Filter by price
Filter by brands
Showing 73–84 of 1536 results
Amouage Library Collection Opus IX
| Brand | Amouage |
| Item form | Spray |
| Item volume | 50 Milliliters |
| Scent | Oriental |
| Special features | Travel Size |
While creating s of impeccable quality and distinction has long been part of the Amouage lexicon, the House’s Library Collection introduces a new stratum of craftship and ingenuity. A poetic homage to olfactory exploration, the Collection is a celebration of integrity, creativity, and virtuosity. Crafted with the perfume connoisseur in mind, irrespective of age or gender, Opus IX is a soulful interpretation of the Camellia flower. The accord of Camellia was created especially for this . Fused with Black Pepper and Jasmine, the Camellia accord reveals a warming, free-spirited aura in the top notes, while Gaiac Wood, Beeswax, and Leather combine in the contradictory heart. The final illusion of this woody, floral is created by the euphoric base of Grey Amber, Vetiver, and Civet.
- Manufacturer: Amouage
- Item Trademark: AMOUAGE
- Item Weight: 0.7054792384 kilograms (0.32 pounds)
- Item Category: Personal
Amouage Lilac Love Eau De Parfum, 100 ml
Amouage Lilac Love Eau De Parfum, 100 ml
| Brand | Amouage |
| Item form | Spray |
| Item volume | 3.4 Fluid Ounces |
| Scent | Holzig |
| Special features | Floral |
About this item
- Amouage, lilac love eau de parfum 100.ml.–.a contemporary and romantic floral symphony
- The first scent of the secret garden collection "
- The captures the classic femininity in the woman.
- 100 ml
Amouage Lilac Love Eau De Parfum, 100 ml
As the scent of lavender can’t be extracted, is lilac love to the set with lilac chord to a harmonious balance. The animalischen and powdery notes can expression in the melodic together of jasmine and rose. Gardenia, Peony and heliotrope round out the notes in the top notes Fine. The Gourmandigen notes are iris, cocoa bean and tonka bean in the heart refine the floral scent. Thanks to the warm notes of sandalwood, the charismatic sensuality provide, together with the gentle richness of patchouli and to a soft facets of vanilla, creating a timeless floral symphony with a romantic, moschusartigen sillage.
Amouage, lilac love eau de parfum 100.ml.–.a contemporary and romantic floral symphony,The first scent of the secret garden collection ",The captures the classic femininity in the woman.,100 ml
AMOUAGE LINEAGE 100 ML
| Dispenser Type | Aerosol |
| Product Subtype | Parfum |
Amouage Lineage is a luxurious that expresses an exploratory journey for souls seeking distinction and authenticity. It features a warm and spicy blend with touches of depth and elegance, combining mystery and attraction. Lineage is part of the Amouage collection, renowned for its refined creations that speak of heritage and luxury.
Amouage Love Delight Woman Eau De Parfum 100ml
| Base Note | Vanilla, Cacao, Rum and Cypriol Oil or Nagarmotha. |
| Heart/Middle Note | Heliotrope, Jasmine and Rose; |
| Top Note | Ginger, Mandarin Orange, Cinnamon and Rose Water; |
| Size | 100ml ml |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
Amouage Love Delight Woman Eau De Parfum 100ml
Amouage Love Tuberose Eau De Parfum For Women, 100 ml
| Brand | Amouage |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 3.4 Fluid Ounces |
| Scent | Fruity, Floral, Wood |
| Special features | Original |
- Amouge, Beach Hut woman Eau de Parfum is designed to capture the calmness of a deserted beach.
- Opening notes of fresh bergamot and earthy minerals provide a delicate contrast, followed by driftwood and lislyang.
- Finishing on a lasting note of rich patchouli and cashmeran for a woody enveloping scent.
Amouage Lustre Intense Edp 100ml
| Name | Amouage Lustre Intense Eau de Parfum |
| Volume | 100 ml |
| Concentration | Eau de Parfum Intense (≈30% perfume oil) |
| Gender | Unisex |
| Release Year | 2024 |
| Family | Woody, Floral, Oriental |
| Top Notes | Cardamom, Iris (Orris) |
| Heart Notes | Sandalwood, Patchouli, Cedarwood |
| Base Notes | Benzoin, Labdanum, Vanilla, Tonka Bean, Myrrh, Ambrarome, Cypriol, Styrax |
| Sillage | Moderate |
| Longevity | 3–4 hours on skin (longer on fabric) |
| Perfumer(s) | Julien Rasquinet & Paul Guerlain |
| Bottle Design | Refillable 100ml flacon, mineral-inspired color, magnetic cap, engraved base |
| Usage | Day or night; ideal for cooler seasons or elegant indoor settings |
| Application Type | Spray |
Amouage Lustre Intense Eau de Parfum is a poetic and luxurious unisex inspired by the theme of light emerging from darkness. It belongs to the Essence collection and showcases a radiant balance of spicy, floral, and resinous tones.
The opens with a vibrant and warm blend of cardamom and orris (iris), providing a rich and elegant start. At its heart, sandalwood, patchouli, and cedarwood add creamy depth and woody sophistication. The dry-down reveals a comforting base of vanilla, benzoin, myrrh, tonka bean, and other resins—evoking warmth and sensuality.
Amouage Lyric Eau De Parfum – 100 Ml
Beyond the transient beauty and purity of Lyric lingers a poignant song without a beginning and an end. Inspired by the rose, Lyric is a floral oriental suspended in time with a mythical melody.
Notes:
Top Notes: Bergamot, Spicy Cardamom, Cinnamon, Ginger
Heart Notes: Rose, Angelica, Jasmine, Ylang-ylang, Geranium, Orris
Base Notes: Oakmoss, Musk, Wood, Patchouli, Vetiver, Sandalwood, Vanilla, Tonka Bean, Frankincense.
| Brand | Amouage |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Floral & Fruity |
| Special features | Travel Size |
About this item
- Caps color may vary
Amouage MATERIAL (W) EDP 100ML
| Brand | Amouage |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Wood |
| Special features | Ambergris |
About this item
- Vanilla Tonka Bean
- Guaiac Wood Incense
- Patchouli Benzoin
Amouage Meander Eau De Parfum, 100 ml
| Brand | Amouage |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Oriental |
| Special features | Fresh |
About this item
- Top notes are olibanum
- Middle note is rose
- Base note is vetiver
- Brand : Amouage
Amouage Memoir – perfumes for women, 100 ml – EDP Spray
| Brand | Amouage |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | chypre |
| Special features | Multi Smell |
Top notes are cardamom, mandarin orange, pink pepper and wormwood; middle notes are clove, incense, pepper, woodsy notes, jasmine, rose and white flowers; base notes are musk, french labdanum, oak moss, styrax and leather.
- amouage is an international, luxury brand with credible, long lasting and innovative s
- belongs to leather-animalistic-chypre s
- 100ml
- Number of items: 1; Item display weight: 0.54 kilograms
AMOUAGE OPUS V (EDP) – 100ml
<p>The Library Collection Opus V by Amouage is a Woody Floral Musk for women and men. The Library Collection Opus V was launched in 2011. The nose behind this is Jacques Cavallier. Top notes are Orris Root and Rum: middle notes are iris, Rose and Jasmine: base notes are Agarwood (Oud), Woodsy Notes and Civetta.</p>





