Filter by price
Filter by brands
Showing 865–876 of 1536 results
Jean Paul GAULTIER Scandal By Night EDP 80ml
| Scents/Notes | Fruity |
| Base Note | Patchouli, Tonka and Sandalwood |
| Heart/Middle Note | Tuberose and Nard |
| Top Note | Citrus and Honey |
| Size | 80 ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 8435415018456 |
| Model Name | Perfume |
- Top notes are Citrus and Honey
- Middle notes are Tuberose and Nard
- Base notes are Patchouli, Tonka and Sandalwood
About the Product:Enhance your senses to the invigorating aroma of this eau de toilette from the house of Jean Paul Gaultier. The key notes of this perfume are of blood orange, honey, patchouli and gardenia, which when united share a creamy, earthy and balsamic gourmet effect, with warm, deep and woody undertones.
About the Brand:
A fashion label founded by Jean Paul Gaultier in 1982 and expanded to include a line of s in 1993.
How to use:
Spray on pulse points, behind the ears and on your wrists.
Jean Paul Gaultier SCANDAL BY NIGHT INTENSE EDP 80ML ( TESTER )
| Brand | Narciso Rodriguez |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 3 Fluid Ounces |
| Scent | Citrus, Musk, Spicy, Wood |
| Special features | Multi Smell |
s and perfumes eau de parfum-donna. Perfume perfume-donna water. Perfume woman Narciso Rodriguez s and perfumes 90 milliliters EAN 3423478844858 perfumes eau de parfum-donna.
- Unique multi-smell feature
Jean Paul Gaultier Scandal Eau De Parfum – 80ml
| Brand | Jean Paul Gaultier |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 80 Milliliters |
| Scent | Floral |
| Special features | Travel Size |
- Scandal is a Chypre Floral for women created by Daphne Bugey, Fabrice Pellegrin and Christophe Raynaud and launched in 2017 by Jean Paul Gaultier
- Item weight : 0.54 Kilograms
- Package dimensions : 18.3 x 8.1 x 7.4 centimetres
- Brand : JEAN PAUL GAULTIER
Jean Paul Gaultier Scandal Eau de Parfum for Women, 80ml
-
Eau de Parfum with a bold, sweet, and floral
-
Combines honey, gardenia, and orange blossom for a captivating scent
-
Long-lasting aroma perfect for evening wear and special occasions
-
Comes in a stylish 80ml bottle
-
Ideal gift for women who enjoy modern, statement s
Technical Details Table:
| Feature | Specification |
|---|---|
| Brand | Jean Paul Gaultier |
| Model | Scandal |
| Type | Eau de Parfum |
| Gender | Women |
| Volume | 80ml |
| Notes | Honey, Gardenia, Orange Blossom |
| Longevity | Long-Lasting |
| Ideal Use | Evening, Special Occasions |
Jean Paul GAULTIER Scandal EDP
- is formulated to allow for a long-lasting stay
Specifications
| Heart/Middle Note | Honey, Gardenia, Jasmine, Peach , Orange Blossom |
| Top Note | Blood Orange , Mandarin Orange |
| Size | 2.7 |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau De Parfum |
| Dispenser Type | Pump |
| Attribute Key | Long-Lasting |
| Attribute Value | Yes |
| Model Number | CS-188425250 |
| Model Name | Scandal |
Jean Paul GAULTIER Scandal EDP 50ml
| Brand | Jean Paul Gaultier |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 125 Milliliters |
| Scent | Sandalwood, Jasmine , Lavender, Mint, Cedar |
| Special features | Multi Smell |
About this item
- The top layer of this Jean Paul Gaultier perfume features the blend of the notes of artemisia, lavender, mint, bergamot, and cardamom
- The heart notes of Jean Paul Le Male perfume contain an amalgamation of caraway, orange blossom, and cinnamon
- This Le Male perfume closes off with the notes of sandalwood, amber, tonka beans, vanilla, and cedar
Jean Paul Gaultier Scandal EDP 80ml For Women
<p>Jean-paul Gaultier scandal is a chypre floral for women. The start notes are mandarin orange &amp; blood orange. The heart notes are gardenia, honey, jasmine, orange blossom &amp; peach. The endnotes are patchouli, beeswax, licorice &amp; caramel. The perfume was launched in 2017. The perfumer behind the perfume is Fabrice Pellegrin, daphne bugey &amp; Christophe Raynaud.</p><p><strong>Top Notes:</strong> mandarin orange &amp; blood orange.<br><strong>Middle Notes:</strong> gardenia, honey, jasmine, orange blossom &amp; peach.<br><strong>Base Notes:</strong> patchouli, beeswax, licorice &amp; caramel.</p>
Jean Paul Gaultier Scandal Pour Homme Eau de Toilette for Men, 100ml
-
Eau de Toilette with a fresh, woody, and masculine
-
Combines citrus, spices, and cedarwood for a modern and confident scent
-
Long-lasting aroma suitable for daily wear and evening occasions
-
Comes in a stylish 100ml bottle
-
Perfect gift for men who enjoy sophisticated and contemporary s
Technical Details Table:
| Feature | Specification |
|---|---|
| Brand | Jean Paul Gaultier |
| Model | Scandal Pour Homme |
| Type | Eau de Toilette |
| Gender | Men |
| Volume | 100ml |
| Notes | Citrus, Spices, Cedarwood, Musk |
| Longevity | Long-Lasting |
| Ideal Use | Daily, Evening, Special Occasions |
Jean Paul Gaultier scandale Le Parfum eau de Parfum essence Tester 100ml
- line: Amber
- Scandal Pour Homme Le Parfum Jean Paul Gaultier is an oriental for men
- This is a new , Scandal Pour Homme Le Parfum, released in 2022
- Scandal Pour Homme Le Parfum is signed by Quentin Bisch, Natalie Gracia-Cetto, and Christophe Raynaud
- Top note: Shepherd’s needle
- Heart note: Tonka beans
- Base note: Sandalwood
- Tester Jean Paul Gaultier Scandal for Men Le Parfum Eau de Parfum Intense 100ml
- Product barcode 8435415065184
Jean Paul GAULTIER So Scandal EDP 50ml
| Scents/Notes | Spicy |
| Size | 50 ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 16546A |
| Model Name | Perfume |
- Notes available are raspberry, citrus blossom, jasmine, tuberose, milky
So Scandal EDP 50ml
JEAN PAUL GAULTIER SO SCANDAL EDP 80ML
<p>So Scandal by JPG the floral fruity for Women in Eau De Parfum. The notes start with Citrus blossom the heart notes reminds the of jasmine and tuberose the final notes are with milky, raspberry mixed TopNotes:Citrus Blossom Middle Notes:Jasmine,TubeRose Base Notes:Milky, Raspberry</p>
Jean Paul Gaultier Ultra Male Eau De Toilette Intense Spray 75ml
| Brand | Jean Paul Gaultier |
| Item form | Spray |
| Item volume | 75 Milliliters |
| Scent | Original |
| Special features | Travel Size |
In 1995, the Le Male revolutionised the world of perfumery by offering a non-conformist view of masculinity. As virile as it is sexy, it pays tribute to a symbolic figure who has long been a source of inspiration for the designer: The Sailor. A torso-shaped bottle with unashamed masculine attributes. The iconoclastic designer appropriates an everyday object and transforms it into an artistic case: the now-famous metal can. An intense reinterpretation of the original Le Male , this Eau de Toilette is a tussle between strength and deliciousness and comes in a dark blue bottle. The irresistible combination of black lavender and woody vanilla. Top notes: Lemon, Lavender, Mint, Pear, Bergamot. Middle notes: Caraway, Clary Sage, Cinnamon. Base notes: Patchouli, Cedar, Amber, Vanilla.
- Ultra Male Eau De Toilette





