Filter by price
Filter by brands
Showing 805–816 of 1536 results
Higher Energy by Christian Dior for Men – Eau de Toilette, 100ml
| Brand | Christian Dior |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Wood |
| Special features | Travel Size |
About this item
- Eau de Toilette
- Size: 100ml
- Top Notes: Pineapple, juniper berry, melon and grapefruit sparkle
- Middle Notes: Pepper, nutmeg, and frankincense keep up that energy with a spicy bite
- Base Notes: Cedar, sandalwood, oak moss, vetiver, and musk
Higher Energy Cologne by Christian Dior, Youthful and invigorating, Higher Energy is an uplifting cologne for the modern guy . Released in 2003, its blend of fresh and spicy ingredients powers you through your day. Pineapple, juniper berry, melon and grapefruit sparkle at the top. The bright, juicy scents infuse the with energy while sweet mint refreshes the mind. Pepper, nutmeg, and frankincense keep up that energy with a spicy bite. Cedar, sandalwood, oak moss, vetiver, and musk add a layer of sexy green sweetness, making for a masculine base. Fuel yourself with pure motivation when you wear this inspiring .
Higher Energy Dior for men 100ML EDT
Higher Energy by Dior is a Woody Aromatic for men. Higher Energy was launched in 2003. Higher Energy was created by Natalie Gracia-Cetto and Carlos Viñals. Top notes are Juniper Berries, Pineapple, Grapefruit, Melon and Mint; middle notes are Nutmeg, Pepper and Incense; base notes are Cedar, Vetiver, Oakmoss, Sandalwood, Musk and Labdanum.
Hugo Boss Aromatic EDT 100ml
| Scents/Notes | Oriental |
| Base Note | Agarwood (oud) |
| Heart/Middle Note | Myrhh |
| Top Note | Orange Blossom |
| Size | 100 ml |
| Department | Men |
| Product Subtype | Oud & Incense |
Hugo Boss Aromatic EDT 100ml
HUGO BOSS BOSS ALIVE (W) EDP 80ML TESTER
Specifications
| Size | 70 – 99 Ml |
| Scents/Notes | Fruity |
| Base Note | Chinese Cedarwood, Sandalwood, Olive Wood, Alaskan Goldenwood |
| Heart/Middle Note | Jasmine, Thyme |
| Top Note | Apple, Blackcurrant, Plum, Cinnamon, Vanilla |
HUGO BOSS BOSS Alive Absolu Parfum Intense
HUGO BOSS BOSS Alive Absolu Parfum Intense is a bold and captivating that celebrates the strength and confidence of the modern woman. This intensified Edition of the original BOSS Alive scent combines rich leather, vibrant patchouli, and warm vanilla notes, creating a sophisticated and empowering aroma.
Hugo Boss Boss Bottled Infinite EDP Men 100 ml
Product Overview
Highlights
- Woody aromatic for men
Specifications
| Size | 100 – 119 ml |
| Scents/Notes | Floral |
| Colour Name | Clear/Violet/Silver |
| Base Note | Sandalwood, Olive Wood |
| Heart/Middle Note | Patchouli, Rosemary, Lavender |
| Top Note | Apple, Tangerine, Cinnamon, Sage |
| Size | 100 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
Hugo Boss Boss Bottled Night EDT for Men, 50ml
- Dark, woody-aromatic with a bold masculine character
- Opens with fresh lavender and birch for a crisp, energetic start
- Heart notes of apple, violet, and jasmine add depth and elegance
- Base of sandalwood, cedar, and musk for long-lasting intensity
- Ideal for evening wear and men who enjoy sophisticated, confident scents
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Hugo Boss |
| Boss Bottled Night | |
| Type | EDT |
| Suitable For | Men |
| Size | 50ml |
| Family | Woody Aromatic |
| Main Notes | Lavender, Birch, Apple, Violet, Jasmine, Sandalwood, Cedar, Musk |
| Longevity | Long-lasting |
HUGO BOSS BOSS BOTTLED UNITED LIMITED EDITION (M) EDP 100ML TESTER
| Brand | Hugo Boss |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters- TESTER |
| Scent | Wood |
| Special features | Ambergris |
- Deeply masculine, this oriental aromatic scent is the olfactive encapsulation of celebration, and its power to unite us.
- Top Notes: Blood Orange
- Heart Notes: Peppermint
- Base Notes: Amber notes
- Energetic, invigorating, magnetic
HUGO BOSS Boss The Scent Tester Women EDP 100ml
| Brand | Hugo Boss |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Floral |
| Special features | Multi Smell |
Hugo Boss Bottled Absolu Parfum Intense for Men 100ml (3.3oz)
| Brand | Hugo Boss |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 3.3 Fluid Ounces |
| Scent | Wood |
| Special features | Long Lasting |
Hugo Boss Bottled Tonic for Men, EDT, 100ML
• 100ML EDT for men with a fresh, woody, and citrusy
• Long-lasting scent perfect for day or evening wear
• Notes of grapefruit, ginger, and vetiver create a crisp and sophisticated aroma
• Modern designer ideal for daily use or special occasions
• Comes in a stylish bottle suitable for gifting
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Hugo Boss |
| Model | Boss Bottled Tonic |
| Type | EDT |
| Volume | 100ML |
| Gender | Men |
| Type | Fresh, Woody, Citrus |
| Longevity | Long-lasting |
| Occasion | Daily wear, Special occasions |
| EAN | 8005610255668 |
| Weight | Approx 0.38 kg |
Hugo Boss Bottled Tonic Men’s Eau de Toilette/100 ml
About this item
- The first ever fresh from the iconic BOSS Bottled portfolio in a 100 ml bottle
- Top notes: Vibrant Citrus Fruit, Apple
- Heart notes: Tonic Ginger, Cinnamon
- Base notes: Sensual Woody Notes
- Spray perfume on pulse points around the body: neck, torso, biceps to increase the longevity of this men's





