enduring through time, with respect for all the resources that the group draws on and with the awareness that the future of generations to come depends on the choices of today. Not only is a change in the fashion industry desirable, it is necessary. The armani group intends to make a concrete contribution, both directly, by taking action within its value chain, and collectively, by making its experience available to initiatives promoted by institutions and business groups in the sector. How to use suggest spritz onto pulse points.
Giorgio Armani Acqua Di Gio Profondo Eau De Parfum 75ml
| Scents/Notes | Aromatic |
| Base Note | Amber, Mineral Notes, Patchouli, Musk |
| Heart/Middle Note | Rosemary, Lavender, Cypress, Mastic Or Lentisque |
| Top Note | Sea Notes, Aquozone, Bergamot, Green Mandarin |
| Size | 75 ml |
| Department | Men |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 3614272865228 |
| Model Name | Perfume |
- Top Notes: Green Mandarin, Bergamot
- Heart Notes: Rosemary, Lavender, Cypress, Lentisk Absolute
- Base Notes: Patchouli, Musk, Mineral Ambery Accord
Acqua Di Giò Profondo Eau De Parfum:
It boasts a deep, aquatic marine intensity. The scent opens with marine and green mandarin notes, while its heart combines lavandin and rosemary, creating an aromatic and masculine effect. At the base are cedarwood and patchouli, for an enveloping sensation. Acqua Di Giò Profondo Eau De Parfum is now designed with an elegant blue gradient lacquering, echoing the sea depths it captures, and a deep blue hue for its cap, embossed with the Giorgio Armani monogram. The Giorgio Armani name is now positioned at the bottle’s base. As part of Giorgio Armani’s commitment to a better future, Acqua Di Giò Profondo Eau De Parfum is now refillable: each format of Acqua Di Giò Profondo Eau De Parfum is designed to be unscrewed and refilled at home with the 150ml refill bottle sold separately.
How to use:
Apply on pulse points: wrist, inner elbow and neck.
Ingredients:
ALCOHOL • PARFUM / • AQUA / WATER / EAU • LIMONENE • LINALOOL • BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE • ALPHA-ISOMETHYL IONONE • CITRONELLOL • BENZYL SALICYLATE • GERANIOL • CITRAL • BENZYL ALCOHOL • COUMARIN • BENZYL BENZOATE • CINNAMYL ALCOHOL • CI 60730 / EXT. VIOLET 2 (F.I.L. N70023368/1).
Giorgio Armani Acqua Di Gio Profumo EDP for Men, 125ml
- Elegant aquatic-aromatic with a refined masculine character
- Opens with fresh bergamot and marine notes for a crisp, invigorating start
- Heart notes of geranium, rosemary, and sage add aromatic depth
- Base of patchouli and incense provides warmth and long-lasting intensity
- Ideal for daily wear, evenings, and men who enjoy sophisticated, timeless scents
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Giorgio Armani |
| Acqua Di Gio Profumo | |
| Type | EDP |
| Suitable For | Men |
| Size | 125ml |
| Longevity | Long lasting |
| Main Notes | Bergamot, Marine Notes, Geranium, Rosemary, Sage, Patchouli, Incense |
Giorgio Armani Acqua Di Gio Profumo EDP for Men, 125ml
- Elegant aquatic-aromatic with a refined masculine character
- Opens with fresh bergamot and marine notes for a crisp, invigorating start
- Heart notes of geranium, rosemary, and sage add aromatic depth
- Base of patchouli and incense provides warmth and long-lasting intensity
- Ideal for daily wear, evenings, and men who enjoy sophisticated, timeless scents
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Giorgio Armani |
| Acqua Di Gio Profumo | |
| Type | EDP |
| Suitable For | Men |
| Size | 125ml |
| Longevity | Long lasting |
| Main Notes | Bergamot, Marine Notes, Geranium, Rosemary, Sage, Patchouli, Incense |
Giorgio Armani Aqua Di Gio – 200ml, (M)
| Brand | Giorgio Armani |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 200 Milliliters |
| Scent | Floral & Fruity |
| Special features | Travel Size |
ACQUA Di Gi represents pure freshness and warmth of the Mediterranean Sea. It opens with a splash of fresh, Calabrian bergamot, neroli, and green tangerine. Light, aquatic nuances mix with rosemary, fruity persimmon, and warm Indonesian patchouli to create a men’s that is both fresh and relaxed. Family: Aromatic Aquatic Key Notes: Marine Notes, Bergamot, Cedarwood Top Notes: Calabrian bergamot, neroli, and green tangerine. Middle Notes: rosemary, fruity persimmon Base Notes: Indonesian patchouli.
- An aromatic aquatic scent with citrus, aromatic, marine, fresh spicy, floral, and green accords
- Aromatic, marine, fresh spicy
- Floral and green accords
Giorgio Armani Because It’s You EDP 100ml
| Brand | Armani Beauty |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 90 Milliliters |
| Scent | Floral |
| Special features | Aromatherapy |
- Top notes are bergamot
- Middle note is tuberose
- Base note is vanilla
- Brand name : giorgio armani
GIORGIO ARMANI CODE ABSOLU GOLD (M) PARFUM 60ML TESTER
<p><strong>Top:</strong>&nbsp;Mandarin and Green Apple<br />
<strong>Heart:</strong>&nbsp;Saffron and Iris<br />
<strong>Bottom:</strong>&nbsp;Tonka Bean, Cedar, Guaiac Wood and Benzoin</p>
GIORGIO ARMANI CODE EAU DE TOILETTE 125ml
| Scents/Notes | Citrus |
| Base Note | Leather, Tonka Bean, Toba**o |
| Heart/Middle Note | Star Anise, Olive Blossom, Guaiac Wood |
| Top Note | Bergamot, Lemon |
| Size | 125 ml |
| Department | Men |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
- Armani Code was launched in 2004
- The nose behind this is Antoine Lie
- Gives you very smart, stylish and elegant look
- Delivers a smooth yet captivating with long-lasting appeal
- Makes a perfect gift for someone special
ARMANI CODE EAU DE TOILETTE:
An iconic filled with captivating contrasts, now encapsulated in a new statement bottle. This Ambery Woody never ceases to create a mood of seductive and sensitive masculinity reflecting the contemporary, forward-looking man. With sustainability at its heart, the EAU DE TOILETTE looks towards the future with sustainably sourced ingredients and a flacon which is refillable and designed to last.
How to use:
Apply on pulse points: wrist, inner elbow and neck.
Ingredients:
ALCOHOL • PARFUM / • AQUA / WATER / EAU • LIMONENE • ETHYLHEXYL SALICYLATE • BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE • LINALOOL • COUMARIN • HYDROXYCITRONELLAL • ALPHA-ISOMETHYL IONONE • HEXYL CINNAMAL • GERANIOL • CITRONELLOL • CITRAL • TRIS(TETRAMETHYLHYDROXYPIPERIDINOL) CITRATE • BENZYL ALCOHOL (F.I.L. N70014347/1).
Giorgio Armani My Way 90 ML
| Brand | Giorgio Armani |
| Model Name | My Way |
| Model Number | 11-3614272907690 |
| Color | Pink/Blue/Clear |
| Size | 90 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Pump |
| Scents/Notes | Floral |
| Top Note | Orange Blossom, Bergamot |
| Heart/Middle Note | Tuberose, Indian Jasmine |
| Base Note | White Musk, Madagascar Vanilla, Virginian Cedar |
| Country of Origin | France |
| Ingredients | Alcohol, Parfum, Aqua, Linalool, Benzyl Salicylate, Benzyl Alcohol, Hydroxycitronellal, Limonene, Ethylhexyl Salicylate, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Methyl Anthranilate, Hexyl Cinnamal, Geraniol, Citronellol, Eugenol, Citral, Alpha-isomethyl Ionone, Tris(tetramethylhydroxypiperidinol) Citrate, Isoeugenol, Cinnamal, Benzyl Benzoate, Ci 17200 / Red 33, Ci 60730 / Ext. Violet 2 |
The Giorgio Armani brand, founded by designer Giorgio Armani, has established itself as a prominent figure in the fashion industry known for its superior design and relevant themes. The brand encompasses various lines, including the couture line Armani Privé, as well as ready-to-wear lines such as Giorgio Armani and Emporio Armani. Emporio Armani, the second brand in the Armani family, focuses on modern trends and traits, with collections showcased at Milan Fashion Week. Notably, Emporio Armani and Giorgio Armani are the primary ready-to-wear brands designed by Giorgio Armani himself. The features a floral scent created by perfumers Carlos Benaim and Bruno Jovanovic in 2020.
- Emporio Armani is known for its ready-to-wear and runway collections
- Emporio Armani and Giorgio Armani are the main brands designed by Giorgio Armani
- Emporio Armani s are typically sold in dedicated boutiques and online
Giorgio Armani My Way 90ml Eau De Parfum for Women
<p>My Way&nbsp;by&nbsp;Giorgio Armani&nbsp;is a Floral for women. This is a new .&nbsp;My Way&nbsp;was launched in 2020. My Way was created by Carlos Benaim and Bruno Jovanovic.</p>
<ul>
<li>Top Notes Are Bergamot</li>
<li>Middle Note Is Tuberose</li>
<li>Base Note Is Vanilla</li>
</ul>
<table>
<tbody>
<tr>
<td>Brand</td>
<td>Giorgio Armani</td>
</tr>
<tr>
<td>Scent</td>
<td>Floral</td>
</tr>
<tr>
<td>Item weight</td>
<td>96.39 Grams</td>
</tr>
<tr>
<td>Item volume</td>
<td>3.4 Fluid Ounces</td>
</tr>
<tr>
<td>Special features</td>
<td>Zitrus</td>
</tr>
</tbody>
</table>
Giorgio Armani My Way Eau de Parfum Intense for Women, 90ml
- Elegant and intense for modern women
- Eau de Parfum Intense with floral, citrus, and woody notes
- Long-lasting scent perfect for day and evening wear
- Comes in a luxurious 90ml bottle with stylish design
- Sophisticated aroma representing confidence, elegance, and femininity
| Feature | Specification |
|---|---|
| Brand | Giorgio Armani |
| Name | My Way Intense |
| Type | Eau de Parfum Intense |
| Gender | Women |
| Volume | 90ml |
| Notes | Orange Blossom, Tuberose, Vanilla, Cedarwood |
| Longevity | Long-lasting |
| Bottle Color | Transparent with Blue Accents |
| Country of Origin | Italy |
Giorgio Armani My Way Eau De Parfum, 90 ml
| Brand | Armani Beauty |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 90 Milliliters |
| Scent | Floral |
| Special features | Aromatherapy |
- Top notes are bergamot
- Middle note is tuberose
- Base note is vanilla
- Brand name : giorgio armani
My Way Nacre Eau De Parfum is an elegant, floral scent for women now in a sparkling, pearly shimmer. This limited edition scent turns the original My Way ’s iconic and vibrant olfactory bouquet into a luminous, pearlescent cloud.An elegant, floral scent that invites you to broaden your horizons and live meaningful encounters around the world. This floral woody perfume is an encounter of consciously sourced ingredients from around the globe. Bergamot meets orange blossom from egypt in a luminous, sparkling start, with an amplified bright floral bouquet of tuberose and the soft scent of jasmine from india as the beating heart. Finally, a vibrant cedarwood from virginia meets a sensual vanilla scent from madagascar and white musk to sign the composition. The blue and gold tone cap is a visual metaphor for the world. The blue is the universal color that unites all of us. It is encircled by a golden ring, stamped with the giorgio armani signature, a symbol of a unique path that is illuminated by every encounter along the way. This luxurious is also refillable.





