Filter by price
Filter by brands
Showing 709–720 of 1536 results
Gucci Flora Gardenia EDT 100ml
Flora Gorgeous Gardenia Perfume by Gucci, Bask in the decadence of a summer garden with flora gorgeous gardenia from the design house of gucci. Released in 2012, this fabulously fruity floral scent for women opens with notes of apple and red berries before mellowing to a heady note of gardenia. A closing base combination of brown sugar and patchouli adds sultry sweetness to this olfactory sensation that sticks with you and hugs your skin with verdant deliciousness.
Gucci Flora Gordeous Jasmine EDP 100ML
| Brand | Gucci |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 3.3 Fluid Ounces |
| Scent | Sandalwood, Jasmine, Rose |
| Special features | Travel Size |
- 33 Fl Oz / 100ml
- Top notes are Italian Mandarin Bergamot and Black Pepper
- Middle notes are Jasmine Jasmine Sambac Magnolia and Damask Rose
- Base notes are Benzoin Australian Sandalwood and Patchouli
Gucci Flora Gordeous Jasmine EDP 100ML
| Brand | Gucci |
| Item form | Spray |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Sandalwood, Jasmine, Rose |
| Special features | Travel Size |
- New 2022 Launch
- 33 Fl Oz / 100ml
- Top notes are Italian Mandarin Bergamot and Black Pepper
- Middle notes are Jasmine Jasmine Sambac Magnolia and Damask Rose
- Base notes are Benzoin Australian Sandalwood and Patchouli
This Gucci is a new 2022 launch with a volume of 100ml. It features top notes of Italian Mandarin Bergamot and Black Pepper, middle notes of Jasmine Sambac, Magnolia, and Damask Rose, and base notes of Benzoin, Australian Sandalwood, and Patchouli.
Gucci Flora Gorgeous Gardenia 75 ML – Tester
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | Cedar, Patchouli, Musk, Leather |
| Heart/Middle Note | Peony, Osmanthus, Rose |
| Top Note | Mandarin Orange, Pear, Pepper |
| Size | 50 ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
| Model Number | 730870192207 |
- Top notes are Mandarin Orange, Pear and Pepper
- Middle notes are Peony, Osmanthus and Rose
- Base notes are Cedar, Patchouli, Musk and Leather
About the product:Gucci Flora by Gucci Anniversary Edition by Gucci is a Floral for women. Gucci Flora by Gucci Anniversary Edition was launched in 2016. Sophisticated and modern, the scent's olfactory narrative is exclusively created from the blooms at the heart of the original Gucci Flora .
About the brand:
The House of Gucci was founded by Guccio Gucci in 1921. The company's first , Gucci No. 1 for women, was introduced in 1974. A series of s for men and women have since been launched, with many taking legendary status amongst perfume collectors, including Gucci 3 and L'Arte di Gucci.
How to use:
Spray on pulse points: behind the ears and on your wrists.
Gucci Flora Gorgeous Gardenia Eau de Toilette for Women – 100ml
Flora Perfume by Gucci, Inspired by the iconic gucci scarf , this is a light hearted and young spirted floral for women&. Top notes include citruses and peony, the heart is a gorgeous bouquet of rose and osmanthus. Base notes are patchouli and sandalwood. This frargance is the second under the creative supervision of gucci's creative director frida giannini.
Gucci Flora Gorgeous Gardenia EDP, for women, 50ml
- Elegant floral with a fresh and feminine touch
- Ideal for daily wear and special occasions
- Long-lasting scent with soft and captivating gardenia notes
- Perfect choice for lovers of delicate and floral perfumes
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Gucci |
| Name | Flora Gorgeous Gardenia |
| Type | EDP |
| Volume | 50ml |
| Gender | Women |
| Scent Profile | Floral |
| Longevity | Long Lasting |
| Occasion | Daily Wear, Special Events |
| Weight | 0.30 kg |
Gucci Flora Gorgeous Gardenia EDT 100ml
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | Patchouli |
| Heart/Middle Note | Frangipani, Gardenia |
| Top Note | Pear, Red Berries |
| Size | 100 ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
| Model Name | Perfume |
- Top notes are Pear and Red Berries
- Middle notes are Gardenia and Frangipani
- Base note is Patchouli
About the product:
Flora by Gucci Gorgeous Gardenia by Gucci is a Floral Fruity for women. Flora by Gucci Gorgeous Gardenia was launched in 2012. A sumptuous white floral Gorgeous Gardenia is Gucci’s faithful creation of the perfect gardenia. The Gorgeous Gardenia woman exudes a sultry sensuality that is lushly enticing. Men are drawn to her as bees are to a blossoming flower.
About the brand:
The House of Gucci was founded by Guccio Gucci in 1921. The company's first , Gucci No. 1 for women, was introduced in 1974. A series of s for men and women have since been launched, with many taking legendary status amongst perfume collectors, including Gucci 3 and L'Arte di Gucci.
Ingredients:
Alcohol, , Water, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, Caprylic/Capric Triglyceride, Bht, Butylphenyl Methylproprional, Benzyl Salicylate, Hydroxycitronellal, Limonene, Hydroxyisohexyl 3-Cyclohexene Carboxaldehyde, Coumarin, Linalool, Benzyl Benzoate, Farnesol, Citronellol, Benzyl Alcohol, Ci 60725 (Violet 2), Ci 19140 (Yellow 5), Ci 17200 (Red 33), Ci 42090 (Blue 1).
How to use:
Spray on pulse points: behind the ears and on your wrists.
Gucci Flora Gorgeous Gardenia For Women – Eau De Toilette, 50 ml/Pink
Eau de Toilette. Size : 50ML. Top Notes : pear, red berries. Middle notes: gardenia, frangipani. Base notes : patchouli
Gucci Flora Gorgeous Gardenia For Women – Eau De Toilette, 50 ml/Pink
Eau de Toilette. Size : 50ML. Top Notes : pear, red berries. Middle notes: gardenia, frangipani. Base notes : patchouli
Gucci Flora Gorgeous Gardenia Limited Edition 100ml EDT
Notes: An intensely feminine combining the lightness of the gardenia’s first blossom and the richness of its flower in full bloom, Gucci Flora Gorgeous Gardenia characterizes those who are authentic and curiously compelling. Opening with a sparkling prelude of red berries, it gives way to an opulent heart of white gardenia petals enhanced by creamy frangipani flower and underlaid by delectable patchouli and brown sugar.
Gucci Flora Gorgeous Jasmine EDP 100ML For Women Tester
| Brand | Gucci |
| Item form | Spray |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Floral & Fruity |
| Special features | Long Lasting |
Gucci s are designed to celebrate the authenticity, vitality, and diversity of women flourishing in a natural, expressive, and individual way. This scent captures the true essence of floral notes, resembling a bouquet of flowers. The s come in an elongated hexagonal-shaped bottle with a transparent stopper rather than gold. The notes include top notes of red berries, middle notes of white gardenia and frangipani flower, and base notes of brown sugar accord.
- Long lasting
- Free from harmful chemicals
- No artificial s
- Keeps you feeling refreshed all day long
GUCCI Flora Gorgeous Magnolia EDP 100ml Women
Gucci Flora Gorgeous Magnolia is a sweet, floral-fruity with notes of magnolia, dewberries, and coconut. It has a soft, feminine scent with a creamy, slightly musky dry-down, making it perfect for everyday wear.





