Filter by price
Filter by brands
Showing 781–792 of 1278 results
Lacoste Eau De Lacoste L.12.12 Blanc for Men, 5.9 oz EDT Spray, White.
| Brand | Lacoste |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 3.3 Fluid Ounces |
| Scent | Wood |
| Special features | Original |
About this item
- L’Homme Lacoste Intense stands out with its winning temperament.
- 100ml
- Woody
- Spicy Woody
- Male
LACOSTE EAU DE LACOSTE L.12.12 FRENCH PANACHE (W) EDT 90ML
Discover the essence of Lacoste style with L.12.12 Blanc Eau De Toilette. Inspired by the iconic polo shirt, this for women reveals a confident and agile femininty. Reinvent the rules of the game, free to move with assurance thanks to the unexpected freshness of this luminous fruity-floral scent. Energizing green mandarin orange and fresh mint essence mingle with enveloping notes of musk and sweet rose, all culminating in a sense of femininity that radiates movement and elegance. The white bottle, its petit piqué engraving and its embroidered crocodile are evocative of the classic polo shirt created by René Lacoste. Defying conventions, he shortened the sleeves of a typical tennis shirt to create the first comfortable polo. He was one of the first to understood the need to combined freedom of spirit and movement. Every woman who wears L.12.12 Rose Eau de Parfum is continuing in this spirit, freeing her own unique feminity and sense of style – as if she’s wearing a classic polo shirt. L.12.12 Rose Eau de Parfum: From the polo to the .
Lacoste Eau De Lacoste L.12.12 White EDT 100ml
Brand: Lacoste
Item form: Liquid
Item volume: 3 Fluid Ounces
Scent: Aromatic
Special features: Original
About this item
- Eau de Lacoste L.12.12 captures the spirit of our brand and the emotional essence of the iconic Lacoste polo – unforgettably cool, elegant and audaciously stylish.
- 90 ml
- Aromatic
- Lacoste L.12.12. French Panache Pour Lui celebrates masculine elegance with a playful edge, inspired by the airy, energizing scent of the clay tennis courts at Roland-Garros.
- Female
Lacoste L.12.12 Blanc Men Eau de Toilette, 100 ml/White
| Brand | Lacoste |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Grapefruit, Rosemary, Cedar |
| Special features | Rose |
Lacoste L.12.12 Blanc Men Eau de Toilette, 100 ml/White
| Brand | Lacoste |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Grapefruit, Rosemary, Cedar |
| Special features | Rose |
Lacoste L.12.12 Rose EDP, for Women, 100ml
- Fresh and elegant with floral notes
- Perfect for everyday wear and special occasions
- Long-lasting Eau de Parfum
- Comes in a stylish 100ml bottle
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Lacoste |
| Model | L.12.12 Rose |
| Type | Eau de Parfum (EDP) |
| Gender | Women |
| Notes | Rose, Floral, Fresh |
| Longevity | Long-lasting |
| Occasion | Daily Wear, Special Events |
| Packaging | Stylish Bottle |
| Weight | 350g |
Lacoste L.12.12 Rose for Women, EDP, 100ML
• 100ML EDP for women with a fresh, floral, and fruity
• Long-lasting scent perfect for day or evening wear
• Notes of rose, mandarin, and musk create a soft and elegant aroma
• Feminine and modern perfume ideal for daily use or special occasions
• Comes in a stylish bottle suitable for gifting
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Lacoste |
| Model | L.12.12 Rose |
| Type | EDP |
| Volume | 100ML |
| Gender | Women |
| Type | Fresh, Floral, Fruity |
| Longevity | Long-lasting |
| Occasion | Daily wear, Special occasions |
| EAN | 3386460149211 |
| Weight | Approx 0.38 kg |
Lacoste L’Homme Intense Edt 100 Ml
• 100ML EDP for women with a fresh, floral, and fruity
• Long-lasting scent perfect for day or evening wear
• Notes of rose, mandarin, and musk create a soft and elegant aroma
• Feminine and modern perfume ideal for daily use or special occasions
• Comes in a stylish bottle suitable for gifting
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Lacoste |
| Model | L.12.12 Rose |
| Type | EDP |
| Volume | 100ML |
| Gender | Women |
| Type | Fresh, Floral, Fruity |
| Longevity | Long-lasting |
| Occasion | Daily wear, Special occasions |
| EAN | 3386460149211 |
| Weight | Approx 0.38 kg |
Lacoste Pour Femme EDP for Women, 90ml
- A soft and elegant that blends fresh and powdery floral tones.
- Opens with bright notes of mandarin and pear for a crisp, sparkling start.
- Heart of rose and heliotrope petals adds a gentle, romantic touch.
- Base notes of sandalwood and white musk give a clean, smooth finish.
- Perfect for daily wear or casual gatherings, offering a delicate feminine aura.
| Specification | Description |
|---|---|
| Brand | Lacoste |
| Type | EDP |
| Gender | Women |
| Volume | 90ml |
| Scent Family | Floral Fruity |
| Top Notes | Mandarin, Pear |
| Heart Notes | Rose, Heliotrope |
| Base Notes | Sandalwood, White Musk |
| Item Form | Spray |
| Item Weight | 90g |
Lacoste Pour Femme EDP Spray for Women, 90 Ml, Multicolor.
A perfect blend of elegance and poise. the Lacoste Pour Femme women's embodies grace, with an essence of sophistication. Heliotrope, jasmine, hibiscus blossom, and Bulgarian rose form the beautiful heart of this women's .
Lancome Hypnose Homme by Lancome for Men – 2.5 oz EDT Spray
| Brand | Lancôme |
| Item form | spray |
| Item volume | 3.4 Fluid Ounces |
| Special features | Travel Size |
| Age range (description) | Adult |
About this item
- A noble, pure & very unique
- Contains the scent of flowers, spices and greens awaken your senses
LANCOME Idol For Women EDP 50ml
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | White Musk, Vanilla |
| Heart/Middle Note | Turkish Rose, Rose de Mai, Indian Jasmine |
| Top Note | Pear, Bergamot |
| Size | 50 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Splash |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 10348A |
| Model Name | Idole |
- Combination of sweet accords to offer all-day freshness
- Elegant bottle design makes it a handy travel essential
- Delivers a soothing effect throughout the day
About the Brand
Lancôme is a French luxury perfume and cosmetics house and a leading name in the beauty industry, offering skin care, s and makeup. Founded in 1935 by Armand Petitjean, Lancôme will celebrate its 80th anniversary in 2015. While creating the brand, Petitjean was inspired by French elegance that he simply wanted to deliver across the world and Lancôme most definitely realises this motive.
The name Lancôme was inspired by the ruins of castle Le Château de Lancosme and the roses surrounding it are mirrored in the brand's symbol of the single golden rose. In 1935 when the brand was introduced, Lancôme launched their first 5 s including Tendre Nuit, Bocages, Conquete, Kypre and Tropiques at the World's Fair in Brussels. Petitjean quickly moved into skin care and introduced a multi-tasking repair cream called Nutrix that was launched in 1936 and is still available today. 2 years later, he progressed into cosmetics with a rose scented pink/red lipstick that remained as Lancôme's best seller for the next 30 years. From there, Lancôme rapidly grew in the sector and expanded into the makeup and skincare market before being taken over by L'Oreal in 1964.
Lancôme has grown into a leading name in the luxury and beauty industry and has been represented by actresses, global supermodels, makeup artists and perfumers across the years. Emerging fashion designers have also collaborated with the brand including design duo Proenza Schouler who created a dress inspired by the Lancôme Hypnose . Some of the biggest names have worked with the Lancôme brand including Isabella Rossellini, Kate Winslet, Anne Hathaway, Penelope Cruz and Julia Roberts who have been a part of the brand's cosmetics and s ad campaigns – despite the fact that Petitjean once stated that Lancôme would never advertise.
The brand has also collaborated with several makeup artists, including Sandy Linter as Lancôme's ?Beauty at Every Age Expert? and Aaron De May who is the brands National Artistic Director for makeup. They also brought in the beauty industry's very first video makeup artist to give customers the chance to view makeup tutorials and gain tips and tricks from the best in the industry.
Today, Lancôme now has stunning success in all areas of skincare, cosmetics and and is consistently developing new products and ideas to ensure women are receiving nothing but the best. They also introduced their male skincare range to provide men with the same French luxury and elegance. One of their latest endeavours was a new lipstick range called ?Rouge in Love' featuring Emma Watson with 24 shades split into 3 different categories inspired by times of the day.
s of Lancôme:
As we already know, Lancôme originated as a perfume brand launching their first 5 s in 1935. Tendre Nuit, Bocages, Conquete, Kypre and Tropiques each brought that French glamour and elegance that Petitjean was keen to deliver to the rest of the world. After Lancôme joined the L'Oreal family in 1964, it released its classic and best-loved s like Climat, Magie Noire and Tresor.
The Lancôme history spans 80 years with their first editions in 1935 and their newest in 2014 and is home to over 80 s. Their biggest collections include the Tresor collection for women and the Hypnose and Miracle collections for men and women. Its most recent endeavour is the La Vie Est Belle collection, which proves how Lancôme has kept touches of elegance and French femininity throughout their entire history and Petitjeans philosophy has remained since the brand originated right through to today.
Whether you're looking for something elegant and sophisticated or sweet and feminine, Lancôme has something to suit all women looking for a little French glamour in their life. All s combine gorgeous concoctions of florals, fruits and musks to create beautiful blends that often include their statement rose.





