Filter by price
Filter by brands
Showing 1033–1044 of 1536 results
MAISON FRANCIS KURKDJIAN-Oud Silk Mood EDP 70ml
| Size | 70 ml |
| Department | Unisex |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | FK10027 |
Oud Silk Mood EDP 70ml
Manifesto by Yves Saint Laurent for Women – Eau de Parfum, 90ml/Purple
About this item
|
Manifesto by Yves Saint Laurent for Women – Eau de Parfum, 90ml/Purple
Manifesto by Yves Saint Laurent is a warm, sexy, and irresistible scent. This Eau de Parfum comes enclosed in a captivating 90ml bottle that looks as elegant as the scent it holds inside. The base of this perfume is infused with the notes of cedar, sandalwood, vanilla, and tonka bean.
|
Marley Perseus men perfume 125 ml
- Immerse yourself in the captivating essence of this latest creation.
- The bright and sparkling freshness of the pink grapefruit blends with its long-lasting rolling aroma, taking you on a refreshing journey.
- Celebrating the Citrus glow, Perseus evokes the early morning at the Chateau du Marly, when the first rays of the sun awaken the palace, warm its gardens and make its fountains sparkle.
- And his secret lies in the new combination of very classic men's perfume notes – in particular the brightness of grapefruit, which immediately contrasts with the elegant Woody side.
MEMO PARIS Irish Leather Eau de Parfum 75ml
Irish Leather Perfume by Memo, Irish Leather is a unisex scent that captures a Celtic essence, released in 2013 . This invokes wild, green scents along with the more animalic and musky tones. Herbaceous and sweet touches add to the landscape of the perfume. Juniper berries are a powerful, tart note that is prominent in this , evoking a gin cocktail. Amber and leather bring a resinous musk that is edgy and settles to a unique aroma affected by the wearer. The mate tea is herbaceous and savory. Tonka bean is a South American ingredient that evokes deep, flavorful notes of bitter coffee and chocolate, along with vanilla and spices like cloves. It creates a hint of the gourmand in this otherwise outdoorsy .
HIGHLIGHTS
Notes:
- Top Notes: Clary Sage, Juniper, Pink Pepper
- Middle Notes: Mate, Orris
- Base Notes: Amber, Birch, Leather, Tonka
Memo Paris Irish Leather EDP 75ML For Unisex
Launch year: 2013. Design house: Memo Paris. Scent name: Irish Leather. Category: Perfume. SubType: EDP Spray. Size: 2.5 oz. Barcode: 3700458602982. Inspired by the African continent, this unveils warm spicy notes of cardamom and saffron over a floral touch of geranium, which mingle with a leather accord to give life to an exceptional wild leather. Memo Paris Irish Leather EDP Spray 2.5 oz s 3700458602982.
MERCEDES BENZ LE PARFUM (M) EDP 120ML TESTER
| Brand | Mercedes-Benz |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 120 Milliliters |
| Scent | freash |
| Special features | Travel Size |
- Mercedes Benz Le Parfum Perfume For Men EDP Spray 4.0oz 120ml In Leather Case
Miracle by Lancome for Women – Eau de Parfum, 100ml
| Brand | Lancôme |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Jasmine, Musk, Floral, Wood |
| Special features | Travel Size |
This Lancôme perfume is a delightful with a blend of litchi, freesia, magnolia, ginger, mandarin orange, pepper, jasmine, amber, and musk. It is recommended for daily wear and comes in a 100ml Eau De Parfum size, perfect for on-the-go use.
- Top Notes: Litchi, Freesia
- Middle Notes: Magnolia, Ginger, Mandarin Orange, Pepper, Jasmine
- Base Notes: Amber, Musk, Jasmine
- Recommended for Daily Wear
- Launched in 2000
Miracle by Lancome for Women – Eau de Parfum, 100ml
| Brand | Lancôme |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Jasmine , Musk , Floral, Wood |
| Special features | Travel Size |
About this item
- Top Notes are Litchi, Freesia
- Middle Notes are Magnolia, Ginger, Mandarin Orange, Pepper, Jasmine
- Base Notes are Amber, Musk, Jasmine
- Recommended for Daily Wear
- Launched in 2000
- Eau De Parfum
- Size 100 ML
Miss Dior Absolutely Blooming EDP 30ml
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | White Musk |
| Heart/Middle Note | May Rose, Peony |
| Top Note | Raspberry, Black Currant, Pomegranate, Pink Pepper |
| Size | 30 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Splash |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 3348901300063 |
| Model Name | Absolutely Blooming |
- Miss Dior Absolutely Blooming was launched in 2016
- Nose behind this is Francois Demachy
Dior SE, commonly known as Dior, is a French luxury fashion house controlled and chaired by French businessman Bernard Arnault, who also heads LVMH, the world's largest luxury group. Dior itself holds 42.36% shares of and 59.01% voting rights within LVMH. The company was founded in 1946 by French fashion designer Dior, who was originally from Normandy. This brand just sells shoes and clothing and can only be bought in Dior stores. haute-couture under the Dior Couture division. Pietro Beccari has been the CEO of Dior Couture since 2018. The Dior label remains largely for women's offerings, although the company also operates the Dior Men division for menswear and the baby Dior label for children's wear. Products are sold throughout its portfolio of retail stores worldwide, as well as through its online store.
MISS DIOR BLOOMING BOUQUET
| Feature | Description |
|---|---|
| Brand | Dior |
| Name | Miss Dior Blooming Bouquet |
| Type | Eau de Toilette (EDT) |
| Sizes | 100 ml |
| Scent Profile | Clean, fruity–white floral with a soft, powdery-musk base |
| Longevity | Moderate: ~4–6 h average; may fade to skin scent sooner |
| Projection | Soft–moderate, intimate trail; not overpowering |
| Occasion | Spring/summer daytime, office, casual outings |
Miss Dior Blooming Bouquet EDT 50ml
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | White Musk |
| Heart/Middle Note | Pink Peony, Damsak Rose, Apricot, Peach |
| Top Note | Sicilian Mandarin |
| Size | 50 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Atomizer |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
| Model Number | 3348900871984 |
- Miss Dior Blooming Bouquet by Dior is a floral for women
- The was launched in 2014
- The nose behind this is Francois Demachy
- Provides extraordinary elegance of softness
- Delivers a smooth yet captivating with long-lasting appeal
Fashion designer Christian Dior was born in France and rose to prominence in the fashion world with the creation of the "New Look"—voluminous dresses that emphasized a woman's curvy feminine shape. Dior's fashion background included working for or alongside other well-known fashion (and perfume) legends of the mid-twentieth century. He entered the fashion business working for Robert Piguet, and later worked at Lucien Lelong with another up-and-coming designer, Pierre Balmain. Dior introduced the "New Look" in 1947. It represented a radical departure from the simple, fabric-conserving styles of World War II and was hugely influential in women's fashion, as well as helping to re-establish Paris as a fashion capital of the world. The house of Dior issued perfumes to match its new fashions, launching company Parfums Dior and its first in 1947: Miss Dior, named for the designer's sister Catherine. Christian Dior passed away in 1957, but the fashion and perfume houses that bear his name live on. The Dior brand name is known worldwide for its haute couture collections, luxurious ready-to-wear fashions, cosmetics and s. Today, Christian Dior is also the main holding company of multi-national luxury goods conglomerate LVMH. Designer Dior has 250 perfumes in our base. Dior is an old perfume house. The earliest edition was created in 1947 and the newest is from 2021.





