Filter by price
Filter by brands
Showing 1117–1128 of 1278 results
Tom Ford Lost Cherry Eau De Parfum, 100Ml
| Brand Name | Tom Ford |
| Item Form | Spray |
| Item Volume | 100Ml |
| Scent | Fresh, Sandalwood, Jasmine, Rose, Cedar |
| Concentration | Eau de Parfum |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Eau de Parfum |
| Material Features | Hypoallergenic |
This Tom Ford Eau de Parfum comes in a 100ml spray bottle. The scent combines fresh notes with Sandalwood, Jasmine, Rose, and Cedar, creating a unique experience. The concentration is Eau de Parfum, suitable for adults. The hypoallergenic features make it gentle on the skin.
- Top Notes: Cherry, Liquor and Almond
- Middle Notes: Cherry, Turkish Rose, Jasmine and Plum
- Base Notes: Tonka Bean, Sandalwood, Vetiver, Cedar, Cloves, Cinnamon, Patchouli and Vanilla
- It makes you feel fresh and clean
TOM FORD LOST CHERRY EDP 100ml
- manufacturer: Tom Ford
- Item Trademark: TOM FORD
- Item Weight: kilograms, pounds, 0.220462262, 0.1
- Item Category: Personal
Tom Ford Neroli Portofino By Tom Ford – Perfume for Men, 50ml – EDP Spray
| Brand | Tom Ford |
| Item form | Spray |
| Item volume | 50 Milliliters |
| Scent | Fresh & Zesty |
| Special features | Travel Size |
TOM FORD NEROLI PORTOFINO by Tom Ford for Men is an EAU DE PARFUM SPRAY with a volume of 1.7 oz. It features a blend of Floral Notes, Neroli, Amber, and Citrus, creating a refreshing and zesty scent perfect for everyday wear.
- Manufacturer: TOM FORD NEROLI PORTOFINO
- Item Trademark: TOM FORD
- Item Category: Personal
- Perfect for men
- Ideal for everyday wear
- Great for travel due to its size
TOM FORD Neroli Portofino EDP 50ml
| Scents/Notes | Citrus |
| Base Note | Amber, Ambrette, Angelica |
| Heart/Middle Note | African Orange Flower, Jasmine, Neroli, Pitosporum |
| Top Note | Bergamot, Mandarin Orange, Lemon, Lavender, Myrtle Rosemary, Bitter Orange |
| Size | 50 ml |
| Department | Unisex |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
Neroli Portofino conjures cool breezes, sparkling water, and lush foliage through crisp citrus oils, floral notes, and amber undertones. Splashy yet substantive, this perfume is a vibrant reinvention of a classic eau de cologne. It‘s TOM FORD‘s homage to the Italian Riviera.
Tom Ford Noir – perfume for men – Eau de Parfum, 100ml
| Brand | Tom Ford |
| Item Form | Liquid |
| Item Volume | 100 Milliliters |
| Scent | Floral |
| Special Features | Multi Smell |
Tom Ford Noir features top notes of Italian bergamot, verbena, caraway, pink pepper, and violet flower, complemented by base notes of Opoponax, amber, vetiver, civet, vanilla, and Indonesian patchouli. This belongs to the Aromatic Spicy family and comes in a 100ml bottle.
- Family: Aromatic Spicy
TOM FORD Noir Anthracite EDP 50ml
| Scents/Notes | Woody |
| Base Note | Indonesian Patchouli Leaf, Amber, Vanilla, Civet, Leather, Opoponax, Benzoin, Vetiver, Styrax |
| Heart/Middle Note | Spices, Galbanum, Jasmine |
| Top Note | Bergamot, Sichuan Pepper, Ginger |
| Size | 50 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 7753471010506 |
| Model Name | Noir |
- Noir Anthracite was launched in 2017
- Nose behind this is Honorine Blanc
Thomas carlyle ford (born august 27, 1961) is an american fashion designer and filmmaker. He launched his eponymous luxury brand in 2006, having previously served as the creative director at gucci and yves saint laurent. Ford wrote and directed the academy award–nominated films a single man (2009) and nocturnal animals (2016). He currently serves as the chairman of the board of the council of fashion designers of america. At age 16, he enrolled at bard college at simon's rock, but quickly dropped out. He moved to new york city to study art history at new york university (nyu). There he met ian falconer, who took him to studio 54 for the first time. Ford dropped out after a year, focusing on acting in television commercials. Ford began studying interior architecture at the new school's art and design college, parsons the new school for design in new york city. He kept visiting studio 54, where he realized he was gay. The club's disco-era glamor would be a major influence on his later designs. Before his last year at new school, ford spent a year and a half in paris, where he worked as an intern in chloe's press office, inspiring his interest in fashion. He spent his final year at the new school studying fashion, but graduated with a degree in architecture. How to use suggest hold 15cm away from your underarm and spray. Spray on pulse points around the body, neck, torso, biceps to increase the intensity of the .
Tom Ford Noir Extreme by Tom Ford – perfume for men – Eau de Parfum 100 ml Multicolor
| Brand | Tom Ford |
| Item form | spray |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Citrus, Musk , Spicy, Wood |
| Special features | Multi Smell |
- Tom Ford Noir Extreme (M) 100ml Depp Spray
- From the house of TOM FORD
- Eau de parfum
Tom Ford Noir Extreme by Tom Ford – perfume for men – Eau de Parfum 100 ml Multicolor
| Brand | Tom Ford |
| Item form | spray |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Citrus, Musk , Spicy, Wood |
| Special features | Multi Smell |
- Tom Ford Noir Extreme (M) 100ml Depp Spray
- From the house of TOM FORD
- Eau de parfum
Tom Ford Ombre Leather EDP 100 ml For Unisex
<p>Tom Ford Ombre Leather is named Leather scent to the nose. The radiation of flavors and notes for Ombre Leather spread out in a whiff of zest opening top notes including cardamom. The calfskin and white blossoms heart focus notes mix in with cowhide and jasmine while the profound golden and greenery base notes have an effect of greenery and patchouli.</p>
<p><strong>Top Note:</strong>&nbsp;spice</p>
<p><strong>Heart Note:</strong> eather</p>
<p><strong>Base Note:&nbsp;</strong>amber,moss,woody</p>
Tom Ford Ombre Leather EDP 100 ml For Unisex
| Brand | Tom Ford |
| Model Number | N/A |
| Color | Black |
| Country of Origin | United States of America (USA) |
| Department | Men |
| Size | 100 ml |
Tom Ford, originally known as Thomas Carlyle Ford, is an American fashion designer and film director. Trained as an architect, Ford transitioned into the fashion industry after working at fashion houses like Chloé and Perry Ellis. His significant contributions to Gucci’s turnaround in the 1990s elevated him to the position of Creative Director. Ford later established his eponymous brand in 2005, offering a range of fashion, accessories, eyewear, s, and cosmetics. His partnership with Estee Lauder resulted in successful s like Black Orchid and the prestigious Tom Ford Private Blend line.
- Made for those who are looking for a timepiece that can be used in every occasion
- Attractive bottle design offers an ornate visual appeal
- Represents a new intensity of the iconic era
- Stands out amongst others, a must-have piece
- Perfect gift for someone special
TOM FORD Ombre Leather EDP 100ml
| Scents/Notes | Arabian |
| Base Note | Amber, Moss, Patchouli |
| Heart/Middle Note | Jasmine Sambac, Leather |
| Top Note | Cardamom |
| Size | 100 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Atomizer |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | Ombre Leather |
| Model Name | Ombre Leather |
- Made for those who are looking for a timepiece that can be used in every ocassion
- This perfume has a attractive bottle design offers an ornate visual appeal
- This represents a new intensity of the iconic era
- A that stands out amongst others, this piece is an absolute must-have
- Makes a perfect gift for someone special
Thomas Carlyle Ford, better known today as Tom Ford, is an American fashion designer and film director. Initially trained as an architect at Parsons School of Design, Ford spent a year working abroad at an internship for fashion house Chloé and developed a feel for the fashion industry. Ford concealed his architecture background and displayed considerable personal charm in his pursuit of a job in the fashion industry. His first position was with American designer Cathy Hardwick. He accepted a position with Perry Ellis, but knew better prospects were available in Europe. Prestigious Italian fashion house Gucci was struggling at the time, and Ford accepted a position in Gucci's women's Ready-to-Wear division in 1990. Ford achieved considerable success at Gucci, eventually heading up multiple divisions before being named Creative Director in 1992. Ford's efforts were pivotal in Gucci's turn-around. The company was nearly bankrupt when Ford joined the organization, but when he left in 2004, the company's value had more than doubled. During Ford's tenure with Gucci, the company acquired Yves Saint Laurent, and Ford created provocative, controversial and highly successful ad campagins for YSL s Opium and M7. These ads were an early indicator of Ford's future direction. Tom Ford returned to the U.S. and announced the creation of his own brand in 2005. The company offers fashions, accessories and eyewear, and is known for its sexually-charged advertising. Ford also formed a partnership with Estee Lauder that same year, for the development of s and cosmetics. The first produced under this alliance, Black Orchid (2006) was an immediate success. A series of successful s for men and women have since been launched, along with a prestige line, Tom Ford Private Blend, whose first was Purple Patchouli in 2007. Ford's career took an unusual turn in 2009 when he directed his first film, "A Single Man," which was well-received by critics and filmgoers and earned a number of awards and nominations for the director and actors.
Tom Ford Ombre Leather For Unisex Eau De Parfum, 100 ml
Specifications
| Brand | Tom Ford |
| Item Model Number | Spray |
| Product Dimensions | 3.4 fluid ounces |
| Floral | |
| Special Feature | Oud |
| Age Range (Description) | Adult |
| Style | Eau de Parfum |
| Material Features | Natural |
| Number of Items | 1 |
Top Notes
The Tom Ford Ombre Eau de Parfum for men and women opens with cardamom, leaving enough space for very appealing scents. The delectable essence of these scents blasts on you when you spray it.
Middle Notes
The enriching jasmine, sambac, and leather form the heart of this Tom Ford Ombre leather perfume. The perfume maintains its for long hours so you can wear it while going out with someone special.
Base Notes
The closing notes of patchouli, amber, and moss maintain your freshness for long hours. Hours after spraying this Tom Ford Ombre unisex perfume, its fading smell still manages to entice.





