Filter by price
Filter by brands
Showing 601–612 of 836 results
Narciso Rodriguez EDP 100ml
| Scents/Notes | Musk |
| Base Note | Patchouli, Sandalwood |
| Heart/Middle Note | Musk, Amber |
| Top Note | Rose, Peach |
| Size | 100 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 2724271253863 |
- Floral woody musk for women and was launched in 2006
- Eau de Parfum was created by Christine Nagel and Francis Kurkdjian
Narciso Rodriguez was raised in Newark, New Jersey. he received his formal education at Parson's School of Design in New York. Following freelance work in New York's garment industry, he joined Anne Klein under Donna Karan. later, he moved to Calvin Klein where he worked on the women's collection. in collaboration with Beauté Prestige International, Rodriguez created his first , for her, in 2003, which received the British FiFi Award for Best New that year and the of the Year/Women’s Noveau Niche award in 2004. Narciso Rodriguez’s men’s , for him, was launched in 2007 and received the 2008 Grand Prix du Parfum Award for Best Masculine and Best Design. essence, Rodriguez’s third was launched in 2009. Rodriguez was the recipient of the FiFi Award for Most Iconic of the Past Decade in 2012 for his for her. in little more than a decade, the for her collection, essence and for him collection became innovative classics and modern icons in the industry. in 2014, the designer launched his new , NARCISO, which, in one year, is on its way to becoming another iconic classic in the industry. / Ingredients: Alcohol. Parfum (). Aqua (Water). Benzyl Salicylate, Butyl Methoxydlbenzoyl-methane. Finalool. Bubiphenyl Methyl-propional. Ilmonene. Citronellol. Benzyl Alcohol. Hexyl Cinnamal. Bbt. Geramol. Cinnamyl Alcohol Benzyl Benzoate Hydroxycitronellal. Farnesol. Ieoeugenol. / Spray the perfume on pulse points.
Narciso Rodriguez EDP 150ml
| Size | 70 – 99 ml |
| Scents/Notes | Woody |
| Colour Name | Pink/Clear |
| Base Note | Coumarin, Cedar, Vetiver, Patchouli |
| Heart/Middle Note | Powdery Musk |
| Top Note | Jasmine, Bulgarian Rose, Orange Blossom |
| Size | 90 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 3423478840652 |
| Model Name | Narciso |
- Narciso Poudree was launched in 2016
- Nose behind this is Aurelien Guichard
Narciso Rodriguez is an American fashion designer of Cuban ancestry. Born in new jersey, Rodriguez studied fashion at the famous Parsons School Of Design. Early work included freelancing for various companies in New York and a brief stint at Anne Klein (under its then-director Donna Karan) as well as Calvin Klein. 1995 was a breakout year for Rodriguez. He served simultaneously as design director at TSE in New York, and design director of Cerruti in Paris, where he designed the famous wedding gown for his friend, the late Carolyn basseted, for her wedding to the late John Kennedy, Jr. This success led to the formation of the Narciso Rodriguez label, which introduced its first collection in 1997. Rodriguez won the best new designer awards from Vogue/VH1 and the council of fashion designers in America.
Narciso Rodriguez EDP 50ml
| Size | 50 – 69 ml |
| Scents/Notes | Spicy |
| Colour Name | Pink |
| Base Note | Vetiver, Amber, Vanilla |
| Heart/Middle Note | Orange Blossom, Osmanthus |
| Top Note | Rose, Peach, Musk |
| Size | 50 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 3423470890136 |
- with endless possibilities, captivating the daring
- Silage with gentle and balmy warmth, with soft enveloping accents
- Offers an expression of luxury-capturing the brand's refinement and elegance
- Holds a top-notch place in the list of all time favorite perfumes
- Classic which is widely adored for its captivating aroma and poignant effect
Narciso rodriguez parfums, a designer brand of shiseido division, available in approximately 100 countries and regions around the world. This is grace beyond elegance. With narciso rodriguez, a new expression of “the eternal feminine” emerges: an attitude that is both classic and modern, a subtle combination of sensuality and effortless delicacy.
Narciso Rodriguez EDP 50ml
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | Patchouli, Sandalwood |
| Heart/Middle Note | Amber, Musk |
| Top Note | Peach, Rose |
| Size | 50 ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Dispenser Type | Splash |
Narciso Rodriguez Edp by Narciso Rodriguez For Women 50ml Edp Original Packed Pc
| Brand | Narciso Rodriguez |
| Age range (description) | Adult |
| Unit count | 50 millilitre |
About this item
- manufacturer: Narciso Rodriguez
- Item Trademark: NARCISO RODRIGUEZ
- Item Category: Personal
- Narciso Rodriguez Edp By Narciso Rodriguez For Women 50Ml Original Packed Pc
Narciso Rodriguez EDT 100ml
| Scents/Notes | Oriental |
| Base Note | Cedar, Vanilla, Cashmeran |
| Heart/Middle Note | Musk, Amber |
| Top Note | White Flowers, Frangipani, Ylang-Ylang |
| Size | 90 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Splash |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 3423473053958 |
| Model Name | Ambree |
- Amber floral for women and was launched in 2020
- Nose behind this is Aurelien Guichard
Narciso Rodriguez is an American fashion designer of Cuban ancestry. Born in new jersey, Rodriguez studied at fashion at the famous parsons school of design. Early work included freelancing for various companies in New York, and a brief stint at Anne Klein (under its then-director donna Karan) as well as Calvin Klein. 1995 was a breakout year for Rodriguez. He served simultaneously as design director at tse in New York, and design director of Cerruti in Paris, where he designed the famous wedding gown for his friend, the late Carolyn basseted, for her wedding to the late john Kennedy, jr. This success led to the formation of the Narciso Rodriguez label, which introduced its first collection in 1997. Rodriguez won the best new designer awards from vogue/vh1 and the council of fashion designers in America. / Spray the perfume on pulse points.
Narciso Rodriguez Fleur Musc EDP 100ML For Women
A rare weave of pink florals with hints of rose, peach pulp, soft amber, and wood offers a sensual, intoxicating aroma that embodies true elegance and timeless luxury. Design house: Narciso Rodriguez. Scent name: Narciso Fleur Musc. Gender: Ladies. Category: Perfume. Type: . SubType: EDP Spray. Size: 1.6 oz.. Barcode: 3423478818750. Narciso Fleur Musc / Narciso Rodriguez EDP Spray 1.6 oz (50 ml) (w).
Narciso Rodriguez Fleur Musc Florale EDT for Women, 100 ml
- A delicate and elegant that celebrates feminine grace
- Blends floral, musk, and woody notes for a timeless and refined scent
- Perfect for daily wear, offering a soft and captivating trail
- Crafted by Narciso Rodriguez to reflect modern sophistication
- Comes in a 100 ml bottle designed with minimalist elegance
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Narciso Rodriguez |
| Type | EDT |
| Volume | 100 ml |
| Gender | Women |
| Notes | Rose, Peony, Musk, Amber, Patchouli |
| Longevity | Long-lasting |
| Item Weight | 400 g |
Narciso Rodriguez Fleur Musc Her EDP 100ml For Women
<p>Fleur Musc for Women by Narciso Rodriguez was delivered in 2017. What does Fleur Musc smell like? Well it is a smell featured by a bunch of fragrant woody, musky and aromatic tones that will bring a sexy, warm and elevating perfumed sensation. Looking at it closer once applied you will see a waiting nature of milder d fine, balsamic and rose clues that conceal a quintessence of sentimental, encouraging and common emotions.</p>
<p><strong>Top Note:</strong> Floral,woody</p>
<p><strong>Heart Note:</strong>&nbsp;amber,spice</p>
<p><strong>Base Note:</strong> musk,woody</p>
Narciso Rodriguez For Her Eau De Toilette Spray – 100ml/3.4oz, 39410
Narciso Rodriguez for her is an exquisite that is perfect for daily use. The aroma of this Narciso Rodriguez perfume lingers in the air for long. Surround yourself with an air of tenderness, sensuality, and luxury with the Narciso Rodriguez. This perfume gives a warm, feminine scent that makes it suitable for special occasions or whenever you want to make an impression on people around you. This perfume is perfect for women who are not afraid to fully express their desires and feelings. It features a blend of osmanthus, African orange flower, bergamot musk, amber, vetiver, vanilla, and patchouli. The classic perfume seduces with purity, grace, and subtlety. It comes enclosed in a 100ml bottle and comes in Eau de Toilette concentration. Narciso Rodriguez perfume TOP NOTES The osmanthus present in the top notes of this Narciso Rodriguez perfume gives off a soft and sensuous aroma that attracts the attention of those around you. The fresh and sweetish clean note of the African Orange flower has a refreshing effect on the senses. The bitter and sour, citrusy notes of bergamot makes you feel pleasant and happy. Narciso Rodriguez perfume MIDDLE NOTES The heart of this Narciso Rodriguez for her is comprised of the warm notes of musk and amber. These notes blend to produce a pleasing aroma that gives impeccable charm to your personality and makes you highly attractive. Narciso Rodriguez perfume BASE NOTES The base of this Narciso Rodriguez perfume is comprised of the notes of vetiver, vanilla, and patchouli. The patchouli adds depth to this perfume with its sweet and dark, earthy notes. The vetiver imparts an inky, bitter smelling aroma to the perfume, while the vanilla makes the air around you cozy and comfortable.
Narciso Rodriguez For Her EDT 100ml
Narciso Rodriguez is an American fashion designer of Cuban ancestry. Born in new jersey, Rodriguez studied fashion at the famous Parsons School Of Design. Early work included freelancing for various companies in New York and a brief stint at Anne Klein (under its then-director Donna Karan) as well as Calvin Klein. 1995 was a breakout year for Rodriguez. He served simultaneously as design director at TSE in New York, and design director of Cerruti in Paris, where he designed the famous wedding gown for his friend, the late Carolyn basseted, for her wedding to the late John Kennedy, Jr. This success led to the formation of the Narciso Rodriguez label, which introduced its first collection in 1997. Rodriguez won the best new designer awards from Vogue/VH1 and the council of fashion designers in America.
Narciso Rodriguez For Her Pure Musc 100ml EDP Tester
| Brand | Narciso Rodriguez |
| Item form | Spray |
| Item volume | 3.4 Fluid Ounces |
| Scent | Jasmine |
| Special features | Musk |
A that is purely addictive. Introducing for her Pure Musc eau de parfum by Narciso Rodriguez. Inspired by the for her, for her PURE MUSC eau de parfum pays homage to the iconic line’s signature musc. The result is intoxicating. Top Notes: Jasmine, Orange Blossom Middle Notes: Heart Of Musc Bottom Notes: Cashmeran, Amber, Patchouli Olfactory Family: Musky Chypre
The Narciso Rodriguez Eau de parfum is infused with the top notes of musk that offer a woody scent and calms your mind within a second. It ensures that people remember you even after you leave.
The Narciso Rodriguez Pure Musc EDP has the middle notes of flowers that offer a rejuvenating . It captivates the attention of those around you as people just look at you in admiration.
This Narciso Rodriguez Eau de parfum contains the base notes of cashmeran that offer a warm . This scent goes deep into the mind of the people so that everyone remembers and feels your presence in the vicinity.
- A that is purely addictive
- Introducing for her pure musc eau de parfum by Narciso Rodriguez
- Top notes: jasmine, orange blossom





