Filter by price
Filter by brands
Showing 673–684 of 1536 results
Gucci Bamboo EDT 75ml
| Scents/Notes | Citrus |
| Base Note | Ambergris, Sandalwood, Vanilla, White Musk |
| Heart/Middle Note | Jasmine, Lily, Ylang-ylang |
| Top Note | Italian Mandarin, Orange Blossom, Pear, Sicilian Bergamot |
| Size | 75 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
- Top note is Bergamot
- Middle notes are Casablanca Lily, Orange Blossom and Ylang-Ylang
- Base notes are Sandalwood, Tahitian Vanilla and Amber
About the product:Gucci Bamboo by Gucci is a Floral for women. Gucci Bamboo was launched in 2015. . The apparently reflects confidence and femininity. It is designed for modern women of character that is multifaceted; the is intense, graceful and gentle at the same time. The face of the perfume is actress Gal Gadot. The bottle design blends delicate sensibility with strong lines. Glass art deco bottle in the shape of a diamond is contrasting with soft pink liquid. Polished silver cap gives the Bamboo signature.
About the brand:
The House of Gucci was founded by Guccio Gucci in 1921. The company's first , Gucci No. 1 for women, was introduced in 1974. A series of s for men and women have since been launched, with many taking legendary status amongst perfume collectors, including Gucci 3 and L'Arte di Gucci.
Ingredients:
Alcohol Denat., Parfum (), Aqua (Water), Ethylhexyl Methoxycinnamate, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, BHT, Benzyl Salicylate, Linalool, Butylphenyl Methylpropional, Hydroxycitronellal, Limonene, Hexyl Cinnamal, Citronellol, Alpha-Isomethyl Ionone, Geraniol, Hydroxyisohexyl 3-Cyclohexene Carboxaldehyde, Citral, Farnesol, Isoeugenol, Anise Alcohol, Benzyl Benzoate, CI 17200 (Red 33), CI 19140 (Yellow 5), CI 42090 (Blue 11).
How to use:
Spray on pulse points: behind the ears and on your wrists.
Gucci Bamboo Floral Eau de Parfum for Women, 75ml
| Brand | Gucci |
| Model Number | N/A |
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | Ambergris, Sandalwood, Vanilla, White Musk |
| Heart/Middle Note | Jasmine, Lily, Ylang-Ylang |
| Top Note | Italian Mandarin, Orange Blossom, Pear, Sicilian Bergamot |
| Size | 75 Ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau De Toilette |
| Dispenser Type | Pump |
- Intense, graceful, and gentle
- Designed for modern women of character
- Bottle design blends delicate sensibility with strong lines
- Features a glass art deco bottle in the shape of a diamond
- Actress Gal Gadot is the face of the perfume
Gucci Bamboo by Gucci is a Floral for women launched in 2015. The reflects confidence and femininity, designed for modern women of character. It is intense, graceful, and gentle simultaneously. The face of the perfume is actress Gal Gadot. The bottle design combines delicate sensibility with strong lines, featuring a glass art deco bottle shaped like a diamond with soft pink liquid and a polished silver cap.
Gucci Bamboo for Women – Eau de Parfum, 75ml
| Brand | Gucci |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 75 Milliliters |
| Scent | Spicy, Wood |
| Special features | Travel Size |
About this item
- Eau De Parfum
- For Woman
- Size 75 ML
Gucci Bamboo for Women, EDP, 75ML
• 75ML EDP for women with a floral, woody, and citrusy
• Long-lasting scent perfect for day or evening wear
• Notes of bergamot, orange blossom, and sandalwood create a bold and elegant aroma
• Luxury designer perfume ideal for daily use or special occasions
• Comes in a stylish bottle suitable for gifting
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Gucci |
| Model | Bamboo |
| Type | EDP |
| Volume | 75ML |
| Gender | Women |
| Type | Floral, Woody, Citrus |
| Longevity | Long-lasting |
| Occasion | Daily wear, Special occasions |
| EAN | 737052925127 |
| Weight | Approx 0.35 kg |
Gucci Bamboo Limited Edition Edp -50 Ml
Product Features:
- Brand: Gucci
- Type: Eau de Parfum
- Size: 75ml
- Targeted Group: Women
- Family: Floral & Fruity
- Perfume Name: Bamboo
- Release Date: 2015
- Top Notes: Bergamot
- Middle Notes: Ylang-Ylang, Casablanca Lily and Orange Blossom
- Base Note: Amber, Sandalwood and Tahitian Vanilla
- UPC-A: 737052925172
- Details: A citrus floral for modern women.Light, gentle, sweet, exotic, graceful & intoxicating.Recommended for spring or summer wear
Gucci Bloom Acqua di Fiori For Women EDT, 100ml
| Brand | Gucci |
| Item form | Spray |
| Item volume | 3.4 Fluid Ounces |
| Scent | Wood |
| Special features | Original |
This Gucci is a floral scent designed for women. It features top notes of ginger and rose, middle notes of tuberose, jasmine, honeysuckle, and Rangoon creeper, and base notes of Osmanthus, musk, and patchouli. It makes a perfect gift for yourself or a loved one on any occasion.
- Floral for women
- Top notes of ginger and rose
- Middle notes of tuberose, jasmine, honeysuckle, and Rangoon creeper
- Base notes of Osmanthus, musk, and patchouli
- Great gift idea
GUCCI Bloom Ambrosia Di Fiori Intense Eau De Parfum For Women, 100 ml
| Base Note | Damask Rose, Orris |
| Heart/Middle Note | Tuberose |
| Top Note | Jasmin, Honeysuckle |
| Size | 50 ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 11304A |
| Model Name | Perfume |
About the product:Gucci Bloom Ambrosia di Fiori by Gucci is a Amber Floral for women. This is a new . Gucci Bloom Ambrosia di Fiori was launched in 2019. The nose behind this is Alberto Morillas. The Gucci Bloom scents are inspired by the idea of absolute authenticity, the freedom to be who you are. The new Gucci Bloom Ambrosia di Fiori invites those who wear it to celebrate their true selves and the emotions they feel. Matching this expression, the perfume is deepened in a refined Eau de Parfum Intense. An imaginary garden redolent of flowers and plants in diverse types and colors, the original Gucci Bloom scent is the foundation of Gucci Bloom Ambrosia di Fiori.
About the brand:
The House of Gucci was founded by Guccio Gucci in 1921. The company's first , Gucci No. 1 for women, was introduced in 1974. A series of s for men and women have since been launched, with many taking legendary status amongst perfume collectors, including Gucci 3 and L'Arte di Gucci.
Ingredients:
Alcohol Denat., Parfum/, Aqua/Water/Eau, Linalool, Benzyl Salicylate, Hydroxycitronellal, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Citronellol, Geraniol, Eugenol, Benzophenone-3, Ethylhexyl Salicylate, Farnesol, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Benzyl Benzoate, Isoeugenol, Hexyl Cinnamal, Benzyl Alcohol, Citral, Bht.-
How to use:
Spray on pulse points: behind the ears and on your wrists.
GUCCI Bloom Ambrosia Di Fiori Intense Eau De Parfum For Women, 100 ml
GUCCI Bloom Ambrosia Di Fiori Intense Eau De Parfum For Women, 100 ml
| Brand | Gucci |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 3.4 Fluid Ounces |
| Scent | Floral |
| Special features | Original |
About this item
- Gucci Eau De Parfum
- Scent: Bloom Ambrodia Di Fiori
- Notes: Jasminebud, Tuberose, Rangoon Creeper, Orris And Damascene Rose
GUCCI Bloom Ambrosia EDP 100ml
Gucci Bloom Ambrosia di Fiori by Gucci is a Amber Floral for women. This is a new . Gucci Bloom Ambrosia di Fiori was launched in 2019. The nose behind this is Alberto Morillas. The Gucci Bloom scents are inspired by the idea of absolute authenticity, the freedom to be who you are. The new Gucci Bloom Ambrosia di Fiori invites those who wear it to celebrate their true selves and the emotions they feel. Matching this expression, the perfume is deepened in a refined Eau de Parfum Intense. An imaginary garden redolent of flowers and plants in diverse types and colors, the original Gucci Bloom scent is the foundation of Gucci Bloom Ambrosia di Fiori.
Gucci Bloom EDP 100ml
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | Orris Root, Sandalwood, and Honeysuckle |
| Heart/Middle Note | Tuberose, Jasmine Sambac, and Honeysuckle |
| Top Note | Orange and Green Notes |
| Size | 100 ml |
| Department | Women |
| What's In The Box | Gucci Perfume – Bloom by Gucci – perfumes for women – Eau de Parfum, 100ml |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | B0757ZLMLZ |
| Model Name | B0757ZLMLZ |
Bloom EDP 100ml
Gucci Bloom EDP 50ml
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | Orris Root, Sandalwood, Vanilla |
| Heart/Middle Note | Tuberose, Jasmine Sambac, Honeysuckle |
| Top Note | Orange, Green Notes |
| Size | 50 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Atomizer |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
- Top note: Jasmine
- Middle note is Tuberose
- Base note: Rangoon Creeper
About the product:Gucci Bloom by Gucci is a Floral for women. Gucci Bloom was launched in 2017. The nose behind this is Alberto Morillas. Blended by master perfumer Alberto Morillas with direction from Alessandro Michele, the is created to unfold like its name. The creative director envisioned the scent as a thriving garden full of diverse types of flowers and the rich perfume it emits. Authenticity is woven through qualitative, highly-concentrated natural ingredients. Notes blossom out like a concentration of flowers, the unique expression of the new to the world ingredients, brings a new olfactory experience. Natural Tuberose absolute harvested from India is interlaced with natural Jasmine absolute.
About the brand:
The House of Gucci was founded by Guccio Gucci in 1921. The company's first , Gucci No. 1 for women, was introduced in 1974. A series of s for men and women have since been launched, with many taking legendary status amongst perfume collectors, including Gucci 3 and L'Arte di Gucci.
Ingredients:
Alcohol Denat., , Water, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, Bht, Linalool, Benzyl Alcohol, Cinnamal, Hydroxycitronellal, Citronellol, Geraniol, Eugenol, Isoeugenol, Farnesol, Benzyl Benzoate, Hexyl Cinnamal, Citral.-
How to use:
Spray on pulse points: behind the ears and on your wrists.
Gucci Bloom EDP For Women, 100ml
- Elegant floral EDP with a long-lasting feminine scent
- Features a blend of jasmine, tuberose, and rangoon creeper
- Ideal for daily wear and special occasions
- Leaves a fresh, natural floral trail
- Perfect choice for women who love soft and classy s
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Gucci |
| Type | EDP |
| Capacity | 100ml |
| Target Group | Women |
| Item Form | Spray |
| Color | Pink |





