Filter by price
Filter by brands
Showing 649–660 of 1536 results
Givenchy L’Interdit Rouge EDP 80ML For Women
| Brand | Givenchy |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 2.7 Fluid Ounces |
| Scent | Sandalwood, Wood, Jasmine, Rose |
| Special features | Travel Size |
- Launch year: 2021. Top notes: Blood orange, Ginger. Heart notes: Tuberose, Jasmine, Pimento leaf. Base notes: Patchouli, Sandalwood, Vetiver. Design house: Givenchy. Scent name: L'Interdit Rouge. Gender: Ladies. Category: Perfume. SubType: EDP Spray. Size: 2.6 oz. Barcode: 3274872428058. Givenchy Ladies L'Interdit Rouge EDP Spray 2.6 oz s 3274872428058.
- Brand: Givenchy
- concentration: Eau De Parfum
Givenchy L’Interdit Rouge Eau de Parfum for Women, 80ml
- Eau de Parfum with a bold floral and spicy
-
Combines red flowers, orange blossom, and woody notes for an elegant and seductive scent
-
Long-lasting aroma perfect for daily wear and special occasions
-
Comes in a luxurious 80ml bottle
-
Ideal gift for women who enjoy sophisticated and daring perfumes
Technical Details Table:
| Feature | Specification |
|---|---|
| Brand | Givenchy |
| Model | L’Interdit Rouge |
| Type | Eau de Parfum |
| Gender | Women |
| Volume | 80ml |
| Notes | Red Flowers, Orange Blossom, Woody Notes |
| Longevity | Long-Lasting |
| Ideal Use | Daily, Evening, Special Occasions |
Givenchy Monsieur De Givenchy for Men, 100 ml – EDT Spray
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | Virginia Cedar, Musk |
| Heart/Middle Note | Rose, Iris |
| Top Note | Pear, Ambrette |
| Size | 80 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 3274872400733 |
| Model Name | Irresistible |
- Top notes are Pear and Ambrette (Musk Mallow)
- Middle notes are Rose and Iris
- Base notes are Musk and Virginia Cedar
About the product:
Irresistible Givenchy by Givenchy is a Floral Fruity for women. This is a new . Irresistible Givenchy was launched in 2020. Irresistible Givenchy was created by Fanny Bal, Dominique Ropion and Anne Flipo. Givenchy presents Irresistible Eau de Parfum, the floral-woody that balances notes of luscious rose with radiant blond wood. Sparkling pear and ambrette add a subtle hint of vibrancy to this irresistible perfume. With a floral heart and a touch of musk at the base, this effervescent scent symbolizes a carefree woman with a strong magnetic charm. She captivates all of those around her. Irresistible Eau de Parfum is an invitation to let go, dance, and reveal who you truly are!
About the brand:
Givenchy is a French fashion, accessories and perfume brand, founded by Count Hubert de Givenchy in 1952. Parfums Givenchy was founded in 1957, and their first was L'Interdit, again inspired by their most famous client, Audrey Hepburn. Their first men's scent, Monsieur de Givenchy, was launched in 1959.
Ingredients:
Alcohol, Parfum (), Aqua (Water), Linalool, Alpha-Isomethyl Ionone, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Limonene, Geraniol, Citronellol, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Butylene Glycol Dicaprylate/Dicaprate, Coumarin, Citral, Tris(Tetramethylhydroxypiperidinol) Citrate, Bht, Ci 14700 (Red 4), Ci 60730 (Ext. Violet 2), Ci 19140 (Yellow 5).
How to use:
Spray on pulse points: behind the ears and on your wrists.
GIVENCHY POUR HOMME EDT 100ML TESTER
| Brand | Givenchy |
| Item form | Spray |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Floral |
| Special features | Travel Size |
- Ysatis is an oriental floral combining mandarin, jasmine and amber for a sensual and captivating scent.
Givenchy Ysatis Eau De Toilette, 100ml
- From the releases of the international French fashion house Givenchy
- Indompté perfume with a leathery scent for both sexes
- The perfume was recently launched in 2020
- Fragrant notes crowned with freshness with Sicilian mandarin, leather and oud.
GIVENCHY-Gentleman EDP 100ml
| Scents/Notes | Woody |
| Base Note | Benzoin, Tonka Bean, Black Vanilla, Tolu Balsam, Patchouli |
| Heart/Middle Note | Cloves, Orris, Cinnamon |
| Top Note | Black Pepper, Lavender, Bergamot |
| Size | 100 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Splash |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 2724623142838 |
| Model Name | Gentleman |
- Leaves the skin delicately d
- Offers effective protection against odour and wetness
- Leaves skin feeling incredibly refreshed and clean
GIVENCHY-L’interdit Givenchy EDT 50ml
Brand: Givenchy
Item form: Liquid
Item volume: EDP 80ML + EDP 12.5ML TRAVEL SPRAY
Scent: Jasmine , Musk , Fruity, Pineapple , Rose
Special features: Multi Smell
About this item
- Intense and charismatic
Givenchy, L’ Interdit Eau de Parfum/ 80ml
| Brand | Givenchy |
| Item Form | Liquid |
| Item Volume | 80 Milliliters |
| Scent | Jasmine, Oriental, Vanilla |
| Special Features | Travel Size |
Insights:
L'Interdit, Eau de Parfum by Givenchy is a of the oriental group for women. The eau de parfum was launched in 2018 and created by Dominique Ropion, Anne Flipo, and Fanny Bal. Top notes include pear and bergamot, middle notes are tuberose, orange blossom, and jasmine, while base notes consist of patchouli, vanilla, ambroxan, and vetiver.
- Target Gender: Female
- Concentration: Eau De Parfum
Highlights:
- Exotic blend of jasmine, oriental, and vanilla scents
- Convenient travel size
Goddess Burberry for women 100 ml EDP
Goddess by Burberry is a Aromatic for women. This is a new . Goddess was launched in 2023. The nose behind this is Amandine Clerc-Marie. Top notes are Vanilla, Lavender, Cacao and Ginger; middle note is Vanilla Caviar; base note is Vanilla Absolute.
“ has always been a great love of mine, and I am fascinated with the power that scent can have and the way it can immediately transport you to a specific time and place in your life. Being allowed to become an ambassador for the new Burberry feels particularly special and personal.
To me, lionesses represent female unity and strength. They are confident and move together. Much like them, we stand on the shoulders of the women who came before us and those who bolster us throughout our own lives. To me, this image is a real source of empowerment.” – Emma Mackey, Burberry Beauty Ambassador
Burberry unveils the new Burberry Goddess Eau de Parfum, a unique aromatic for women. The launch is supported by a campaign featuring British-French actress and new ambassador for Burberry Beauty, Emma Mackey.
The campaign presents a story of self-discovery inspired by the collective strength and power of the pride of lionesses. Created with live footage of lionesses in their natural environment and the latest CGI technology, Burberry creates an imaginary world where Emma Mackey and the pride come together as one.
Embodying the spirit of the Burberry Goddess Eau de Parfum, Emma channels the strength of the pride, igniting the power within to discover her inner confidence and ascend the peak ahead of her. Echoing Shygirl in the overlaid vocals, ‘one of me, but I’m not the only one, we are many burning like the sun’, the lionesses represent the collective power of female strength and support and the fact that together, we can all discover our inner goddess and achieve the extraordinary.
A unique gourmand aromatic led by a powerful trio of distinct vanillas. Collected by hand, the beans dry in the sun for five to seven weeks. They are then stored in wooden boxes to mature and develop their sweet signature aroma.
“My initial goal for Burberry Goddess was to expand upon the common use of vanilla to deliver a new kind of rich olfactive experience. For this purpose, I used three distinct types of vanilla extraction. The first is a vanilla infusion, which provides the brightest, woody vanilla possible. Then I used Firgood™ , also known as vanilla caviar, for the first time in a . This innovative new ingredient adds a sweet, rich, and animalic vanilla. Lastly, vanilla absolute is darker and richer, enhancing the with a mysterious, milky aspect." – Amandine Clerc-Marie, Master Perfumer.
During the process of creating the perfect vanilla accord, the precious vanilla was wrapped with notes of bright Lavender Diva essence from Provence and earthy notes of cocoa and ginger roots, creating an aromatic balance to each vanilla.
Olfactive Pyramid
Top: Vanilla Infusion and Lavender
Heart: Vanilla Caviar
Base: Vanilla Absolute
Family: Gourmand Aromatic
Marking Burberry’s first-ever refillable , the bottle boasts an elegant design. The gabardine-inspired gold label on the outer casing references Burberry’s long-standing heritage, whilst the archive-inspired bottle is modernized with a gold medallion.
Burberry Goddess is available
in 10 ml, 30 ml, 50 ml, and 100 ml bottles.
Burberry Goddess Shower Gel,
Body Lotion and Refill (150ml) complete the collection.
Read about this perfume in other languages: Deutsch, Español, Français, Čeština, Italiano, Русский, Polski, Português, Ελληνικά, 汉语, Nederlands, Srpski, Română, العربية, Українська, Монгол, עברית.
Perfumer
Good Girl Fantastic Pink EDP For Women 80ml
| Scents/Notes | Oriental |
| Base Note | Tonka Bean,Praline, Cacao Pod, Vanilla, Cashmere Wood, Musk, Sandalwood,Cinnamon, Cedar, Patchouli, Amber |
| Heart/Middle Note | Tuberose, Jasmine Sambac, Orange Blossom, Bulgarian Rose, Orris |
| Top Note | Coffee, Almond, Lemon, Bergamot |
| Size | 80 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 1000123000001 |
| Model Name | Good Girl |
- Good Girl Fantastic Pink by Carolina Herrera is a Amber Floral for women
- This is a new . Good Girl Fantastic Pink was launched in 2020
- The nose behind this is Louise Turner
- Top notes are Almond, Coffee, Lemon and Bergamot
- Middle notes are Tuberose, Jasmine Sambac, Orange Blossom, Bulgarian Rose and Orris
- Base notes are Tonka Bean, Praline, Cacao Pod, Vanilla, Cashmere Wood, Sandalwood, Musk, Cinnamon, Patchouli, Amber and Cedar.
About the product:
Behold the duality of the modern woman. Bright notes of Tuberose and Jasmine Sambac, rich Cocoa and alluring Tonka Bean express the Good Girl's mysterious side, while Almond reveals her bold nature.
About the brand:
Venezuelan-born American designer Carolina Herrera established her fashion house in 1980. The designer's chic, exquisite fashions achieved instant success. The brand launched its first , the eponymous Carolina Herrera for women, in 1988, and has launched a series of successful s for men and women over the years.
How to use: Spray on pulse points, Behind the ears and on your wrists
Good Girl Gone Bad By KILIAN Eau De Parfum 50 ML
| Brand | Kilian |
| Item form | spray |
| Item volume | 1.7 Fluid Ounces |
| Scent | Fresh |
| Special features | Multi Smell |
- Size : 50ml
- Type : Eau de Parfum
- Top Notes: May rose, osmanthus and jasmine
Good Girl Gone Bad EDP 50ml
| Size | 50 – 69 ml |
| Base Note | Amber and Cedar |
| Heart/Middle Note | Indian Tuberose and Narcissus |
| Top Note | Jasmine, Osmanthus and May Rose |
| Size | 50 ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 98786581203 |





