Filter by price
Filter by brands
Showing 961–972 of 1278 results
Paco Rabanne XS Men EDT 100ml Tester
- A refreshing and energetic that captures youthful masculinity.
- Combines notes of mint, lemon, and aromatic woods for a dynamic scent.
- Ideal for men who enjoy a clean, vibrant, and modern aroma.
- Perfect for daily wear or casual occasions.
- Tester edition – same original , supplied in a plain box.
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Paco Rabanne |
| Model | XS |
| Type | Eau De Toilette (EDT) |
| Size | 100ml |
| Gender | Men |
| Longevity | Moderate to Long Lasting |
| Type | Tester |
| Best For | Daily Wear, Casual Occasions |
Paradoxe Intense Eau de Parfum Tester 90ML
Paradoxe Intense Eau de Parfum takes the original perfume and turns it up ever so slightly. Jasmine, Ambrofix™, and moss blend together to create a floral and ambery signature scent that explores a femininity that is both powerful and delicate.
About the Bottle:
This perfume bottle is an expression of the House’s essence of reinvention and predilection for contrasts. In a shift from the traditional perfume bottle architecture, the flacon is minimal and delicate at first glance, inspired by the original, iconic Prada triangle logo, disruptively designed to rest on its side. The Prada coat of arms logo contrasts with the deep pink color of the . The bottle is finished with ‘Paradoxe Intense’ on its top chamfer.
About the :
This feminine, floral perfume for women is an invitation to explore and express the paradoxical multidimensions of women. Experience the celebration of self-expression and the liberation that comes with being never the same, always yourself.
Paradoxe Intense EDP 90ml
| Size | 70 – 99 ml |
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | Moss accord |
| Heart/Middle Note | Ambrofix |
| Top Note | Jasmine superinfusion |
| Size | 90 ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 3614273961707 |
| Model Name | Paradoxe Intense |
- Concentration : Eau de parfum
- Season : All seasons
- Scent sillage : Long-lasting
Prada Paradoxe Intense Eau de Parfum, the new feminine intensity by Prada. This feminine explores strength through the lens of delicacy. The result is the intense signature of a woman in perpetual self-reinvention, challenging conventions to explore a femininity that is both powerful and delicate. A floral ambery with a woody inflexion that reveals the paradoxical intensity of delicate ingredients: the powerful lift of a delicate Jasmine flower and the vibrant and enveloping warmth of an Amber accord, intensified by a subtle yet instantly recognizable Moss accord. An intense scent for a powerfully enigmatic and captivating expression of femininity. The intensification of florality with the Jasmine superinfusion, for an exceptional aura. The intensification of sensuality with AmbrofixTM, resulting from biotechnology, made even more vibrant. The intensification of a captivating woody addiction with a bold and powerful Moss accord. Like the original signature, Paradoxe Intense’s renewed bottle is an expression of the House’s essence of reinvention and predilection for contrasts. In a shift from traditional perfume bottle architecture, the flacon is minimal and delicate at first glance, inspired by the original iconic Prada triangle logo disruptively designed to rest on its side. The Prada coat of arms logo contrasts with the deep pink color of the . The bottle is finished with ‘Paradoxe Intense’ on its top chamfer. ??? ????????? ????? A floral ambery with a woody inflexion that reveals the paradoxical intensity of delicate ingredients. The powerful lift of a delicate Jasmine flower and the vibrant and enveloping warmth of an Amber accord, intensified by a subtle yet instantly recognizable Moss accord. The intensification of sensuality with AmbrofixTM, resulting from biotechnology, made even more vibrant. The intensification of a captivating woody addiction with a bold and powerful Moss accord.
PARFUM DE MARLY PARIS ORIANA ROYAL ESSENCE 75 ML
| Feature | Description |
|---|---|
| Brand | Parfums de Marly |
| Name | Oriana Royal Essence |
| Type | Eau de Parfum (high concentration) |
| Volume | 75 ml |
| Gender | Women |
| Scent Profile | Gourmand-floral, juicy, creamy, softly sensual |
| Longevity | Moderate–long (≈6–8 hours) |
| Occasion | Daytime, spring/summer; also suitable for feminine, uplifting wear |
| Made in | France |
Parfums de marley Royal Essence Nisean Edp 125 ml
| Brand | Parfums De Marly |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 125 Milliliters |
| Scent | Oriental, Wood |
| Special features | Travel Size |
- Targeted Group : Unisex
- Perfume Name : PARFUMS DE MARLY NISEAN ROYAL ESSENCE (U) EDP 125
- Family : Oriental & Woody
- Brand : Parfums De Marly
- Type : Eau de Parfum
- Size : 125ml
PARFUMS DE MARLY – Oriana – 2.5 Fl Oz – Eau De Parfum for Women – Top notes Manderin, Bergamot, Grapefruit – Heart notes Orange Blossom, Blackcurrant, Raspberry – Base note Marshmellow, Musk
- Item Category: Personal
- Item Trademark: Parfums De Marly
- manufacturer: Parfums De Marly
Parfums De Marly Althair EDP 125ml
- Eau de parfum
- All seasons
- Long lasting
Overview“Althaïr explores a majestic, subtle and surprisingly fresh vanilla that is elegant, generous and charismatic.” Julien Sprecher, Founder and Artistic Director of Parfums de Marly. An unexpected, modern ode to a universal ingredient of perfumery: Bourbon vanilla, a direct descendant of the vanilla introduced in France under the reign of Louis XV.
Specifications
| Size | 120 – 149 Ml |
| Scents/Notes | Fresh |
| Base Note | Guaiacwood, Ambrox, Praline, Musk |
| Heart/Middle Note | Bourbon Vanilla, Elemi |
| Top Note | Orange Blossom, Bergamot, Cinnamon |
| Size | 125 Ml |
| Department | Men |
| Product Subtype | Eau De Parfum |
| Dispenser Type | Atomizer |
| Model Number | 3700578504364 |
| Model Name | Althair |
Parfums De Marly Delina Eau De Parfum 75ml Limited Edition
| Brand | Parfums De Marly |
| Product Name | Delina Eau De Parfum – Limited Edition |
| Volume | 75ml |
| Type | Eau de Parfum |
| Top Notes | Rhubarb, Lychee, Bergamot Essence |
| Heart Notes | Turkish Rose, Peony, Vanilla |
| Base Notes | Cashmeran, Musk, Vetiver |
| Target Audience | Women |
| Longevity | Long-lasting |
| Season | Suitable for all seasons |
| Packaging | Limited Edition design |
| Made in | France |
Parfums De Marly Delina EDP 75ml
Delina perfume by parfums de marly, delina is a wonderfully romantic and feminine scent that was introduced in 2017 . It has a range of notes that are sweet and floral, making it perfect for wearing during the day as well as at night. The perfume opens with top notes of bergamot, nutmeg, lychee and rhubarb. The middle notes consist of peony, turkish rose, lily of the valley and petalia and the base notes are cedarwood, vanilla, white musk, haitian vetiver, frankincense and cashmeran. The bottle for this perfume is ornate and decorative and makes a beautiful ornament for any dressing-table. It is pale pink with a raised pattern and is topped with a heavy silver top and pink tassel around the neck.
PARFUMS DE MARLY DELINA EXCLUSIF (W) PARFUM 75ML TESTER
| Scents/Notes | Oriental |
| Base Note | Vetiver, Patchouli, Sandalwood, Cedarwood, Tonka Bean and Labdanum |
| Heart/Middle Note | Jamaican Pepper |
| Top Note | Bergamot, Mandarin and Citron Zest |
| Size | 50 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 3145891124309 |
- Chanel describes Allure as: difficult to define, impossible to resist, clean and sheer, warm and sensuous
- An aroma for modern women embraces your skin with a blend of tropical wetness, freshness
- Delivers a smooth yet captivating perfume with long-lasting appeal
- The nose behind this is Jacques Polge
- It is a classic scent that makes an ideal pick for every occasion
CHANEL first men’s – CHANEL Pour Monsieur – was introduced in 1995, created by Henri Robert, who took over from Ernest Beaux as in-house perfumer. (Since then, an entire men’s wardrobe has been introduced, spanning leathery, virile Antaeus through to the aromatic-woody blockbuster BLEU DE CHANEL. Henri Robert also created No. 19 – named for CHANEL birthday – which was initially reserved for special friends and clients. Coco CHANEL died on 10th January 1971 in Paris, on the eve of presenting her latest collection – and later that year, the rest of us were able to enjoy this floral-green masterpiece. A new era in CHANEL perfume history was born –a wave of creativity that continues to this day. In 1974, Cristalle was unveiled: CHANEL freshest scent yet. In 1979, Jacques Polge became CHANEL third perfume designer; his first feminine creation was richly opulent Coco, in 1984. Allure followed, in 1996, then in 2001, Coco Mademoiselle, which in the US (among other countries) has become even more widely worn than the iconic No. 5… screenshot-2016-12-12-19-33-102007 heralded a new era in CHANEL perfume creativity with the unveiling of Les Exclusifs, initially a collection of 10 s (though many more have since been added). Jacques Polge’s inspiration was the rich CHANEL heritage – and, above all, the ingredients themselves. ‘As a perfumer, I’m always playing with notes to come up with new and intriguing accords,’ explains M. Polge. (CHANEL, uniquely, still control their own acres of roses and jasmine in Grasse. The acclaimed collection revived three of Ernest Beaux’s masterpieces, adding a new portfolio of scents inspired by CHANEL life, loves and the places that mattered to her – from languid, exotic Coromandel (named after the priceless Oriental screens in Mademoiselle’s Rue Cambon apartment) to airy Bel Respiro, with its notes of hyacinth, green tea and aromatic grasses. (The name comes from CHANEL beige-and-black holiday home, where she holed up with her composer lover, Igor Stravinsky.)
Parfums de Marly Delina Exclusif EDP for women ,75ml
- A luxurious and elegant floral oriental for women
- Features notes of Turkish rose, vanilla, and amber
- Long-lasting scent perfect for special occasions and evening wear
- A signature perfume that exudes femininity and sophistication
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Parfums de Marly |
| Name | Delina Exclusif |
| Type | EDP |
| Volume | 75ml |
| Gender | Women |
| Scent Profile | Floral Oriental |
| Longevity | Long Lasting |
| Occasion | Special Events, Evening Wear |
| Model Number | PM0007PV |
| Weight | 0.45 kg |
Parfums de Marly Delina Exclusif EDP, for women, 75ml, PM0007PV
- A luxurious floral oriental with a soft and elegant feminine touch
- Opens with fruity top notes and blends into a warm and sensual base
- Long-lasting scent, perfect for special occasions and evenings
- Elegant bottle design reflecting timeless luxury
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Parfums de Marly |
| Name | Delina Exclusif |
| Type | EDP |
| Volume | 75ml |
| Gender | Women |
| Scent Profile | Floral Oriental |
| Longevity | Long Lasting |
| Occasion | Evening Wear, Special Events |
| Weight | 0.45 kg |
| Model Number | PM0007PV |





