Filter by price
Filter by brands
Showing 793–804 of 1278 results
Lancome Idole Le Perfume Edp 75Ml
- A fresh and elegant floral for women
- Combines notes of lychee, freesia, jasmine, and musk
- Perfect for daily wear and special occasions
- Long-lasting scent with a soft and feminine touch
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Lancome |
| Name | Miracle |
| Type | EDP |
| Volume | 100ml |
| Gender | Women |
| Scent Profile | Floral |
| Longevity | Long Lasting |
| Occasion | Daily Wear, Special Events |
| Weight | 0.55 kg |
Lancome La Vie Est Belle – perfumes for women – Eau de Parfum, 75ml
| Brand | Lancôme |
| Item Form | Liquid |
| Item Volume | 54.05 Cubic Inches |
| Scent | Floral |
| Special Features | Multi Smell |
La Vie Est Belle Perfume by Lancôme is a women's floral fruity gourmand with sweet, vanilla, fruity, powdery, and patchouli main accords. Announced in 2012, this was developed by three International Flavors and s perfumers: Olivier Polge, Dominique Ropion, and Anne Flipo. It features head notes of black currant and pear, heart notes of iris, jasmine, and orange blossom, and base notes of praline, vanilla, patchouli, and tonka bean. With heavy sillage and long-lasting longevity, the scent is ideal for fall and winter wear.
- Eau de Parfum
- Size: 75ML
- Top Notes: black currant and pear
- Middle Notes: iris, jasmine, and orange blossom
- Base Notes: praline, vanilla, patchouli, and tonka bean
LANCOME LA VIE EST BELLE EAU DE PARFUM 50ml
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | Patchouli, Tonka Bean, Vanilla, Praline |
| Heart/Middle Note | Iris, jasmine, Orange Blossom |
| Top Note | Black Currant, Pear |
| Size | 50 ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 3605532612768 |
| Model Name | Perfume |
- A woody with subtle notes of black currant, iris and tonka bean
- Perfect for all independent women who live according to their own rules
- Distinct scent promises to last all day
- Spray about 20 cm from skin, focusing on the warmest areas of your body: pulse points on the wrists, behind the earlobes or knees to intensify the alluring effect.
Lancome La Vie Est Belle EDP 75ml
| Brand | LANCOME PARIS |
| Item form | Spray |
| Hair type | Dry Hair |
| Scent | Vanilla, Patchouli, Tonka Bean |
| Age range (description) | Adult |
About this item
- Launched by the design house of Lancome
- this fruity has a blend of black currant, tonka bean, praline, patchouli, and vanilla
- It is recommended for casual wear
Lancome La Vie Est Belle EDP, for women, 75ml
- Luxurious floral gourmand with a sweet and elegant touch
- Ideal for daily wear and special occasions
- Long-lasting scent with a soft and feminine character
- Perfect choice for lovers of sweet floral perfumes
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Lancome |
| Name | La Vie Est Belle |
| Type | EDP |
| Volume | 75ml |
| Gender | Women |
| Scent Profile | Floral Gourmand |
| Longevity | Long Lasting |
| Occasion | Daily Wear, Special Events |
| Weight | 0.35 kg |
LANCOME La Vie Est Belle EDT 100ml
- Top notes of fruity litchi
- Middle notes are magnolia, jasmine, ginger and pepper
- Base notes are musk and amber
- Recommended for Casual Wear
- Launched in 2001
- Eau de Parfum
- Size 50 ML
Lancome La Vie Est Belle for Women, 1.7 oz LEau de Parfum Spray – White
La Vie Est Belle Eau de Parfum is a bold for women that is sure to command attention wherever you go. This Lancome perfume is available at Souq.The La Vie Est Belle L Legere by Lancome will become your go to scent. The perfume is perfect for the confident and adventurous women who wish to create their path in life. The elegant composition of this perfume entwines the elegance of black currant and pear with the strength of jasmine and iris. It finally settles with musk, praline, and vanilla. The high quality of this perfume can be judged by the stylish design of the 50ml bottle, which contains the perfume, in Eau de Parfum concentration.
| Brand | Lancôme |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 36.98 Cubic Inches |
| Scent | Floral & Fruity |
| Special features | Vanilla |
About this item
- Launched by the design house of Lancome
- this fruity has a blend of black currant, tonka bean, praline, patchouli, and vanilla
- It is recommended for casual wear
Lancôme La Vie Est Belle L’Eau de Parfum Spray, 2.5 oz. 75ml
A floral fruity for modern women Fresh, savory, feminine, intoxicating & long-lasting Contains notes of Florentine Iris pallida, iris aldehyde, jasmine sambac, Tunisian orange blossom & Indonesian patchouli Plus a gourmand accord of vanilla, tonka bean, praline, black currant & pear Launched in 2012
| Brand | Lancôme |
| Item form | Spray |
| Item volume | 75 Milliliters |
| Scent | Fruity |
| Age range (description) | Adult |
About this item
- 75ml/2.5oz
- La Vie Est Belle
Lancome La Vie Est Belle L’eau De Perfume, 75ml
La Vie Est Belle L'Eau de Parfum Legere de Lancôme est un parfum Floral Fruité Gourmand pour femme. La Vie Est Belle L'Eau de Parfum Legere ,La Vie Est Belle Eau de Parfum is a bold for women that is sure to command attention wherever you go. This Lancome perfume is available at Souq.A floral fruity gourmand for modern women. · Deep rich sweet savory & tantalizing. · Top notes of bergamot orange pear pink pepper & blackcurrant buds.
Lancome Miracle By Lancome, 3.4 Oz L’Eau De Parfum Spray For Women
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | White Musk, Vanilla |
| Heart/Middle Note | Turkish Rose, Rose de Mai, Jasmine |
| Top Note | Bergamot, Pear |
| Size | 75 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Atomizer |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 478.82441509.18 |
| Model Name | Idole |
- Top notes are Bergamot and Pear
- Middle notes are Turkish Rose, Rose de Mai and Jasmine
- Base notes are White Musk and Vanilla
About the product:Sophisticated yet unapologetically modern, this fresh and floral women‘s perfume bursts with notes of citrus, rose, jasmine, and white musk and is layered over a vanilla perfume base. Ethically and sustainably sourced ingredients are at the core of the Idôle . The luxe perfume is encapsulated in a dynamic, horizontal silhouette that lays flat on your vanity for a touch of modern elegance. Long lasting and irresistible, it truly is a delight to wear.
About the brand:
Lancôme is a French luxury perfumes and cosmetics house that distributes products internationally. Lancôme is part of the L'Oréal Luxury Products division, which is its parent company and offers luxury skin care, s, and makeup at higher-end prices.
How to use:
Spray on pulse points around the body to increase the longevity of the .
Lancome Miracle EDP for women, 100ml
Specifications:
| Size | 50 – 69 Ml |
| Scents/Notes | Floral |
| Colour Name | Clear |
| Base Note | White Musk, Vanilla |
| Heart/Middle Note | Turkish Rose, Rose Fe Mai, Indian Jasmine |
| Top Note | Bergamot, Pear |
| Size | 50 Ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau De Parfum |
| Dispenser Type | Pump |
| Model Number | 3614272629370 |
| Model Name | Idole |
- Leaves the skin delicately d
- Offers effective protection against odour and wetness
- Developed in a manner that leaves skin feeling incredibly refreshed
- Formulated to allow for a long-lasting stay
- Superior dispensing type evenly releases fine mist
Lancome Miracle for Women – Eau de Parfum, 50ml
- A sophisticated floral chypre for women
- Features notes of rose, jasmine, patchouli, and vanilla
- Elegant, intense, and long-lasting scent
- Perfect for evening wear and special occasions
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Lancome Paris |
| Name | Idole L’Intense |
| Type | EDP |
| Volume | 75ml |
| Gender | Women |
| Scent Profile | Floral Chypre |
| Longevity | Long Lasting |
| Occasion | Evening Wear, Special Occasions |
| Weight | 0.35 kg |





