Filter by price
Filter by brands
Showing 1069–1080 of 1536 results
Narciso Rodriguez Ambree EDP 90ml
-
Eau de Parfum with a sophisticated floral and musky
-
Combines rose, peach, and musk for a soft yet captivating scent
-
Long-lasting aroma perfect for daily wear and special occasions
-
Comes in a 100ml spray bottle
-
Ideal gift for women
Technical Details Table:
| Feature | Specification |
|---|---|
| Brand | Narciso Rodriguez |
| Model | For Women |
| Type | Eau de Parfum |
| Gender | Women |
| Volume | 100ml |
| Notes | Rose, Peach, Musk |
| Longevity | Long-Lasting |
| Ideal Use | Daily, Evening, Special Occasions |
Narciso Rodriguez Eau de Parfum for Women, 100ml
| Brand | Narciso Rodriguez |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Floral |
| Special features | Long Lasting |
Launched by the designer house of Narciso Rodriguez, Musc Noir reinterprets its codes, building on the iconic sillage’s darkest and most intense facets. This truly feminine keeps you fresh all day and is recommended for daytime wear.
- Iconic sillage with dark and intense facets
- Feminine
- All-day freshness
- Recommended for daytime wear
Narciso Rodriguez EDP 100ml
| Size | 100 – 119 ml |
| Scents/Notes | Musk |
| Base Note | Patchouli, Sandalwood |
| Heart/Middle Note | Musk, Amber |
| Top Note | Rose, Peach |
| Size | 100 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Atomizer |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 149041 |
- Top notes are Rose and Peach
- Middle notes are Musk and Amber
- Base notes are Patchouli and Sandalwood
About the product:
Narciso Rodriguez draws his inspiration from women, for women. His creations are designed to celebrate their beauty. He has a unique, timeless style that combines the rules of American ready-to-wear fashion, the traditions of European Haute-Couture and the allureity of his Latin heritage. This sensual and luminous has a modern heart of musk and is enhanced by radiant notes of rose petals, iris, and hints of amber. The result is a pure of soft florals and powdered musk.
About the brand:
Narciso Rodriguez III is an American fashion designer of Cuban ancestry. Early work included freelancing for various companies in New York, and a brief stint at Anne Klein (under its then-director Donna Karan) as well as Calvin Klein. Narciso Rodriguez launched his first , For Her, in conjunction with Shiseido's Beaute Prestige International Brand in 2003.
Ingredients:
Alcohol, , Water, Benzyl Salicylate, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Linalool, Butyl Phenylmethylpropional, Limonene, Citronellol, Benzyl Alcohol, Hexyl Cinnamal, Bht, Geraniol, Cinnamyl Alcohol, Benzyl Benzoate, Hydroxycitronellal, Farnesol, Isoeugenol.
How to use:
1. is intensified by the warmth of your own body. Apply in the creases of your knees and elbows for a longer-lasting, stronger scent.
2. After applying, avoid rubbing or dabbing skin. This breaks down the , causing it to wear off more quickly.
3. If you prefer placing on your wrists, be sure to reapply after frequent hand-washing, as this tends to rinse off the scent.
4. Replace after 12 months. Expired perfumes more than a year old lose the integrity of the original scent.
Narciso Rodriguez EDP 100ml
| Scents/Notes | Musk |
| Base Note | Patchouli, Sandalwood |
| Heart/Middle Note | Musk, Amber |
| Top Note | Rose, Peach |
| Size | 100 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 2724271253863 |
- Floral woody musk for women and was launched in 2006
- Eau de Parfum was created by Christine Nagel and Francis Kurkdjian
Narciso Rodriguez was raised in Newark, New Jersey. he received his formal education at Parson's School of Design in New York. Following freelance work in New York's garment industry, he joined Anne Klein under Donna Karan. later, he moved to Calvin Klein where he worked on the women's collection. in collaboration with Beauté Prestige International, Rodriguez created his first , for her, in 2003, which received the British FiFi Award for Best New that year and the of the Year/Women’s Noveau Niche award in 2004. Narciso Rodriguez’s men’s , for him, was launched in 2007 and received the 2008 Grand Prix du Parfum Award for Best Masculine and Best Design. essence, Rodriguez’s third was launched in 2009. Rodriguez was the recipient of the FiFi Award for Most Iconic of the Past Decade in 2012 for his for her. in little more than a decade, the for her collection, essence and for him collection became innovative classics and modern icons in the industry. in 2014, the designer launched his new , NARCISO, which, in one year, is on its way to becoming another iconic classic in the industry. / Ingredients: Alcohol. Parfum (). Aqua (Water). Benzyl Salicylate, Butyl Methoxydlbenzoyl-methane. Finalool. Bubiphenyl Methyl-propional. Ilmonene. Citronellol. Benzyl Alcohol. Hexyl Cinnamal. Bbt. Geramol. Cinnamyl Alcohol Benzyl Benzoate Hydroxycitronellal. Farnesol. Ieoeugenol. / Spray the perfume on pulse points.
Narciso Rodriguez EDP 100ml
Narciso Rodriguez draws his inspiration from women, for women. His creations are designed to celebrate their beauty. He has a unique, timeless style that combines the rules of American ready-to-wear fashion, the traditions of European Haute-Couture and the allureity of his Latin heritage. This sensual and luminous has a modern heart of musk and is enhanced by radiant notes of rose petals, iris, and hints of amber. The result is a pure of soft florals and powdered musk.
Narciso Rodriguez EDP 150ml
| Size | 70 – 99 ml |
| Scents/Notes | Woody |
| Colour Name | Pink/Clear |
| Base Note | Coumarin, Cedar, Vetiver, Patchouli |
| Heart/Middle Note | Powdery Musk |
| Top Note | Jasmine, Bulgarian Rose, Orange Blossom |
| Size | 90 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 3423478840652 |
| Model Name | Narciso |
- Narciso Poudree was launched in 2016
- Nose behind this is Aurelien Guichard
Narciso Rodriguez is an American fashion designer of Cuban ancestry. Born in new jersey, Rodriguez studied fashion at the famous Parsons School Of Design. Early work included freelancing for various companies in New York and a brief stint at Anne Klein (under its then-director Donna Karan) as well as Calvin Klein. 1995 was a breakout year for Rodriguez. He served simultaneously as design director at TSE in New York, and design director of Cerruti in Paris, where he designed the famous wedding gown for his friend, the late Carolyn basseted, for her wedding to the late John Kennedy, Jr. This success led to the formation of the Narciso Rodriguez label, which introduced its first collection in 1997. Rodriguez won the best new designer awards from Vogue/VH1 and the council of fashion designers in America.
Narciso Rodriguez EDP 50ml
| Size | 50 – 69 ml |
| Scents/Notes | Spicy |
| Colour Name | Pink |
| Base Note | Vetiver, Amber, Vanilla |
| Heart/Middle Note | Orange Blossom, Osmanthus |
| Top Note | Rose, Peach, Musk |
| Size | 50 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 3423470890136 |
- with endless possibilities, captivating the daring
- Silage with gentle and balmy warmth, with soft enveloping accents
- Offers an expression of luxury-capturing the brand's refinement and elegance
- Holds a top-notch place in the list of all time favorite perfumes
- Classic which is widely adored for its captivating aroma and poignant effect
Narciso rodriguez parfums, a designer brand of shiseido division, available in approximately 100 countries and regions around the world. This is grace beyond elegance. With narciso rodriguez, a new expression of “the eternal feminine” emerges: an attitude that is both classic and modern, a subtle combination of sensuality and effortless delicacy.
Narciso Rodriguez EDP 50ml
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | Patchouli, Sandalwood |
| Heart/Middle Note | Amber, Musk |
| Top Note | Peach, Rose |
| Size | 50 ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Dispenser Type | Splash |
Narciso Rodriguez Edp by Narciso Rodriguez For Women 50ml Edp Original Packed Pc
| Brand | Narciso Rodriguez |
| Age range (description) | Adult |
| Unit count | 50 millilitre |
About this item
- manufacturer: Narciso Rodriguez
- Item Trademark: NARCISO RODRIGUEZ
- Item Category: Personal
- Narciso Rodriguez Edp By Narciso Rodriguez For Women 50Ml Original Packed Pc
Narciso Rodriguez EDT 100ml
| Scents/Notes | Oriental |
| Base Note | Cedar, Vanilla, Cashmeran |
| Heart/Middle Note | Musk, Amber |
| Top Note | White Flowers, Frangipani, Ylang-Ylang |
| Size | 90 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Splash |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 3423473053958 |
| Model Name | Ambree |
- Amber floral for women and was launched in 2020
- Nose behind this is Aurelien Guichard
Narciso Rodriguez is an American fashion designer of Cuban ancestry. Born in new jersey, Rodriguez studied at fashion at the famous parsons school of design. Early work included freelancing for various companies in New York, and a brief stint at Anne Klein (under its then-director donna Karan) as well as Calvin Klein. 1995 was a breakout year for Rodriguez. He served simultaneously as design director at tse in New York, and design director of Cerruti in Paris, where he designed the famous wedding gown for his friend, the late Carolyn basseted, for her wedding to the late john Kennedy, jr. This success led to the formation of the Narciso Rodriguez label, which introduced its first collection in 1997. Rodriguez won the best new designer awards from vogue/vh1 and the council of fashion designers in America. / Spray the perfume on pulse points.
Narciso Rodriguez Fleur Musc EDP 100ML For Women
A rare weave of pink florals with hints of rose, peach pulp, soft amber, and wood offers a sensual, intoxicating aroma that embodies true elegance and timeless luxury. Design house: Narciso Rodriguez. Scent name: Narciso Fleur Musc. Gender: Ladies. Category: Perfume. Type: . SubType: EDP Spray. Size: 1.6 oz.. Barcode: 3423478818750. Narciso Fleur Musc / Narciso Rodriguez EDP Spray 1.6 oz (50 ml) (w).
Narciso Rodriguez Fleur Musc Florale EDT for Women, 100 ml
- A delicate and elegant that celebrates feminine grace
- Blends floral, musk, and woody notes for a timeless and refined scent
- Perfect for daily wear, offering a soft and captivating trail
- Crafted by Narciso Rodriguez to reflect modern sophistication
- Comes in a 100 ml bottle designed with minimalist elegance
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Narciso Rodriguez |
| Type | EDT |
| Volume | 100 ml |
| Gender | Women |
| Notes | Rose, Peony, Musk, Amber, Patchouli |
| Longevity | Long-lasting |
| Item Weight | 400 g |





