Filter by price
Filter by brands
Showing 853–864 of 1278 results
Maison Francis Kurkdijan Baccarat Rouge 70ml
| Base Note | Musk, Woody Notes, Ambergris |
| Heart/Middle Note | Egyptian Jasmine, Cedar |
| Top Note | Bitter Almond, Saffron |
| Size | 70 ml |
| Department | Unisex |
| Dispenser Type | Atomizer |
| Product Subtype | Parfum |
| Model Name | Perfume |
- Eliminates bad odor and leaves a pleasant, refreshing
- Amazing aroma will relax your senses
- Brings a fresh feeling that lasts for all day long
MAISON FRANCIS KURKDJIAN Aqua Universalis EDT 70ml
- A luxurious oriental for unisex from the Maison Crivelli brand (elixir du perfume )
- Top notes: peach
- Medium notes : Magnolia, vanilla
- Base notes: patchouli, benzoin, sandalwood, leather
- It will be released in 2022
- The was created by aromatic expert Quentin Bisch
- Suitable for all occasions
Maison Francis Kurkdjian Baccarat Rouge 540 Eau De Parfum For Unisex, 70 ml
| Brand | Lancôme |
| Item form | Spray |
| Item volume | 75 Milliliters |
| Scent | Aromatic |
| Special features | Travel Size |
About this item
- Launched by the design house of Lancome
Maison Francis Kurkdjian Baccarat Rouge 540 Eau de Parfum Unisex, 70ml
| Base Note | Fir Resin, Cedar |
| Heart/Middle Note | Amberwood |
| Top Note | Jasmine |
| Size | 70 ml |
| Department | Unisex |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | MAISON FRANCIS KURKDJIAN Baccarat Rouge 540 Edp |
| Model Name | MAISON FRANCIS KURKDJIAN Baccarat Rouge 540 Edp |
- It is well suited as a day and night wear
- This long lasting perfume will keep you refreshed all day long
- Comes with notes of Jasmine, Amber Wood and Cedar
- An oriental with a strong personality, yet surprisingly fresh
MAISON FRANCIS KURKDJIAN Baccarat Rouge 540 EDP 70ml
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | Fir Resin, Cedar |
| Heart/Middle Note | Amber Wood |
| Top Note | Jasmine, Saffron |
| Size | 70 ml |
| Department | Unisex |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Name | Baccarat Rouge 540 |
- Comes with notes of Jasmine, Amber Wood and Cedar
- An oriental with a strong personality, yet surprisingly fresh
- It is well suited as a day and night wear
- This long lasting perfume will keep you refreshed all day long
Maison Francis Kurkdjian Baccarat Rouge 540 EDP for Unisex, 200ml
- Intense extrait concentration crafted for luxury and long-lasting projection
- Opens with radiant saffron and bitter almond for a bold first impression
- Warm ambergris and cedar add depth, richness, and signature sweetness
- Elegant and sophisticated aroma suitable for special events and evening wear
- Designed for both Men and Women who prefer strong and memorable scents
- Iconic, modern that stands out with superior longevity
| Brand | Maison Francis Kurkdjian |
|---|---|
| Baccarat Rouge 540 Extrait | |
| Type | Extrait EDP |
| Suitable for | Unisex |
| Size | 200ml |
| Longevity | Very Long-Lasting |
| Main Notes | Saffron, Bitter Almond, Ambergris, Cedar, Jasmine |
Maison Francis Kurkdjian Baccarat Rouge 540 EDP for Unisex, 70ml
- Iconic luxury with a rich sweet-woody aroma
- Opens with saffron and jasmine for a smooth elegant start
- Amberwood and resin create a long-lasting warm finish
- Strong projection that leaves a memorable trail
- Suitable for both men and women for day and night
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Maison Francis Kurkdjian |
| Baccarat Rouge 540 | |
| Type | EDP |
| Suitable For | Unisex |
| Size | 70ml |
| Family | Oriental Woody |
| Main Notes | Saffron, Jasmine, Amberwood |
| Longevity | Long-lasting |
Maison Francis Kurkdjian Baccarat Rouge 540 Extrait De Parfum for Unisex, 70ml
| Scents/Notes | Woody |
| Base Note | Incense, Amber, Cedar, Sandalwood, Patchouli, Labdanum, Amberwood |
| Heart/Middle Note | Ginger, Jasmine, Nutmeg, Melon |
| Top Note | Grapefruit, Lemon, Mint, Pink Pepper, Bergamot, Aldehydes, Coriander |
| Size | 50 ml |
| Department | Men |
| Product Subtype | Parfum |
| Model Name | Bleu De Chanel |
- Top notes are lemon zest, bergamot, mint and artemisia
- Middle notes are lavender, geranium, pineapple and green notes
- Base notes are sandalwood, cedar, amber wood, Iso E Super and tonka bean
About the product:Bleu de Chanel Parfum, a woody aromatic for men launched in 2018. It is the of a man who refuses to be bound by rules. It reveals a character that asserts itself with independence and determination. The spirit of a man who chooses his destiny.
About the brand:
Founded in 1910 by Gabrielle Chanel also known as Coco Chanel. The House of Chanel focused on hand made high-end fashion and ready to wear clothes, luxury goods, accessories and introduced perfumes and cosmetics in 1924.
Ingredients:
Alcohol, Parfum (), Aqua (Water), Limonene, Linalool, Citronellol, Alpha-isomethyl Ionone, Coumarin, Citral, Geraniol, Benzyl Benzoate, Farnesol, Benzyl Alcohol, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Ci 60730 (Ext. Violet 2), Ci 15985 (Yellow 6), Ci 19140 (Yellow 5), Il17-1.
How to use:
Spray on pulse points: behind the ears and on your wrists.
Maison Francis Kurkdjian Baccarat Rouge 540 For Unisex, Eau de Perfume, 200 ml
| Brand | Maison Francis Kurkdjian |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 200 Milliliters |
| Scent | Oriental, Floral |
| Special features | Fresh |
This Maison Francis Kurkdjian comes in a liquid form with a volume of 200 milliliters. It features an oriental and floral scent with special fresh notes.
- Top Notes: jasmine and saffron
- Middle Notes: amber wood and ambergris
- Base Notes: fir resin and cedar
Maison Francis Kurkdjian Baccarat Rouge 540 For Unisex, Eau de Perfume, 200 ml
| Brand | Maison Francis Kurkdjian |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 200 Milliliters |
| Scent | Oriental, Floral |
| Special features | Fresh |
This Maison Francis Kurkdjian comes in a liquid form with a volume of 200 milliliters. It features an oriental and floral scent with special fresh notes.
- Top Notes: jasmine and saffron
- Middle Notes: amber wood and ambergris
- Base Notes: fir resin and cedar
Maison Francis Kurkdjian Baccarat Rouge 540 for Women EDP 70ML
- Baccarat Rouge 540 by Maison Francis Kurkdjian is a Amber Floral for women and men. Baccarat Rouge 540 was launched in 2015. The nose behind this is Francis Kurkdjian. Top notes are Saffron and Jasmine; middle notes are Amberwood and Ambergris; base notes are Fir Resin and Cedar.
Maison Francis Kurkdjian Baccarat Rouge 540 Eau de Parfum
: Amber Floral
TOP NOTES : Saffron and Jasmine
HEART NOTES : Amberwood and Ambergris
BASE NOTES : Fir Resin and Cedar
Maison Francis Kurkdjian Maison Francis Kurkdjian Oud Satin Mood For – perfumes for women 70ml – Eau de Parfum
Product Features: Brand: Maison Francis Kurkdjian Type: Eau de Parfum Size: 70ml Targeted Group: Women Family: Floral amp Fruity Perfume Name: Oud Satin Mood Notes: The features agarwood ,oud, Bulgarian rose, benzoin, Turkish rose, violet and vanilla. : Release Date: 2015
like of flowing cloths, which are delicately laid on bare skin, kissed by dazzling sunlight,OUD satin mood is the latest fabrics-inspired collection Oud mood,The scent conveys desire to bring shimmering oriental silk to life





