Filter by price
Filter by brands
Showing 805–816 of 1278 results
Lancome Paris Idole L’Intense EDP, for Women, 75ml
| Size | 100 – 119 ml |
| Scents/Notes | Woody |
| Colour Name | Clear/Black/Silver |
| Base Note | Benzoin, Musk, Tonka Bean, White Honey |
| Heart/Middle Note | Vetiver, Woodsy Notes, Sandalwood, Amber, Cashmere Wood, Cypriol Oil |
| Top Note | Lotus, Bergamot, Violet Leaf, White Pear |
| Size | 100 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
| Model Number | 783320971525 |
- Bvlgari Man was launched in 2010
- Nose behind this is Alberto Morillas
Descending from an ancient family of Greek silversmiths, founder Sotirio Bvlgari manufactured precious silver objects before he began creating fine jewelry in 1884. By the 1950s, with the help of his sons Costantino and Giorgio, the bold and innovative style of Bvlgari was renowned among movie stars and the jet set. Today it is coveted for its collections of jewelry, innovative s, advanced skincare, and gentle baby care. Bvlgari is committed to conducting its business in a socially responsible manner, a commitment that also extends beyond the confines of the company as well as to the promotion of ethical standards and socially responsible management practices throughout its entire supply chain. Bvlgari promotes the environmental and social responsibility of suppliers and works with them to ensure best-in-class social and environmental standards. Bvlgari promotes values and principles to be applied to its supply chain through the Business Partner and Supplier Code of Conduct launched in 2018. Bvlgari believes that continuously advancing in its ethical, social, and environmental performance is a fundamental component of the excellence of the products delivered to clients. Bvlgari is a certified member of the Responsible Jewellery Council. This certification intends to provide clients with the trust that our value chain, from mining to retail, is managed responsibly. Ingredients infused with aqua (water); parfum (); limonene; ethylhexyl methoxycinnamate; linalool; citronellol; butyl methoxydibenzoylmethane; ethylhexyl salicylate; coumarin; benzyl benzoate; geraniol; citral; bht; ci 60730 (ext. Violet. How to use suggest spritz onto pulse points.
Lancome Paris La Vie Est Belle LEclat For Women EDP, 75ml
- Elegant and radiant floral for women
- Feminine and sophisticated scent with long-lasting freshness
- EDP concentration for an unforgettable impression
- Perfect for daily wear and special occasions
- Iconic signature perfume from Lancome Paris
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Lancome Paris |
| Type | EDP |
| Volume | 75ml |
| Gender | Women |
| Longevity | Long-lasting |
| Occasion | Daily, Special Events |
| Weight | 400g |
Lancome-Hypnose EDT 50ml
<p>Lancome Id&ocirc;le Eau De Parfum – is inspired by women who dare to dream. At the core of this stands the noblest and iconic perfume ingredient, the rose. Jasmine absolutes accompany the unique rose scent for a clean, intense softness which blooms gracefully. Enveloping the like a cocoon, notes of bergamot explode with juicy pear and a touch of pink peppercorn. Top Note : Bergamot (citrus), juicy pear, pink peppercorn. Middle Note : Rose and jasmine. Base Note : White musk, vanilla, patchouli, cedarwood</p>
Lancome-Idole EDP 75ml
| Scents/Notes | Spicy |
| Base Note | Patchouli, Amber, Musk |
| Heart/Middle Note | Lavender |
| Top Note | Cardamom, Mint, Bergamot, Mandarin Orange |
| Size | 50 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
| Model Number | 2724442947270 |
| Model Name | Hypnose |
- Leaves the skin delicately d
- Offers effective protection against odour and wetness
- Developed in a manner that leaves skin feeling incredibly refreshed
- Formulated to allow for a long-lasting stay
- Superior dispensing type evenly releases fine mist
Lancome is a french luxury perfumes and cosmetics house that distributes products internationally. Lancome is part of the l'oreal luxury products division, which is its parent company and offers luxury skin care, s, and makeup at higher-end prices. Founded in 1935 by guillaume d'ornano and his business partner armand petitjean in france, as originally a house. The name "lancome" was inspired by the forest of lancosme that lies in the indre valley in the heart of france in the region of la brenne – the name was chosen by guillaume's wife elisabeth d'ornano. The roses in the area inspired the company's symbol of the single golden rose. Lancome launched its first five s in 1935 at the world's fair in brussels tendre nuit, bocages, conquete, kypre and tropiques. Petitjean entered into the luxury skincare market, launching nutrix, his first "all-purpose repair cream" in 1936, followed by make-up, cosmetics, and skincare products. Lancôme was acquired by l'oreal in 1964, and quickly became part of its luxury products division.
Lancome-Idole Le Parfum EDP 50ml
| Scents/Notes | Vanilla |
| Base Note | Heart Of Patchouli Essence |
| Heart/Middle Note | Magnolia Essence, Pallida Iris Concrete, Jasmine Sambac, Orange Blossom Absolutes |
| Top Note | Pear, Blackberry, Coconut Milk |
| Size | 100 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Aerosol |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
| Model Number | 144002809060 |
| Model Name | La Vie Est Belle |
Enter the Lancome universe to explore our heritage, meet our national makeup artists, learn about our expertise, and connect with our ambassadresses. Armand Petitjean created Lancome in the mid-1930s during a major economic crisis. For over 80 years, Lancome has epitomized beauty, with a french accent. The world's leading luxury beauty brand started with one man but quickly grew to a thousand boutiques around France, helmed by knowledgeable ambassadresses. Today, the legacy of Lancome expertise continues with our team of industry-leading national makeup artists. This talented team, lead by Lisa Eldridge, brings the Lancome vision of beauty for all. At Lancome we make women more beautiful by making them happier. Lancome is a French luxury perfumes and cosmetics house that distributes products internationally.
Lancome-Idole Le Parfum For Women EDP Spray 75ml
| Base Note | White Musk, Vanilla |
| Heart/Middle Note | Turkish Rose, Rose De Mai, Indian Jasmine |
| Top Note | Bergamot, Pear |
| Size | 75 ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 3614272629387 |
| Model Name | Perfume |
- The luxe perfume is encapsulated in a dynamic, horizontal silhouette that lays flat on your vanity for a touch of modern elegance
- Top notes are pear and bergamot
- Long lasting and irresistible, it truly is a delight to wear
About the product:
Idôle by Lancôme is a perfume for women, by women. Three talented female perfumers from across the world united to create this fresh & lightweight floral . Sophisticated, yet unapologetically modern, Idôle bursts with notes of bright citrus, clean rose, spotless jasmine, white musks and vanilla. With a profound respect for our planet and its people, Idôle invests in global communities by sourcing ingredients ethically and sustainably. The Message: To the generation that dreams big, strong women; empowered and outspoken. To the leaders of tomorrow, daring; pursuing new horizons and paving a new path.
About the brand:
Lancôme is a French luxury perfumes and cosmetics house that distributes products internationally. Lancôme is part of the L'Oréal Luxury Products division, which is its parent company and offers luxury skin care, s, and makeup at higher-end prices.
Ingredients:
Alcohol, Parfum / , Aqua / Water / Eau, Methyl Anthranilate, Tris(Tetramethylhydroxypiperidinol) Citrate, Ethylhexyl Salicylate, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Ci 14700 / Red 4, Ci 60730 / Ext. Violet 2, Linalool, Geraniol, Eugenol, Alpha-Isomethyl Ionone, Methyl-2-Octynoate, Coumarin, Farnesol, Limonene, Hydroxycitronellal, Citral, Citronellol, Hexyl Cinnamal, Benzyl Alcohol, Benzyl Benzoate, Benzyl Salicylate.
How to use:
Spray on pulse points, behind the ears and on your wrists.
LANCOME-La Vie Est Belle EDP 75ml
Enter the Lancome universe to explore our heritage, meet our National Makeup Artists, learn about our expertise, and connect with our Ambassadresses. Armand Petitjean created Lancome in the mid-1930s during a major economic crisis. For over 80 years, Lancome has epitomized beauty, with a French accent. The world's leading luxury beauty brand started with one man, but quickly grew to a thousand boutiques around France, helmed by knowledgeable ambassadresses. Today, the legacy of Lancome expertise continues with our team of industry-leading National Makeup Artists. This talented team, lead by Lisa Eldridge, brings the Lancôme vision of beauty for all. At Lancôme we make women more beautiful by making them happier.
LATTAFA ECLAIRE (W) EDP 100ML
Lattafa Eclaire Eau de Parfum is a beautifully crafted feminine that blends sweet and floral elements for a warm and sensual aroma. The opening notes of creamy vanilla and almond create a delectable introduction, while the heart blooms with elegant jasmine and tuberose. The base settles into a rich combination of sandalwood, musk, and tonka bean, ensuring a long-lasting and irresistible scent.
Lattafa Eclaire Women EDP 100ml
- A luxurious perfume crafted for women with a refined sense of style.
- Features a soft and elegant aroma suitable for all occasions.
- Long-lasting scent that keeps you fresh throughout the day.
- Perfect for both daily wear and evening outings.
- Presented in an elegant bottle, ideal for gifting.
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Lattafa |
| Model | Eclaire |
| Type | Eau De Parfum (EDP) |
| Size | 100ml |
| Gender | Women |
| Longevity | Long Lasting |
| Best For | Daily Use, Evening Wear |
Lattafa Khamrah Dukhan 100ml (M)
Top Notes: Mandarin, Pimento, Smoked Spices
Middle Notes: Cistus, Orange Flower, Incense, Patchouli
Base Notes: Tobacco, Amber, Tonka Bean, Benzoin, Praline
Product Information:
Dukhan, meaning "smoke," is deeply rooted in Middle Eastern heritage and the ritual of burning perfume. Ethereal and hypnotic, Khamrah Dukhan captures the allure of rising smoke with its mesmerizing movement, sophisticated depth, and complex sillage. It transforms tradition into a modern olfactive statement of power and allure. The burning composition of pimento, tobacco, and amber creates a that exudes raw energy, boldness, and addictive allure. While Khamrah Dukhan remains a unisex , this edition takes on a masculine angle, embracing the strength and intensity that resonate with masculinity.
Lattafa Perfumes Khamrah for Unisex Eau de Parfum Spray, 100ml
| Brand | Lattafa |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Roasted Tonka, Benzoin Laos, Myrrh, Akigalawood, Vanilla, Amber Wood |
Lattafa R Oud 100ml (M)
Top Notes: Mandarin, Pimento, Smoked Spices
Middle Notes: Cistus, Orange Flower, Incense, Patchouli
Base Notes: Tobacco, Amber, Tonka Bean, Benzoin, Praline
Product Information:
Dukhan, meaning "smoke," is deeply rooted in Middle Eastern heritage and the ritual of burning perfume. Ethereal and hypnotic, Khamrah Dukhan captures the allure of rising smoke with its mesmerizing movement, sophisticated depth, and complex sillage. It transforms tradition into a modern olfactive statement of power and allure. The burning composition of pimento, tobacco, and amber creates a that exudes raw energy, boldness, and addictive allure. While Khamrah Dukhan remains a unisex , this edition takes on a masculine angle, embracing the strength and intensity that resonate with masculinity.





