Filter by price
Filter by brands
Showing 1021–1032 of 1278 results
Penhaligon’s The Ingenue Cousin Flora For Women Edp,Transparent/75m
Beyond physical health, this product can help to improve your mood, enhance your appearance and boost your self-esteem. It can also help to exhibit personal style and it is an important element of social expression.
Top Notes: citrus cocktail
Heart notes : musk
Base notes: ambroxan
This pack contains 1 perfum 75m
PENHALIGON’S The Remarkable Success Of Mr Harrod EDP 75ml
| Scents/Notes | Fresh |
| Size | 75 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Splash |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
PENHALIGON’S The Remarkable Success of Mr Harrod For Men Eau de Parfum 75ML
Penhaligon's The Remarkable Success of Mr Harrod For Men Eau de Parfum 75MLInspired by Mr Harrod himself, welcome this spicy scent into your collection.An exquisite Eau de Parfum, this Penhaligon's exudes a certain sophistication and romantic demeanor. A composite of spiced plum and patchouli is blended with a jasmine, raspberry and ambergris accord, undercut with oud, cinnamon, tobacco and cedarwood to form a quietly confident scent. notes: Spiced plum, Patchouli, Jasmine, Raspberry, Ambergris, Oud, Tobacco, Cedarwood, Cinnamon
PENHALIGON’S The Ruthless Countess Dorothea 75ml
| Base Note | The Sweet-intoxicating Musky Aroma, Which Is Given By Vanilla, White Wine And Cashmeran |
| Heart/Middle Note | Woody, Invigorating, Bitterish (nutmeg Sage, Beeswax, Mate) |
| Top Note | Fresh Spicy Chord Formed By Bergamot, Ginger, Chinese Cinnamon |
| Size | 75 ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Name | S Countess Dorothea |
PENHALIGON’S-Clandestine Clara EDP 75ml
| Scents/Notes | Woody |
| Base Note | Ambery Patchouli |
| Heart/Middle Note | Cinnamon Musk |
| Top Note | Rhum Vanilla |
| Size | 75 ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 2724574465697 |
| Model Name | Clandestine Clara |
Clandestine Clara EDP 75ml
PENHALIGON’S-Terrible Teddy EDP 75ml
| Base Note | Ambroxan, Georgywood (Molecule) Patchouli |
| Heart/Middle Note | Leather, Atlas Cedar Wood, Vetiver |
| Top Note | Pink Pepper, Olibanum, Allspice |
| Size | 75 ml |
| Department | Men |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 5056245000560 |
| Model Name | Perfume |
Terrible Teddy EDP 75ml
PENHALIGON’S-The Blazing Mister Sam EDP 75ml
| Scents/Notes | Oriental |
| Base Note | Cumin, Saffron, Black Pepper, Vanilla, Patchouli, Cedar And Tobacco |
| Heart/Middle Note | Woody Floral Harmonies |
| Top Note | Cardamom And Cinnamon |
| Size | 75 ml |
| Department | Men |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Name | The Blazing Mister Sam |
The Blazing Mister Sam EDP 75ml
Penhaligon’s Portraits Lord George Edp 75ml
<p>This Penhaligon’s Lord George Eau de Parfum is a traditional essence with top notes of brandy and closes with a base note of tonka beans. It features a glass bottle with a gold-tone stag head.</p>
<p>About PenhaligonsPenhaligon’s is an iconic British house renowned for its exceptional scents and royal clientele. Founded in London 1868, William Henry Penhaligon was Queen Victoria’s royal perfumer and barber. Today, the traditional brand is synonymous with extraordinary s that are treasured as modern heirlooms, featuring the original bottle design of the Victorian Era fused with captivating notes. Each Penhaligon’s perfume is brimmed with character, sophistication and personality, showcasing innovative scents that carry a story behind them. Holding two Royal Warrants, revel in the legacy of the house’s exquisite and timeless scents. Penhaligon’s UAE product range includes the celebrated Portrait’s Collection, featuring bespoke narrative-based s centered around British aristocracy. Our range also includes the beloved Halfeti and Empressa s and hair mists, in addition to luxurious gift sets to delight any recipient. Shop the range of Penhaligon&rsquo;s s here.</p>
<p>Ingredients&nbsp;</p>
<p> Notes<br />Top Notes:<br />Brandy<br />Heart Notes:<br />Shaving Soap<br />Middle Notes:<br />Tonk</p>
PENHALIGONS HALFETI Eau De Parfum100 ml
| Brand | Penhaligon's |
| Item form | Bottle |
| Item volume | 1E+2 Milliliters |
| Scent | Grapefruit, bergamot, green notes, armoise, lavender, cardamom, cumin, nutmeg, saffron, violet, cinnamon, rose, jasmine, cypress, muguet, leather, oud, amber, resins, cedarwood, patchouli heart, tonka, vanilla, sandalwood, and muskGrapefruit, bergamot, green notes, armoise, lavender, cardamom, cumin, nutmeg, saffron, violet, cinnamon, rose, jasmine, cypress, muguet, leather, oud, amber, resins, cedar |
| Special features | Multi Smell |
- The halfeti is inspired by imported spices, exotic florals, precious fabrics and soft leathers from turkey.
- Exceedingly rare and gorgeous black roses thrive along the edges of the euphrates river in the turkish village for which it is named.
- The mysterious, dark roses are such an intense shade of crimson they appear black.
- Brand: Penhaligon's
Penhaligons Legacy of Petra edp 100 ml
AA spicy-sweet scent swept away by desert winds. Myrrh longs for a city where warmth is no façade.
Bracing desert winds riddle of bergamot and balsam. Dusk greets a convoy of fragrant woody amber – and just in time for tea. Warm myrrh makes tarrying tempting. But is it all a façade? Surely not.
Penhaligons Luna Tester EDT 100ml For Women
<p>As ephemeral as all of Time. Mystical meets reality in Luna Eau de Toilette and Contemporary hits Greek Mythology. Sparkling first with Bergamot oil and lemon primofiore, it soon finds a dream-like calm, with jasmine, juniper and soft rose accords. A harmony complete when musks and ambergris enchant Endymion&rsquo;s endless beauty sleep</p><p><strong>Top notes:</strong> Bergamot Oil, Lemon Primofiore Oil, Orange Bigarade Oil</p><p><strong>Heart notes:</strong> Rose Accord, Jasmine Petal Accord, Juniper Berry Oil</p><p><strong>Base notes:</strong> Fir Balsam, Amber Gris, Musks</p>
Penhaligons The Impudent Cousin Matthew EDP 75ml For Men
<p>The Impudent Cousin Matthew by Penhaligon’s is a Citrus Aromatic scent for men. This is another aroma. The Impudent Cousin Matthew was dispatched in 2019. Top note is Mandarin Orange; center note is Petitgrain; base note is Patchouli.</p>
<p><strong>Top Note:</strong>&nbsp;Mandarine Orange</p>
<p><strong>Heart Note:&nbsp;</strong>Petitgrain</p>
<p><strong>Base Note:</strong>&nbsp;patchouli</p>





