Filter by price
Filter by brands
Showing 865–876 of 1278 results
Maison Francis Kurkdjian OUD Extrait de parfum 70ml
-
Unisex Eau de Parfum with a luxurious sweet and woody aroma
-
Combines jasmine, saffron, cedar, and amber for a rich and elegant scent
-
Long-lasting suitable for day and evening wear
-
Comes in a 70ml premium bottle
-
Perfect gift for both men and women
Technical Details Table:
| Feature | Specification |
|---|---|
| Brand | Maison Francis Kurkdjian |
| Model | Baccarat Rouge 540 |
| Type | Eau de Parfum |
| Gender | Unisex |
| Volume | 70ml |
| Notes | Jasmine, Saffron, Cedar, Amber |
| Longevity | Long-Lasting |
| Ideal Use | Daily, Evening, Special Occasions |
MAISON FRANCIS KURKDJIAN Oud Satin Mood EDP 70ml
- Maison Crivelli, a new French Haute Parfumerie House, takes inspiration from unexpected discoveries of perfume raw materials, offering a collection of surprising, sensorial creations full of contrasts.
- Fleur Diamantine: this floral green evokes a walk through a heavenly garden of white flowers, where the scent of jasmine and neroli mingles with delicate notes of almond, and the saffron treats enjoyed along the way.
MAISON FRANCIS KURKDJIAN OUD Silk Mood EDP 70ml
| Scents/Notes | Arabian |
| Size | 70 ml |
| Department | Unisex |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Name | OUD Silk Mood |
Maison Francis Kurkdjian Oud Silk Mood Unisex Perfume – Eau de Parfum, 70ml
| Brand | Maison Francis Kurkdjian Paris |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 70 Milliliters |
| Scent | Oriental |
| Special features | Multi Smell |
This Maison Francis Kurkdjian Paris collection offers a range of scents to suit different moods:
- Cashmere Mood: Labdanum From Morocco – Benzoin – Oud From Laos – Vanilla
- Silk Mood: Bulgarian Rose – Camomille From Marocco- Oud From Laos – Papyrus
- Velvet Mood: Cinamon From Ceylan – Saffron- Oud Du Laos – Copahu Balm From Brazil
MAISON FRANCIS KURKDJIAN-Baccarat Rouge 540 EDP 70ml
| Size | 70 ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | FK10043 |
Baccarat Rouge 540 EDP 70ml
MAISON FRANCIS KURKDJIAN-Baccarat Rouge 540 Extrait EDP 70ml
| Base Note | Musk, Woody Notes And Ambergris. |
| Heart/Middle Note | Egyptian Jasmine And Cedar |
| Top Note | Bitter Almond And Saffron |
| Size | 70 ml |
| Department | Unisex |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 15615QT |
| Model Name | 15615QT |
- This Eau de Parfum is luminous, sophisticated and graphic.
- Family: Oriental Eau de Parfum Extrait 70 ML
- Eau De Parfum
- For Unisex
- Baccarat Rouge 540 is a poetic alchemy that combines notes of Jasmine, Saffron, Cedar wood and ambergris. This Eau de Parfum is luminous, sophisticated and graphic. Family: Oriental Eau de Parfum Extrait 70 M
Baccarat Rouge 540 Extrait De Parfum Baccarat Rouge 540 extrait de parfum intensifies the radiance of the three auras found in the eau de parfum without betraying the original inspiration. The perfumer’s mastered craft and the wisdom gained with time gave birth to this woody extrait de perfume, an ultimate accomplishment for Francis Kurkdjian. The Grandiflorum jasmine from Egypt head note gently underscores the craftsman’s voice. The hint of fire is enhanced with powdered epicurean facets of bitter almond from Morocco. Lastly, the mineral note built around ambergris is tamed with a musky and woody accord. Adding to the intensity of the extrait, the perfume bottle also plays with light. Its aesthetic dons a brilliant red robe reminiscent of Baccarat red. Baccarat Rouge 540 Maison Francis Kurkdjian extrait de parfum embodies the profusion and fusion of elements that can only be tamed by the art of the perfumer and the wisdom gained with time.
Olfactory Notes Saffron Coming from the pistil of a variety of crocuses, this most expensive spice in the world is nicknamed "red gold". Natural saffron is not used in perfumery because it contains safrol, a highly allergenic compound. But its effect is reproduced with one of its derivatives, saffronal. Its very powerful perfume is bitter and slightly metallic, blowing hot and cold on the rest of the composition with also a leathery, tarred facet. Francis Kurkdjian likes to use it in the top layer of a to break the sweetness of citrus notes. It is often associated with Oud-based perfumes and oriental amber accords.
MAISON FRANCIS KURKDJIAN-Grand Soir EDP 200ml
| Size | 200 ml |
| Department | Unisex |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 14958A |
| Model Name | rose store |
Grand Soir EDP 200ml
MAISON FRANCIS KURKDJIAN-Oud Silk Mood EDP 70ml
| Size | 70 ml |
| Department | Unisex |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | FK10027 |
Oud Silk Mood EDP 70ml
Manifesto by Yves Saint Laurent for Women – Eau de Parfum, 90ml/Purple
About this item
|
Manifesto by Yves Saint Laurent for Women – Eau de Parfum, 90ml/Purple
Manifesto by Yves Saint Laurent is a warm, sexy, and irresistible scent. This Eau de Parfum comes enclosed in a captivating 90ml bottle that looks as elegant as the scent it holds inside. The base of this perfume is infused with the notes of cedar, sandalwood, vanilla, and tonka bean.
|
Marley Perseus men perfume 125 ml
- Immerse yourself in the captivating essence of this latest creation.
- The bright and sparkling freshness of the pink grapefruit blends with its long-lasting rolling aroma, taking you on a refreshing journey.
- Celebrating the Citrus glow, Perseus evokes the early morning at the Chateau du Marly, when the first rays of the sun awaken the palace, warm its gardens and make its fountains sparkle.
- And his secret lies in the new combination of very classic men's perfume notes – in particular the brightness of grapefruit, which immediately contrasts with the elegant Woody side.
MEMO PARIS Irish Leather Eau de Parfum 75ml
Irish Leather Perfume by Memo, Irish Leather is a unisex scent that captures a Celtic essence, released in 2013 . This invokes wild, green scents along with the more animalic and musky tones. Herbaceous and sweet touches add to the landscape of the perfume. Juniper berries are a powerful, tart note that is prominent in this , evoking a gin cocktail. Amber and leather bring a resinous musk that is edgy and settles to a unique aroma affected by the wearer. The mate tea is herbaceous and savory. Tonka bean is a South American ingredient that evokes deep, flavorful notes of bitter coffee and chocolate, along with vanilla and spices like cloves. It creates a hint of the gourmand in this otherwise outdoorsy .
HIGHLIGHTS
Notes:
- Top Notes: Clary Sage, Juniper, Pink Pepper
- Middle Notes: Mate, Orris
- Base Notes: Amber, Birch, Leather, Tonka





