Filter by price
Filter by brands
Showing 1081–1092 of 1536 results
Narciso Rodriguez Fleur Musc Her EDP 100ml For Women
<p>Fleur Musc for Women by Narciso Rodriguez was delivered in 2017. What does Fleur Musc smell like? Well it is a smell featured by a bunch of fragrant woody, musky and aromatic tones that will bring a sexy, warm and elevating perfumed sensation. Looking at it closer once applied you will see a waiting nature of milder d fine, balsamic and rose clues that conceal a quintessence of sentimental, encouraging and common emotions.</p>
<p><strong>Top Note:</strong> Floral,woody</p>
<p><strong>Heart Note:</strong>&nbsp;amber,spice</p>
<p><strong>Base Note:</strong> musk,woody</p>
Narciso Rodriguez For Her Eau De Toilette Spray – 100ml/3.4oz, 39410
Narciso Rodriguez for her is an exquisite that is perfect for daily use. The aroma of this Narciso Rodriguez perfume lingers in the air for long. Surround yourself with an air of tenderness, sensuality, and luxury with the Narciso Rodriguez. This perfume gives a warm, feminine scent that makes it suitable for special occasions or whenever you want to make an impression on people around you. This perfume is perfect for women who are not afraid to fully express their desires and feelings. It features a blend of osmanthus, African orange flower, bergamot musk, amber, vetiver, vanilla, and patchouli. The classic perfume seduces with purity, grace, and subtlety. It comes enclosed in a 100ml bottle and comes in Eau de Toilette concentration. Narciso Rodriguez perfume TOP NOTES The osmanthus present in the top notes of this Narciso Rodriguez perfume gives off a soft and sensuous aroma that attracts the attention of those around you. The fresh and sweetish clean note of the African Orange flower has a refreshing effect on the senses. The bitter and sour, citrusy notes of bergamot makes you feel pleasant and happy. Narciso Rodriguez perfume MIDDLE NOTES The heart of this Narciso Rodriguez for her is comprised of the warm notes of musk and amber. These notes blend to produce a pleasing aroma that gives impeccable charm to your personality and makes you highly attractive. Narciso Rodriguez perfume BASE NOTES The base of this Narciso Rodriguez perfume is comprised of the notes of vetiver, vanilla, and patchouli. The patchouli adds depth to this perfume with its sweet and dark, earthy notes. The vetiver imparts an inky, bitter smelling aroma to the perfume, while the vanilla makes the air around you cozy and comfortable.
Narciso Rodriguez For Her EDT 100ml
Narciso Rodriguez is an American fashion designer of Cuban ancestry. Born in new jersey, Rodriguez studied fashion at the famous Parsons School Of Design. Early work included freelancing for various companies in New York and a brief stint at Anne Klein (under its then-director Donna Karan) as well as Calvin Klein. 1995 was a breakout year for Rodriguez. He served simultaneously as design director at TSE in New York, and design director of Cerruti in Paris, where he designed the famous wedding gown for his friend, the late Carolyn basseted, for her wedding to the late John Kennedy, Jr. This success led to the formation of the Narciso Rodriguez label, which introduced its first collection in 1997. Rodriguez won the best new designer awards from Vogue/VH1 and the council of fashion designers in America.
Narciso Rodriguez For Her Pure Musc 100ml EDP Tester
| Brand | Narciso Rodriguez |
| Item form | Spray |
| Item volume | 3.4 Fluid Ounces |
| Scent | Jasmine |
| Special features | Musk |
A that is purely addictive. Introducing for her Pure Musc eau de parfum by Narciso Rodriguez. Inspired by the for her, for her PURE MUSC eau de parfum pays homage to the iconic line’s signature musc. The result is intoxicating. Top Notes: Jasmine, Orange Blossom Middle Notes: Heart Of Musc Bottom Notes: Cashmeran, Amber, Patchouli Olfactory Family: Musky Chypre
The Narciso Rodriguez Eau de parfum is infused with the top notes of musk that offer a woody scent and calms your mind within a second. It ensures that people remember you even after you leave.
The Narciso Rodriguez Pure Musc EDP has the middle notes of flowers that offer a rejuvenating . It captivates the attention of those around you as people just look at you in admiration.
This Narciso Rodriguez Eau de parfum contains the base notes of cashmeran that offer a warm . This scent goes deep into the mind of the people so that everyone remembers and feels your presence in the vicinity.
- A that is purely addictive
- Introducing for her pure musc eau de parfum by Narciso Rodriguez
- Top notes: jasmine, orange blossom
Narciso Rodriguez Musc Noir EDP, for women, 100ml
- Elegant musky floral with a deep and sensual touch
- Ideal for evening wear and special occasions
- Long-lasting scent with sophisticated and feminine notes
- Perfect choice for lovers of luxurious and captivating perfumes
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Narciso Rodriguez |
| Name | Musc Noir |
| Type | EDP |
| Volume | 100ml |
| Gender | Women |
| Scent Profile | Musky Floral |
| Longevity | Long Lasting |
| Occasion | Evening Wear, Special Events |
| Weight | 0.45 kg |
narciso rodriguez Musc Noir Tester For Her EDP 100ml
| Scents/Notes | Oriental |
| Base Note | Cedarwood, Tobacco, Patchouli, Vetiver, Musk, Vanilla, Amber |
| Heart/Middle Note | Bulgarian Rose, Carnal Rose, Fruity Notes |
| Top Note | Saffron |
| Size | 50 ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | XVSOS.024.WRD.50 |
| Model Name | Wardasina |
Wardasina EDP 50ml
Narciso Rodriguez Narciso Ambree EDP 90ML For Women
- Elegant feminine with warm amber notes
- Soft floral heart balanced with musk and sweetness
- Long-lasting scent suitable for day and evening
- Leaves a smooth, sensual and refined trail
- Perfect for women who love modern luxurious perfumes
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Narciso Rodriguez |
| Narciso Ambree | |
| Type | EDP |
| Suitable For | Women |
| Size | 90ml |
| Tester | Yes |
| Family | Amber Floral |
| Main Notes | Amber, Musk, Floral Notes |
| Longevity | Long-lasting |
Narciso Rodriguez Narciso Ambree EDP for Women, 90ml Tester
| Brand | Narciso Rodriguez |
| Item volume | 90 Milliliters |
| Scent | Floral & Fruity |
| Item weight | 0.82 Pounds |
| Unit count | 90.0 millilitre |
About this item
- The composition is composed of white gardenia and rose above
- the warm heart of musk. T
- he base includes woody accords of vetiver and two types of cedar: black and white.
Narciso rodriguez Narciso EDP 90ml
- A powdery floral with elegant sensuality
- Features notes of jasmine, Bulgarian rose, musk, and vetiver
- Delicate yet long-lasting Eau de Parfum
- Perfect for daytime and evening wear
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Narciso Rodriguez |
| Name | Narciso Poudrée |
| Type | EDP |
| Volume | 90ml |
| Gender | Women |
| Scent Profile | Powdery Floral |
| Longevity | Long Lasting |
| Occasion | Day & Night Wear |
| Weight | 0.35 kg |
Narciso Rodriguez Narciso Poudrée EDP, for Women, 90ml
An oriental floral for modern women. Fresh, sweet, tropical, warm, complex & enticing. Suitable for spring or summer wear. Launch year: 2020. Top notes: Frangipani, Ylang ylang. Heart notes: Amber, Cedarwood. Base notes: Vanilla, Musk, Cashmeran. Design house: Narciso Rodriguez. Scent name: Narciso Ambree. Gender: Ladies. Category: Perfume. SubType: EDP Spray. Size: 3 oz. Barcode: 3423473053958. Narciso Rodriguez – Narciso Ambree Eau De Parfum Spray 90ml/3oz.
Narciso Rodriguez Narciso Poudrée EDP, for Women, 90ml
- A powdery floral with elegant sensuality
- Features notes of jasmine, Bulgarian rose, musk, and vetiver
- Delicate yet long-lasting Eau de Parfum
- Perfect for daytime and evening wear
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Narciso Rodriguez |
| Name | Narciso Poudrée |
| Type | EDP |
| Volume | 90ml |
| Gender | Women |
| Scent Profile | Powdery Floral |
| Longevity | Long Lasting |
| Occasion | Day & Night Wear |
| Weight | 0.35 kg |
Narciso Rodriguez Narciso Rouge for Women Eau De Toilette 90ML TESTER
| Scents/Notes | Vanilla |
| Base Note | Tonka Bean, Vanilla, White Cedar Extract, Cedar, Sandalwood, Vetiver |
| Heart/Middle Note | Musk, Tuberose, Orange Blossom |
| Top Note | Iris, Bulgarian Rose |
| Size | 90 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 2724636758408 |
| Model Name | Rouge |
- Floral woody musk for women and was launched in 2018
- Rouge was created by Nadege le Garlantezec and Sonia Constant
Narciso rodriguez was raised in newark, new jersey. He received his formal education at parson's school of design in new york. Following freelance work in new york's garment industry, he joined anne klein under donna karan. Later, he moved to calvin klein where he worked on the women's collection. In collaboration with beauté prestige international, rodriguez created his first , for her, in 2003, which received the british fifi award for best new that year and the of the year/women’s noveau niche award in 2004. Narciso rodriguez’s men’s , for him, was launched in 2007 and received the 2008 grand prix du parfum award for best masculine and best design. Essence, rodriguez’s third was launched in 2009. Rodriguez was the recipient of the fifi award for most iconic of the past decade in 2012 for his . In little more than a decade, for her collection, essence and his collection became innovative classics and modern icons in the industry. In 2014, the designer launched his new , narciso, which, in one year, is on its way to becoming another iconic classic in the industry. / Spray the perfume on pulse points.





