Filter by price
Filter by brands
Showing 73–84 of 1278 results
Amouage Memoir – perfumes for women, 100 ml – EDP Spray
| Brand | Amouage |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | chypre |
| Special features | Multi Smell |
Top notes are cardamom, mandarin orange, pink pepper and wormwood; middle notes are clove, incense, pepper, woodsy notes, jasmine, rose and white flowers; base notes are musk, french labdanum, oak moss, styrax and leather.
- amouage is an international, luxury brand with credible, long lasting and innovative s
- belongs to leather-animalistic-chypre s
- 100ml
- Number of items: 1; Item display weight: 0.54 kilograms
AMOUAGE OPUS V (EDP) – 100ml
<p>The Library Collection Opus V by Amouage is a Woody Floral Musk for women and men. The Library Collection Opus V was launched in 2011. The nose behind this is Jacques Cavallier. Top notes are Orris Root and Rum: middle notes are iris, Rose and Jasmine: base notes are Agarwood (Oud), Woodsy Notes and Civetta.</p>
Amouage Outlands Intense Edp 100ml
| Name | Amouage Outlands Intense Eau de Parfum |
| Volume | 100 ml |
| Concentration | Eau de Parfum Intense (~30% perfume oils) |
| Gender | Unisex |
| Release Year | 2024 |
| Perfumer | Cécile Zarokian |
| Family | Woody, Spicy, Ambery |
| Top Notes | Cardamom, Lemon, Bergamot, Sichuan Pepper, Elemi, Frankincense |
| Heart Notes | Patchouli, Rose, Cumin, Geranium, Orange Blossom, Saffron, Anise |
| Base Notes | Amber, Vanilla, Oud, Benzoin, Musk, Birch, Myrrh, Labdanum, Opoponax |
| Bottle Design | Refillable ceramic-inspired bottle with magnetic cap |
| Longevity | Long-lasting (4+ hours on skin, 12+ on clothing) |
| Projection | Strong initial projection, moderate sillage after dry-down |
Amouage Outlands Intense is a bold and complex unisex blending bright citrus and spice with a deep, creamy amber and oud base. It evolves from fresh and zesty to warm and resinous, offering exceptional longevity and richness—ideal for cool seasons and evening wear. A statement scent crafted for those who enjoy layered, artistic compositions.
AMOUAGE Overture Eau De Parfum for Women, 100ml
| Brand | Amouage |
| Item form | Spray |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Apple, Rose |
| Special features | Original |
- Top notes are Brandy, Apple, Saffron and Bergamot
- middle notes are May Rose, Benzoin, Geranium, Myrhh and Cinnamon
- base notes are Leather, Olibanum and Labdanum.
AMOUAGE PURPOSE Eau de Parfum 100ml
A deep breath fills your lungs with the fierce and smoky scent of Sand Vetiver and of an animalic Rose whose weathered tobacco accents tame the tension between an earthy Papyrus and a silken touch of Sandalwood.
AMOUAGE Reflection EDP 100ml
Reflection Eau de Parfum for Woman opens with a lush green freshness reminiscent of morning dew in the spring time. A sophisticated bouquet of white flowers crowns the with richness and depth while embracing musks and woods wrapped with warm amber notes confering a magic aura to the skin. Pure, radiant and intriguing, Reflection Eau de Pure, radiant and intriguing, Reflection Eau de Parfum for Woman is a perfume that expresses the inner self. Top notes: water violet, freesia, tropical green leaves. Heart notes: magnolia, ylang ylang, jasmine. Base notes: amber, musk, cedarwood, sandalwood.
Amouage Reflection Woman Eau De Parfum, 100 ml
| Brand | Amouage |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 3.4 Fluid Ounces |
| Scent | Fresh |
| Special features | Floral |
About this item
- Delicate floral for women
- Lush green freshness reminiscent of morning dew in the spring time
- Opens with top notes of water violet, freesia and tropical green leaves
- 100 ml
AMOUAGE SEARCH 100ml
| Brand | Amouage |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Citrus, Wood |
| concentration | Eau de Parfum |
- AMOUAGE SEARCH (U) EDP 100ML
- AMOUAGE SEARCH (U) EDP 100ML
- PERSONAL_
Amouage Search EDP For Unisex 100ML
Search by Amouage is a Citrus Aromatic for women and men. This is a new . Search was launched in 2023. The nose behind this is Alexis Grugeon. Top notes are Lime, Lemon and Mandarin Orange; middle notes are Olibanum, elemi and Black Pepper; base notes are Cade oil, Vetiver and Guaiac Wood.
Amouage Sunshine for Men – Eau de Parfum, 100ml
Product Features: and: Amouage Type: Eau de ParfumSize: 100mlTargeted Group: Men Family: Woody SpicyPerfume Name: SunshineRelease Date: 2015Top Notes: andy, Orange, Lavender and ImmortelleMiddle Notes: Bergamot, Juniper Berries and Clary SageBase Notes: Tonka Bean, Vanilla and CedarCountry of Origin: UAE
| Brand | Amouage |
| Item form | Spray |
| Item volume | 3.4 Fluid Ounces |
| Scent | Fresh & Zesty |
| Special features | Multi Smell |
About this item
- top notes of aromatic Lavender, Orange Brandy and Everlasting Flower
- Durable and Safe Material
- Win Win Situation for All
Amouge interlude edp 100 ml
Interlude Man by Amouage is a Oriental Woody for men. Interlude Man was launched in 2012. The nose behind this is Pierre Negrin. Top notes are Oregano, Pepper and Bergamot; middle notes are Incense, Opoponax, Amber and Labdanum; base notes are Agarwood (Oud), Leather, Sandalwood and Patchouli.
Amouage presents a new pair of s by the name of Interlude. Interlude Woman and Interlude Man are said to evoke an air of disorder while maintaining a sense of balance and tranquility through the inventive use of incense and myrrh.
Christopher Chong said: “I interpret what I see and feel into scents. All the social and natural chaos and disorder surrounding us today can be translated to a much more intimate level. The interlude moment is a reflection of all the trials and tribulations one overcomes to attain personal satisfaction and achievement.” He also explained the use of ingredients: “Amouage has established an enviable reputation for re-inventing accustomed scents. Frankincense and Myrrh traditionally smell spiritual and religious but in Interlude, they have been reconstructed to feel contemporary yet sophisticated.”
Interlude Man is a spicy – woody that opens with zesty bergamot, oregano and pimento berry oil, perpetuating intervals of conflict which are countered by aromatic notes of amber, frankincense, opoponax, cistus and myrrh. Eternal notes of leather, agarwood smoke, patchouli and sandalwood in the base add lasting layers of depth and texture. Perfumer: Pierre Negrin.
Amouage’s signature glass crystal bottles are colored in a rich and mesmerizing midnight blue hue with gold plated decorations, accentuated with a sapphire blue Swarovski crystal. The outer packaging is designed in vibrant colors that show orderly chaos in abstract and conceptual representation.
Amwaj Epic 56 EDP for Women, 100ml
- Elegant and captivating EDP for women by Amwaj
- Features a sophisticated blend of floral, fruity, and musky notes
- Long-lasting ideal for daily wear and special occasions
- Exudes femininity, elegance, and charm
- Perfect for women who love luxurious and distinctive scents
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Amwaj |
| Type | EDP |
| Volume | 100ml |
| Gender | Women |
| Notes | Floral, Fruity, Musk, Amber |
| Longevity | Long-lasting |
| Occasion | Daily, Evening, Special Events |
| Weight | 500g |





