Filter by price
Filter by brands
Showing 577–588 of 836 results
Manifesto by Yves Saint Laurent for Women – Eau de Parfum, 90ml/Purple
About this item
|
Manifesto by Yves Saint Laurent for Women – Eau de Parfum, 90ml/Purple
Manifesto by Yves Saint Laurent is a warm, sexy, and irresistible scent. This Eau de Parfum comes enclosed in a captivating 90ml bottle that looks as elegant as the scent it holds inside. The base of this perfume is infused with the notes of cedar, sandalwood, vanilla, and tonka bean.
|
Miracle by Lancome for Women – Eau de Parfum, 100ml
| Brand | Lancôme |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Jasmine, Musk, Floral, Wood |
| Special features | Travel Size |
This Lancôme perfume is a delightful with a blend of litchi, freesia, magnolia, ginger, mandarin orange, pepper, jasmine, amber, and musk. It is recommended for daily wear and comes in a 100ml Eau De Parfum size, perfect for on-the-go use.
- Top Notes: Litchi, Freesia
- Middle Notes: Magnolia, Ginger, Mandarin Orange, Pepper, Jasmine
- Base Notes: Amber, Musk, Jasmine
- Recommended for Daily Wear
- Launched in 2000
Miracle by Lancome for Women – Eau de Parfum, 100ml
| Brand | Lancôme |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Jasmine , Musk , Floral, Wood |
| Special features | Travel Size |
About this item
- Top Notes are Litchi, Freesia
- Middle Notes are Magnolia, Ginger, Mandarin Orange, Pepper, Jasmine
- Base Notes are Amber, Musk, Jasmine
- Recommended for Daily Wear
- Launched in 2000
- Eau De Parfum
- Size 100 ML
Miss Dior Absolutely Blooming EDP 30ml
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | White Musk |
| Heart/Middle Note | May Rose, Peony |
| Top Note | Raspberry, Black Currant, Pomegranate, Pink Pepper |
| Size | 30 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Splash |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 3348901300063 |
| Model Name | Absolutely Blooming |
- Miss Dior Absolutely Blooming was launched in 2016
- Nose behind this is Francois Demachy
Dior SE, commonly known as Dior, is a French luxury fashion house controlled and chaired by French businessman Bernard Arnault, who also heads LVMH, the world's largest luxury group. Dior itself holds 42.36% shares of and 59.01% voting rights within LVMH. The company was founded in 1946 by French fashion designer Dior, who was originally from Normandy. This brand just sells shoes and clothing and can only be bought in Dior stores. haute-couture under the Dior Couture division. Pietro Beccari has been the CEO of Dior Couture since 2018. The Dior label remains largely for women's offerings, although the company also operates the Dior Men division for menswear and the baby Dior label for children's wear. Products are sold throughout its portfolio of retail stores worldwide, as well as through its online store.
Miss Dior Blooming Bouquet EDT 50ml
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | White Musk |
| Heart/Middle Note | Pink Peony, Damsak Rose, Apricot, Peach |
| Top Note | Sicilian Mandarin |
| Size | 50 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Atomizer |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
| Model Number | 3348900871984 |
- Miss Dior Blooming Bouquet by Dior is a floral for women
- The was launched in 2014
- The nose behind this is Francois Demachy
- Provides extraordinary elegance of softness
- Delivers a smooth yet captivating with long-lasting appeal
Fashion designer Christian Dior was born in France and rose to prominence in the fashion world with the creation of the "New Look"—voluminous dresses that emphasized a woman's curvy feminine shape. Dior's fashion background included working for or alongside other well-known fashion (and perfume) legends of the mid-twentieth century. He entered the fashion business working for Robert Piguet, and later worked at Lucien Lelong with another up-and-coming designer, Pierre Balmain. Dior introduced the "New Look" in 1947. It represented a radical departure from the simple, fabric-conserving styles of World War II and was hugely influential in women's fashion, as well as helping to re-establish Paris as a fashion capital of the world. The house of Dior issued perfumes to match its new fashions, launching company Parfums Dior and its first in 1947: Miss Dior, named for the designer's sister Catherine. Christian Dior passed away in 1957, but the fashion and perfume houses that bear his name live on. The Dior brand name is known worldwide for its haute couture collections, luxurious ready-to-wear fashions, cosmetics and s. Today, Christian Dior is also the main holding company of multi-national luxury goods conglomerate LVMH. Designer Dior has 250 perfumes in our base. Dior is an old perfume house. The earliest edition was created in 1947 and the newest is from 2021.
Miss Dior Brume Soyeuse pour le Corps by Christian Dior for Women EDP Tester, 100ml
- Light and elegant body for women
- EDP concentration for long-lasting scent
- Ideal for daily wear and special occasions
- Signature from Christian Dior
- Soft, feminine, and luxurious aroma
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Christian Dior |
| Type | EDP |
| Volume | 100ml |
| Gender | Women |
| Longevity | Long-lasting |
| Occasion | Daily Special Events |
| Weight | 500g |
Miss Dior Cherie EDP 100ml
| Scents/Notes | Citrus |
| Base Note | Vetiver, Sandalwood, Patchouli, Oakmoss, Amber |
| Heart/Middle Note | Rose, Jasmine |
| Top Note | Strawberry, Mandarin Orange, Woodland |
| Size | 100 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | PA392 |
| Model Name | Miss Dior Cherie |
- Miss dior cherie eau de parfum was launched in 2011
- Nose behind this is Francois Demachy
Dior, a brand rooted in history and just as luxurious as it sounds. An internationally renowned brand since 1946, the French fashion house acclaimed for its elegance and timeless femininity. … Founded by Christian Dior, born January 1905, the fashion house was established in December 1946 at 30 Avenue Montaigne in Paris. For maria grazia chiuri, unveiling the fall 2021 collection at the long museum west bund in shanghai represents an extraordinary opportunity to infuse her pieces with a visual force in motion and a new energy. A celebration of the house's creativity and the power of world cultures, as dior becomes, like a tribute, a guest of honor on the official calendar for shanghai fashion week. Make me a perfume that smells of love" christian dior. Miss dior is a hymn to love, emblematic of dior’s femininity and couture spirit. A tailor-made trail with a modern, rebellious and elegant character. For a blooming look, dress yourself in the silky texture of the body oil and let the shimmery new rose powder sparkle all over your skin. For a fresh look, step into the fresh spritz of the body mist and dress your hair with the light texture of the hair mist. Miss Dior Chérie (2011) (Eau de Parfum) is a popular perfume by Dior for women and was released in 2011. Miss Dior Chérie was a created by Christine Nagel for Christian Dior. Infused with ingredients such as alcohol, parfum (), aqua (water), butylphenyl methylpropional, limonene, ethylhexyl methoxycinnamate, benzyl salicylate, hexyl cinnamal linalool, citronellol benzyl alcohol, butyl methoxydibenzoylmethane, ethylhexyl salicylate, bht alpha-isomethyl.
Miss Dior EDP 100ml
| Scents/Notes | Citrus |
| Base Note | Patchouli, Palisander Rosewood |
| Heart/Middle Note | Grasse Rose, Damask Rose, Jasmine Leaf |
| Top Note | Pink Pepper, Blood Orange, Sweet Orange, Mandarin Orange, Calabrian Bergamot, Lemon |
| Size | 100 ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 15566928 |
| Model Name | Perfume |
- Its heart is a floral declaration that combines the beauty of Grasse rose with the boldness of Damascus rose, both wrapped in a ribbon of fresh notes of Calabrian bergamot
- Miss Dior is a hymn to love, emblematic of Dior femininity with a couture spirit
- A with a hand-crafted trail with a modern, rebellious and elegant personality
he new Miss Dior Eau de Parfum reveals the femininity of a sensual floral. Its heart is a floral declaration that combines the beauty of Grasse rose with the boldness of Damascus rose, both wrapped in a ribbon of fresh notes of Calabrian bergamot. This handcrafted creation is woven with rosewood from French Guiana and pink pepper from Reunion Island for heightened character. A Miss Dior that will leave you lovestruck.
Miss Dior EDP, for Women, 50ml
- A romantic floral for women
- Features notes of rose, lily of the valley, and musk
- Elegant and feminine scent with long-lasting performance
- Ideal for daily wear and special occasions
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Dior |
| Name | Miss Dior |
| Type | EDP |
| Volume | 50ml |
| Gender | Women |
| Scent Profile | Floral |
| Longevity | Long Lasting |
| Occasion | Daily Wear, Special Occasions |
| Weight | 0.30 kg |
Mon Guerlain by Guerlain Florale Eau de Parfum Spray/3.3 fl.oz. 100ml 3346470133990
| Brand Name | Guerlain |
| Item Form | Liquid |
| Item Volume | 2.5 Fluid Ounces |
| Scent | Wood |
| Special Features | Travel Size |
| Concentration | Eau de Parfum |
| Material Type Free | Dye Free |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | er |
| Material Features | Natural |
- Idylle is part of Guerlain’s Legendary collection. A collection made of emblematic s, composed for more than a century by 5 generations of Perfumers. These mythical pioneer perfumes compose a unique olfactive library, that the Maison Guerlain endeavors to preserve.
- In this combination of the chypre sensuality and the intimate facet of white musks with a bouquet of flowers, the symbol of a declaration of love, Thierry Wasser expresses the sensuous and romantic idea of the idyll.
- Designed by Raymond Guerlain, its iconic “inverted heart” bottle is underscored with graceful scrolls typical of Art Nouveau. Its avant-garde stopper, in the form of a hollowed heart, evokes the delicate romanticism of this perfumery masterpiece and represented a real technical feat at the time.
My Burberry Black 90ml
| Size | 70 – 99 ml |
| Scents/Notes | Fruity |
| Colour Name | clear |
| Base Note | Patchouli, Amber |
| Heart/Middle Note | Rose, Peach |
| Top Note | Jasmine |
| Size | 90 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 98786578583 |
| Model Name | My Black |
- Leaves the skin delicately d
- Offers effective protection against odour and wetness
- Developed in a manner that leaves skin feeling incredibly refreshed
- Formulated to allow for a long-lasting stay
- Superior dispensing type evenly releases fine mist
Thomas burberry establishes burberry in basingstoke at just 21 years old, founded on the principle that clothing should be designed to protect people from the british weather. Thomas burberry invents gabardine – the breathable, weatherproof and hardwearing fabric revolutionising rainwear – which up until then had typically been heavy and uncomfortable to wear. Gabardine was then patented in 1888. Norwegian polar explorer, zoologist and recipient of the nobel peace prize, dr fridtjof nansen is the first recorded polar explorer to take burberry gabardine to the poles when he sets sail bound for the arctic circle. The company runs a public competition to design a new logo for the brand. The winning entry is inspired by 13th and 14th-century armour on display at the wallace collection in london – and the equestrian knight device is born





