Filter by price
Filter by brands
Showing 541–552 of 836 results
LANCOME La Vie Est Belle EDT 100ml
- Top notes of fruity litchi
- Middle notes are magnolia, jasmine, ginger and pepper
- Base notes are musk and amber
- Recommended for Casual Wear
- Launched in 2001
- Eau de Parfum
- Size 50 ML
Lancome La Vie Est Belle for Women, 1.7 oz LEau de Parfum Spray – White
La Vie Est Belle Eau de Parfum is a bold for women that is sure to command attention wherever you go. This Lancome perfume is available at Souq.The La Vie Est Belle L Legere by Lancome will become your go to scent. The perfume is perfect for the confident and adventurous women who wish to create their path in life. The elegant composition of this perfume entwines the elegance of black currant and pear with the strength of jasmine and iris. It finally settles with musk, praline, and vanilla. The high quality of this perfume can be judged by the stylish design of the 50ml bottle, which contains the perfume, in Eau de Parfum concentration.
| Brand | Lancôme |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 36.98 Cubic Inches |
| Scent | Floral & Fruity |
| Special features | Vanilla |
About this item
- Launched by the design house of Lancome
- this fruity has a blend of black currant, tonka bean, praline, patchouli, and vanilla
- It is recommended for casual wear
Lancôme La Vie Est Belle L’Eau de Parfum Spray, 2.5 oz. 75ml
A floral fruity for modern women Fresh, savory, feminine, intoxicating & long-lasting Contains notes of Florentine Iris pallida, iris aldehyde, jasmine sambac, Tunisian orange blossom & Indonesian patchouli Plus a gourmand accord of vanilla, tonka bean, praline, black currant & pear Launched in 2012
| Brand | Lancôme |
| Item form | Spray |
| Item volume | 75 Milliliters |
| Scent | Fruity |
| Age range (description) | Adult |
About this item
- 75ml/2.5oz
- La Vie Est Belle
Lancome La Vie Est Belle L’eau De Perfume, 75ml
La Vie Est Belle L'Eau de Parfum Legere de Lancôme est un parfum Floral Fruité Gourmand pour femme. La Vie Est Belle L'Eau de Parfum Legere ,La Vie Est Belle Eau de Parfum is a bold for women that is sure to command attention wherever you go. This Lancome perfume is available at Souq.A floral fruity gourmand for modern women. · Deep rich sweet savory & tantalizing. · Top notes of bergamot orange pear pink pepper & blackcurrant buds.
Lancome Miracle By Lancome, 3.4 Oz L’Eau De Parfum Spray For Women
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | White Musk, Vanilla |
| Heart/Middle Note | Turkish Rose, Rose de Mai, Jasmine |
| Top Note | Bergamot, Pear |
| Size | 75 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Atomizer |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 478.82441509.18 |
| Model Name | Idole |
- Top notes are Bergamot and Pear
- Middle notes are Turkish Rose, Rose de Mai and Jasmine
- Base notes are White Musk and Vanilla
About the product:Sophisticated yet unapologetically modern, this fresh and floral women‘s perfume bursts with notes of citrus, rose, jasmine, and white musk and is layered over a vanilla perfume base. Ethically and sustainably sourced ingredients are at the core of the Idôle . The luxe perfume is encapsulated in a dynamic, horizontal silhouette that lays flat on your vanity for a touch of modern elegance. Long lasting and irresistible, it truly is a delight to wear.
About the brand:
Lancôme is a French luxury perfumes and cosmetics house that distributes products internationally. Lancôme is part of the L'Oréal Luxury Products division, which is its parent company and offers luxury skin care, s, and makeup at higher-end prices.
How to use:
Spray on pulse points around the body to increase the longevity of the .
Lancome Miracle EDP for women, 100ml
Specifications:
| Size | 50 – 69 Ml |
| Scents/Notes | Floral |
| Colour Name | Clear |
| Base Note | White Musk, Vanilla |
| Heart/Middle Note | Turkish Rose, Rose Fe Mai, Indian Jasmine |
| Top Note | Bergamot, Pear |
| Size | 50 Ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau De Parfum |
| Dispenser Type | Pump |
| Model Number | 3614272629370 |
| Model Name | Idole |
- Leaves the skin delicately d
- Offers effective protection against odour and wetness
- Developed in a manner that leaves skin feeling incredibly refreshed
- Formulated to allow for a long-lasting stay
- Superior dispensing type evenly releases fine mist
Lancome Miracle for Women – Eau de Parfum, 50ml
- A sophisticated floral chypre for women
- Features notes of rose, jasmine, patchouli, and vanilla
- Elegant, intense, and long-lasting scent
- Perfect for evening wear and special occasions
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Lancome Paris |
| Name | Idole L’Intense |
| Type | EDP |
| Volume | 75ml |
| Gender | Women |
| Scent Profile | Floral Chypre |
| Longevity | Long Lasting |
| Occasion | Evening Wear, Special Occasions |
| Weight | 0.35 kg |
Lancome Paris La Vie Est Belle LEclat For Women EDP, 75ml
- Elegant and radiant floral for women
- Feminine and sophisticated scent with long-lasting freshness
- EDP concentration for an unforgettable impression
- Perfect for daily wear and special occasions
- Iconic signature perfume from Lancome Paris
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Lancome Paris |
| Type | EDP |
| Volume | 75ml |
| Gender | Women |
| Longevity | Long-lasting |
| Occasion | Daily, Special Events |
| Weight | 400g |
Lancome-Hypnose EDT 50ml
<p>Lancome Id&ocirc;le Eau De Parfum – is inspired by women who dare to dream. At the core of this stands the noblest and iconic perfume ingredient, the rose. Jasmine absolutes accompany the unique rose scent for a clean, intense softness which blooms gracefully. Enveloping the like a cocoon, notes of bergamot explode with juicy pear and a touch of pink peppercorn. Top Note : Bergamot (citrus), juicy pear, pink peppercorn. Middle Note : Rose and jasmine. Base Note : White musk, vanilla, patchouli, cedarwood</p>
Lancome-Idole EDP 75ml
| Scents/Notes | Spicy |
| Base Note | Patchouli, Amber, Musk |
| Heart/Middle Note | Lavender |
| Top Note | Cardamom, Mint, Bergamot, Mandarin Orange |
| Size | 50 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
| Model Number | 2724442947270 |
| Model Name | Hypnose |
- Leaves the skin delicately d
- Offers effective protection against odour and wetness
- Developed in a manner that leaves skin feeling incredibly refreshed
- Formulated to allow for a long-lasting stay
- Superior dispensing type evenly releases fine mist
Lancome is a french luxury perfumes and cosmetics house that distributes products internationally. Lancome is part of the l'oreal luxury products division, which is its parent company and offers luxury skin care, s, and makeup at higher-end prices. Founded in 1935 by guillaume d'ornano and his business partner armand petitjean in france, as originally a house. The name "lancome" was inspired by the forest of lancosme that lies in the indre valley in the heart of france in the region of la brenne – the name was chosen by guillaume's wife elisabeth d'ornano. The roses in the area inspired the company's symbol of the single golden rose. Lancome launched its first five s in 1935 at the world's fair in brussels tendre nuit, bocages, conquete, kypre and tropiques. Petitjean entered into the luxury skincare market, launching nutrix, his first "all-purpose repair cream" in 1936, followed by make-up, cosmetics, and skincare products. Lancôme was acquired by l'oreal in 1964, and quickly became part of its luxury products division.
Lancome-Idole Le Parfum EDP 50ml
| Scents/Notes | Vanilla |
| Base Note | Heart Of Patchouli Essence |
| Heart/Middle Note | Magnolia Essence, Pallida Iris Concrete, Jasmine Sambac, Orange Blossom Absolutes |
| Top Note | Pear, Blackberry, Coconut Milk |
| Size | 100 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Aerosol |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
| Model Number | 144002809060 |
| Model Name | La Vie Est Belle |
Enter the Lancome universe to explore our heritage, meet our national makeup artists, learn about our expertise, and connect with our ambassadresses. Armand Petitjean created Lancome in the mid-1930s during a major economic crisis. For over 80 years, Lancome has epitomized beauty, with a french accent. The world's leading luxury beauty brand started with one man but quickly grew to a thousand boutiques around France, helmed by knowledgeable ambassadresses. Today, the legacy of Lancome expertise continues with our team of industry-leading national makeup artists. This talented team, lead by Lisa Eldridge, brings the Lancome vision of beauty for all. At Lancome we make women more beautiful by making them happier. Lancome is a French luxury perfumes and cosmetics house that distributes products internationally.
Lancome-Idole Le Parfum For Women EDP Spray 75ml
| Base Note | White Musk, Vanilla |
| Heart/Middle Note | Turkish Rose, Rose De Mai, Indian Jasmine |
| Top Note | Bergamot, Pear |
| Size | 75 ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 3614272629387 |
| Model Name | Perfume |
- The luxe perfume is encapsulated in a dynamic, horizontal silhouette that lays flat on your vanity for a touch of modern elegance
- Top notes are pear and bergamot
- Long lasting and irresistible, it truly is a delight to wear
About the product:
Idôle by Lancôme is a perfume for women, by women. Three talented female perfumers from across the world united to create this fresh & lightweight floral . Sophisticated, yet unapologetically modern, Idôle bursts with notes of bright citrus, clean rose, spotless jasmine, white musks and vanilla. With a profound respect for our planet and its people, Idôle invests in global communities by sourcing ingredients ethically and sustainably. The Message: To the generation that dreams big, strong women; empowered and outspoken. To the leaders of tomorrow, daring; pursuing new horizons and paving a new path.
About the brand:
Lancôme is a French luxury perfumes and cosmetics house that distributes products internationally. Lancôme is part of the L'Oréal Luxury Products division, which is its parent company and offers luxury skin care, s, and makeup at higher-end prices.
Ingredients:
Alcohol, Parfum / , Aqua / Water / Eau, Methyl Anthranilate, Tris(Tetramethylhydroxypiperidinol) Citrate, Ethylhexyl Salicylate, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Ci 14700 / Red 4, Ci 60730 / Ext. Violet 2, Linalool, Geraniol, Eugenol, Alpha-Isomethyl Ionone, Methyl-2-Octynoate, Coumarin, Farnesol, Limonene, Hydroxycitronellal, Citral, Citronellol, Hexyl Cinnamal, Benzyl Alcohol, Benzyl Benzoate, Benzyl Salicylate.
How to use:
Spray on pulse points, behind the ears and on your wrists.





