Filter by price
Filter by brands
Showing 829–840 of 1536 results
INITIO HIGH FREQUENCY EAU DE PARFUM 90 ML
| Feature | Description |
|---|---|
| Brand | Initio Parfums Privés |
| Name | High Frequency |
| Type | Eau de Parfum |
| Volume | 90 ml |
| Gender | Unisex |
| Scent Profile | Creamy, floral-gourmand, slightly powdery luxurious bouquet |
| Longevity | Moderate to long (6–10 h, up to 21 h on some) |
| Projection | Moderate; close-to-skin to moderate sillage |
| Occasion | Daytime, spring/autumn; bridal or elegant social setting |
Initio High Frequency Edp 90 ml
| Brand | INITIO PARFUMS PRIVES |
| Item form | Spray |
| Item volume | 90 Milliliters |
| Scent | Sandalwood, Musk |
| Special features | Multi Smell |
- Its aura intoxicates the crowd to madness
- Sandalwood and musk envelop you in a divine adornment
- The is a bittersweet potion that makes sanity
- This pack contains 1 perfum 90m
Initio Oud For Greatness EDP – 90ml for unisex
| Brand | Intio Parfums Prives |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 90 Milliliters |
| Scent | Oriental & Spicy |
| Special features | Travel Size |
- Item Category: Personal
- Item Trademark: Initio
- Comes with good packaging
- Unisex
Initio Oud For Greatness EDP – 90ml for unisex
| Brand | Intio Parfums Prives |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 90 Milliliters |
| Scent | Oriental & Spicy |
| Special features | Travel Size |
- Item Category: Personal
- Item Trademark: Initio
- Comes with good packaging
- Unisex
INITIO Side Effect Edp 90 ml Multicolor
Initio Side Effect Edp 90 ml
Women Eau De Perfume
amber, nutmeg, ginger, cardamom, tobacco, basil, tamarind, and suede.
Woody notes, vetiver and musk ambrette (musk mallow), musk and immortelle. The nose behind this is Marie Salamagne. A feast for the nose indeed and all in the bright brilliant opening. How could it be any better. Hold on for your vacation
Initio Side Effect EDP for women, 90ml
- A warm and sensual oriental woody for women
- Blends notes of tobacco, vanilla, cinnamon, and rum
- Ideal for evening wear and special occasions
- Long-lasting scent with a luxurious and seductive aura
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Initio |
| Name | Side Effect |
| Type | EDP |
| Volume | 90ml |
| Gender | Women |
| Scent Profile | Oriental Woody |
| Longevity | Long Lasting |
| Occasion | Evening Wear, Special Events |
| Weight | 0.50 kg |
Interlude Man Amouage for men 100ML
Interlude Man by Amouage is a Oriental Woody for men. Interlude Man was launched in 2012. The nose behind this is Pierre Negrin. Top notes are Oregano, Pepper and Bergamot; middle notes are Incense, Opoponax, Amber and Labdanum; base notes are Agarwood (Oud), Leather, Sandalwood and Patchouli.
Amouage presents a new pair of s by the name of Interlude. Interlude Woman and Interlude Man are said to evoke an air of disorder while maintaining a sense of balance and tranquility through the inventive use of incense and myrrh.
Christopher Chong said: “I interpret what I see and feel into scents. All the social and natural chaos and disorder surrounding us today can be translated to a much more intimate level. The interlude moment is a reflection of all the trials and tribulations one overcomes to attain personal satisfaction and achievement.” He also explained the use of ingredients: “Amouage has established an enviable reputation for re-inventing accustomed scents. Frankincense and Myrrh traditionally smell spiritual and religious but in Interlude, they have been reconstructed to feel contemporary yet sophisticated.”
Interlude Man is a spicy – woody that opens with zesty bergamot, oregano and pimento berry oil, perpetuating intervals of conflict which are countered by aromatic notes of amber, frankincense, opoponax, cistus and myrrh. Eternal notes of leather, agarwood smoke, patchouli and sandalwood in the base add lasting layers of depth and texture. Perfumer: Pierre Negrin.
Amouage’s signature glass crystal bottles are colored in a rich and mesmerizing midnight blue hue with gold plated decorations, accentuated with a sapphire blue Swarovski crystal. The outer packaging is designed in vibrant colors that show orderly chaos in abstract and conceptual representation.
The s are available as 50 ml and 100 ml Eau de Parfum.
Interlude Man by Amouage for Men – Eau de Parfum, 100ml
| Brand | Amouage |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Oriental & Woody |
| Special features | Travel Size |
This Amouage is a 100ml Eau de Parfum designed for men. Introduced in 2012, it features a captivating blend of notes:
- Gender: Men
- Type: Eau de Parfum
- Size: 100ml
- Year Introduced: 2012
- Top Notes: Bergamot, Oregano and Pepper
- Middle Notes: Incense, Amber, Labdanum and Opoponax
- Base Notes: Leather, Patchouli, Agarwood (Oud) and Sandalwood
This is characterized by its Oriental & Woody scent, making it a perfect choice for those who appreciate a rich and exotic . The special feature of being travel-sized adds convenience for on-the-go use.
- Perfect for men
- Features a blend of exotic notes
- Convenient travel size
Invictus Victory Elixir Paco Rabanne for Men Eau de parfum 100 Ml – Tester
| Top notes | Lavender, Cardamom, Black Pepper |
| Middle notes | Incense, Patchouli |
| Base notes | Vanilla Pod, Tonka Bean |
- Discover invictus victory elixir, the pinnacle of intensity from invictus, the new powerful for men by paco rabanne. A potent elixir made to push victory beyond limits. the time has come to embrace your moment of immortality. A rich, powerful, long-lasting nectar blending spicy woods and biting freshness, for the epic achiever. It’s the ultimate expression of victory. never stop winning.
J`adore by Christian Dior for Women – Eau de Parfum, 100 ml
| Brand | Christian Dior |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Fruity, Floral |
| Special features | Long Lasting |
This Christian Dior is a liquid perfume with a volume of 100 milliliters. It features a delightful scent that combines fruity and floral notes, providing a long-lasting experience.
- Long-lasting
- Suitable for special occasions
- Great gift item for friends and family
J’Adore L’Absolu by Christian Dior for Women – Eau de Parfum, 75 ml
| Brand | Christian Dior |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 75 Milliliters |
| Scent | Floral & Fruity |
| Special features | Travel Size |
About this item
- manufacturer: Christian Dior
- Item Trademark: CHRISTIAN DIOR
- Item Category: Personal
JACOMO LE PARFUM (W) EDP 100ML TESTER, Orange
Jacomo Women’s Le Eau de Parfum is a floral woody musk for women. This features top notes of peach, bergamot and mandarin orange, middle notes of rose and jasmine and base notes of vanilla, musk and sandalwood.





