Filter by price
Filter by brands
Showing 625–636 of 836 results
Narciso Rodriguez Santal Musc For Women, Eau de Parfum Intense, 100ml Tester
- Narciso Rodriguez Santal Musc Eau de Parfum Intense for Women, 100ml Tester Edition
- A sophisticated and sensual blending creamy sandalwood with the softness of musk
- Perfect for women who appreciate elegance, depth, and timeless allure
- Long-lasting and captivating with a warm, musky-woody signature
Notes:
-
Top Notes: Rose, ylang-ylang
-
Heart Notes: Musk
-
Base Notes: Sandalwood, amber, vanilla
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Narciso Rodriguez |
| Name | Santal Musc |
| Gender | For Women |
| Type | Eau de Parfum Intense (EDP Intense) |
| Volume | 100ml |
| Edition | Tester |
| Family | Woody Musky Floral |
| Longevity | Long-lasting |
| Item Weight | 380 g (approx.) |
Narciso Rodriguez Women’s EDP Spray (100ml )
| Brand | Narciso Rodriguez |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 3.3 Fluid Ounces |
| Scent | Floral |
| Special features | Travel Size |
About this item
- Launched by the design house of Narciso Rodriguez in the year 2003
- This feminine has a blend of pink pepper, lavender, patchouli, violet, amber, and woody accord
- It is recommended for casual wear
narciso rodriguez-Pure Musc EDP 100ml
| Scents/Notes | Musk |
| Base Note | Cashmeran |
| Heart/Middle Note | Flower |
| Top Note | Musk |
| Size | 100 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 3423478515956 |
| Model Name | Pure Musc |
- Pure Musc For Her was launched in 2019
- Nose behind this is Sonia Constant
Narciso Rodriguez parfums, a designer brand of shiseido division, available in approximately 100 countries and regions around the world. This is grace beyond elegance. With narciso rodriguez, a new expression of “the eternal feminine” emerges: an attitude that is both classic and modern, a subtle combination of sensuality and effortless delicacy. The Narciso collection celebrates a woman’s powers of seduction with the utmost daring. Laurijn Bijnen, the face of Narciso, possesses a rare beauty and supreme self-assurance. she evokes the disarming nature of female duality. Narciso Rodriguez III is an American fashion designer of Cuban ancestry. Born in New Jersey, Rodriguez studied at fashion at the famous Parsons School of Design. Early work included freelancing for various companies in New York, and a brief stint at Anne Klein (under its then-director Donna Karan) as well as Calvin Klein. 1995 was a breakout year for Rodriguez. He served simultaneously as Design Director at TSE in New York, and Design Director of Cerruti in Paris, where he designed the famous wedding gown for his friend, the late Carolyn Bessette, for her wedding to the late John Kennedy, Jr. This success led to the formation of the Narciso Rodriguez label, which introduced its first collection in 1997. Rodriguez won the Best New Designer awards from Vogue/VH1 and the Council of Fashion Designers in America. In 1997, Loewe also appointed Rodriguez as Design Director for their Women's Ready to Wear Collection. Rodriguez returned to the United States for his 2001 collection, and went on to receive "Designer of the Year" awards in 2002 and 2003 from the Council of Fashion Designers of America. Rodriguez's name was in the spotlight once again when First Lady Michelle Obama wore a controversial dress from his 2009 Spring collection in her first appearance with then President-elect Barack Obama. Narciso Rodriguez launched his first , For Her, in conjunction with Shiseido's Beaute Prestige International Brand in 2003. The men's companion, For Him, was launched in 2007. Designer Narciso Rodriguez has 50 perfumes in our base. The earliest edition was created in 2003 and the newest is from 2021. Narciso Rodriguez s were made in collaboration with perfumers Alberto Morillas, Calice Becker, Sonia Constant, Christine Nagel, Francis Kurkdjian, Aurelien Guichard, Daphne Bugey, Marie Salamagne, Nadege le Garlantezec and Caroline Sabas.
Narciso Rouge by Narciso Rodriguez EDP, for Women, 90ml
- Bold and elegant floral with a touch of musk
- Perfect for evening wear and special occasions
- Long-lasting Eau de Parfum
- Comes in a luxurious 90ml bottle
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Narciso Rodriguez |
| Model | Narciso Rouge |
| Type | Eau de Parfum (EDP) |
| Gender | Women |
| Notes | Floral, Musk, Woody |
| Longevity | Long-lasting |
| Occasion | Evening, Special Events |
| Packaging | Luxurious Bottle |
| Weight | 350 g |
Narcisso Rodriguez Fleur Musc For Women 100ml – eau de Parfum
| Brand | Narciso Rodriguez |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Fruity, Floral |
| Special features | Travel Size |
| Type | Eau de Parfum |
| Family | Floral & Fruity |
| Perfume Name | Narciso Rodriguez Fleur Musc |
| Targeted Group | Women |
| Size | 100 ml |
| EAN-13 | 3423478818750 |
This Narciso Rodriguez perfume is a delightful blend of fruity and floral scents, presented in a convenient 100ml liquid form. The , known as Narciso Rodriguez Fleur Musc, is classified as Eau de Parfum and belongs to the Floral & Fruity family. Designed for women, this perfume is perfect for those who appreciate a combination of floral and fruity notes.
- Perfect travel size for on-the-go use
Nina by Nina Ricci for Women Eau de Toilette Spray 50ml
| Brand | NINA |
| Item form | Spray |
| Item volume | 50 Milliliters |
| Scent | Floral Fruity |
| Special features | Travel Size |
About this item
- fresh lemon and lime over a sweet heart of moonflower, apple and vanilla, applewood, cedarwood and musk
- Recommended for evening wear
- Eau de Toilette
- Size 50 ML
- Launched in 1987
Nina Le Parfum Nina Ricci for Women EDT 80ML
Nina Le Parfum by Nina Ricci is a Floral Fruity for women. This is a new . Nina Le Parfum was launched in 2023. Nina Le Parfum was created by Olivier Cresp, Ilias Ermenidis and Nathalie Lorson. Top notes are Red Apple, Apple, Green Apple and Italian Lemon; middle notes are Tuberose, Orange Blossom and Gardenia; base notes are Amberwood and Vanilla.
Discover the amplified intensity of the original Nina scent! Nina Le Parfum is the latest pure and vegan by Nina Ricci, encouraging you to trust your instincts.
With its captivating allure, Nina Le Parfum tempts you to take risks and hypnotizes you. Let the enticing blend of juicy apples, elegant white flowers, and warm amber wood awaken your curiosity. This fruity, woody, and floral Eau de Parfum lets you explore the limitless bounds of your imagination.
Crafted from 91% naturally derived ingredients, this pure and vegan perfume includes the signature component of the original Nina , the recycled Italian lemon. The fruits discarded from the food industry due to their size or appearance are repurposed instead of being destroyed, serving as raw materials. Every part of the lemon, from the flesh to the peel, is utilized, achieving an extra tangy, citrus scent.
“With Nina Le Parfum, we wanted to capture the temptation of forbidden fruit with a trio of natural apple extracts, which is given a body with warm amber wood. A surprising and daring Eau De Parfum to mark a new era for the iconic Nina perfumes.” –Olivier Cresp, Master Perfumer – Ilias Ermenidis, Perfumer
Nina Le Parfum, created with sublime apple extracts, opens with an explosion of fresh fruit. The recycled Italian lemon invigorates the enchanting mixture, accentuating the irresistible allure of the iconic Nina notes. An elegant bouquet of white flowers unfolds at the heart of the perfume, composed of orange blossom, gardenia, and tuberose, bestowing a profound sophistication onto the composition. The warm notes of amber wood combined with vanilla infuse a gentle sensuality for a softer result.
The iconic apple-shaped Nina perfume bottle now wears a charming, bright pink exterior, adding a fresh spin to the scent's appearance. The shiny surface is adorned with silver streaks for a visually delightful brilliance, too enticing to resist. The bottle is crowned with a vibrant pink ribbon, resulting in an utterly captivating and dazzling spectacle.
Top note: Apple trio, Lemon
Heart note: Gardenia, Orange blossom
Base note: Amberwood, Vanilla
Nina Le Parfum is available as a 30ml, 50ml and 80ml Eau de Parfum.
Nina Ricci Eau de Toilette for Women – 80ml
| Brand | Nina Ricci |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 80 Milliliters |
| Special features | Travel Size |
| Age range (description) | Adult |
About this item
- Hygienic packaging
- Refer to the packaging for information on use
- Formulated with care
- Packed with a host of goodness
Nina Ricci for Women- 80ml
| Brand | Nina Ricci |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 80 Milliliters |
| Special features | Travel Size |
| Age range (description) | Adult |
About this item
- Hygienic packaging
- Packed with a host of goodness
- Formulated with care
- It will refesh your mood
Nina Ricci L’Extase EDP for Women, 80ml + 100ml Body Lotion Set
- A sensual and elegant that celebrates feminine allure and confidence.
- Opens with sparkling notes of pink pepper and peach for a fresh, fruity start.
- The heart reveals a delicate bouquet of rose, jasmine, and raspberry for a romantic touch.
- The base blends amber, musk, and cedarwood for warmth and long-lasting depth.
- Includes a 100ml perfumed body lotion that enhances and prolongs the scent.
- Perfect as a luxurious gift set for women who appreciate sophistication and charm.
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Nina Ricci |
| Name | L’Extase |
| Type | EDP |
| Volume | 80ml + 100ml Body Lotion |
| Gender | Women |
| Included Accessories | Body Lotion |
| Top Notes | Pink Pepper, Peach |
| Heart Notes | Rose, Jasmine, Raspberry |
| Base Notes | Amber, Musk, Cedarwood |
| Family | Floral, Oriental, Warm |
| Item Weight | 750g |
Nina Ricci La Tentation For Women -Eau De Toilette, 50 ml-
| Brand | Nina Ricci |
| Item form | Spray |
| Item volume | 1.7 Fluid Ounces |
| Special features | Travel Size |
| Age range (description) | Adult |
About this item
- La Tentation de Nina is a fresh floral fruity and gourmand .
- Note : raspberry jam, with lemon drops and rose flavor.
- The composition begins with citrusy notes of bergamot and goes into the heart of raspberry, almond, lemon and Bulgarian rose absolute.
- Base notes Bourbon vanilla ,white musk and sandalwood .
Nina Ricci Luna Blossom (W) Edt 80Ml Tester
<p><strong>Luna</strong>&nbsp;by&nbsp;<strong>Nina Ricci</strong>&nbsp;is a Amber Vanilla for women.&nbsp;<strong>Luna</strong>&nbsp;was launched in 2016. Luna was created by Christophe Raynaud and Marie Salamagne. Top notes are Wild berries, Orange Blossom, Tangerine and Lime; middle notes are Caramel, Immortelle, Pear and Jasmine; base notes are Madagascar Vanilla, Licorice, Sandalwood and White Musk.</p>





